http://zpravy.idnes.cz/sbohem-chrobaku-vyprovodili-skauti-na-hrade-nekdejsiho-bratra-havla-1go-/domaci.aspx?c=A111223_163546_domaci_jj





Svět se zbláznil, ale všechny ujišťuji že se těším dobrému zdraví a neklesám na duchu...
No jo, co chcete... celá západní civilizace je s prominutím v prdeli, všichni přemejšlej nad tím jak něco zakázat nebo nařídit a osobní svoboda je skoro neznámý pojem. Speciálně v EU si o ní můžeme nechat zdát. Nerad zrovna sem tahám politiku, ale tohle prostě je politický téma - koukněte se do Ruska. Tam půlku těch zmrdskejch a jinejch eko-norem nemaj, takže se tam zvesela prodává stará Lada i ten VW diesel 1.9 TDi 66kw, která už dneska v ČR nekoupíte. A až ten můj chcípne, tak bych za nový klidně ty peníze dal - je to motor k nezaplacení.





Že náhradní díly stojí ranec je logické - protože všechno jde řetězem subdodávek a dodávají se celé komplety. Ale potom zase mohou být nová auta relativně levná (v porovnání k průměrnému platu určitě). A co si budeme povídat - zase vydrží. Věci na Hondu možná stojí ranec, ale zase náš Accord najel 190 tisíc a jediné co se měnilo byly filtry, olej a praskající žárovky. Až teď odešla ŘJ za nějakých bratru 28 tisíc. Ranec, ale když vezmu těch 190 tisíc bez poruch před tím? Tak to zas tak špatný kauf není...
Takový Peugeot a Suzuki to jsou teprv ceny🙂
Zlatá Octávka 1,6 nebo Fabka 1,4. Interval 60tis.km a svíčka za 120Kč. Podobně to bylo i u feldy. Filtry ani olej taky nejsou přehnaně drahý, fabku teď akorát čekaj nový tlumiče, ale to taky není žádná extra raketa. Brzdový desky a pakny jsou taky vcelku přijatelný, takže si nemůžu vůbec stěžovat na nějakej drahej servis a provoz.
J.T.: Takový interval mají DENSO svíčky co jsem za podobný peníz sehnal. Zatím jsme s nimi max. spokojeni. Tříválcový mrzák má teď vyrovnaný chod na volnoběžných ot.
V robotě mám iridiové svíčky a vydrží jen 30tis a stojí cca 600kč/kus. Interval bys snížen ze 120tis na 30tis. To je kšeft🙂
Myslím za všechny 4, NGK, to co tam bylo z výroby a má tam být.
RST: 500 Kč myslíš za kus? Mě výměna 4ks svíček originál Ford Motorcraft + zapalovací kabely Bosch vyšly na 2 500 Kč 😋
Bohužel je to tak, že výroba je natolik finančně ořezaná, že je potřeba vydělat na ND a příslušenství. Naštěstí jsem zatím nemusel na moje koncernový škodovky nic zásadního kupovat, ale i tak je to proti těmhle hladinám furt ještě jakž takž přijatelný. Největší investicí byly teď svíčky pro Octu, který mě vyšly na cca 500Kč. NGK, ty co tam patří. Jinak olej, filtry a benzín.


A měnit svíčky u 1,6 75kW je docela divočina...
A protože mě ložisko do kola na MG (Timken) stojí 16 liber a poštu, tak tahle firma ve své původní už neexistuje....


Prostě jsem svou oblíbenou automobilku, na rozdíl od vás, málo podporoval🙁
Tak třeba na Cromu spojková sada vč. sertváku vyjde asi na 30tis. za origo díly. Setrvák se dává novej, že je dvouhmotnostní a většínou je po smrti. Škoda že to nejde udělat jak u jinačích automobilek kdy se dá setrvák pevnej.V neorigu se ta sada sežene do 20tis.
Nemusíme chodit daleko, na Géčkovou astru ložisko předního kola taky není samostatný díl, pouze celek s nábojem... Cena 8,5 litru... po dlouhém shánění jsem sehnal za 3,5 litru... a jak píše Haness zbytek šel do šmelcu... však on to řidič zaplatí...
Eminem: že ho nemají v mototechně neznamená, že se samotné nedá koupit. Pokud tedy chceš ušetřit dvě piva.
Další důkaz zbláznění: http://www.novinky.cz/auto/254192-skodovky-si-ve-spolehlivosti-podle-tuv-vedly-pouze-prumerne.html


Asi jsem z jiný planety, ale co má sakra výskyt závad na STK společného s hodnocením spolehlivosti vozu? Asi si pod pojmem splehlivost představuju něco jinýho, než třeba slabší účinek parkovací brzdy vlevo vzadu... A nechápu, jak se můžou koncernoví sourozenci tolik lišit (Ocatvia/Golf, Fabia/Polo), když podvozkový věci určující parametry na STK jsou shodný? Je to jen obaleno jiným tvarem plechu a plastů, který o ničem nerozhodujou. Tomu nerozumím a takovej výsledek má pro mě informační hodnotu nula.
..Eminem - hele, beru to "vocaď - pocaď", ta spojka je dražší, ale jsou to troje cigára. Ale - nejdražší ložisko, co jsem kupoval stálo 4 100,- (origo Opel Senátor zadek), takže ve srovnání - u té Hondy jsem vyhodil 4 400Kč do šrotu, a to se mi zdá fakt vopruz. Navíc, co asi by mělo odejít na náboji, šroubech a domku v běžném provozu, že. Je to jenom uměle vytvořený odbyt par-excellence. A další třeba termostat Fa/Fel - nejdřív byl termostat samotný za 90,-, potom termostat s vrškem za 350,- a nakonec celý domek za 900,- (přesné ceny si nepamatuju). H
HANESS


Kdyby jen Honda 😀 Když jsem měnil ložisko na kile na spojce, tak samotné ložisko není (v mototechně), celý domek třeba koupit (260kč? vs 30kč?)!





RST celkem dobře napsáno. Vím o lidech co vyhazují FAPy a DPF filtry, protože je to průserová technologie pro častý městský provoz.


Zastávám názor, že érbegy slouží převážně pro navyšování škod banálních havárií.


Už několikrát jsem slyšel, že různě po světě mají dny bez dopravního značení. A výsledek? Nulová nehodovost, protože lidi řídí obezřetněji a ohleduplněji.
Nene, nevyspal jsi se blbě. Nebo jsem se vyspal taky blbě a pak tomu ještě přidávají dementi v práci.


Naprosto souhlas. Taky nevidím žádnou ekologii v nadprodukci "ekolgických" plechovek a dílů k nim. Mám rád auta, mám rád i moderní auta, ale vadí mi ta mediální masáž o ekologii, bezpečnosti a tak, jen aby se ona nadprodukce prodala. Ve skutečnosti je úplně fuk, kolik lidí se v autech pobije. Zas to přináší jen další kšeft - opravy, léčení, výroba nových, práce policie, soudců atd. Když bude všechno bezpečný, řidiči uvědomělí a nebudou nehody, spousta lidí přijde o práci a rozšíří řady těch, co bude potřeba nějak uživit.


Nutnost mít ESP aspol. není o svobodné volbě, světla, katalyzátory a airbagy se prostě taky staly postupně součástí aut zakotvených v legislativě a nevolíme zda je chceme nebo ne. Vozím to s sebou a říkám si, že to nepotřebuju, nechci, ale co vím? Třeba to jednou použiju. Když jsem kupoval auto, ptal jsem se z legrace obchodníka, když minabíze za příplatek další pytle a další XYZ, kolik je sleva, když si nechají to co tam je, že to nechci. Nechápal...





Svět se zbláznil a ne jen v autech. Ale rozumně, kdo z nás jezdí denně do práce sporťákem všechny zatáčky v driftu? Já teda ne..,na denní ježdění chci auto pohodlné, spolehlivé, přiměřeně moderní. Nechci žádný výstřelky. A protože mě auta baví, mám i auto na hraní.
S tím, že se svět zbláznil, jde všeobecně souhlasit. NAVÍC - když jsem viděl fotku od Davese, a vidím jiné kraxny s třičtvtě metru dlouhým reflektorem a nárazníkem \\"přes celej xicht\\", tak se moje hlava změní v kalkulačku a počítám, kolik zaplatím za šťouchanec na parkovišti, nebo lehce příkop se závějí. V porovnání Fa - světlo 660,-, blatník 650,-, nárazník nevím, no a Honda accord nárazník 24 tis., reflektor 18 tis., ...to se nám to hoduje, když nám každej ťukes zaplatí v řádech 50 - 100 tis. Je to hnus velebnosti, a to nejen dizajnový, ale i finanční. Když jsme u té Hondy - zadní ložisko už není ložisko, né né, musíš si koupit celý náboj za 8,5 tis., takže kvůli ložisku vyhodíš litý a opracovaný domek, kovaný a opracovaný náboj, 5ks kovaných šroubů a další. No a potom mi někdo chce něco kecat o ekologii a úsporách. Sakra - už mlčím, asi jsem se fakt blbě vyspal. Přeju lepší den, než mám já...H
Kaipan, to se mi vždy vybaví ty zázraky techniky co máme ve škole (http://www.studentcar.vsb.cz ) v garážích. Na suchu 1,8T pěkná akcelerace ale je to leda na ukazování. Nedokáži si naprosto představit reálný (byť letní) provoz. Jak jsem poprvé viděl fotku nového Kaipana, tak jsem myslel, že je to číňan.





daves: tak to bys miloval Galanta, podle mě designově velice povedené auto http://img.yauto.cz/photos/24731/805396/Mitsubishi_Galant_2_0_8.jpg
Petkar: já to beru ale proč si musím koupit i to co nechci - kde je má možnost svobodné volby.Připomíná mi to klasickou scénu z dědictví - sodovku podáváme pouze ke kávě. Opět jsme dostali něco rozkazem/příkazem svobodný názor/volba se potírá.Z národa se stává stádo ovcí.Kde je moje svoboda ?????
Tak jsem se pokochal a co dodat... nelíbila se mi 14 a 15 a tohle to nijak nevylepšilo. Podle všeho to vypadá, že se už nejedná o přestavbu jako v případě 14, ale o výrobu nového auta a to musí bohužel splňovat současnou legislativu, a proto zřejmě i ty podivný světla. Nevím přesně jak to je, ale nějaký změny v předpisech se konaly, tak nejde použít nějaká jiná dříve homologovaná světla. Může to taky být daň za to, že Š-A povolila použití jejich motorů za podmínky použití i světel... čert ví.


Jen zopakuju, že se mi na tom líbí pouze to, že to jde a že to někdo v českých luzích dokázal. Kaipan 14,15,16 se mi nelíbí a nelíbil, když už tak 47/57, repliku lotusu.


Ke změně designu škodovek můžu říct jen tolik, že příští modely budou vycházet ze studií.
Osobně se mi víc líbí uzké masky, úzká světla. Styl BMW, AUDI. Také koncepty VisionD a MissionL se mi líbily. Pokud český rapid bude mít předek uvedený v konceptech, bude to příjemná změna.
No ježiš, to je hnus 🙂 Už tak odporná muší světla doplnila ještě divnější přední maska. Fakt to vypadá jak sosák nějaké pakobylky 😀 To je samozřejmě subjektivní názor 🙂 Teda, nad světla bych ještě přidal řasy a ten násos červeně obtáhl.
Upřimně řečeno, svět se zbláznil již dávno... zakladatel automobilky Jaguár se musí obracet v hrobě, když si jeho zákazníci můžou objednat kombík s dieselem...





Na druhou stranu, povinné ABS a ESP je už dávno, akorát termín pro povinnou montáž byl posunut, takže to není zas až taková novinka...





Je potřeba si uvědomit jednu věc, my tady kolem tohoto webu a obecně kolem starých vozů jsme zvláštní komunita a budeme žehrat na to, že moderní auta jsou prošpikovaná elektronikou a, dle nás, zbytečnými blbostmi, na druhou stranu někdo, kdo k auto přistupuje jako konzument, auto není pro něj koníček bude jásat nad každou takovouto "blbostí". My, i naši otcové i dědové, umíme jezdit s auty bez ABS a ESP, jenže tenkrát byla jiná doba, auta (běžně) neměla výkon a kruťák v hodnotách stovek koní Nm... Osobní zkušenost, můj vůz nemá ESP, nevadí mi to, umím to i bez něj, ale rozjezd do kopce v zimě na sněhu nebo v létě na trávě je dost oříšek...





Prostě lidi, kteří berou auto jako spotřebák (a těch je 99%) a nechtějí se učit jak to funguje, jak fungují fyzikální zákony v praxi, prostě budou rádi za každou berličku, která jim v praxi pomůže... Je jasné, že pak celkem legračně dochází k tomu, že v zatáčkovitých úsecích cest dokáže "moderní stroje nabušené elektronickými blbostmi" prohnat stará škodovka s třetinovým výkonem, neb její řidič zná hranice vozu a jede svižně, kdežto řidič moderního vozu se k nim ani nepřiblíží...





Co mě osobně na tomto vadí není ani tak nasazení ABS a ESP povinně do sériové výroby, ale nemožnost jejich vypnutí (i když ESP je/bylo snad vypínatelné) a hlavně marketingová a mediální masáž typu: "nemáš ABS a ESP, zabiješ svou rodinu" nebo "bez ABS a ESP nemáš na silnici co dělat". Když ponechám bokem, že fyzika platí pro všechny (s i bez ABS i ESP), pak podobné kraviny v lidech navozují představu, že tyto systémy jsou všespasitelné, ale ono tomu tak není, skutečná podstata ABS není v tom, že zkrátí brzdnou dráhu, ale auto je i v průběhu brzdění říditelné, paradoxně za určitých podmínek může být brzdná dráha delší... podobně je to se ESP, za normálních okolností ho vlastně ani nepotřebuješ, jeho efekt oceníš až v krajních, mezních situacích, do kterých by ovšem normální rozumný řidič měl dostávat co nejméně... bohužel mediální masáž naopak vede dneska řidiče stylem" "máš ABS a ESP, jsi král silnic" můžeš jezdit jako Loeb nebo McRae (doplňte si koho libo).





Za sebe říkám elektronika ano, ale mělo by se vhodně a správně informovat a vedlo toho taky učit i bez ní...
Sakra, co mi uniklo? Předevčírem jsem zrovna koukal na stránky Kaipanu, 14, 15, 57. Na autosalonu elektrokaipan. 16 mi unikla.





Mě se líbí jen 57, klasika, lotus 7. Na těch 14,15 se mi líbí pouze ten koncept - přestavět sériový auto. Ono totiž je něco jinýho přestavba a výroba auta úplně novýho. V rámci možností domácích předokolek se toho moc vymyslet nedá...





Mě tak něco napadlo... ale kdo si to za 1/4 - 1/2 milionu pořídí?
V ulici máme stojan pro eletromobily. A je pravda, že to působí divně, když je to auto strčený do zásuvky 😀
to Výska: už se k tomu schyluje -


http://www.autopruvodce.cz/novinky/Ferrari_FF_2011_4x4





Kaipan je děsný (16tka), ale na druhou stranu chápu jejich snahy ale ty světla... PROČ???
Také jsem to četl o tom kaipanu.Že ho považuju za roadster dejme tomu méněcenný (čistě můj názor který nikomu nevnucuji) jsem tam objevil jinou zmínku která zase mě neskutečně pobouřila a to že od jistého datumu je nutnost montáže ABS a elektronické stabilizace podvozku.Neslýchané !!!! Milí motoristo právě jsi byl pasován z postu řidiče na post pasažéra GRATULUJI
Evoluce. Šimpanzi se možná taky orangutanům divili, proč lezou ze stromu do jeskyně a začínají chodit po zadních... (nebo to bylo obráceně?).





V každý době byli průkopníci a přicházeli s něčím neobvyklým. Občas zašli do slepé uličky, ale popostrčili vývoj někam vpřed. Tak třeba i světla z fabie na kaipanu (oni mají něco nového?) budou trochu úkrok stranou, ale ostatní výstřelky se můžou v nějaký podobě chytit. Před lety to bylo přeplňování, kapalinový brzdy, blbosti na elektriku, tak to pokračuje dál. V tom mě to nijak nepohoršuje.





Mrzí mě ovšem, že z automobilizmu se vytrácí duch dobrodružství, vyjímečnosti, něčeho povznášejícího. Stává se z toho součást civilizace, jako lednička, televize atd. Vůni oktanů, řev motorů a krocení neposedného stroje nelze nahradit a to nám ten vývoj přirozeně upírá. Já pevně věřím, že vedle spotřební šedi budou i nadále vznikat srdeční dílka, ve kterých bude stále radost se svézt. Ovšem 50.-70. léta (neřku-li 20-30.) se už bohužel nikdy nevrátí.





Možná žijem v pitomý době konce jedné éry, podobně jako tomu bylo cca před 150 lety, kdy auta už pomalu vznikala, koně rychleji neběhaly, na kočárech nebylo co vylepšovat. My máme auta téměř nevylepšitelná, masám nepřiblížitelná a letět na Mars je pro vyvolené... Za X let bude nuda let k Měsíci a opět budou lidi přemýšlet, kam dál a jestli se jejich svět nezbláznil.
divné, nebo?
Dneska čtu Saab končí, Rolls Royce vyrobil auto na baterie, oprot tomu Kaipan má světla z fabie, vč. etalonu 1,2TSi. Už mi chybí jenom zpráva o 4-dvéřovém coupé-kombi od ferari s naftovým motorem. Jak tohle vnímáte vy?