slyšel jsem,dobrej pomocník na vodní kámen je soda,Máte někdo zkušennosti?
Ono někdy nestačí vyčistit jen chladič ale bývají i zarostlé vodním kamenem i vložky válců a to je větší problém....je nutno si uvědomit že dříve se do motoru lila normální voda ne destilka ! ! ! a vložky hezky zarůstaly vodním kamenem a motor pak nemůže chladit...chtělo by to sundat pumpu a mrknout jak vypadají vložky a sehnat sajrajt na odstraňování vodního kamene a pořádně vyčistit celý motor i chladič současně 🙂
I v největších vedrech mám při rychlosti 110-120 km/h na dálnici teplotu 90, ale až po kompletním a poctivým vyčištění chladiče, předtím jsem taky vařil.
My sme nasu sice viezli po dialnici iba raz, a to este vo februari /v unoru/ ale teraz ked som to slapal vyssie, tak slapala uplne v pohode, aj olejova rucicka bola okolo tych 85-90C...
Seriova 110R s chladicom oleja, vonkajsia teplota nad 30, 150 km trasa, 4 ludia + batozina, rychlost do 120 a teplota vody (Alycolu) max kusok nad 90....
A ještě záclonka - tak o té vím 🙂). Bojím se přiznat si to těsnění pod hlavou. Ale do vody ani oleje nefouká, olej čistý... mno, asi to přijde na řadu. H
Je to 721 z rozhraní 9 - 11 série podle klíče (který se asi nedodržoval nějak striktně). Nicméně model 66, velká řemenice vrtule, malý termostat i rozdělovač, řemeny široké 12mm. Najeto 47 tisíc. Stav je "poplatný používání", tak asi 70-ti procentní, nicméně velmi dobrý základ pro rekonstrukci. Řemenici jsem zmenšil jako první, bohužel bez jakéhokoli výsledku. Potom termostat ( úprava voskového na malý průměr), vodní pumpa ( původních 5 malých lopatiček umíralo, náhrada 6 delších spirálovějších lopatiček). Nastalo výrazné zlepšení. Pravdou ovšem je, že testuji ve 14 hodin a je 35 stupňů ve stínu. Tolik nikdy tady v 70-tých létech nebylo, takže přehřívání asi přinesla doba. Zatím H
Haness: originál litr, hmm





A co je to za typ, jestli se smím zeptat, 990 nebo 721?





Během výroby se měnily jak průměry řemenic, tloušťky řemenů, chladiče, komory termostatu, ... ale roletka se záclonou ZŮSTÁVALA (někdy i viset).
K C vahadlům nejsou potřeba jiný tyčky.
Nápad s vodní pumpou taky není úplně mimo, stává se, že oběžné kolečko nějak během života přijde o lopatky... Po výměně zase prohání vodu, jak má.
To táhlo už nesháním, nechal jsem si je zavařit.... Dotaz- u vahadel typu C - pripadne mi, ze kdyz je tam dám, tak jsou niz k hlave a jestli nebudou ventilový tyčky moc dlouhy, jestli nebudu muset shanet jiný.... Jo a to s tim topenim je pravda, taky sem to delal, nez sem vymenil tesneni pod hlavou...
ja mel origo 100L a taky sem porad varil tak sem tam dal vodni pumpu ze 120 a od ty doby v poho.
Motor po Go, rapid 136, ale na dálnici při konstatní rychlosti 150 to v těch vedrech leze až do půli bílýho pole (rapid nemá na teploměru čísílka).
Tak jsem docela rád za tento příspěvek, protože jsem na tom úplně stejně = naprosto originál litr a minimálně 1x za 10km musím zapnout topení. ALE !!! - nechám v kastli chladič a dám motor 130 s vrtulí a nemám problém, ručička vyleze na 90 stupňů a je tam jako přilepená. Zkoušel jsem dát do litra velký termostat a vodní pumpu Š100 a sice jsem situaci vylepšil, ale na plný plyn to stejně leze nahoru. Myslím, že to asi bude starší konstrukcí motoru. Tak si i v létě občas zatopím....🙂) H
Těsnění je Ok. Shaníš ještě to tahlo k řazení? jedno, který není nic moc krásný bych doma měl. Jsem z Libichova.
S dotazem na teplotu ti neporadim, ale me se ted zacalo auto prehrivat taky- i bez termostatu po chvili 120 na teplomeru a voda ven... Tak jsem vymenil tesneni pod hlavou a je to vse ok. I v techto vedrech mam teplotu okolo 90 stupnu. Jen pripominka- mam Š130. U Tebe to bude trosku jinak...
Oprava ne ke 120, ale kolem 110C.
Jakou máte těď přes léto teplotu motoru při jízdě po dálnici? S origo chlazením a origo motorem(Š100). Já mám už asi 3. chladič, neměl by být zarostlej a není moc schopný se to uchladit, jen s topením, ale to nejsem schopnej se uchladit já. Bez topení to pořád leze ke 120C. Jaká je ještě vhodná teplota motoru při delší jízdě? A co s tím?