ohrdzit a natriet pruziny?

Každopádně se pružinová ocel 14 260 (ze který pravděpodobně jsou) používá do pracovní teploty 300°C, takže bez obav🙂 Popouštění měnící vlastnosti začíná někde na 380°C. Je to vyčtený z materiálovýho listu, takže to platí🙂:-)
727 u cistyho zeleza. S pridanim legujicich prvku se teplota různí. Ale od 600 uz zacinaji prvni zmeny probihat
a červený pružej nejlíp 😀
pružiny se normálně práškujou a drží to bez problémů. A co se týká změny mechanických vlastností tak buď bez obav. Komaxit se vypaluje při 120-150° (jak kde) a změny v materiálu nastávají až při teplotách vyšších než asi 600°C (věci znalí kolegové případně opraví druhý tepelný údaj na přesnější hodnotu)


Takže sundat, opískovat a napráškovat. Neboj se ničeho.
Koroze povrchová časem přejde v hloubkovou a pružiny budou čím dál tenčí, každopádně si myslím že komaxit by to mohl vydržet a při zas tak vysoký teplotě se nepeče😉
Zdravim,





chystam sa dat dole napravy. Kedze pruziny uz mam dost zhrdzavete, zvazujem, ci ich vybrat a dat ich opieskovat a povrchovo upravit. Ma to zmysel? Znamy ma presviedca, ze na pruzinach ziadna povrchova uprava nebude dlho drzat, kedze stale pracuju a ze hrdza, ktorou su pokryte, je len povrchova a chrani pruziny pred uplnym zhrdzavenim.





Aky je vas nazor? Ake su moznosti povrchovej upravy, aby farba drzala? Komaxitovanie (nezmeni vlastnosti pruzin vysoka teplota pri praskovani?), zinkovanie, nieco ine?





vdaka,





m.