převodovka 4,22 za 4,44

A ještě jedna věc...Co je špatného na 3.tis.otáčkách při 80.tce?!To není diesel.Řekl bych,že otáčky máš OK.Až ti to bude točit kolem 5.tis. jako mě,tak bych pak přemýšlel o výměně SP.-)
Aha,dotaz zněl malinko jinak🙂Takže ano,jak říká M8. 1000/100 motor s převodem 4.22 zlenivý,otáčky klesnou a na delší trasy to bude pohodlnější.-)
Měl jsem tu čest a sám jsem si obě převodovky na vém eR vyzkoušel.Mám sériové kupé,bez jakýchkoliv úprav,motor v dobrý kondici řekl bych.A můj dojem je takový,že co jsem měl prvně 4.22,byla jízda pohodlnější hlavně při vyšších rychlostech.Na 4.stupni při 100km/h byl motor sice hlučnější,ale už při 120km/h se ztišil a dalo se takto dobře jezdit po rychlostních či dálnicích.Zkoušel jsem i max.,tedy 140km/h,auto jelo a snad by chtělo i více,ale hlučnost už byla celkem nepříjemná.


Po úvahách jak auto "oživit" na okrskách,jsem si namontoval 4.44,ale dostalo se mi spíše zklamání.3 a 4 jsou dost krátký převody a na 110 motor tak celkem zbytečný.Na 4.stupni je už celkem horor v tom jet od 90km/h.Ve Š1000 a Š100 to u slabšího motoru své opodstatnění asi mělo,ale u 110.je tam nasypu ani nevím jak.Na nějaký hobby vrchy-možná,ale když chci v eR trochu jet,ta 4.22 je lepší.Ideální by tam byla pětka,ale to už je nad rámec origa.Tudíž letos tam hrknu zpět 4.22,abych měl z jízdy lepší požitek,jen co ji vyčistím a přetěsním.
kluci jak nejde ? neexistuje nejde, jen nechci umět ! jak to tedy udělám do torpéda kilího, za cenu upravy mřížky ? nu, prokonzultuju a okouknu spolu s lízátkerm na jarním sletu...
DejvVe: ta mřížka tam je v origu kvůli vzduchu do bočních větráků, do kila jí neuděláš, krátké torpédo🙂





Co se týče stálých převodů, jak tady někdo psal, ten rozdíl nebude tak markantní, na druhou stranu v trošku vyšších rychlostech pak už je to znát...





Spíš si polož otázku, v jakém režimu provozu to auto bude jezdit - pokud jenom okrsky do nějakých 100 km/h je skoro zbytečné to řešit, pokud sem-tam vyšší rychlosti, pak už to smysl má, ale jenom kvůli stálému převodu tahat ven motor a převodovku, to už bych to spojil s generálkou...
Díra jde udělat do každého plechu 😀


Ale jinak nejde.
jak to máte v kupé ? pod předním oknem vidím že máte mřížku právě pro přísun vzduchu do kabiny, lze to dodělat do sedanu ?
jediné co mě na dálničních nočních přesunech vadí, a to dost, je obsence větrání zepředu, musí být otevřené trojuhelníkové okýnko, ale to zas zvyšuje kravál a když jedete v noci 500km tak je člověk vyhučenej, zajímavé že zbytku spícímu posádky to nevadí 🙂
ve š100 je Q5 4,22 motor š130. Na cestování je to zbytěcně silné. Na dálnici při 120-130km/h už dost řve, ideál je tak 110km/h. V alpách ve vracecích serpetinách stejně člověk střídám jedničku s dvojkou a jednička je má občas strach že zadek má tendenci ustřelit. chlazení ve všech režimech OK, jen na vodní pumpě je řemenice ze š100. chladic je origo před cca 10 lety nový.
Měl jsem převodovku ze stodvacítky ve stovce,motor jsem tam měl napasovaný z favorita. Pro rovinatý terén ideální a s použitím stodvacítkového výfuku se výrazně sníží hlučnost,problémy s chlazením jsem taktéž neměl. Bohužel pro naši valašskou krajinu,kde je to jen z kopce do kopce to bylo zpátečnické řešení,s kratším převodem jsem motor snáze udržel v ideálních otáčkách,v zimě jsem se díky favoritovému motoru prokousal taky všude a i ta spotřeba byla menší..a o to vše jsem přišel když jsem dal delší převod 😕..a bylo to fakt znát i na spotřebě.
Řešení je několik, kratší SP, menší kola, menší řemenice větráku, nouzovej tlačnej ventilátor, stačí si jen vybrat 🙂)).
Jenom tak pro zajímavost. Mám v eRku 4,22 5Q a narážím na jiný problém, a tím jsou nízké otáčky ve vysokých rychlostech. Pokud jedete 120 a točíte cca 4tis tak se "pomalu" točící vrtule chlazení není schopna překonat mizernou aerodynamiku a nasát dostatečné množství vzduchu k uchlazení plné zátěže.
Pro závody bylo homologováno mnohem víc a zajímavějších převodů... Samozřejmě že s mrtvym motorem čim kratší špajz tim se s tim jde dynamičtěji jezdit...





Jen tak mimochodem, při použití seriového rozměru pneu je s SP 4,22 90kmph při 3200rpm a s SP 4,44 3380rpm...tak kde je to turbo? 😀:D😀
Pokud se nepletu, tak byl i převod 4,6. (horský převod) mělo to pár 1000covek a určítě i pro závody se používaly.
Hele já mám v erku 4,22 po úpravě a auto je dost líný rozdíl otáček si nepamatuju. Mám pak ještě 110LS se 4,44 a pocitově je s tim jída jako kdyby v tom bylo turbo(pravda má taky trochu lepší motor).


Já bych se na to osobně vyprd nebo pak už dal 5Q pokud ti vadí otáčky, záleží jak často a daleko jezdíš a účel auta.
Určitě to pomůže, já jsem dokonce šel cestou SP3,9 do 4q. Jinak auto trošku zleniví, ale zas delší trasa bude zkousnutelná. Nicméně bych takovouhle výměnu spojil třeba s nutností GO skříně, či motoru, tahat ven převodovku jen kvůli SP... no nevim 🙂.
Vím že téma převodovek se tu řešilo ale ne a ne tohle najít: je tu někdo kdo má reálnou zkušenost s provozem š100/1000 s 4kv. převodovkou 4,44 a pak její výměnou za 4,22 - jde mi o to shodit trochu otáčky při běžném jezdění...stojí to za to, pomůžu si? Teď mi to točí cca 3tis při 80km/h...