Yo, čidlo do spodnej hadice, zle som to onééé. 🙂
Obrázek nevadí, ale čidlo umístěné nahoře postrádá smysl, protože teplota vody v tomto místě není závislá na tom, jak se ochladí v chladiči, ale na tom, jak teplou pustí termostat, a ten pustí vždycky okolo 90°C tedy čidlo spíná už při prvním otevření termostatu.
A teplotné čidlo na vodu umiestnené do hadice... (Sorry za použitie Tvojho snímku H.J.)
Teplotní čidlo je umístěno ve chladiči dole.
No tu elmag spojku teď mám já. Chystám se o tom aktualizovaně udělat článek, nějak není čas.
Crestík: A to ani nevíš, jestli je to všechno... údaje jsem čerpal z webové stránky o Fiatech 125p a v té tabulce bylo pod tím ještě nějaké čidlo nebo kabel nebo něco takovýho za dalších 150,- ...


Vezmi si, kolik krásných věcí by jsi mohl mít za takových 1000Kč, co by se ti v létě taky hodilo - novej MP3 přehrávač, lidovější model sluchátek od KOSSe, sluneční brejle střední třídy, přední pružiny od S.D.Gotreka... 😀
nápad s elmag spojkou jsem dostal tak před rokem a půl. Začal jsem shánět všude možně ze 125tky, ale nikdo jí nedal samostatnou, nebo za šílené peníze. Většinou by dali celé auto atd. Nakonec asi fakt koupím novou, chmm, za litr...
Ok, ok. Vypadá to, že tohle know-how budu muset nasdílet ať chci nebo ne 😀


Zkoumal jsem dost informací o výskytu elektromagnetických spojek celkově - objevují se v dost aplikacích, soustruhy počínaje a klimatizacemi konče. Na internetu existuje několik firem, které se zabývají vývojem, výrobou a prodejem elektromagnetických spojek dle specifických požadavků.


Co se nás týká - o elektromagnetické spojce a jejím praktickém nasazení ve voze Škoda 100 se dočtete v článku níže, který vyšel na staré verzi těchto stránek a nebyl nikdy překonvertován 🙂 Na internetu jsem kdysi našel i zmínku, že se podobná spojka použila u Tatry 603, kde zvyšovala krátkodobě výkon - především akceleraci (vypojením zátěže ventilátoru např. při předjíždění). Návod na zástavbu elektromagnetické spojky do vozu Škoda Octavia vyšel v časopise Urob/Udělej si sám, 2/1970.


Pro naše účely by měla stačit spojka z Fiatu 125p 1.5 (měla jí jen výkonnější verze, slabší měla stálý pohon).


A teď to, co mi vždycky v podobných návodech CHYBÍ NAPROSTO NEJVÍC - Elektromagnetickou spojku - komplet na Fiat 125p 1.5 seženete zde:





Prodejna náhradních dílů na Fiat 125p a 126p


Na Spravedlnosti 1533


53000 Pardubice





Tel: 466 330 731





Cena: 1000 Kč vč. DPH
jjééééééjjéééé co to blbné...sem tam žádný obrázek nedával :O)
jo a ten Fiat 125 je licencční Fiat Polski 125 a Lada-Žiguli Ruskij Fijat 🙂





Italský 124 měl, si tedy myslím el vrtuli
a taky tohle měly nebo ještě mají starší BMW 😉
Fiat 125 měl vrtuli od kliky, ale přesně tenhle spínací princip🙂 A vypadalo to doóóst podobně🙂
tento princip je take uzivan u TIRu, ale velikost bude asi o par cisel jinde...





😀
Pouze doporučení - tento princip se používá na klimatisačních čerpadlech, tak abyste věděli, kam šáhnout na vrakáči. H
Ale nějaké auto jí má už jsem to vokoukl na Vrakovišti a blb jsem ji tenkrát nevzal
pokud se nepletu tak Fiaty a Lady 2103 měly el. větrák a 2101 měly vrtuli od kliky ale spojku nevím ale asi nejspíš nééééé to by nepasovalo k ruskému maslostroji 😉
Ale tahle spojka se dávala do Fiatu nebo do Lady ne????
Facon: ZA CO = můj ústřední problém pro tuto sezónu,...to je momentálně aktuální a trvalý problém asi většiny nás všech 🙁





kdyby jsi napsal momentálně nemám ZA CO tak jsem to pobral hned 😉
obr3
obr
Tak jsem pohledal a našel jsem tu Elektromagnetickou spojku větráku
ZA CO = můj ústřední problém pro tuto sezónu, protože jsem nucen vynakládat nemalé prostředky naprosto jiným směrem (koupě + rekonstrukce bytu), takže se i malá investice stává velkým problémem 🙂
Falcone: co je to to ale nevím ZA CO 😀 to sem nějak nepobral 🙂








někdo tady tu elmag spojku už má udělanou...jen ale najít kdo ?
Láďa-Ladis: Elmag. spojka na větráku vrtule je teoretické téma, které mě zaměstnává už nějakou dobu. Vím asi jak, vím kde, vím z čeho a vím za kolik, ale nevím ZA CO 😀
Taxem o tom kapku přes víkend přemýšlel ....a myslím si že jednodušší a rychlejší řešení by bylo jen udělat nové řemenice se systémem Variomatic (proměnné půměry řemenic) řízené teplotou a samo sebou doplněné o elmag spojku spínání vrtule 😉
No jo, ale co s různými hustotami olejů, to bys tam musel mít předdefinovanou tabulku světových výrobců olejů a vždycky po výměně pomocí diagnostiky nebo vestavěné klávesnice vybrat olej. A co lubrifil a takové podobné. To tedy raději zabudovat analysátor mazivosti olejů ovládaný Woknama.
Výborně CHROBÁKU, přiděluji Ti úkol celý systém navrhnout, vyrobit a na Běšinách odprezentovat ;O)))
No jasně, čím větší otáčky tím větší tlak v okruhu mazání. Tím pádem by odpadl problém s čidly množství otáček, neboť by stačil redukční ventil na seštelování, a lopatky by se natáčely podle tlaku v mazacím okruhu. Když by byl veliký tak by se stáčeli aby neřezali vzduch. Když by klesal ( olej by se stával teplotou motoru řidčí ) tak by víc větraly.


Jak jednoduchý systém....
Bych to přibastlil na mazání motoru kurňa, ne? 😉))
..:O))) ...tak to máme snímač polohy pedálu v závislosti na rychlosti sešlápnutí aby to lépe akcelerovalo, dále další čidlo teploty motoru aby to zbytečně nevětralo když je motor studený a začalo větralo pořádně když se zahřeje, dále snímač otáček vrtule v závislosti na teplotě aby to něřezalo vzduch na prázdno a nepřehřívalom se to při vysokých závodních otáčkách no a k tomu ňákou řídící jednotku která by to hezky vyhodnotila dala pokyn hydraulice aby nastavila tu správnou polohu lopatek a JETO :O)))))





doufám že jsem na něco nezapomněl 🙂





sakráááá přece jen zapomněl...ňáký hydraulický čerpadlo, asi nejlépe elektrický z posilovače řízení z Fabie Škoda jako Škoda 😉
A při akceleraci se nastaví náběžný úhel 90°aby nebrzdila motor ;O)))
No jasně, a při selhání řemenice se vrtule nastaví "do praporu" aby nebránila protékajícímu vzduchu 😀
Vrtule na turbovrtulových motorech mají běžně hydraulicky štelovatelné listy ;O)))
a vůbec chlapíííííí domluvte se... jedni schání vrtulky s jedním listem navíc aby jim to více chladilo a jiní zase vymýšlejí jak uřezat listy nebo zvětšit řemenice aby jim to vůbec chladilo :O)))








BTW a co takhle sestrojit vrtuli s proměnlivou geometrií něco jako maj turboropáci od VW no něco jako to VTG 😉 😀
Pokud bude o hodně větší dá se na ní vyříznout okýnko do haubny a bude se zároveň chladit ;O)))
Brouku 🙂 a proč složitě snižovat otáčky vrtule nějakým velesložitým udělátkem řemenice made in doma :O) prostě sniž otáčky motoru při jízdě a JE TO 😉





prostě jednoduše uprav motor tak aby ti jel ocpoda(jak říká Šwejk) třeba tak, že tam dáš Schwejkovu Wozejkofku tím motor nabude síly zdola a nemusíš ho potom honit jak nadutou kozu :O)





A jinak jednoduchá rada... prostě sežeň kapku delší řemen vyhaž všechny ty distanční podložky a hned máš větší průměr řemenice a tím i menší otáčky 😉


no ale pokud ti to pořád bude málo a nedáš pokoj, tak si nechej u soustružníka udělat krásnou novou a větší řemenici třebas i s Aluminia a opjět si sežeň delší řemen a JETO 😉
Nenapadlo vás takhle vyměnit pro účely závodů řemenici za trochu větší?? Nejenom že se vrtule zpomalí, ale ještě změníte převodovou sílu a čímž by se mělo v motoru objevit o nějaké to hříbě na víc.
Ty vrtule jsou koncipovany a fungujou na nizsich otackach, nez jsou provozni otacky u standardni vrtule.





Ucinek bude, rekl bych, nevalny...





S:
Zajímavé by bylo vyzkoušet jestli by trvalý provoz na řemenici vydržela nějaká plastová vrtule z moderního elektrickýho ventilátoru... ;O)
jj, ložiskum větráku to nedělá dobře🙂 s třílistou přežily asi 200km🙂
JJ pokud se odstraní celý list a odbrousí se všechno co z něj zbylo tak to ničemu nevadí a vyváženost vrtule se prakticky nezmění...





Ta úprava listů zaoblením náběžných ploch a zostřením odtrhových ploch a malinké zaoblení hran a konečným vyleštěním listů zvýší účinnost vrtule a zmenší hluk-hvízdot ale neodstraní tu menší účinnost vrtule při trvale velkých otáčkách páč pokud točím motor při závodech pořád kolem 5-6500 ot tak ta vrtule má větší točky než motor 🙂


ale pozor pokud by někdo upravil všechny hrany vrtule (ta co běhá kolem sahary) do oblouku jako u vrtule letadla tak by došlo s největší pravděpodobností k velké nevyváženosti celé vrtule a je problém na světě ! ! ! vibracema by mohlo i dojít k destrukci vrtule ! ! ! nehledě na vibrace celého motoru a nízkou životnost ložisek větráku.








BTW setrvák když se odlehčí se taky potom musí vyvážit 🙂
vrtule se na závody řezaly běžně
Vím o jednom eRku, který má 6 listou vrtuli, tj. každý třetí list chybí. Vypadá to udělaný dost profi, jako by takto vypadal už odlitek.
Tak před provedením podobného experimentu bych doporučoval si ten pramen vyhledat a pečlivě přečíst 😀 Protože řezat listy hliníkový vrtule, co se točí klidně i 6500 ot/min. je podle mě o hubu.


Já jsem slyšel o menším rozsahu úprav, který taky pomůže - vrtuli vyleštit a zakřivit hrany. Ale všechny tyhle úpravy by chtěly vyjádření někoho, kdo tomu fakt rozumí (třeba nějakýho studenta/absolventa Fyzikální katedry ČVUT) - protože selskym rozumem se všechno zvládnout nedá 🙂
Když už řezat listy vrtule tak spíš 3, protože 4 resp. každá druhá z devíti se řeže dost špatně
Někde jsem zaslechl, četl, viděl, nebo se mi to jen zdálo, že nějaký inženýr z kanceláře od vývoje doporučoval upravit devítilistou vrtuli uřezáním 4 listů (řekl bych ob jednu🙂 ) a dosáhne se lepšího chlazení ve vyšších otáčkách díky tomu, že se nebude proud vzduchu "trhat" (nebo jiné sloveso). Toť téma k diskuzi 🙂