Tak sem sundal včera hlavu a snad dokonce ani neni prasklá..střík sem jí kapilárkou a nic nevylezlo.. těsnění vypadá jak cedník takže snad vyřešeno a dík za rady🙂
cuker: nezkoušel, jen jednou u erka když mělo ještě chladič vzadu tak sem do něj klepnul vejce..ale tim že by to někde kapalo to neni, dokud se to neuvaří tak voda nemizí, nebo ˇminimálně ne tolik aby to mělo takle brutální vliv
hagios: vodní pumpa je ok..s tim natlakováním je to dobrej nápad, ale pomalu mi to přijde složitější než sundat hlavu🙂) pokud hlava nebude prasklá, vyměnim těsnění a pořád to nebude chladit tak to asi budu muset udělat..vono s tim těsněním se mi to totiž už stalo jednou, jen sem na to zapoměl tak proto si myslim že to bude ono..
A neskušal si nejaký"bordel" na zacelenie prasknutých chladičov,
RST dávám Ti za pravdu co se týče toho , že pokud je vše OK dá se jezdit prakticky bez víčka. Za normálních okolností pokud nezávodíš se voda nemá co ohřívat tak aby se začala vařit při normálním atmosférickém tlaku tak se jen trošku roztáhne a toť vše... já jezdil celou dobu až do GG totálně spuchřelou gumičkou, že víčko drželo jen v tom místě jak je ten maximální hrb, jak jsem ho utáh dál už bylo zas volné....a žádná ztráta vody se nikdá nekonala
Jak tu někdo psal tak hlava se dá upravit ale těsnění bude v jednom místě sedět opravdu fousem.Řešení je těsnění plechové ale radši bych koupil na vrakouši 130 motor (u nás 2000,-Kć) eventuelně jen hlavu.
litinový 8-mi kanál se běžně zavařuje, páč je stejně z 80% prasklý. nevidím důvod proč by nešel zavařit.
No ono ešte vyskúšaj celú sústavu natlakovať a sleduj. Normálne si vymysli nejakú zátku s ventilom na expanzku a natlakuj. Možno ti niekde bude slziť mrazovka (to by si mal z oleja granko) a možno to bude slziť(a to je oveľa horšie) do spaľováku. Nechaj to nejaký čas natlakované a uvidíš, kde uniká voda. Ak nikde nič, možno to zopakovať so zahriatym motorom, ale to je trošku riziko. A tiež sa ešte mrkni na lopatky vodnej pumpy, či nie sú zosyčané. Ináč už len zháňať druhú hlavu, alebo rovno celý motor.
Chrobak: to jo, ale my si na sebe už zvykli a máme se rádi.)) jako v nejhorším to tak dopadne,ale přeci jen ta 130ka je na ježdění lepší.. navíc vim jak na tom ten motor je a kupovat něco o čem nevim v jakym je stavu se mi moc nechce..v kombinaci s krátkym pětikvaltem je to takle ideál.)
Pokud máš prasklou hlavu a nepotřebuješ z různých důvodů 130tkový motor, doporučuje se poohlédnout po okolních vrakáčích po nějakém motoru ze 120tky. Vyjde tě to určitě levněji nežli předělávat hlavu.
To PETR: jj, je to motor od Roveru? Tim myslim dlouhy srouby, co prochazej skrz celej motor? Tyhle motory totiz fakt nemaj radi, kdyz je nekdo vytaci za studena. Vetsinou to odsere tesneni pod hlavou (coz je fakt bolest techhle motoru), ale nekdy to odsere cela hlava... Ale zato kdyz se prohrejou, je mozny je tocit az do cerveneho a nic se stat nemuze 🙂 (v cabriu jsi jel 🙂





To ULC: upravit se da klidne 105-tova hlava (mam doma nejakou upravenou tisicofkovou), ale musi se predelat spalovaky...
A nebo najdeš profouklý těsnění, což by byla ta lepší varianta.
Petr: taky pěkný.. já doufam že trhlinu zjistim kapilární zkouškou.. až tu hlavu sundam tak to zkusim stříknout a uvidíme..třeba tam taky bude díra jak hovado a nebudu muset nic zjišťövat🙂)
Jestli jde hlava zavařit ? Jo, někteří střelci to dělají. Já bych se do toho nepouštěl. A jinou, než stotřicítkovou hlavu na ten blok nedáš, páč 130 má oproti ostatním řadám zadomotorů jinak rozteče válců.
jedná se o motor 130 ale v kastli 120.. nepovažoval sem zezačátku za důležitý nějak přesně identifikovat druh motoru páč jsem měl za to že problém je v chlazení a ne v něm..ale každopádně jestli je ta hlava prasklá tak netušim co s tim budu dělat🙁 dá se litinová hlava zavařit nebo upravit na tendle motor 105ková?
Někdy to je vyloženě alchymie. Mám tady v péči jednoho maroda z anglie už půl roku 🙂 Rover 1.1 16V. Takovej malej pohlednej diblík pro ženskou ...





Od začátku problémy. Krom několika podružných jako např. otočené kolo rozvodů na jedné vačce 😀 to hlavní. Mizela voda. Motor rozebrán do mrtě, vyměněna vodní pumpa ( stržený šteft a pokroucené těleso pumpy ), všechna těsnění, dány nové vložky válců( jedna se zdála mít trhlinu a jedna tak divně seděla v bloku ), hlava zarovnána, přezkoušena natlakováním, nové ventily ... no téměř GO motoru. Zkontrolováno topení, hadice, chladič, nádobka na vodu, prostě všechno.





Po seskládání, zamontování ujeto 100 km a hádejte. Voda mizela pořád. V oleji nebyla, nikde nic nebylo mokrýho, v autě fridex cítit nebyl, bílý kouř z výfuku cca až 5 min po nastartování. Heh !!





Nakonec se zjistilo rentgenem, že v hlavě je mikroskopická trhlina, která za studena drží, proto byla tlaková zkouška hlavy v pořádku, ale jak se to rozehřeje, tak se trhlina roztáhne a je to.
Tak to by mě zajímalo o jaký motor se vlastně jedná. Prvotně se tu mluví o 120tce, ke konci je dotaz na hlavu 130 !


Pokud se tedy jedná o 130tku, tipuji to na 90% na prasklou hlavu. Tyhle hlavy jsou na to extrémně náchylné. Stačí ji párkrát uvařit, nedejbože nalít do horké hlavy studenou vodu a je vystaráno. Když jsme měli doma Rapida 130, vyhazoval jsem tyhle hlavy dvě, jedna praskla mezi ventilovými sedly třetího válce, druhá měla dokonce prasklinu napříč hlavou a taky u třetího válce.Ta prasklina není na první pohled ani vidět, většinou se zjistí až natlakováním hlavy.
hagios: Jojo tuto už se mi taky stalo..resp. ne že bych to namontoval bez těch otvorů ale už když sem to montoval tak sem koukal že tam chybí jedna díra tak sem ji vyrazil..takže v tom by bejt problém neměl.)
No hej, ale pôvodná otázka bola na 120-ku. A mne sa problém s tesnením stal. Kúpil som tesnenie na 120-ku, rovno som ho namontoval a potom ďalšie a ďalšie..až potom som vyrazil otvory, aby to malo prietok cez hlavu ako má mať a bol kľud.
130tka nemá záměnou hlavu s ničim..
Ahoj, presne tvoje smptómy som mal na svojej embéčke a problém bol v otvoroch na tesnení hlavy. Jednoducho mrkni na otvory v hlave a porovnaj ich s otvormi na tesnení. Ak nejaký chýba, alebo je malý, tak ho do tesnenia vyraz a máš svätý pokoj. Nech sa darí.
Jikra: bohužel sondu na měření emisí k dispozici nemam, u mě je největší vymoženost momenťák🙂)
RST: Jo to bude nejspíš ono..po startu to čadí bíle a špatně taky nejede..navíc sem koukal že z vejfucku lítá něco co klidně muže bejt voda, sice se mi do toho nechce sundavat palici ale je to poslední možnost, v sobotu to snad udělam tak doufam že to bude jen těsnění..jinou 130kovou hlavu doma nemam.. jde případně na 130 použít hlava z něčeho jinýho? někde tam mam hlavu ze 105ky a z favorita ale počítam že ani jedno použít nepujde.
Když je chlazení OK, dá se jezdit i bez víčka... osobně odzkoušeno, když jsem zjistil po 170km, že víčko leží na ponku v garáži...
Taky mě napadlo těsnění pod hlavou. Nebo taky těsnění na víčku expanzky,musí být v dobrém stavu, už jsme tak uvařili eRko.
U benzínového auta s netěsností spalovací prostor vs voda se to nechá jednoduše oveřit "přičichnutím" sondy na měření emisí k nalévacímu hrdlu, pokud tedy je k dispozici 🙂 pokud motor těsní nenačichá nic, pokud fouká i minimálně tak sonda zaznamená zvyšenou složku COx .....
Nemusej bejt ani olejový skvrny. Prostě to zatím jen může foukat štěrbinou v těsnění do vody (nebo prasklou hlavou). Možná může být trochu cítit výfuk z expanzky.


Viděl bych to jako nejpravděpodobnější, když jsi vše ostatní už vyloučil. Kouří to po nastartování hlavně studeného bíle? (pára), a jestli to jede jak hovado, pak je to skoro jasný.
vodní pumpu sem taky zrenovoval..to s tim těsněním momentálně vypadá nejpravděpodobnějc..taky mě to napadlo, zrovna sem to zkoušel ještě jinym způsobem odvzdušnit a ho**o platný..ale nevim jak poznam jestli sou ve vodě olejový skvrny, teď tam pumpuju vodu z kohoutku páč nemam prachy kupovat fridex a destilku když stejně dolejvam po hektolitrech a ta voda je železitá jak sviňa takže je taková pěkně oranžová a nevim jak to poznam jestli v ní je olej..o víkendu sumdam palici a uvidíme..
Taky jsme kdysi laborovali poprvé to vyřešil jiný chladič - to jsi zdá se vyloučil a podruhé kdy jsme nakonec přešli k jinému motoru se ukázalo že byl prasklý píst který díky zvýšenému tření prostě topil.
Podival bych se, v jakym stavu je vodni pumpa. Jinej problem tam uz byt nemuze, pokud je zbytek OK. A pak tu je jeste jedna varianta - tesneni pod hlavou / praskla hlava. Motor tlakuje do vodniho obehu, pred termostatem se udela bublina a je konec...





Jak vypada voda - nejsou v olejovy skrvny?





Stanley
Potřebuju poradit s chlazením.. už cca rock se s**u se 120kou a pořád se mi nedaří zprovoznit chlazení.. vyzkoušeny cca 4ks. termostatů. 87x odvzdušnění, výplach chladiče přípravkem na kámen, výměna objímek, kontrola hadic, víčka nádržky, odstranění topení hadicí přímo od pumpy k termostatu se škrcením, výměna hadičky od topení k chladiči..ale vliv na to že se to po kratší jízdě uvaří praktocky žádnej.. jediný kdy to jakž takž fungovalo bylo když sem uplně vyndal termostat ale stejně mam dojem že kdybych s tim jel dýl tak se to uvaří tak jako tak.. jinak s termostatem vše funguje uplně normálně až do ujetí cca 10km kdy najednou termostat jakoby neotevřel a motor vesele pokračuje dál až ke 100C, (zřejmě vzduchová bublina) ale nechápu jak by se tam dostala když nikde nic byť ani nekape..a pokud tak tak minimálně že to podle mě nemuže mít takle zásadní vliv. jinak šlem na víčku neni což je s podivem na to kolikrát už sem to takle uvařil (naštěstí to dost kontroluju a většinou hned zastavim) je možný že bych to pořád odvzdušňoval špatně? zkoušel sem to s předkem nahoru i obráceně ale nezdá se mi to protože dřív sem tam prostě jen nalil vodu, nic s tim nedělal a fachala v pohodě..fakt už si nevim rady, ještě se mi nestalo že bych u škodovky něco nebyl schopnej dát dohromady tak budu rád za jakýkoli rady nebo nápady páč už ani nevim co zkusit.. díky