23. červen 2008

Čapounův Superstroj

Rubrika: Vaše eRka, Přečteno: 45068×, Komentářů: 185, Líbí se Autor: Čapoun
Další původní erko

Tak jsem se rozhodl udělat tady trošku pořádek v tom svém článku o superstroji a po vzoru ostatních budu ty nejnovější zprávy dávat nad čáru a pod čarou bude od nejstarší k nejnovější. No je toho moc, neboť s Erkem se holt člověk vůbec nenudí :)

6.Květen 2017

Náhoda tomu chtěl a že letošní 11.Jarní slet organizoval Jarda Reitschlager v rozumný dojezdový vzdálenosti .Byla by ostuda se ho nezúčastnit vzhledem k tomu že jsem to měl jen 87Km z místa bydliště .Tak jsem se rozhodl ještě auto nerozebrat a odložit lakovnu o měsíc. Tradičně ještě před vlastní akcí probíhala příprava auta kdy jsem chtěl ještě vyměnit nový světlomety a při rozebrání hrnců se zjistilo že jsou úplně shnilí držáky světel a pružiny s čímž jsem fakt nepočítal.V podstatě to drželo pohromadě silou vůle.Po velkém pátrání jsem sehnal držáky světel u Ledra a držáky mněl Krbec z Plzně. 29.Května jsme ráno vyrazily v pul sedmí směr Vikletice u Chbany. Sraz byl na devátou v kempu Rybářská bašta.Na jedenáctou byl zahájen start AoSky a mi postupně vyrazily po okolí Žatecka ,Kadaně a Klášterce nad Ohří. Musím uznat že jet AoSku v jednom je fakt mazec.Až příště někam pojedu tak si musím zajistit mitfáru. Protože i když byla jednodušší z pera Jirky Vaňátka tak jsem měl co dělat abych ji vůbec ujel podle itineráře a nakonec jsem se tak nějak i trefil do cíle k Chrámu Chmele a Piva. Akce to byla fakt výborná moc jsem si to užil. Erko bezvadně fungovalo.Ještě jednou velký dík Jardovi a Jirkovi za uspořádání sletu byl moc fajn.

5.Březen 2017

Minulý rok 2016 jsem se k Erku v podstatě nedostal.Byl jsem opravdu hodně zasekaný prací. Kromě výměny oleje a filtrů se na něm nic neudělalo. Za celou sezonu jsem se svezl třikrát, a jestli jsem celkem najel 150Km tak je to fakt hodně.

Rok 2017 je rok velkých změn . Po deseti letech měním zaměstnání tak snad budu mít i víc času na Erko a věci kolem něj. Letos by mělo konečně přijít na novou opravu pravého v minulosti bouraného boku.Plán realizace je přelom duben květen.Rozhodl jsem se to udělat opravdu pořádně tj. vyměnit všechno co půjde za nový tak aby to fakt vydrželo zase nějakých pár let bez zásahů.Zatím je to ve fázi shánění náhradních dílů. Sehnal jsem si do předu nový blatník včetně kastlíku . Ten mi spolu s čelem přivezl kolega z práce z Jablonce nad Nisou a jedná se o originál socialistické uloženky. Kromě plechů jsem sehnal nový komplet těsnění na celý auto včetně kufru a dorazů kapoty . Z části na Slovensku , díky Myšáku za typ a z části v Pragosu. Současně s tím jsem objednal i nový chromovaný lišty do dveří pod okno jelikož ty co mám na autě jsou dost pomačkaný a zkroucený.Největší problém bylo do dveří sehnat sametky ale ty nakonec měly v Ostravském Autotypu.Zároveň se mi podařilo sehnat kompletní sadu všech čtyř nových světel na předek originál Pal. Kromě nalakování celého boku by jsem chtěl současně nastříkat i zadní kapotu od myšáka a čelo.Představa je taková že nový díly dopasujem na autě a pak je nechám včetně odstrojených dveří nastříkat v lakovně AUTOZAJPT u nás ve Velkým Březně. Výhodou je že mají vlastní míchací linku tak by ten odstín mohli trefit celkem slušně.Nalakovaný díly by jsme si pak složily sami na dílně v Hostovicích. Tak snad to všechno klapne.

14.Duben 2015

Už dlouho jsem věděl že Erko bude potřebovat nový botičky a když jsem se v prosinci 2014 přátelsky pomazli l se Superstrojem v garáži a zůstali mi v packách kousky běhounu z mích šestnáct let starých pneumatik značky Obnova. Pochopil jsem i já že opravdu již uzrál čas pro jejich výměnu.

Začal jsem tedy mohutně slídit po Netu věříc že všehoschopná ruka trhu jistě nabídne ten nejlepší poměr ceny a kvality.Po čtrnáctidenním pátrání padla volba na oblíbenou českou klasiku Barum BRILLANTIS 2 82 o rozměru 13“ 175/70 který u mě přistáli společně se sadou duší Debica .

Čtrnáctého Dubna nastal den výměny.Chtěl jsem samozřejmě podpořit lokální ekonomiku a využil jsem služeb našeho místního pneuservisu TTB jež mám prakticky za domem a je široko daleko známí zejména s vím až sociálním přístupem k zákazníkům.

Erko jsem předal pracovníkovi pneuservisu a vybavil ho speciálním ořechem na povolení kopretin s geniální dílny jabloneckého všeuměla M8rinka .Zároveň jsem mu předal informaci, že je potřeba ty kola povolit manuálně aby ten ořech nepraskl, protože jinak jsme v prdeli a ty kola z auta už nikdo nesundá. Po vše říkajíc odpovědi: „Jasně šéfe!“ jsem nic netušíc v klidu usedl na lavičku a sledoval tu krásu , když taky někdo jiný pracuje. Erko už bylo na zvedáku a zasněn jsem poněkud přestal vnímat z dálky příjemný zvuk pneumatický utahovačky. Když tu náhle přišel ke mně dotyčný maník s prasklým ořechem v ruce se slovy: „Hele šéfe!“

V tu chvíli se mi v hlavě odehrálo pneuservis bílí tunel naprostá tma , bílí tunel a opět pneuservis. Konečně mi to všechno do sebe zapadá . Ano ten příjemný zvuk utahovačky byl zvuk na mém Erku. Pokoušel se o mně infarkt. On ten ořech fakt skurvil . S konstatováním : „Tak si poraď šéfe !“jsem vyčkával na lavičce , co se bude tít.

Upozorňuji , že v pneu servisu měli pouze jeden zvedák a na něm bylo moje bezmocný Erko se sundanýma dvěma koly do kříže. A jak to v tento exponovaném období pneumatikářů bývá , začala se tvořit fronta. Ale nebyla to ledajaká fronta ale fronta obrovská. Nastal totální kolaps. Celý harmonogram dne v pneu servisu šel do věčný lovišť. Pneuservisový nebožáci běhali kolem aut jiných zákazníků a sundávali kola ručně válejíc se po matičce zemi. I přes veškeré úsilí kdy pracovníci používali všechny své (mysli dvě)ruce se nedařilo frontu zvládnout. Agresivních řidičů i vulgarizmů přibývalo . Vrátil jsem se zpět v čase. Blesklo mi hlavou, jsem v roce 1985. Někdo prohlásil zda opravdu přivezli supernedostatkové pomeranče z Kuby.

Náhle se odkud si vyloupl majitel , který se snažil zjednat aspoň organizovaný chaos. Zhodnotil situaci a jal se mohutně přes svůj telefonní aparát vysílat radiový signál na všechny strany.A výsledek se dostavil.Dobří lidé ještě stále existují.Během deseti minut už putovalo poškozené M8rinkovo dílo k zámečníkovi jež ořech ovařil a poté znovu návarek slíznul na soustruhu. Za další cca hodinku byl ořech zpět a připraven i na sundání zbylých dvou kol. Pak už vše šlo jak na drátkách . A já spokojeně odjížděl za bratru 4,5 hodinky čistého času domu vyprovázen šťastnými pracovníky řka že mě určitě rádi zase uvidí nejdříve tak za dva měsíce až se s toho trošku vzpamatují.

Musím závěrem říct , že trpělivost nimroda čekajícího na plachou laň jako na přezutou pneumatiku dostala své odměny a nové obutí výrazným způsobem přispělo k zmenšení ohrožení dalších účastníků silničního provozu mím občasným výskytem po vlastech českých.

30.Října 2014

Na jaře 2014 jsem ekozlikvidoval svoji chudinku Felinku. Holka měla najeto něco lehce přes 637tisíc. Nech’t její plechové nebe lehké. Začal jsem jako velmi občasný povoz do práce a za melouchy využívat i když nerad opět Erko.

Při jedné ranní cestě do práce jsem se ale málem pokálel strachy a to ve chvíli kdy jsem uhýbal co nejdál až za krajnici spěchajícímu hovadu se stříbrnou Škoda Octaviji Combi první generace který si jaksi nevšimnul že v době předjíždění proti němu jede tahač DAF s návěsem.Ozvala se rána jako svině proražená guma .Ten den jsem si vzal už dovolenou a do práce nedorazil. Po výměně kola jsem auto dovezl do Hostovic abychom obhlídli situaci. Auto docela táhlo na pravou stranu a podivně se houpalo. Rezume , ohnutý nový tlumič na pravý straně od Myshaka jinak zbytek přežil.

Auto jsem nechal u Lukáše v garáži.Začal jsem shánět nový tlumiče na předek český ATESA celou sadu a postupně ve mně zrálo rozhodnutí že než Erko huntovat radši budu chodit pěšky. Chlácholil jsem se že aspoň udělám něco pro zdraví neboť představa 14KM cesty do práce a zpět byla fakt brutální . Nicméně začal jsem pod heslem „přerod z prasete v Čapouna téměř lidskou bytost“ realizovat svůj plán pěších procházek a postupně jsem zkrátil čas s 2 hodin 40 minut na 2 hodiny 20 minut. Nicméně vím že i zde jsou ještě rezervy jelikož jsem zatím ještě nevyžil finty Indiánského běhu dle příruček Robert Baden-Powella .

ERko jsme opět uvedli v provoz. Kromě tlumičů jsme vyměnily i zástěrky a Erko dostalo nový stěrače. Ty původní byli z Erka jaksi odplaveny za jednoho mocného jarního přívalového deštíku. Kdy jsem je ztratil jejich významnou část na mostě Eduarda Beneše.

Na začátku léta se objevil další významnější problém na Erku. Vezl jsem zrovna Server do Teplic na zadní lavici a Erko začalo najednou ztrácet výkon. Šlo nejdřív na tři pak na dva válce pak už jen smrad spáleniny a zhaslo úplně . Zůstal jsem s autem vyset na nejnevhodnějším místě uprostřed chřtánu hnědých sběračů kovů v ústecké části Předlice. Nikomu nepřeju zažít situaci kdy nelze auto opustit vzhledem k PC za 60tisíc na zadní lavici a zároveň bezmocně stát z vozem jež je v celku jejich běžným cílem aspoň podle data roku výroby. Po hodině chránění mé mechanické kulturní památky jsme vozidlo na laně odtáhli do Hostovic . Server ten večer k majiteli již nedorazil. Začal jsem shánět nový alternátor ve snaze zlepšit spolehlivost mého vozu.Usmálo se na mě štěstí a získal jsem úplně nový originál Magneton 55Ah od kolegy z práce.Po namontování vozu jsem zjistil že vůz výrazně líp jede a i dokonce večer svítí.A kupodivu to není jenom můj vlastní subjektivní pocit.

Na konci srpna se pro změnu vysypal startér. Opět padla volba na nový český startér Magneton už z rychloběžkou. Nadělil jsem si ho k narozeninám. A musím uznat že Erko vrčí na cinknutí klíčkem. I když na zvuk startéru si budu muset trošku zvyknout.

17.Srpna 2013

Superstroj 14 .Srpna absolvoval STK a povedlo se bez ztráty květinky.Těsně před technickou jsme na auto namontovali nové kliky dveří jež jsem dostal k svátku od své skoro ženy Ivušky. Zároveň jsme opravily pravé dveře jež byli lehce promáčklé. Takže teď už můžu opět jezdit legálně po vlastech českých. Ale život s Erkem sem tam překvapí novým problémem který jsem si způsobil vlastní blbostí. Když jsme s Lukášem řešily brzdy na autě podařilo se mi někam zašít klíč na demontáž matic z kopretin.Problém by to nebyl kdyby na autě nebyli speciální zápustný šrouby s trojúhelníkovou hlavou.Takže jakýkoliv defekt při jízdě by znamenal odtah na podvalu do garáže.Tak s autem opět nejezdím.Díky M8rinkovi už je i tato věc v řešení.

10. Května 2013

Začala se nám blížit další technická .Superstroj by ji měl absolvovat letos v průběhu června.Takže jsme začali postupně vychytávat spíše masařky na voze abychom mohli tento úřední šiml zakončený fyzickou kontrolou v klidu a bez většího adrenalinu absolvovat.

Superstroj jako již tradičně putoval do Hostovic k mému dlouholetému mechanikovi Lukáši Petirovi. První věcí kterou jsme na autě začali řešit bylo řízení které již delší dobu slušně mlátí. Po demontáži jsme zjistily že kromě pomocného čepu řízení jsou pryč i bronzová pouzdra . Když došlo k rozebrání pomocného čepu jsem zjistili že jsou fyzicky dokonce dvě a začínaje propadat panice jsem začal vymýšlet že je nechám vytočit na soustruhu v nástrojárně ale díky Dejvidově invenci se mi je podařilo sehnat u žlutých ďáblů v Auto Kelly . Další na řadu přišla montáž nové spojovačky řízení kdy se nám rozpadly červené silonové elementy .Po jejich sehnání opět v Auto Kelly jsme mohli řízení v klidu do skládat.

Pak přišla na řadu výměna zadních tlumičů. Po zdejší diskuzi na fóru a zavrhnutí varianty nových Monroe jsem sehnal přes Dušana RSA nádherný kousky od japonské Kayaby na zadek a přední PAL od Myscháka.Tímto zároveň oběma ještě jednou děkuji . Takže Japonsko česká spolupráce na tlumení podvozku mohla začít.Po poladění podvozku jsme začali řešit tu moji nebohou tekoucí převodovku. Dostala nový manžety těsnění atd… takže v tuto chvíli už opravdu neteče. Otestováno v garáži kartonem .

Po převodovce jsme se vrhly na motor.Tradičně seřízení a vyčištění karburátoru .Do motoru putovali nový svíčky a olej značky SHELL.

Teď zbývá ještě vyřešit hvizd který se objeví po cca ujetí deseti kilometrů který jde jakoby od brzd. Zatím jsme nepřišli na to v čem je problém.Když člověk sešlápne brzdy tak to zmizí. A je to stopro od zadních neboť opět když zatáhnu ruční brzdu tak to taky přestane hvízdat.Budu to současně řešit společně s výměnou bubnů. Zatím mám pouze jeden a před montáží bych je chtěl oba ještě pozinkovat.

Jičínské Erekce 2012

Bohužel letos jsem se opět nezúčastnil Jičínských Erekcí . Urputné budování kapitalizmu v našich severních končinách mi překazilo možnost se na akci přijet podívat. Podle hesla aspoň se auto promaže půjčil jsem Superstroj Banánovi a jeho dvěma kumpánům na tuto akci .Auto cestu zvládlo bez úhony. A Banán stvořil aspoň pěkný fotky .

Hundertgang 2012

Tak letos jsme se zúčastnily s Erkem pouze dvou akcí a to tradičního HGčka a Jičínský Erekcích. První akce proběhla v mé režii jako šoféra a kamarádky Lenky jako mitfáry. Jako už každoročně 14 dní před HG jsem běhal kolem auta a sháněl drobnosti tak aby vše bylo na cestu do Poděbrad připravený tak aby se nám cestou tam nic nevysypalo.Snažil jsem se dořešit i věci které jsem poněkud delší dobu odkládal jako nové stěrače atd...Poslední drobnosti jsem na autě dodělával večer před samotnou akcí.Dost výrazně teče převodovka takže budu muset zítra hlídat olej.

Budík mě vzbudil v 5:30 a já rozmrzele kouknul z okna kde lilo jako z konve. No nic rychlá káva poslední kontrola dolití oleje do převodovky a autem to valím do Neštěmic kde v půl 7dmí vyzvedávám Lenku. Z Neštěmic razíme směr Úštěk a Mladá Boleslav. V půl desátý přijíždíme na startovní plac do Poděbrad zatím bez závady a to je dobře.

Začíná Caimanova instruktáž co a jak a vyrážíme na pěší část akce. Super nápad tady ta pěší RZta aspoň si ty Poděbrady trochu prohlídneme.

Poté následovala druhá část už vozmo. Postupně jsme se řadily na startu a po mávnutí šachovnicového praporu vypálily, ostře vpřed. Teda dle možností našeho stroje. No a pak začala ta správná sranda .První naše bloudění začlo už 3Km po startu nicméně jsme nakonec správnou cestu našli a razily si cestu k dalším úkolům.Letošní HGčko bylo velmi vydařeným počinem . Akce v duchu cesta kolem světa byla fakt skvělá. Několik ruských kontrol jež nás vytáhly z vozu pomocí střelných zbraní a které poté Lenča obměkčila zpěvem bylo pro nás nezapomenutelným zážikem.Nebo následné proclívání aut do USA ve stylu Do you speak English-neumíme nás hodně pobavilo. Nemluvě o vykonávání potřeby mezi kaktusy pod hlavněmi mexických gangsterů kdy jsem se po roztočení malém poblinkal :-). V Panamě jsem měl strach aby mi pro změnu Lenka nevypadla za jízdy z auta a já ji následně nepřejel když jsme mohutně útočily mollotovými koktejly z Pet lahví na odpůrce režimu .Co dodat akce trvala 12 hodin a byla fakt perfektní moc jsme si to užily.Večer jsme zakončily ještě přednáškou Michal Vičara který spolu s Embéčkem a kamarádem Martinem Beťkou skutečnou cestu kolem světa zrealizovali.

No a nás už čekala potom cesta domů. Zase dolití oleje do převodovky a poté vyrážíme směr Mladá Boleslav. Za Boleslaví to valím po táhlých rovinkách na Českou lípu a doufaje že superstroj vydává dostatečnou hlukovou kulisu k poplašení noční zvěře udržuji až do Zahrádek tachometrových 140cet. Fantastická jízda tlak oleje v motoru a teplota je v pohodě.V půl jedné v noci vykládám Lenku v Neštěmicích. Odvážím Erko do garáže a pak už jenom Feldou domů.

Doufám že nic nepos.. a příští rok budu moci dorazit na HG opět i se Superstrojem.

1.Máj Erka Čas

Poprvé jsem auto vytáhl na silnici až 18 dubna.Start po zimně byl docela problematický.Ikdyž jsem nabil baterku tak stejně auto nešlo nastartovat.První problém byl v tom že Startér párkrát otočil motorem a byla opět bez šťávy. Po té co jsem ji přeměřil jsem zjistil že má pryč jeden článek a je tedy KO. Takže ruská baterie RUSNANO byla nahrazena starší kapitalistickou Vartou co jsem ještě objevil v garáži.Poté co jsem vůz uvedl do pohybu a vydal se na tradiční jarní servis do Hostovic.

Kromě připravených dílů na výměnu rozvodů jsem si vezl i zrcátka co jsem dostal od Ivušky k vánocům.

Plán na servis byl jasný .Za prvé zjistit proč škrtá zadní pravé kolo o blatník. Další operací byli již zmiňované rozvody a potom komplet seřízení motoru včetně vyčištění karburátoru.

První na řadu šla výměna rozvodů .Tam vše proběhlo v pohodě bez sebemenšího problému.Rozvody do motoru jsem sehnal ještě originál ČZ Strakonice .Motor od té doby výrazně ztichnul a díky výměně všech těsnění nikde nic neteče.

Pak přišlo na řadu škrtající kolo po vypodložkování je vše již OK a problém je vyřešen.Při té příležitosti jsme zjistily že jsou úplně pryč prachovky na poloosách a že olej z převodovky teče ven kolem vík. Příští měsíc to budeme řešit až postupně posháním všechny těsnění a gufera.

Poslední operací kterou jsme z Lukášem na Superstroji provedli byla instalace zrcátek.Zrcátka jsme namontovali na přední blatníky přesně tak jako jsem měl kdysi na té modré.A je to fakt pecka.Problém byl je trošku seřídit neboť mají štelování zevnitř.

No a potom jsem Erko odvezl do Března k celkové očiště výsledek je vidět na fotkách.

Novoroční předsevzetí aneb plánované opravy na rok 2012

Začíná období novoročních předsevzetí a já sem si letos jedno dal.Příští rok chci na Superstroji fakt máknout. Mám to vymyšlený tak že to rozdělím na dvě fáze. Takzvaně mechanickou a zároveň karosářskou. Neb i kára si žádá svoji péči.

Počátkem března bych chtěl na superstroji vyřešit netěsnost olejový vany a při té příležitosti udělat i rozvody.

Dále mě čeká komplet výměna tlumičů a to jak ve předu tak i vzadu. Zároveň bych chtěl dát i nový pružiny.No a dojde k výměně komplet řízení za nový kousek. Neboť vůle na původním co je na autě je víc než značná.

Tyhle operace bych rád zvládnul v měsíci březnu tak aby auto bylo připravený na zimní slet.Ten bych rád absolvoval se superstrojem.

Potom bude následovat akce duben květen ,možná i červen kdy bych rád vyřešil nějakou tu drobnou opravu karoserie. Používáním auta se mi podařilo na již opravovaném boku udělat pár nepěkných šrámu takže ho znovu celí přelakujeme a při této příležitosti vyměníme zadní kapotu za novou a na ní přijde nový štítek Škoda 110R jež jsem dostal minulý rok k svátku.

No pokud vše bude OK tak nás HG nemine :-)

Tady ještě dávám do placu pár fotek zrcátek jež jsem dostal od svojí skoroženy Ivušky k vánocům pod stromeček.

23.10.2011

V sobotu 22 října jsme byl konečně Erko zazizomvat . Proběhla tradiční kontrola oleje . Dolití Fridexu tak aby auto bylo připravený i na 20 pod nulou.Byl jsem se naposledy projet se Superstrojem tak aby se všechno dobře promíchalo a udělal jsem si takový to 50 kilometrový kolečko.Auto jsem pak uložil do garáže hodil na něj plachtu odpojil baterku .Takže tímto pro mě letos Sezona 2011 končí.

30.07.2011

Letos jsem oslavil 30let co to tu okupuji.Takže v hromadě dárků jež jsem vyfasoval se objevil i tento žlutý model Škody 110R na dálkový ovládání. Je fakt plně funkční .S Ivuškou jsme s ním drandily po dlažbě v baráku.Potom nás napadlo udělat pár fotek i s velkým erkem a tady jsou .

15.07.2011

Minulý rok jsme řešili na Superstroji brzdy.Měnily se hlavně zvlněný kotouče a destičky dávala se dohromady ruční brzda.S Erkem sem najel cca 600Km a opět začali být problémy z brzdami .Opět došlo k zvlnění kotoučů.Tak jsme začali pátrat proč k tomu došlo.Jelikož původní kotouče byli od Feroda tam jsme se rozhodli repasovat kompletně celé brzdiče. Rozebrali jsme je dali nový pístky gumičky a kompletně vyčistily.Znovu jsme namontovali nový kotouče od Feroda destičky od stejného výrobce.Při té příležitosti se tam hodily i nový ložiska. Potom jsme se vrhli na zadek Superstroje dali nový obložení , prasátka a pružinky…atd. Obložení vše Ferodo a prasátka šli na auto od TRW . Nakonec přišli na řadu nový lanovody. Takže brzdy by měli být konečně OK.

30.06.2011

Koncem června jsem odvezl Superstroj k svému dvornímu mechanikovy Lukášovi Petirovi. Faktem je že za více než 3 roky provozu co Superstroj mám se na něm objevilo spoustu drobných závad který jsem byl schopen řešit sám a teď přišli na řadu věci na který jsem si sám netroufnul. První věcí která byla v plánu na autě byla spojka. Spojku se mi podařilo sk… když jsem táhnul sestřinu dvoutunovou Omegu před dvěma lety a od té doby se hlásila o slovo.

Sehnal jsem komplet novou lamelu , přítlačák ještě originál v krabicích made in czechoslovakia a ložisko ZKL. Současně se spojku jsme vyměnily i gufero s domečkem na převodovce.Kupodivu vyndat motor šel poměrně snadno .Na to že to ještě nikdo ven nekuchal šli šrouby povolit celkem dobře.Horší to už bylo při nasazování motoru na mrkev zpět do vozu.Vzhledem k dost improvizovaným podmínkám kdy auto bylo na nájezdech a pod převodovkou hever motor na tyči to byla dost slušná operace.Ale zdařilo se a motor byl zpět a zakrátko i vrčel.

Další součástka která se na autě řešila byl nefunkční náhon na tachometr bez kterého neukazuje počítadlo kilometrů. Dost podstatná věc když se chce člověk sem tam ukázat na orientačním závodě. Přijít na to jak je to protažený autem na převodovku a dostat se k tomu to byl taky pocuc.Počítadlo se záhy odzkoušelo potom cestou na Erko Meeting 2011 v Náchodě.

15.06.2011

Už cirka dva roky jsem věděl , že bude potřeba vyměnit původní notně shnilí dubový dveře u garáže. Stále jsem se chlácholil že to ještě vydrží neboť tam zas tak často nelezu . A tak to letos vyvrcholilo tím, že na mě při otvírání garáže v Únoru spadli, když jsem vlastním tělem zamezil poškození Erka a trošku víc mě zhmoždily. Padla volba po důsledné analýze trhu na plechový s vertikálním otevíráním pomocí pružin kolejnic. A musím uznat že ten komfort při zajíždění stojí za to.

03.06.2011

Superstroj měl v podstatě roční odstávku. Minulý rok mu skončila technická a od té doby nevyjel z garáže. Sem tam jsem ho přišel natočit, aby se aspoň motor trošku promazal. V únoru jsem nasadil nový kolečka, co jsem dostal od Ivušky ale to bylo v podstatě všechno, co se na autě řešilo. Konečně začalo být to správné teplo. Domluvil jsem se s Lukym že Erko trochu poladíme před technickou ale zásadní problém byl v tom jak auto k Lukymu dostat. Neboť z centra Ústí nad Labem kde vůz parkuji do Hostovic to je docela štreka, a když není na autě technická a ni zaplacená pojistka tak se po ose jezdí fakt blbě. A Superstroj je opravdová mucholapka na chlupatý. No náhoda tomu chtěla, že asi týden po těchto úvahách jsem jel do Ústí na svém bicyklu a od Litoměřic se hnaly černý mračna. Opřel jsem se do pedálů s tím, že v nečase bývají opendrekovaný krysy zalezlý a ještě v čas jsem dojel ke garáži. Sotva jsem otevřel vrata tak to začalo. Boží dopuštění sodoma gomora. Ideální čas pro převezení auta. A tak jsme vyrazily sice i tak se staženou prdelí ale za čtvrt hodinky už jsem byl v Hostovicích.

Za 2 dny na to jsme začali dělat na autě. Přidělali zrcátko, doladily ručku, z fukčnily otevírání dveří u řidiče a mraky dalších drobností pořešily. A tak jsem si 1.6 auto odvezl k sobě do Velkého března kde ještě na stala kompletní očista a debordelizace vozu. Vůz jsem naleštil Tempem, umyl pro jistotu motor a převodovku Arvou.

V pátek 3.6 jsme konečně vyrazily na technickou. S vozem jsem jel tradičně do Hrbovic k Terri .Upřímně neměl jsem z toho moc dobrej pocit na takhle starým autě se vždycky něco najde . A světe div se normálně jsme prošli.Tradiční lehký závady vůle v řízení netěsnost převodovky.Takže teď už s autem opět dračím legálně po vlastech českých.

07.02.2011

Tak jsem se dneska vzhledem k nadprůměrně teplému počasí rozhodl na Superstroj naladit svoje nové kopretinky, co jsem dostal od Ivušky k vánocům. Montáž koleček byla docela makačka neboť jsem skoro dvě hodiny demontoval pravé zadní kolo. Jeden šroub byl tak ohoblovaný, že jsem ho musel odseknout, abych ho povolil, ale výsledek stojí za to. Věta auto dělají kola je naprosto pravdivá a Erku stříbrný kopretiny fakt sluší.

24.12.2010

Letošní vánoce byli naprosto úžasný, neboť jsem dostal od sví skoro ženy Ivušky pět kusů krásných kopretin i včetně prakticky nejetého obutí.Zatím jsou v garáži ale jakmile se trošku oteplí přijdou naladit na Superstroj.Ještě než je namontuju nechám je o pískovat a nastříkat komaxitem .Koupily jsme je od jednoho bývalého kolegy Erkaře a stáli Pět tisíc což vzhledem k jejich stavu je hodně slušná cena.Další věc kterou jsem si nadělil k ježíšku byla nová zadní kapota od Myscháka a pár drobností jako nový zadní světla…Atd..

31.07.2010 aneb Superstroj na HG2010

Tak jsem byl před Hundertgangem 2010 protáhnout Erko před tím než na něj pojedem. Ujistit se že funguje chlazení tak jak má.No měl jsem spicha s Láďou Cettlem v Lovosicích u Liedlu. Dojedu ke kruháči a těsně za křižovatkou kde je hlavní přivaděč na dálnici D8 mi to zdechlo a nešlo to nastartovat. Nevím co mě to napadlo asi nějaká mladická nerozvážnost nebo záblesk stařecké demence ale přivázal jsem Lano za nárazník a ne za tažné oko.Výsledkem bylo že jsem zkurvil pravou část nakonec mi Láďa půjčil svoji baterku a na ni jsem dojel do Třebušína k Davidovi Panochovi. Mezitím mi Láďa tu mou dobil jízdou ve s vím Greendreamu. Láďa si u Davida vyměnil tlumiče a jeli jsme přes kopečky domů do Ústí.Cesta probíhala v pohodě až do chvíle kdy jsem začal odbočovat na Mariánský most kdy se mi začalo docela solidně hulit s přístrojovky. Normálně jak je ten ipurit tak se začal tavit.Vyděšený sem byl jako svině do toho celá přístrojovka začala poblíkávat a ke garáži jsem dojel chvílemi na tři válce.Po té co jsem auto zaparkoval pro jistotu jsem vytáhnul autobaterii .Druhý den jsem volal Lukášovi Petirovi že mám velkej problém a ještě ten večer jsem Ero k němu dotáhnul.Ta elektrika byla v autě doslova pekelná.Lukymu se to nakonec podařilo dát dohromady měl sundanou celou přístrojovku vyřešil i ukostření motoru a zapojení ETZka.V pátek jsem si pro auto přijel s tím že je vše OK a že se nemusím bát s ním někam vyrazit.Ráno pln očekávání jsme vyrazily.Cesta z Velké Března probíhala podle plánu a Superstroj šlapal jak hodinky.Do cíle jsme ale nedorazily v čas a to musím přiznat hlavně vlastní blbostí a tak jsme se v podstatě zúčastnily pouze 2 a 3 RZTy. Při jedné RZTě nám nějaký magor se Sierou ustřelil naše jediný zrcátko. Ale i tak to nebyla špatná akcička . Prohlídli jsme si s Ivkou pivovar a přivezli domů jako suvenýr papírového kapra.Zpáteční cesta byla pohodová .Domů jsme dorazily v celku akorát druhej den ráno jsem před domem zjistil že zase někudy teče z auta olej.

29.06.2010

Tak jsem měl svátek a moje milovaná skoro žena Ivuška mi nadělila nový znak na zadní kapotu. Vůbec nevím, jak se jí to podařilo sehnat kontakt na Tomáše Lébu a zajistit si od něj jeden kus loga na zadní kapotu. Ó ty naše ženy. Vždycky nás překvapí nějakým tím nepřekonatelným kouskem a to je jeden z nich. Ještě jednou děkuju, Ivuško. Jsi vážně poklad.

9.05.10

V dubnu proběhla na superstroji výměna brzdových kotoučů. Ještě původní kotouče vzali za své když jsem sjížděl z Komáří Výšky na Severkách 2009. Z naprosté nerozvážnosti se jsem nebrzdil motorem ale brzdami a výsledkem byli totálně zkroucený kotouče.Nový kotouče na erko jsou od firmy Ferodo. Brzdové destičky jsem dostal na své dvoupísťáky od Láďi Cettla ještě originál made in Czechoslovakia. Kromě nově udělaných předních brzd jsme řešily uniky oleje . Na podzim minulého roku jsem zakoupil od Davida Spilky nový olejový chladič jež byl hlavní příčinou že Superstroj dělal loužičky. Domluvil jsem se s Davidem Panochou a ten mi ho přehodil spolu s chladičem na vodu od Myschaka. Konečně už neztrácím z auta žádnou kapalinu :) U olejového chladiče byl pouze problém s šroubením jež jsem měl na Superstroji jiný .

6.03.10

Už je to dlouho co jsem se chystal do garáže kde je uskladněný superstroj. Konečně to vyšlo a tak jsem vyrazil i s ukořistěnou zánovní převodovkou co jsem dostal od kamaráda Martina. Ten vyklízel garáž po svém dědovi a přivezl mi mraky věci na škodovky. Zatím jsem to vyskládal kolem auta. Čekal jsem, že už bude trochu tepleji ale chyba lávky. Zima to ještě nevzdala. Takže tradiční třídící akce bude o něco později.

27.01.10

Vážení soukmenovci s okřídleným šípem v hlavě, rád bych se vám pochlubil s vánočním dárkem, jež mi vyrobila po dlouhých letních večer moje drahá skoroženuška Ivuška. Přiznám se že vůbec netuším kdy a jak to zvládla. Je to ručně vyšívaná kapsička na zpětný zrcátko. A uznejte že to je fakt pecka. Takže Ivuško ještě jednou díky.

10.01.10

Před zimou jsem udělal opět slušnou kravinu, ale chybama se člověk učí. Když jsem připravoval superstroj opět na zimní provoz, jelikož se mi zase pokazil spotřebák. Tak jsem nalil do chladiče čistej Fridex. Podotýkám výrobek naší severočeské chemičky Lybar a.s. Velvěty, který jsem zakoupil v rámci projektu podpory zaměstnanosti v našem regionu. No a co se nestalo. Chladič, který jsem vyměnil na jaře s Lukášem, začal docela slušně téct. Superstroj byl následně odstaven do garáže a mezitím jsem vyřešil spojizdnění Feldy pro běžné ježdění. Zaplať tomu nahoře a nemyslím tím Vaška Klausů :) , nový chladič jsem získal od Myscháka. Na jaře ho naimplantuju zároveň s nový olejovým chladičem od Davese. Superstroj už nebude dělat loužičky.

15.10.09

V září začalo mít Erko zvuk jako kdyby mělo nainstalovaný turbo v motoru. Při přidání plynu a vyhnání motoru do otáček se ozvalo jemný vysoký pískání. Po prohlédnutí motoru jsem přišel na to, že na tlumiči výfuku je taková mikrodírka. Začal jsem tedy shánět nový výfuk. Vzhledem k tomu, že Severka už byla za pár dní byl jsem za panem Běhounkem v Beasu a koupil vod něj výfuk - tradičního poláka. Byl za 330 Kč plus nějaký to těsněníčko. O kvalitě výfuku od našich polských bratrů jsem si sice nedělal žádný iluze ale to co bych musel udělat na autě za úpravy abych na Superstroji výfuk naimplantoval mě od jeho montáže naprosto odradilo a vrátil jsem ho zpět do prodejny. Oproti ještě originálnímu výfuku byl zhruba o dva centimetry kratší a roury co jdou k svodům byly trochu ohnutý takže bych musel řezat flexou do kastle a to se mi vážně nechtělo. Padlo tedy rozhodnutí sehnat dražší ale poněkud kvalitnější repliku a obrátil jsem se tedy na Erkařského guru Martyho (http://www.skoda110r.com). Přes něj jsem dostal kontakt na firmu Ronelt a zde objednal výfuk za 480Kč plus poštovný. A mohu říct, že to co přišlo, mě příjemně překvapilo. Výfuk už podle hmotnosti je vyroben opravdu z velmi precizních materiálů. Nechci tady dělat Roneltu (http://www.ronelt.cz) reklamu ale jak poznamenal Lukáš Petira : "Ty vole Čapoune, voni to snad vyráběj z plechů na kotle." Provedení, sváry a co je na tom to nejlepší - na svody padnul naprosto v pohodě bez jakýchkoliv úprav. Takže jsem byl příjemně překvapen a mohu ho vřele doporučit. A co se týče zvuku, má teď erko spíš takový výší zvuk. Nekoná se žádný hluboký brumlání. Faktem je že vůz výrazně utichnul což přispívá pohodový jízdě. Jediný co mě na celé té výfukové rošádě mrzí ,že jsme výfuk montovali až čtrnáct dní po Severce. No ale hlavní je že je na autě.

11.10.10

Pár dní po Severce 2009 mi volal Láďa Cettl s tím že by potřebovali ještě dofotit tzv. zadečky Erek pro Kalendář.Domluvili jsme se tedy že se po práci 11.října srazíme před Telefonicou v Ústí na Bukově.Když jsem dorazil čekal tu na mě Láďa s Kubou Suchým a jeho oranžovým érem.Vyrazili jsme směr Mikulov.V Mikulově už na nás čekal Petr Berounský a cestou z Mikulova až dolu do Krupky vznikla série moc vydařených fotek.No a tady jsou:)

2.10.2009

K vánocům 2008 jsem si pořídil fungl nový volant od Vláďi Cettla. Byl to vlastně takový vzájemný wechsel. Celou dobu jsem ho měl doma uskladněn stím že ho na Jaře naimplantuju do Superstroje. V září jsem ještě od Vládi dostal v rámci Erkopodpory zase za nějakou tu PC servisní pomoc ručně kolorovanej znáček, za čož jsem byl moc rád neboť volant byl tak konečně kompletní.Volant je tříramený sportovní. Výrobek nástrojárny Kolín a je komplet černě olakován. Čalounění věnce mi Vláďa udělal namíru a je též černé. Nakonec člověk míní život mění k samotné implantaci jsme se dostali až týden před Severkou. Nikdy bych nevěřil že to bude až takovej problém vyměnit volant. Na svých stodvacítkách jsem ho sundaval mnohokrát takže jsem se bláhově domníval že to bude brnkačka. Povzbuzen Vláďou jsem se jal díla. Bohužel jsem tvrdě narazil. Volant držel jak přibitej k tisícihranu a ne a ne se hnout. Za těch víc jak třicet let neopustil nikdy místo svého bytí, což mám potvrzeno od původního majitele Superstroje Františka Kopřivy. Nakonec jsem se vydal i s autem za Vláďou že ho sundáme teda spolu. Severka na spadnutí a ve voze pořád ještě původní volant. Snažili jsme se ,bejčili, dokonce i volili různé zaručené fígle a opět bez výsledku. Volant držel na svém místě.Nehnul se ani o milimetr. Pak padlo rozhodnutí zajet druhý den za Davidem Panochou , neboť ten má slušně vybavenou autodílnu v Třebušíně a ten si stím učitě poradí. Upozorňuji na to, že to bylo v pátek a v neděli byl již zmíněný sraz. Začalo ke všemu docela slušně pršet. Ještě jsem se telefonicky ujistil že i v tomto nečase na mě u Panochů čekají. S Davidem jsme opět volant mordovali ven a nechtělo se mu Superstroj opustit. Jako by věděl že už se na své místo nikdy nevrátí. David navrhl ještě poslední možnost jet za jeho kamarádem do Všeradiště, který zbírá veterány a je slušný automechanik. Ten nás nechal chvíli vydusit a pak přišel s nějakým sprejem od Castrolu, nastříkal to na tisícihran. Nechali jsme to asi deset minut působit a volant šel lehce sundat. Montáž nového volantu by Cettl byla pak dílem okamžiku. No a volat je už v Superstroji. Odbyl si svou premiérů na Severce a přiznám se že jsem nevěřil tomu, až jaký je to rozdíl v komfortu řízení. Když srovnám pocity řízení s původním bakelitovým kdy přez ruce člověk přece jenom dostává vod silnice různý rázy tak volant by Cettl všechno pěkně utlumí. Takže ještě jednou děkuji všem, co mi pomohli nebo se snažily pomoci s montáží volantu.

_______________________________________________________________________________________

Svoji první Škodu 110R jsem si pořídil v roce 2003. Bohužel Erka jsem si moc neužil. Po třičtvrtě roku trvající rekonstrukci, kdy byl vůz kompletně rozebrán a znovu složen, vyvařená karoserie a nový lak, 5kvalt a instalován motor Škoda 136, jsem se konečně těšil že se začne jezdit.

Vůz byl "na kolech" a já se s ním vydal do Prahy, kde jsem v té době žil a pracoval. Užíval jsem si ho celých osum dní. Auto fungovalo perfektně, můj kamarád Lukáš Petira to auto opravdu fantasticky udělal. Mimochodem Lukáš je taky Erkař a hlavně je to špičkový automechanik. No a osmí den, když jsem se vrátil z práce, tak jsem už auto nenašel. Vůz mi někdo zcizil před policejní stanicí na Barandově...

Byl jsem s toho tenkrát fakt docela v prdeli. Protože té práce co jsme na tom autě udělali bylo fakt moc a když už je auto hotový tak ho někdo ukradne.:-( Jako kdyby čekal na to až se auto dodělá...

No a tady je link na záběry kdy jsme Ero dodělali a vytáhli z Garáže.

http://www.youtube.com/watch?v=XKxlLzow8qw

V roce 2008 jsem si pořídil nový vůz Škoda 110R od svého kolegy z práce Františka Kopřivy. Hrdým majitelem žlutého Erka z roku 1977 jsem se stal v dubnu a vůz jsem zakoupil za celých 35 000 českých korun.

Cena to nebyla na první pohled malá vzhledem k tomu že vůz měl nabořený komplet pravý bok kde dveře byly prakticky na výměnu. Cenu vozu vyvažoval kompletní stav skeletu interieru atd. Vůz je naprosto bez koroze. Celé roky stál v garáži ještě zalitý do vosku.

Jezdilo se s ním opravdu minimálně. Na tachometru má najeto opravdových 40 356 Km. Na voze je vše originál i včetně původního motoru Š110R. Podle technického průkazu byl vůz původně určen pro francouzskou pobočku podniku zahraničního obchodu Motokov a až poté zůstal tady v Čechách. Já sem prakticky druhý majitel.

V současnosti mám na voze opravený nový bok. Vůz je po technický a postupně ho připravuji na nový celolak který bych chtěl zvládnout ještě letos.

První větší výlet s Erkem.

29.6.08

Tak jsem dneska vyrazil s kupátkem na první delší cestu. Byl jsem s Erkem až v perle Saska Drážďanech.Samozřejmě jak to u mě vždy bývá tak příjemné bylo spojené s užitečným jelikož jsem zde byl něco montovat.

Miláček fungoval opravdu perfektně.Vzal jsem to přes Petrovice hezky po starý silnici a vychutnával si ty klikatý silničky přes Krušný hory.Musím přiznat abych byl aspoň trochu objektivní tak se mi při sjíždění z kopců začali docela slušně zahřívat brzdy.Ale cesta to byla úžasná .Stáhnul jsem si obě okna až dolů a vychutnával prouděný vzduchu a společně se zvukem motoru.

V Drážďanech jsem auto nechal stát na Pragstrasse což je kousek od Hygienického muzea.Kupátko tu mezi záplavou různých verzí Golfů ,Vecter atd…fakt svítilo.A lidi se kolem něj shlukovali až jsem měl docela strach jestli ho tu mám nechat jen tak stát.Po práci jsem se šel projít po Drážďanech jsou fakt krásný . Jako námět na pěkně strávený den mohu vřele doporučit.No a potom prakticky už jenom noční cesta domů.

Už se těším na další výlet. Za čtrnáct dní bych chtěl vyrazit na Křivoklátsko kde naši mají chatu. Takže to bude opravdu Relax s dvěma R. Relax s Erem.

6.7.08

Tak jsem v tejdnu zjistil že mám pryč spojku.Začal jsem schánět díly ložisko přítlačák lamelu a ložisko.Tradiční komponenty pro výměnu.Kromě spojky jsou uplně napadrť destičky a vypadáto že mně čeká výměna palivovýho čerpadla na motoru.

Pokud to všechno klapne tak bysme to mohli ještě vyměnit tento týden s Lukášem mím kamarádem který má rovněž Erko.Mimochodem Lukáš je fakt super automechanik a díky jeho rukám vlastně jezdím.Byl to právě on kdo mě navočkoval Erkaří nemocí.

Přidávám pár fotek i jeho vozu kdy jsme byli spolu v garáži.

19.7.08

Tak jsem byl dneska ve Svádově se podívat na Erko mího kamaráda Pavla co pořešil před časem za rovný dvanáct tisíc českých korun.Auto je to docela slušný je sice na papírech auta z roku 1980 ale fizicky to bude nějaká verze z roku 74-75.Příští týden mu bude Lukáš dělat poloosu co se střihla při výletě do Hřenska.No a postupně se bude na jeho autě řešit spousta různejch drobností jako výměna karburátoru přetěsnění palice výměna rozvodů na motoru ...atd..

11.8.08

Jak dopadl náš první sraz HundertGang 2008 se Superstrojem můžete vidět zde >>>

28.8.08

Tak tady je par filmečku s mým Superstrojem.

http://www.youtube.com/watch?v=JQ2-8p-aGFw

http://www.youtube.com/watch?v=zqXSBRKEzOI

http://www.youtube.com/watch?v=seT5YYCpoT4

http://www.youtube.com/watch?v=7gD5KAOt0Xo

18.9.08

Tak tady přidávám jednu fakt už drsňárnu to jest zpívající Čapounův superstroj. Vytvořila to moje drahá sestra jako takové malé poděkování za to, že jsem ji vzal na HG20008. Tak se jukněte je to fakt slušnej vodvaz!

http://www.youtube.com/watch?v=kFwm0wWkBHM

Volant do Superstroje

Tak jsem si letos k vánocům udělal velkou radost.Vzhledem k plánované generálce superstroje která je zatím naplánována na jaro 2009 začínám postupně schánět díly na Erko. Kontaktoval jsem tedy Láďu Ladiče neboť jsem vyděl volanty z jeho dílny.Takže se mi taky zachtělo vlastnit ve svém voze jeden z těchto kousků . Provedli jsme s Láďou takový malí freuntschaft a volant je na světě.Můžu říci že Láďa nezklamal.Kvalita zpracování je fakt famozní. Příjemně se drží v ruce.Mohu tedy vřele doporučit.

Tak jsem pořešil na Ero krásný fungl nový pokličky.Nechal jsem si opískovat čtrnáckový disky a hodím je do komaxitu.Od svého dědy jsem ještě vyfasoval hliníkový obroučky.Takže kolečka budou vypadat stylově.

23.03.09

Už od srpna sem měl trochu problémy z drobnými úniky vody.Postupně jsme s Lukášem měnily různý hadice na vodním okruhu až se v postatě vyměnily všechny.Na chvíli se to stabilizovalo a sem tam sem holt do Superstroje dolil vodu.No a blížila se zima čas Fridexů a jiných nemrznoucích kapalin.Spojil jsem se tehdy z Danem a využil možnosti zásobit se velmi levnou směsí tak abych přežil v klidu zimu. V tu dobu mi byl mojí drahou schwester z nepojízdněn můj jinak celkem spolehlivý Kadett jež je využíván jako pracovní stroj.A Ero muselo leč velmi nerado do zimních radovánek s blátem a solí. V únoru již situace s dolíváním kapalin do vozu byla naprosto neudržitelná.A našel se kupodivu i viník a k doby to tušil. Že by pan Chladič. Je to tak. Pane chladiči musíme vás vyměnit.A tak se i stalo. Chladič šel ven. Jinak reinplantaci chladiče provedl opět mistrně Lukáš Petira a díky němu Superstroj už zase brázdí severočeský silnice.

Tak a tady ještě přidávám pár fotek Era jež jsme před čtrnácti dny táhli segřinou Omegou na plaťáku(opět díky Dane) z Žežic do Hostovic k Lukášovi na barák.

12.04.09

Tak jsem se dneska pustil do jarní přípravy Erka.Nejdříve jsem vyměnil tradičně olej v motoru.Superstroj dostal český volej Mogul 15W-40 a zároveň nový olejový filtřík. Poté následovala výměna oleje v převodovce.Opět padla volba na český olej značky Mogul PP90.No a když byli vyměněny postupně provozní náplně tak jsem se pustil do úklidu interiéru.Vyndal jsem všechny věci z kufru a provedl slušnou debordelizaci.Za tu zimu co jsem byl nucen poměrně hodně jezdit s Erem tak sem nastřádal slušnou sbírku různých tzv.potřebných věcí. Takže konečně mám zase volný kufr a můžu sem tam jezdit s autím i na nákupy.Pak jsem vytáhnul koberce a zbavil je zimních fujtajblů.Dalším krokem a můžu říci i tím nejzábavnějším tedy snad nejen pro mě bylo jarní leštění žlutého laku.Faktem je že leštění k čemuž využívám myslím si i stylového přípravku Tempo Pasty-Na oživení starých laků je časově velmi náročná záležitost.Než jsem Ero celé vyleštil ,včetně chromových doplňků na což jsem použil Silichrom opět pasta od Druchemi byl podvečer.A následovala fotodokumentace výsledku celodenního snažení.

Výměna hlavního brzdového válce

Již delší dobu mám problém na Superstroji z brzdama. Brzdy začaly postupně vadnout až Superstroj přestal brzdit úplně.Tahle drobná závada se začala objevovat cirka před třemi měsíci.Nejdříve sem to řešil tím že jsem pouze sem tam na Eru odvzdušnil brzdy a drandilo se zase dál .Nicméně situace v Květnu již byla natolik kritická že jsem se rozhodl to řešit radikálně tj. odborným zásahem erkomechanika Lukáše Petiry.Ten diagnostikoval závadu a to vadný hlavní brzdový válec.Začal jsem tedy shánět kýžený náhradní díl.A můžu říct že sehnat na Ero fungl nový hlavní brzdový válec je fakt peklo.Nakonec jsem ho sehnal přes pana Běhounka v Beasu v Neštědicích.Jinak nechci dělat reklamu panu Běhounkovi ale dokáže na Era a vůbec škodovky sehnat ještě spoustu zajímavých věcí.Takže v pátek 22.5.2009 jsem přivezl Ero k Lukášovi do garáže .Za hodinku to měl v podstatě hotový . Sundal vzadu bubny abychom zkontrolovali prasátka a obložení .Po důkladné kontrole jsme zjistily že je všechno v pohodě.Nakonec došlo tedy k výměně jenom toho hlavního brzdového válce.

Superstroj již zase slušně brzdí, jak se sluší na perlu našeho socialistického automobilového průmyslu.

] ]

Příprava Erka na Hundergang 2009

Začíná se blížit Hundertgang 2009 kterého se chci stoprocentně zúčastnit.Vzhledem k tomu že Kadetta jsem ještě nedal dohromady jsem nucen ještě pořád využívat Superstroje jako spotřebáka.Dennodenním provozem Erko dostává slušně na prdel. Jenom pro představu od Dubna minulého roku co jsem vůz zakoupil jsem s ním najel už cca 12500 Km.A to není vskutku málo na víc jak 30let starej auťák.Jedno pozitivum to však má Erko mám myslím si že hodně v ruce. Ty kiláky za volantem jsou sakra znát.

Po té co jsme s Lukášem Petirou dali dohromady na konci Května brzdy se začíná o slovo hlásit spojka.Takže jsem přes Beas v Neštědicích sehnal tradiční spojkovou sadu, to jest nový přítlačák, ložisko,lamelu a gufírko.No a vizuálním zkoumáním celkového stavu Superstroje jsme přišli na to že my prolíná olejový chladič a že budou potřeba vyměnit prachovky na poloosách.Prachovky už mám teď sháním ještě ten olejový chladič.Sice mi M&rínek radil abych jenom natáhl novou hadici a chladič vyřadil vzhledem k tomu že není v podstatě potřeba .Ale na druhou stranu když už tam jednou byl tak proč ho kuchat ven.Takže kdybyste náhodou věděli kde pořešit fungl nový olejový chladič byl bych rád za informaci.

No a na závěr přidávám pár foteček Tatraplánu za jehož volantem seděl náš kolega Danda a na zadním sedadle s foťákem v ruce kdo jiný než Láďa Ladič.Náhoda tomu chtěla že jsem je potkal na nábřeží pod Maríánskou skálou. Musím uznat že ty Tatrováci dělali fakt nádherný stroje.

Oprava uchycení brzdiče na Erku

¨

Tak jsem zjistil po dlouhý době že je možné vkládat fotky do článků za což jsem moc rád.V létě se mi stala na autě dost zajímavá závada.Začalo to takovým drobným klepáním při jízdě.Hlavně při přejíždění nerovností a podobně.Snažil jsem se najít místo kde by mohl vznikat problém.Od konspirační teorie že je utržená miska tlumiče jsme postupně přišli na to že je utržený bzdič na předním kole. Pravé přední kolo bylo příčinou problému.Zajímaví bylo že jeden šroub se jakoby střihnul a druhej byl vybracemi uvolněný.Takže brzdič při brzdění pochodoval na přední nápravě.Vůbec nechápu jak je možný že byl ten jeden šroub střihlej.No prostě záhada.No ale místo závady bylo určené a začli jsme ji řešit.Nejdřív jsem tedy demontoval brzdič střihnutej šroub jsem odvrtal a udělal novej závit.Potom jsem vše namontoval zpět.A klepání bylo pryč.


Rubrika: Vaše eRka, Přečteno: 45068×, Komentářů: 185, Líbí se Autor: Čapoun
Ahoj Kubo


chtěl bych na HG jet ale zatím to nechávám otevřený. Snažím se letos fakt máknout na autě a záleží to na tom jestli v tu dobu auto nebude rozebraný.Ono těch věcí co se na Superstroji musí vyřešit není zrovna málo. A do toho mě letos ještě čeká technická 🙂
A dorazíš s ním letos i na HG ?
Nebyl holt čas tak teď mám trochu volna takže se snažím dohonit resty a to je jeden z nich .Jinak Hgčko jako akci opravdu doporučuji.Letos to byla fakt úžasná záležitost .
To je dobrá aktualizace vzhledem k tomu že Hundertgang byl na konci léta a teď je prosinec 🙂


Každopádně to musela být skvělá taškařice. No taky bych se rád jednou zúčastnil. No uvidíme.
RST tak to je opravdu hodně dobrá náhoda 🙂


Kolega Tomáš Velc z práce se mi včera Na stránce ženil a jelikož Láďa byl jistý čas naším společným kolegou v TO2 tak si domluvily spolu fotodokumntaci tohoto životního aktu.


Vyvstal trošku problém jak se tam Láďa dopraví tak jsem mu půjčil Superstroj aby ho decentně vyvenčil po středních čechách a okolí .
Jak se mi dnes potvrdilo, svět je opravdu malej a Superstroj se dneska vyskytnul v naší vsi. Jeho dnešní šofér tu byl fotit jednu svatbu. No, nejdřív jsem nechtěl věřit, že je LL opravdu u nás v Zápech a ještě se superstrojem, ale oba viděni na vlastní bulvy. A to ještě Superstroj parkoval na návsi před stodolou, kde odpočívá RedMachine a další moje skvosty.
Mě se ty zrcátka na blatnících vždycky moc líbily. ALE - jedno vlevo, určitě ne dvě a už vůbec ne tři. Za mě tedy nechat jen jedno...ale já nikdy nebyl moc estét 🙂
Odpověď na příspěvek [ zpět ]
Zrušit
Tak zas jedinej prohřešek co jsem si dovolil oproti originálu jsou ty zrcátka.A zas je to změna která se dá lehce vrátit zpět.Jinak žádný křídlo ani okno v plánu není to můžu odpřísáhnout 🙂
Hmm, JJ, už v tom štelování vidím přínos. Eště by tomu slušelo střešní okno a ňáky decentní křidýlko. A...
Ahoj Petkare,


Tak se Superstrojem jsem od montáže zrcátek zatím najel cca 140 Km a to pouze ve dne za hodně dobrý viditelnosti.A to bylo celkem v pohodě.Plán na nějakou jízdu v noci se zrcátky abych to otestoval je na příští týden.Tak potom uvidím co a jak.


Jinak největší peklo je zrcátka seřídit protože se štelujou imbusi zevnitř takže takovýto heslo v autoškole po usednutí do vozu zkontrolujte polohu zrcátek a seřiďte moc nehrozí 🙂
Nějak jsem nechtěl do této debaty zasahovat, ale osobně si myslím, že v takto umístěných zrcátkách toho nebude moc vidět, právě proto doporučuji ještě ponechání zrcátka na dveřích...

Ponechám bokem rozměr zrcátka jako takového, byť je "o trošku menší než beskydka", sama beskydka je dost malá a je primárně určena pro sportovní použití, když se podíváte co jezdí dneska na WRC vozech, je to v pořádku, protože do zrcátka se v závodě koukám řidič opravdu jenom málo...

Takto umístěná zrcátka mohla být prakticky použitelná někdy v 60-70 letech, kdy byl výrazně menší provoz, v dnešním provozu, kdy je provoz takový, že musím hlídat i polovodiče za sebou, bych takovéto umístění zrcátek, bez dveřního zrcátka považoval vysloveně za hazard a pokud nechám dveřní, pak nějak postrádám přínos této úpravy... Navíc ponechám bokem pohled do těchto zrcátek za snížené viditelnosti (déšť, sníh?!?), případně v noci...

ale jako je to tvé auto, dej si na něj co se ti líbí...

Akorát tak nějak bych obecně apeloval na to, aby provedené úpravy byly přínosné a zlepšovaly původní vlastnosti vozidla...
Banáne tak sem hodím do placu jedno dobový FOTO že takhle vepředu ty zrcátka opravdu byli i na dobových materiálech.

http://www.autoevolution.com/image/skoda-110r-1970/26191.html
Ty zrcátka takhle vepředu jsou zajímavý ,ale na moc autech jsem to takhle namontovaný ještě neviděl. Ani na dobových fotkách.
Kubo ono to bude aspoň trochu simetrický 🙂
To schvaluju,jinak tam budeš mít za chvíli zrcátek jak na kamionu 😀
Dejve není to špatný. Vono na živo to vypadá ještě líp než na fotkách.


O čem přemýšlím je že sundám to zrcátko na dveřích to originální a fouknu dveře. Takže budu mít jenom ta dva zaměřovače ve předu 🙂
Zrcátka jsou docela pěkný akorát bych je asi já dal na dveře.Takhle vepředu je to hodně zvláštní.
Ahoj Vítku,


Ikdyž to na fotkách tak nevypadá tak to nejsou úplně malí.Plocha skla je trošku menší než u originálních hranatých zrcátek.Plochou se daj s beskydama srovnat.Já sem Beskydy na auto nechtěl protože jsou plastový.A v origu černý.Po seřízení zrcátek celkem slušně fungujou takže jsou použitelný.


V autě je mám tak že když koukám přes přední okno ven tak je vidím v dolní části předního okna jako téměř u A sloupku.Je to ptostě od kraje okna do kraje.


Na řízení je to zajímavej pocit když jseš zviklej kouta ven do prava.Ono vůbec Erko je fakt dobře vymšlený bohatě prosklený nikde ti nepřekážej široký sloupky.Holt jiná doba konstrukce.
Ahoj Čapoune, jak je v těch zrcátkách vidět? Je to lepší než origo či beskydky? Jinak ta očista na foto je opravdu znát, je to moc pěkné...
Kubo měl jsem je i na tý modrý Erce co mi ukradli a korát tam byli nastříkaný černou barvou.Mě se to tahle fakt líbí.A je to zajímavej pohled od řidiče kdy na ně vydíš.Jsou v rozích A sloupků tak to vypadá jak na autě když by si měl zaměřovače🙂
Nemůžu si pomoct ale s těma zrcátkama na blatnících mi to připomíná tykadla na Tatře 148 😉). Ale důležité je že se ti to líbí 😉. O to jde,aby nám ty káry dělali radost 🙂.
Tak jsem nakonec rozhodnul že ty zrcátka přijdou na konec dveře.Bude to v dnešním provozu podstatně praktičtější než je montit do předu na blatníky.
Dal bych je na dveře.
Gratuluju k rozhodnuti!! Konecne slovo chlapa!!
Zrcátka jsou pěkný.Vůbec bych to neřešil a namontoval je.
Jinak ty samí zrcátka mmá na autě ZdenoR a nevypadaj na něm vůbec špatně.Ostatně když jsem byl předminulí rok na HGčku tak jsem ty jeho vyděl naživo na autě.Před nákupem mi ještě posílal fotky z jeho garáže.

(Obrázek neexistuje)

Už jsem rozhodnutej. Byť mi skalní originalisti za to asi vyškrábou oči ale na Superstroj je prostě dám a hotovo.Ale ještě si nejsem jistej tou polohou.Na těch blatníkách by byli hodně zajímaví ale ta praktická stránka by šla asi do prdele....
Taky bych je osobně dal na dveře. Na blatníku se budou blbě seřizovat a nebude v nich pořádně nic vidět, samy o sobě jsou malé a ještě když je umístíš daleko od bočního okna dveří...

Jako ano, dávaly se na blatníky, ale to bylo v jiné době, kdy jsi potkal sema-tama jedno auto, ale dnes, kdy koukáš skoro víc za sebe než před sebe bych je dal na dveře...
Přesně, jestli se ti líběj, dej je tam a nic neřeš 😉


Aaa co se týče umístění, tak mě osobně se víc líběj zrcátka na dveřích, protože na blatnících už to docela narušuje siluetu auta 😉
Buď chlap a ukaž, že máš vlastní hlavu a svůj názor. Jestli se ti ty zrcátka líbí, namontuj je.
Jardo ale vždyť by to byl jediný prohřešek vůči originálu. Další věc co na auto ještě přidělám bude originální černý lízátko pod přední nárazník to už mám v garáži sehnaný a připravený na montáž.Tu provedu až za nějaký slušný peníz seženu tu jinou půlku co mám ohnutou. Jako nechci z toho dělat žádný vytuněný superzávoďák .Chci aby auto vypadalo tak jak je.


Jinak ty samí zrcátka akorát vzhledem k tomu že byly značně porezlý tak jsme je nastříkali na černo jsem měl i na té modré co mi zcizily.Viz tato fotka :

https://www.skoda110r.cz/article.php?aid=937&olimage=27213


http://www.youtube.com/watch?v=XKxlLzow8qw

Zbývá vyřešit pokud ano tak kam .jestli do předu na blatníky a nebo na dveře?
Nejde o to že by to bylo nevratné. Myslím že na němcích byla v 60. letech častá. Vratné je v podstatě všechno, pokud seženu náhradu za upravený/poškozený díl.


Jde o celkový dojem z auta a to si rozmysli, jak chceš aby vypadalo 😉
Upřimně řečeno, mně se docela líbí...

Každý dává beskydky a tohle jsou originální zrcátka, v podstatě dobové a navíc je to vratná úprava...

Akorát teda v nich asi nebude nic vidět, ale to ani v beskydkách 😀 tyto zrcátka jsou poplatné době, kdy vznikla - šedesátá léta, kdy provoz byl relativně malý, na dnešní dobu mají malou plochu, navíc v kombinaci s chybějícím vnitřním zrcátkem (ale to je jenom můj problém), to byla skoro vražedná kombinace 😀
Hodne podobny zrcatka se davala na Zealandske modely eRek, videl jsem je i na 100vkach tady, ja je mel na svym taky:https://www.skoda110r.cz/article.php?aid=1223&olimage=32212


Tak si do toho nenech moc mluvit..🙂)
Jardo a Mkupé: Kluci vy mě lámáte k tomu abych je na auto nemontoval.Je mi jasný že je to prohřešek vůči originálu ale furt je to celkem snadno vratná změna.


Není to žádnej plastovej šunt od číňanů.Jsou kovový maj pěknej tvar.I velikostí se k tomu autu hoděj.


Jinak původ je od VW aspoň podle katalogu.


Upřímě třeba Beskydy se mi moc nelíběj.Ty bych si na auto nedal.


Jako samozřejmě nechci ten vůz sprasit.


Ještě to nějak promyslím .Docela jste mě nahlodali🙁
Petře opravdu se nad tim zamysli, co s tim autem chceš dělat. Detaily tvoří celek a když tam nacpeš spoustu hovadin tak už to nebude tak pěkný vůz...
V pořadu Retro, v příspěvku o motorismu jsou kolem sedmé minuty tato zrcátka k vidění na Fordu Cortina z doku 1965!! Nechceš tam dát radši když už beskydky...
Tak Kubo myslím si že to letos fakt klapne.Díly mám v podstatě poscháněný teď už zbívá řešit jenom vysloveně drobnosti.Takže na jaře se do toho budem moci trošku víc pustit.Ještě musím přesvědčit kámoše mechanika Lukáše Petiru aby mi s tím pomohl neb radši odborná pomoc nežli něco zkurviti 🙂.
Tak doufám že se Ti vše podaří a snad i mě letos vyjde HG ( i když v nejlepším případě jen s mou spotřební užovkou) a tam se potkáme 🙂 !
No na tý tyči to byl fakt nářez ale vzhledem k tomu že sem tam řešil ten náhon ukostření motoru prachovky atd....tak jsme to nechali na tý improvizovaný rampě aby jsme se k tomu líp dostali.Víš jak už začínáme načínat fázi opotřebovaných staříků.
No teda,to jste si mákli s tou spojkou tahat ten motor na tyči.Hlavně že tu mám článek jak to sfoukneš sám a ani se nenadřeš😀. Ale tak důležité je že erko zase vrčí a ve více lidech je to větší zábava🙂.
Ahoj Kubo,


Ty vypadlí dveře mi tenkrát fakt slušně naložily.Púvodně byli trojdílný neboť garáž je docela široká .No a já sem otevíral tu skládací delší část a jak jsem zabral tak to ulítlo z pantu a ty dveře se začali kácet.Bohužel zrovna dovnitř na auto.Tak jsem tam vlez a vlastním tělem zabránil poškození mého miláčka.Nicméně dveře na mě já narvanej na auto a jen jsem kříčel Help me.Po asi 20 minutách mi nějací dobří lidé pomohli.Potom když jsem si trochu odpočinul" rozuměj dal se dohromady jsem je opravil aspoň provizorně aby se dala garáž zavřít" .
😀:D Hlavně pokud by se poroučeli k zemi i tyto dveře tak se na zachranování vlastním tělem radši vykašli,rozbitá hlava by za to nestála😀. Čoveče,ty tvé životní příběhy stojí za to,to se vždycky zasměju😀. Tahání erka za nárazník,někde v diskuzi debata o tom jak si demonstrativně ukazoval že se v erku nepřipoutáš a pořád něco😀. Fakt se vždycky pobavím 🙂!
No Jardo co ti na to mám říct. Víš jak prachy na podval jsem neměl natož auto kterým by se to dalo odtáhnout.Segra co měla tu schnilou třílitrovou Omegu Combi(viz její účast zimní slet 2010) tak ta skončila ve šrotu .Takže jízda přírodní myčkou byla jediný řešení.Aspoń se trošku s myl ten usazený prach z ladných křivek mého vozu.


No a k té tahací epizodě no holt chybama se člověk učí a nejlepší je ohledně průseru ta praktická zkušenost 🙂
Veteránisti čekají na hezké počasí, Čapoun čeká na průtž mračen. A vůbec používá nevšední metody, třeba pro vlečení vozu😀

Nepřestávám se divit 🙂
Myschaku,

A jsou v tom Motexu fakt dobrý?Nemáš na ně nějakej kontakt .Já bych je skusil vykuchat aposlat jim je.
Aha, takže obyč 55tka. Tu mam taky jednu novou, ale ta do 110LS nepatří🙂
Jardo.r

Je to Altík původně kupovanej do vozu Škoda GARDE a je to 55ka.Do gardovek se dávali motory Š 120 LS.
Jak se pozná LSkový altík?
Ale jízdní vlastnosti vůbec neřeš. Jde o to, že ten tlumič je delší - sice ho tam dostaneš, ale můžeš počítat s tím, že při propružení ti půjde na doraz. Raději vyndej ty staré, pošli je do Prahy do Motexu na renovaci a uděláš líp.
Myschaku :


No ohledně těch tlumičů.Teď o víkendu když jsem byl za superstrojem v garáži tak jsem koukal trochu na ty zadní a ten napraví straně vypadá takovej trochu KO.Myslel jsem si že bych je vyměnil za tyhle fungláče co jsem ukořistil.Víš jak jsou úplně nový.Takže myslíš že dávat je na auto je úplná kravina ,že by šli dohajzlu totálně jízdní vlastnosti?