Baterka je vlevo vzadu, aspoň u té naší.





Jinak dvourychlostní ventilátor z kila 73 má klapku, ale nepřepíná mezi topením a motorem, ale pouze zavírá. Rok 74 už mam bez klapky.
Martin z K: My měli u firmy pětimístnou verzi, mám dojem, že dmýchadlo bylo pod papundeklem někde za řídičem (baterku měla myslím ale napravo úplně vzadu, tedy na straně 3. dveří), ale možná si to po těch letech nepamatuju přesně. Navíc měla třetí karosérii.. Jistě vím, že k topení vedla ukrutně dlouhá hadice plastová, dodnes z ní ukrajuju do embéček 🙂.
Jozka: ano mikrobusy majú dve kúrenia. Tiež to mám tak. A dokonca sanie do toho druhého kúrenia nieje z vonku ale zo zadnej časti nad akumulátorom. Takže žiadny čerstvý vzduch z vonku.Novšie už mali na ľavej strane mriežku na toto nasávanie. Tiež som to tak na svojej urobil.
Jezdil jsem s 1203, co měla dokonce 2 tyhle kousky. Jeden s klapkou vpředu, druhej vedle zadní lavice bez klapky.. Vysvětlení z návodu je zajímavý, lepšímu chlazení přehřívajícího se motoru to ale pomáhá.. trošku - odjistit zadní kapotu je mnohem účinější 🙂.
M8: pokud neplánuješ nikdy využít topení, pak bych ten ventilátor vyhodil úplně. Bude to imho fungovat lépe bez něj, než s ním.
Jj tento byl taky jednokvalt
Já tam mám klapku i když mám ruční sytič, ale to byla asi skladová setrvačnost. Mám spíše pocit, že klapky měly pouze jednorychlostní ventilátory. Nebo jednoduše ty bez rozvodné fošny.
Ach zo🙂
No jo, chtěl jsem říct, že zmizela po příchodu mechanickýho.
S mechanicky? Automatickym, ne?
Klapka zmizela s mechanickym sytičem.
Ten fukar má i AVIA..a LIAZ a KAROSA má zas podobné topidlo jak stodvacítka🙂. Ajeste - ten zastrkávací filtr mělo i embéčko a to s tou klapkou jsme viděl i na mnoha stovkách,spíš těch bez té klapky jsem moc neviděl.
Hmm bezkartáčovej, trojfázovej, to je teď móda 🙂 já mam v plánu vyměnit stávající motor za motor z Fabie II zdá se že by tam mohl mechanicky pasovat..uvidíme....jednou....
Ještě dodám perličku, že stejný fukar jako je ve Š100 používají tramvaje T3 a po převinutí na 12 V ho lze použít. A vůbec by bylo zajímavý tohle: http://www.volny.cz/programprojekt/vbm100tramvaje.htm Kdo ho vyzkouší jako první? 😀
Neb komínový efekt, který praktikuje Jikra 🙂)))
Tak to je masakr.... dobovej pylovej prachovej filtr, kerej se nemusí měnit po 30T... jak jednoduché...bordel fouknu do motoru a pak sosám čistej vzdoušek 🙂) pak tedy udělali inovaci s tím zastrkávacím filtrem co mam já v eRku .... a odbourali klapku.


Spectrista dikes 🙂
Díky Spectristovi za fundované objasnění, to by mě opravdu nenapadlo 🙂))





Ale Jirko, však ochladit přehřátej motorovej prostor je jistě správně, například performance omotávka výfuku udržuje konstantní teplotu výfukového potrubí a taky pak výfukové svody neohřívají motorák...
Dyť to m8 psal.... gelader 🙂)) bude mu to fedrovat vozduch přímo do DCOE.


Každopádně je to DOST divný, umíš si představit co by to tak v tom motorovym prostoru chladilo ???? Přehřátej karburátor 🙂 aby se neodpařoval benzín v plovákovce 🙂
Všechny otázky ohledně ovládání Vašeho nového vozu odpoví příručka dodávaná k vozidlu 🙂 Viz poslední odstavec na levé půlstránce


http://1000mb.wz.cz/navod-web/2mage-06.GIF
To je škrtící klapka. Škrtí přívod vzduchu posádce 😀 Je to ptákovina, pokud vím, tak později se to nemontovalo.


Slyšel jsem, že to je pro lepší chlazení motoru či proto, aby se ventilátor lépe čistil. Podle mě je obé nesmysl.


m8rinek: Nač jsi to sháněl? Kvůli originality?
Ale já mam v papírech vodou chlazenej čtyřválec OHV 🙂 Tak to asi není pro mě 🙂
Přesně tenhle ventilátor jsem dlouho sháněl a teď na aukru konečně sehnal, to je přeci jasný ne 🙂)) Normální kompresor 😀 http://skoda110r.eu/110r/cerven1120005.jpg





Jinak si myslim, že jde o náporový ochlazování motorovýho prostoru, boční kapsou se mi tlačí chladnej vzduch k motoru, topit stejně nepotřebuju...





Co se týče sání teplýho vzduchu, to je nesmysl, chvíli jsem provozoval erko bez propojovací hadice před topením a po tripu delším než 20km jsem měl oči jak angorák a chtělo se mi spát 😀.
Při úklidu v garáži jsem objevil ventilátor topení s jakous klapkou ? Původně jsem myslel že je to nějaká vychytávka aby to ssálo teplej vzduch od mortoru, ale při bližším zkoumání jsem zjistil , že opak je pravdou. Klapka ucpe přívod vzduchu do auta a ventilátor žene studenej vzduch do motorového prostoru...... Proč ?????