Petr: však... na motoru itálie, uvnitř argentina, vše nadosah...
jenik: c) je správně 😉 vysílá to do turba co mu ještě chybí ke spokojenosti a co mu neodpovídá 🙂
to Petr - jseš zrovna tak, jako já OUT, protože Ty staromilče taháš za ocelovou strunu - vzpomeň si...🙂) A kam jsme se obecně dostali??


H
Ha tak to jsem asi Péťo OUT Já 🙁 🙂 😉 :O)





jen jsem jaksi pochopil tohle Nebudu uvádět notoricky známé motory s brutálním krouťákem od jistého koncernu 🙂) to bych zde vyvolal bouřlivou diskuzi. z tvých předchozích příspěvku že to bylo na hlavu zmíněné HaŤaPky 😉





😀 (tohle je taky vyplazený jazyk)





Klucí hezký víkend..... a občanky a řidičáky si roztrhejte každý sám sobě 🙂)))))))








a stejně tohle je snad téma s největším počtem příspěvků...možná ? a pokud né, tak piště do sytosti ať se zasmějeme 😉
Ladis: Asi jo, někdy mám taky ten pocit, že to všechno dělám úplně jinak a jsem out 😉 Jo a já o žádné htp nemluvil 😋





Daves: Jestliže pravou nohou požádám o výkon, tak zezadu musí být okamžitě doručen ...
Hm, a poraťe v Oct 1,8 20V to signál vysílá a) do M.B. b) do SRN c) někam úplně jinam ?
Hm... lepší sešlápnout pedál a vyslat signál do itálie, že se má otočit klapkou... we webrech 😀
jj celý je to trochu OUT ale ty jseš taky Sáhibe kapku OUT :O)


ten plynový pedál odesílající požadavky existoval už před HaŤaPkou a právě tam byly problémové prodlevy 😀 ...haťapka už je COOL 🙂 s to jezdím nejraději a nejlepčí je práve ta 2 ventilová 40 kW 😉





a vůbec zlatý starý český 1,4 ...jj 2 ventily na válec to je to pravý ořechový 🙂
jo, a jen dovetek, dle testu ADAC 60% poruch automobilu, kvuli kterym museli "zluti andele" zasahovat byly problemy s elektroinstalaci vozu (tedy novodobych vozu, samozrejme)... ???





Na vsech autech, ktere jsem mel, stacilo maximalne za vlhka vymenit rozdelovac, ev. dat novy kondenzator a uz se jelo...





elektroniky v aute co nejmene!
sice taky trosku mimo, ale...





Pred par mesici jsem cetl porovnani automobilu z let 60-70 vs. dnesni zhave novinky fmetle, nahlinach, ftdi-cku, fplnej palbe...





Porovnavany byly veliciny jako je zrychleni, spotreba, max. rychlost, velikost zav. prostoru, pohodli, tuhost karoserie, bezpeci, ekologicke limity, pouzite materialy...





vse uz si nepamatuji uplne presne, ale "stara" auta jezdily s lehce vyssi spotrebou, ale byly zivejsi, dosahovaly vyssich max. rychlosti. Horsi byly vyfukove splodiny (ale sere mi to jako uzivatele? ne, nesere, navic prispevek meho automobilu na celkovem klimatu je nula nula nic, nejvetsi znecistovatele jsou jinde a zdroje znecisteni jsou take jine - prumysl). Horsi tuhost karoserie, nizsi bezpeci. Materialy na karoserii stejne, materialy motoru stejne...





O zivotnosti a ev. oprave porouchanych soucasti nemluvim... Obrazek, proc tomu tak dnes je, at si kazdy udela sam.
Celá tahle debata už je trochu OT, ale přidám. Hannes, plynový pedál odesílající požadavky už určitě existuje. Jsem o tom přesvědčen. 😉 Nebudu uvádět notoricky známé motory s brutálním krouťákem od jistého koncernu 🙂) to bych zde vyvolal bouřlivou diskuzi.


Ale včera jsem byl nucen podniknout cestu se služebákem kolegy, a to Renault Megan 1.4 16V. Tragédie !! Po výjezdu na hlavní a sešlápnutí plynového pedálu ( obsazeno jen mnou a bez jakéhokoli nákladu ) do mírného stoupání na třetí převodový stupeň se změnil pouze tón hluku od motoru. V poměrně dlouhém časovém úseku, kdy jsem přesvědčen, že právě byl odeslán požadavek do francie, kde parta enviromentálních odborníků na základě aktuálních údajů o znečištění ovzduší v oblasti ČR, kde jsem se právě nacházel, schválila můj požadavek akcelerovat, a tuto informaci odeslala zpět řídící jednotce motoru, se nic jiného nedělo. Až po uplynutí doby nezbytně nutné k vyřízení mého požadavku došlo k posunu ručičky otáčkoměru nahoru a k pozvolnému zrychlování auta.





Závěr ? Ať si čtenář udělá sám. Snad jen, že s dobře seřízeným litrem bych ten kopec zvládl svižněji. A nebo to s novými auty prostě neumím ... ??





😀
taky rikam, ze se chovam velmi ekologicky tim, ze provozuju 2 starsi automobily (v dobrem stavu) a 3 stare motorky... 🙂
Hm... podívejme se na to z jiné strany. Já mám dvě auta z roku 1980, jedno z roku 1986 a jedno z roku 1989. Takže provozuju, vyjma rapida, auta starší 20let. Kdyby dělali kvalitní auta, co vydrží, tak to připadají na jednoho člověka maximálně dvě auta za život (když nepočítáme, že někdo má čtyři současně). 🙂
Můj názor - jsem asi stupidní blázen, dělám elektroniku 12 hodin denně, a - kontrolní otázka? Proč si myslíte, že večer usedám do litra a kochám se? Protože mám plný zuby sběrnic, servomotorů na volnoběh a podobně. Na litra stačí k opravě očistit zelené kontakty a umět zkroutit přerušený drát. Gottrek "analyzoval" zapojení otáčkoměru, který jsem mu dal a oba jsme zvraceli - 16-ti bitový procesor se stará o třífázový servomotor který hýbe ručičkou. Typická ukázka D-fensova světa. Ten otáčkoměr je opravdu ad absurdum. Věřím, že nás čeká plynový pedál, který vyšle dotaz do Bruselu, ten zpracuje povolení a otočí klapkou karburátoru v čechách. H
no jo neříkej to mě ale jim :O) a co takhle otevírání z. kapoty nebo i skládací střechy a další serepatičky moderních superaut apod to by taky uměl jen ten spínací tranzistor ? ? ? v podstatě to má v zádu asi nějakou další pojstkovou skříňku s bandou relátek a maká to jak divý 😉





jj zákony o recyklaci aut jsou dost přísné a to i jeden z výstupů jak zlevnit nejen auto ale i povinnou recyklaci 😉








jak říkám nejlepčí je telefonní kabel a tuna relátek a JETO 🙂))
Jinak... procesor sám o sobě je stupidní zařízení. Nic neumí. Jen číst vstupy, nastavovat výstupy a provádět instrukce. Tak a teď si představte ten program, který byste museli napsal. Co by tam bylo ? 😀
Hm... a kdyby byli chytřejší, tak dozadu vedou slabý drátky a u žárovek jsou spínací tranzistory. A vlastně ani žárovky nejsou třeba, protože by tam měly být Led Diondy. Procesor má smysl maximálně v řízení motoru a v tom, aby ti řekl, že máš zajet do servisu vyměnit olej.
no vidíš Dave a u třeba u BMW na to přišli už dávno a do zádu jim jde jen pár tenkých drátků a všechno ostatní obstarávají procesory 😉





víš kolik se tím ušetří mědi v drátech :O)
To jo, ale přínos ?





Na stěrače ti stačí relátko z feldy, přerušovač to samý. A nic víc se tam nehejbe 😀





Maximálně bych si hrál s motorem a nahradil nepredikovatelný rozdělovač přesnou charakteristikou vypálenou do epromky.





A hnát signál od brzdy do procesoru aby věděl že brzdíš a ten hnal signál do brzdového světla... Jako jsem fanda a blázen do mikroelektroniky, ale tohle mi uniká 😀
Já bych to zas tak neodsuzoval... to že s novým autem nic nesvedete je celkem na jané, ale pokud si procesor naprogramuješ sám, víš, co dělá, jak je zapojen, šikovně vymyslíš výměnu...





Prostě, v rozumné míře to jde. Je to sice divné, ale proč ne? ne že bych já byl ten kdo to umí, ale vím o někom, kdo to umí, takže v budoucnu možná... ne teda ovšem do mého erka😀
No, ja si myslím že s tým procesorom by eRko kleslo na úroveň nových áut, a okrem toho čo sa stane keď nové auto z ničoho nič a samo od seba zastaví? Stane sa to, že voláte odťahovku, pretože ste v prdeli a nemáte šancu s tým čokoľvek urobiť.
uprocesor do eRka ? to by byla asi ta největší pitomost 😀
Petře byla a víš na čem skončila? Na Mikově studiu... předtím nebyl nic, dneska je Ing... dále pak na tom, že není nikoho, kdo by to postavil - naprogramoval mikroprocesor, už takhle jsem uháněl Mika dva týdny kvůli krimplovacím kleštím...





BTW: Telefonní kabel by byl super jako řídící k relátkům, akorát bych vás chtěl vidět, jak konektorujete ten slabý drát do fastonů 6,3 mm😀
Teda kluci, co tam rvete za kabely, že máte ty svazky tak vykrmený ?





Falcon: Myšlenka elektroinstalace v eRku po sběrnici už tu byla. Nic nového. Viď Petkare & Miku .. 😉
jj taky jsem myslel na to že by si tam klucí mohli natáhnout kus klasickýho telefonního podzemního kabelu 🙂 ten má v sobě bajvoko 150 drátů a možná i více ...sice slabších ale pokud by to sloužilo jen jako signál pro spínací relátka tak by to stačilo :O)














no neber to a k tomu asi tak 50 nebo více spínacích relátek a k nim silový rozvod z klasických kabelů 1,5 - 2 mm 🙂)))))
No a nebo se může natáhnout jeden drát, na oba konce obvod s mikroprocesorem a paměťma a relátkama a... proboha co to kecám, elektronika do eRka tfuj tajxl 😀
No vidíš Karle a to jsi tam chtěl tahat ještě ňáky dráty navíc :O)
Tak to já mám ojistkovku v kufru a průchodka do interiéru je tvořená kouskem hadice od chlazení (vnitřní průměr tak 3 cm?) a taky tam už nedostanu ani drát...😀 asi to budu muset nafotit...
Jo, pojistkovka to je šrumec 😀 už jsem na průměru svazku 3cm 😀
No, ono ten svazek kolem pojistkovky vypadá jak ve velíně v Temelíně😀... Musím vám to vyfotit, ať se potěšíte cizím neštěstím...
A máš Karle těch nezapojených dost ? 🙂 ... no že jako pokud by ti potom něco cházelo a natáhnul jsi ty nové a přesto by ti ještě opět něco cházelo tak by jsi potom, ale opravdu až potom mohl použít pár těch nezapojených rezervních 😉





nojo ale co když půjdou ty nezapojené úplně jinak než by jsi potřeboval....tak ti nevím asi v tom systém nemáš, páč kdyby jsi měl tak máš těch nezapojených odcamcaď natažených až pocamcaď hafol





no jo ale to by jsi potom měl ten svazek kabelů jak ve velíně atomky v Temelíně 😀
Jo, systém mám😀 - nezapojené kabely zůstanou jako záloha a to co bude chybět se natáhne😀
To víš... musíš v tom mít systém 😀
Skoro, už se počet bezprzorních kabelů zredukoval na polovinu...😀
A už je hotovo ? no vidíš jakej seš šikovnej a zapálenej pacoš 🙂
A to jste ještě neviděli mou elektriku😀 V jendu chvíli do auta trčelo 50 bezprizorních drátů😀...
Co jsi si navařil to si taky sněs :O) ale tedy pokud to bude závoďák tak tam nemáš nějaké jiné nepotřebné oproti seriovce ale zase tam máš navíc něco potřebné a některé ovladače, spínače a pojistky máš ouplně jinde 🙂 takže jak jsi si to vymyslel a namaloval tak si to zapoj 😀





a kdyby jsi si ani tak nevěděl rady tak.....třeba červený k červenému a nápodobně 😉 🙂))))
Tak, a babo raď 🙂
No... ono ztratit se je lehké 🙂
Tu Falcon) Máš pravdu, nemám svůj den.. týden... rok -o) Jednou za čas mě to prostě chytne a pak je mi trapně.., co jsem to zase nasmolil -o) Holt radši se s lidmi bavím než píšu, tam vidíme reakce a každý ví zda si děláme srandu či se vztekáme.. No nic jdu radši makat, nablábolil jsem toho zase až až... Měj se fajn !!!!!!!!!!
Jezevec: Kdo jsem, že se přede mnou musíš hájit? 🙂 Samozřejmě, že jsem tě nepokládal za "blba", jen jsem se ještě s podobnym příspěvkem nesetkal, tak mě to trochu překvapilo 🙂


Jinak, poznámka k tématu - nedávno jsem taky řešil s Ťopajsem kontrolku brzd, co mi v Raketě neproblikává, ale svítí, takže jsme prošli schéma zapojení čidel a zjistili, že je odlišné než ve Š100! Nebo respektive, že já to mám zapojený nějak jinak 🙂 Správně by měla kontrolka problikávat, pokud jedno čidlo zaregistruje jiný tlak, rozsvítí se. Pokud nesvítí i jen jedno brzdové světlo, kontrolka se nerozsvěcí vůbec. Přišlo mi to jako docela vymakaný 🙂 Taková centrální kontrola všeho.


Ad. rychlé psaní - to je dobrý, ale před pár lety, když jsem byl ještě aktivní na chatu, jsem svého času slíbil každé holce co najde v mých postech chybu kopeček zmrzliny a za celou dobu jsem ho kupoval jen dvakrát 🙂))
P.S. Jak vidíš ani maturita z člověka neudělá zcela gramotného -o) Ale snad to přečteš, píši moc ryhcle a nemám času nazbyt to po sobě luštit a opravovat, musím makat - ó)
Tu) Falcon, základku jsem dokončil již dávna a mám ukončené středoškolské vzdělání s maturitou ( což je asi pro mnohé překvapení že-o) a co jsou ty kolečka a hlavně ty vlnky sice vím, ale jen spíše jen jako pojem. Nežij v iluzi, že je každému stoprocentně janý princip relé, paraelní, sériové zapojení atd. a to vše pozná ze schematu. Jak jsem psal v úvodu : Elektro není moje hobby, ale to neznamená, že jsem zcela negramotný BLB....-o) Dovolím si tvrdit, že by se našly věci o kterých zase Ty víš pouze to, že existují a navíc ten poznámka byla spíše pro Dawese a Petkara a Ti vědí...že byla poněkud nadsazená a směřovala spíše k doměnce že : Kontrolka brzd na přístrojce signalizuje prasklou žárovkzu v koncových světlech .. ju ?!!! Takže mír v duši, trochu ohledu k nám Hloupějším a měj se !!!!!!!!!!!!
Jo a Radku ještě jedna věc, nebavíme se o Š110R, kde bez problémů vytáhneš žárovku a jenom přehodíš drátky, ale o Š100, která má sdružený přístrojový panel, zapojený přes konektory, ale tos nemohl v prvním příspěvku vědět...





Mír v srdci a bez problémovou elektriku v autech....
No, přiznám, že jsem to nepochopil, protože je tu drobný rozdíl:





Zatímco na svorkovnici přístrojovky Š100 vedou dva dráty od brzd (resp. drát a zem, podle zapojení), tak na svorkovnici Š120 vede jenom jeden, neboť zem je společná pro všechna zařízení (jak žárovky, tak budíky...).





Apropo, tak mě v této souvislosti napadá, pokud Jezevče dáváš přístrojovku se samostatnými kulatými budíky, doporučuji na každý budík převést samostatnou zem, jinak ti to může ukazovat blbosti....
To Petkar: ty sis můj úplně první příspěvek asi nepřečet pořádně. Nikde jsem nenapsal, že má zapojit 2 dráty od spínačů bez relé. Psal jsem, že má zapojit ty 2 dráty co ke kontrolce vedou ve 100.


Snažil jsem se pomoct nejjednodušším způsobem, jak to Jezevec chtěl.
Daves: Tak to je krize... ale kdyby se jednalo o pochopení principu klopnýho nebo blbýho RLC obvodu, jasně, každej nedělal na střední elektrotechniku, ale kolečka s křížkama, to je prostě na mě moc, to je moc hustý 😀
A já na kolečka s křížkem mám dokonce vysokou školu...
Falkon, hele třeba nám učitel na základce řekl "no a teď bychom, milé děti, měli probírat ve fyzice elektriku. Ale stejně to z vás nikdo nebude potřebovat, takže budeme připravovat školní noviny.". A tak jsme 3/4 roku dělali školní noviny. Nebýt vlastního zájmu, tak ty kolečka s křížkama taky neznám.
Jezevec: Už jsi dokončil základku? Protože jestli jo, tak jdi vrátit vysvědčení, nechápu jak tě fyzikář/fyzikářka nechali projít 😋





"Co jsou ty kolečka s křížkama..." 🙂))