Broukůů.....no myslím si že jediná teorie o vrtuli která je tady pravdivá že mechvrtuli žádným elvětrákem dostatečně nenahradíš u stávajícího chladiče 😉 to už tady bylo konstatováno Xkrát a dokazují to i zkušenosti fabriky kdy závodní kupátka s našláplými motory stačily chladit s mechvrtulí





takže jedině vyměnit chladič za jiný hliníkový s dostatečným chladícím výkonem a pak by solidní elvětrák mohl stíhat 😉





řešení tady i na jiných stránkách bylo předvedeno více takže mozek do hrsti a zamyslet se přímo hlavou ...buďto náporák nebo jiný chladič u motoru, no ale pokud se nepletu ty náporák nechceš takže 🙂
Chrobe, na to není žádná jednoduchá rovnice. Jsou na to komplexní matematické simulace. Stahni si nějaký program zabývající se výpočtem vrtulí, tak se pak musí vrtule "vytvořit" a pak se z toho počítá výkon. Každá vrtule má jinak listy, jiný průměr, jinou délku, jiný průběh, jiný úhel... Je to prostě moc složité.
Halooo, já vím že jsou práznidny a tudíž všichni řádní studenti technik leží někde v tranzu na fesťáku, ale to se fakt nechce nikomu počítat??


Případně jasně říct jak na to (tedy na to počítání).
Ladis: dík, o tomhle vim, budu kupovat. Já jestli neprošvih někde něco jinýho...
tady to máte lenoši 🙂 bylo to v odkazech 😉








http://www.engitec.cz/index.php
Výkon vrtule = konstanta * otáčky * hustota vzduchu^3 * průměr vrtule^5





Ta konstanta se počítá na základě délky listu, jeho tvaru a natočení. Jednoduchou rovnici jsem nenašel. V podstatě platí, že čím delší list a čím větší úhel natočení, tím vyšší výkon. Vrtule v podstatě krájí vzduch a udává mu značné zrychlejí. Vrtule s malými lopatkami pak vzduch nekrájí, ale víří.
Tak spočítejte objem vzduchu nad lopatkou, vynásobte to počtem lopatek = objem vzduchu nad vrtulí, ten pak vynásobte počtem otáček který ta vrtule otočí za minutu, údaj se bude lišit podle otáček motoru, a máte objem vzduchu který ta vrtule "vysaje" přes chladič.


Nebo vlastně před lopatkou protože ty lopatky ten vzduch vlastně jakoby "ukrajujou". Tak kolik ta lopatka jakoby "ukrojí".
Rád bych, ale odkaz jse někam zatoulal🙁
Do vrtulí vám kecat nebudu, ale J.T. nahoď ještě jednou odkaz pro ty pomalejší 🙂
Jak to vypočítat Sáčku nevím, jsem jen obyčejný krejčí, ale mohu vyrobit neprodyšný fusak o obsahu třeba 1m3 a můžem stopnout, za jak dlouho bude naplněn. Tipuji že velmi rychle 😉
Sorry vrtulí - dámy prominou, pánové jsou zv(i)klý.
J.T. díky za návod, ale netoužím ani po eletrické vrtuly ani po nějakém laborování.





Otázka v tomto tématu zněla: jak vypočítat průtok vzduchu zajišťovaný mechanickou vrtulý.





Nic víc, nic míň.
Tak pokud by se dal Al chladič místo origa na jeho místo a El. vrtule tak by to mohlo chladit. Vl. zkušenost je ta, že Kilo s plech. chladičem a El. vrtulí z Fordu 2L to neuchladí ani se zapnutým topením. El. motor byl spínán termostatem při 70stupních na vodě vtékající do chladiče. Taky Trochu pomůže pootevřít zad kapotu, pro lepší odvod teplého vzduchu.
Altím mám 55A. Přesně ty vrtule jsem měl namysli. Ale pořád nevím ten poměr.


Ona mechanická vrtule má něco do sebe, neboť čím víc točíš motor a čím víc potřebuješ chladi tím víc se točí i ona a tím pádem víc chladíš. Pokud by člověk pominul, že to není ani za mák naporové chlazení tak je to ideální řešení.


Jebnom bych chtěl tak trochu porovna učinnosti.
Máš na mysli ty el. vrtule pro závoďáky jak tady dával odkaz tuším JT ?





no a k tomu pořádný altík tak 75 A alespoň aby to mělo co živit a JE TO 🙂
Spíše by mě zajímalo, kolik dokáže ta mechanická vrtule vytáhnout. Prostě toužím znát o svém voze další údaj který výrobce seriově nezděluje. Ale jinak .....








A) je správně. Nejvýkonější vrtule co jsem kde viděl ke koupi měli cca 2,5tism2/h tak by mě zajímalo pro porovnání kolik může dávat ta mechanická. To víš zvažuju, plánuju, rozmýšlím, bádám na vybádaným... 😀
a místo mechnické vrtule tam dám pořádnou elektrickou která spotřebuje stejný výkon jenže v podobě elektrické 😉





to je ten podtext který tady čtu... taky to může být tím že tam ta sahara propstě zavazí a je potřeba udělat nějakou změnu 😉








ale abych odpověděl, neumim to spočítat 🙂
Páni vzdělaní, titulovaní i jinak chytří...


Nechtělo by se vám někomu spočítat průtok vzduchu jenž dokáže zajistit naše známá mechanická vrtule na chladiči.


Česky řečeno kolik je chopná přesát škodovácká vrtule oři otáčkách dejme tomu 4tis za min v m2.