22. leden 2008

Alternativní odrezování

Rubrika: Pomůcky a přípravky, Přečteno: 21354×, Komentářů: 25, Líbí se Autor: S.D.Gotrek
...kterak zrezlé odreziti bez haléře v kapse ;o)

No, tak předem tohoto miničlánku se musím přiznat že úplně bez haléře to nebude ;o) Ale investice 14,-Kč a trocha elektřiny kterou si beztak při troše štěstí natahnete od souseda je oproti ceně pískování zanedbatelné.

Taktéž netvrdím že jsem objevil nějaký nový kontinent (kupříkladu ameriku), neb tato metoda je k nalezení na mnoha stránkách, zejména motorkářských.

Metoda, ač nazývána "RUST REMOVING", je spíše "RUST MOVING", protože odrezuje přesunutím rzi jinam. Spočívá v tom že do nádoby s nasyceným vodním roztokem uhličitanu sodného dáte odrezovaný předmět a železnou elektrodu. Celé to pak připojíte na stejnosměrný zdroj proudu.

Pokud by to někomu znělo ještě teď složitě, vězte že (hydrogen-)uhličitan sodný je jedlá soda alias soda bicarbona, či soda na praní a změkčování vody. Pytlíček 300g za 14,-Kč. Jeden ze zdrojů udává množství polévkovou lžíci na galon, což je asi 3,8L v USA a 4,5L v UK. Prostě tam toho nasypte tak akorát... Jako zdroj možno použít nabíječku autobaterií, čímž se nám problém redukuje na sehnání vhodné nádoby ;o)

RŮZNÁ VAROVÁNÍ STRAN BEZPEČNOSTI

zlehka ukradená z různých zahraničních stránek

******************************************************

Na tomto písečku si hrajete na vlastní nebezpečí, jako autor Vám pouze předkládám informace a jen vy zodpovídáte za to jak s nimi naložíte.

Jedná se o alkalický proces jehož produkty mohou dráždit pokožku a oči. Vždy používejte ochrané brýle a gumové rukavice.

Jakýkoliv zdroj (např. nabíječka) musí být dokonale ochráněn od možnosti zasažení vodou či elektrolitem použitým při procesu odrezování. Přestože vývody nabíječky pracují s nízkým napětím, je třeba dbát maximální opatrnosti.

Při procesu odrezování se jako vedlejší produkt rozkládá voda na kyslík a vodík, proto pracujte v dobře větraných prostorech a v blizkosti nekuřte, vyvarujte se manipulace s přívody která by mohla způsobit jiskření, atd...

Nepoužívejte jako druhou elektrodu nerez, při procesu by mohlo docházet k uvolňování hexavalentního chromu (indikací je zabarvení elektrolitu do žluta).

Potenciálně může tato metoda způsobit křehnutí materiálu důsledkem vodíkové difuze (nadifundování molekul vodíku do mikroskopických trhlin materiálu). V případě že je toto nebezpečí, doporučuje se sušit vyčištěný předmět 3-4h v troubě předehřáté na 150-220°C

******************************************************

JAK NA TO

Jednoduše! Na čištěný předmět zavěšený v elektrolitu připojíte záporný(-) pól zdroje, na pomocnou elektrodu kladný(+) pól zdroje. Pak zapnete nabíječku a čekáte... Pokud by Vám obvodem tekl příliš veliký proud máte v podstatě 3 možnosti:

  • oddálit předmět a elektrodu
  • rozředit elektrolit vodou
  • přepnout nabíječku z 12V na 6V, pokud to je možné

Po ukončení procesu bude předmět pokrytý tmavě šedým povlakem který lze bez problému odstranit drátěným kartáčem nebo kotoučem. Pro fajnšmekry se doporučuje sušit vyčištěný předmět 3-4h v troubě předehřáté na 150-220°C

OSOBNÍ ZKUŠENOST

Zkusil jsem tenhle postup na spodním rameni nápravy u kterého jsem se ani nenamáhal ho nějak čistit. Po jednom dni jsem ho vytáhl a špachtlí lehce stáhl dolů všechny zbytky barev, gumoasfaltů a jiného bordelu. Po dalším dnu byla ponořená část tmavě šedá a povrch prostý jakékoliv koroze. Měl jsem ponořenu asi 1/4 plochy ramene a nabíječku která bohužel nedokázala dát více než 2A...

Chce někdo ochutnat? ;o)

opadává rez i staré nátěry

objevuje se čistý kov

a na druhé elektrodě sájrájt ;o)

PRO A PROTI - elektrolýza vs. pískování

Elektrolýza je oproti pískování levná není abrazivní a vyčistí i prostory kam se písek nedostane (pokud se tam dostane elektrolit). Dokáže však odstranit pouze korozi, tzn. pod lak se s ní nedostanete.

A CO DÁL ???

Na příště si necháme nějaké fajnšmekrovinky a fígle jak se tato metoda také dá použít ;o))) Kdyby jste někdo byl k zešílení zvědav, použijte google...


Rubrika: Pomůcky a přípravky, Přečteno: 21354×, Komentářů: 25, Líbí se Autor: S.D.Gotrek
Zkouším to a nabíječka nedává žádný proud. Jsou nějaká specifika? Jako např. místa, kde je jsou připojené elektrody musí být čistá, aby byl kontakt s kovem a zároveň místa pod roztokem musí být taky čistá, aby měl proces kde začít? Díky
Technická: elektrolYt!!!
Už se těším, jak přiběhne Márty, že to vyzkoušel na své střeše od Erka a ono že mu ju to celou sežralo a má z toho kabriolet 🙂)))
A co by to udělalo třeba se zoxidovaným hliníkem atd ? Na aukru občas někdo nabízí chemicky leštěné díly z hliníku.
TO VOT:





kdyz elektriku plati rodice, tak je pro tunera zdarma 🙂
To je pravda, je to schopný ten materiál i sežrat.

Metodu jsem vyzkoušel, jen tak "narychlo" na opravdu hodně zrezlém držáku nárazníku. Držák se odrazil velice slušně.

I zbytky staré barvy jsou pryč, to ale stačí povařit díl ve vodě se sodou taky

Použil jsem jako zdroj autobaterii 105 Ah, ještě připojenou na nabíječku

nechal to tam 24 hod.Tekl mi tam proud 4,5 -5 A.

Jako druhý pól jsem použil montpáku a ono mi ji to skoro sežralo.

A o lacinosti tohoto způsobu odrezování by se dalo diskutovat, elektřina dneska není zrovna laciná.

Chystám se zkusit to znova na dalším kousku a připojím zdroj přez elektroměr abych změřil kolik to sežere proudu.

A to doporučené sušení v troubě ? Pokud není trouba na uhlí, tak taky nějaký ten proud sežere.
ja to pouzivam uz dlouho na cisteni treba starych veci, co byly v zemi, ale tam je nejaky material, kdyz s tim chces cistit tenke casti - sezrane plechy, tak se ti rozpadnou.
6V zdroj jako prostředek snížení proudu.
Jo, tohle jsem už viděl, na videu, výsledek je velice hezký.
To ne, netvrdím, že troška nevadí. Všude, kde to jde se jí snažím zbavit taky. Ale kde se holt nedostanu, tak to udělám nějak podobně jak jsi popisoval, tedy odrezovač a pak nějaká ochrana, barva, něco na dutiny apod...
Radku 🙂 chápu tě správně, jako že "troška rzi nevadí ? "
Dovolím si jeden asi trochu kacířský komentář.


Takovéto metody jsou jistě zajímavé, třeba i proveditelné. Kladně na tom ovšem hodnotím pouze badatelskou část. V praxi mi to bohužel chvílema připadá , že v případě našich vozů se jedná až o chorobnou posedlost odrezováním bez nějakého smysluplného účelu.
náhodou netušíš proč preferovat 6V zdroj??





Ptám se proto protože mám krásný veeeliký trafo na 24V
Narazil jsem na něco podobnýho v jednom s těch článků, odrezovali tam rám nějakýho auta. Postavili ohrádku kterou vyložili velkou plachtou a už to jelo. Nicméně používali nějaký hodně velký proudy
tohle mě moc zajímá, protože je fakt že se ani pískováním nedostaneš všude.





Myslíte že je možné odrezení ČÁSTI velkého předmětu?





Konkrétně - mám rezavou tu vnitžní výztuhu mezi střechou a rámem střechy, ale zase ne tolik, abych kvůli tomu řezal střechu.


Odstranit tam mechanicky rez je BEZ šance a pouze to prolít bezoplachovým odrezovačem a potom tam nastříkat ML Rezistinem to podle mě nestačí.





Takže teoreticky:





Kdyby se udělala nízká vanu do které by se auto opatrně dalo na střechu ( ne přímo na plochu střechy ta by se promáčkla), ale položit to na podložený rám střechy, nebo to podepřít rovnou za podběhy a střecha by volně visela.





Potom to zalít roztokem a odrezit jen cca 15cm výšky.





potom to vysušit horkým vzduchem, prostříkat antirezinem, a buď rezistinem, nebo řídkou antikorozní základovkou.





Co vy na to?? mohlo by to fungovat ??
To je jeden ze zdrojů článku 😉)) Ale myslím že to podstatné jsem z něj vycucnul takže tam asi nic objevného nebude. Nicméně pokud někdo narazíte na něco co v článku postrádáte, napište mi do mailu a já to doplním
Proc velkou troubu.Par primotopu do garaze a to by bylo aby nebylo 😀
a pak meeega velkou troubu na odstraneni vodiku
Tak to by chtělo velký bazén a zaparkovat tam celé auto 😀


Zajímavé vyzkouším to na malích dílech, dobrej tip. 🙂
Pokud by se někdo vydal cestou chemického odrezení, tak ponejprv odstranit lak, mastnotu a jiné bordely v roztoku NaOH...
Bude to taková nekonečná práce... páč v tom přítmí a vodíko-vodném odéru zrezne vše ostatní v dosahu 🙂
...už živě vidím stovky garáží, kde v přítmí vrní nabíječky, bublají odrezovací roztoky a září očka nadšených pacientů..🙂)
No toto..a pak že sodou se zahání jen ten prevít vodní kámen..🙂
Ty nikdy nezklameš Jirko! 😀