Chrobe s "Fazolí" (Wartburg typ 911) jsem měl tu čest jezdit cca před 25 roky. Eisenacher 🙂 bj 1957 na volnoběžku se nedá zapomenout..... Bylo to geniální řešení, stejně tak centrální mazání, občas jsi šlápnul na pumpičku vedle měniče pro lampové rádio a měl si po starostech s mazáním podvozku 🙂). Nicméně na spotřebu při řízení 20ti letým klukem asi zásadní vliv neměla 🙂))))) tenkrát byl myslím NORMAL asi za 6 Kčs.


BTW lepší lůžkovou úpravu u auta typu sedan jsem dodnes neviděl a tenkrát to bylo FAKT důležitý 🙂))
Doposud jsem u moderních aut z kopce nevyřazoval, líbila se mi ta 0,0 na okamžité spotřebě. Po přečtení tady toho jsem to teď párkrát zkusil a fakt je to asi lepší, jedu cca za 0,4L okamžité. Auto tolik nebrzdí a dojede tedy dál než se musí zase znovu přidat. Když jedu sebeopatrněji s plynem a kvaltem, jedu aspoň za cca 2L okamžité. Pokud vím že daleko dojet nepotřebuju (budu někde brzdit), nechám tam kvalt. Pocitově to fakt funguje, skutečný přínos jsem exaktně neměřil. S Fabií RS I.gen s čipíčkem na 124kW jsem jel dneska do práce za 4,4l a nejel jsem vůbec pomalu. Normálně jezdívám tak za 5,3, ale jel jsem celkově defenzivněji a honil spotřebu, takže to není moc objektivní
Nevyřazuji, jen u eRka, tam to je z kopce na 4ku héén a vykopnout kvalt a auto dál zrychluje 😀 u moderních aut jsem tuhle potřebu nikdy neměl...
Vypínat motor z kopce by mě nenapadlo ani omylem. Vyřazuji pouze ve vyjímečných případech, většinou sundám nohu z plynu a brzdím motorem... dojedu sice dál ale když potřebuju jet stačí šlápnout.. a je to prostě zvyk.





Jinak co se týče levných "sjezdů", ty už vyřešili např. u warana před 40ti lety volnoběžkou.. v podstatě ideální řešení (ikdyž tam to bylo z důvodu potřeby mazání motoru)
Dost takovejch, co vypínají z kopce motor, si pěkně nabilo ústa, protože nejdenomu se při tom zamkl volant... záleží na spínací skříňce, ale ne všechny zacvaknou až po vytažení klíčku.
Ano v článku SM se píše o vypnutí motoru u vozu Š 100 a o vyřazeném kvaltu ani zmíňka i když ze článku je to patrné,ale je to trochu vytržené z kontextu.Jde o to,že článek píše o úspoře,ovladatelnosti vozu při vypnutém motoru a to je u starších aut bez posilovače brzd a řízení stejné jako při nastartovaném motoru.A tím nedoporučují u moderních vozů vypínat motor aby auto bylo ovladatelné.
Tojo, viděl jsem to nabastlené i tam, kde se to nemonotovalo, ale expert píše o Š100.
Jen pro zajímavost - u š 100 ne,ale u š 120 při táhlém klesání se nechá zařazený kvalt,vypnu klíček,čímž zatáhnu magnetku a pak ho zase zapnu,aby mi fungovalo dobíjení atd. ale benzín to nežere protože magnetka je stále podtlakem přisána a do motoru tedy nejde benzín,ten tam začne jít až šlápnu na plyn.
Článek jsem si přečetl. V podstatě nic zajímavého pro mě. Na měření si vezmou extraúsporný vůz s plochým krouťákem. Měli vzít HTP a byla by to zajímavější čísla.


Ale co mě zarazilo na konci je konstatování, že v Š100 stačí vypnout motor a tím uspoříme na palivu. Nezapomněli tam dodat, že se musí taky vykvaltovat, aby se motor netočil?


Jinak mi přece pojede čerpadlo a bude strhávat palivo v karbecu 😕
Jak píše Výska, nejekonomičtější seriovej motor byl je a asi i zůstane 20 let staré rotační Tdi,( o jeho spolehlivosti ani nemluvě) dnes se můžou snažit jak chtěj s CR s sekvenčním vstřikováním, startstopem a kdoví čím ....a houby platný, neb ekoteroristi vymysleli další bič a to filtr pevnejch částic (DPF) kterej krom toho že se při městském provozu věčně zasírá , neb se nestačí ty saze v něm uskladněné spalovat, tak při tom pálení zas žere naftu jak kráva. Musím dát za pravdu Dandovi jezdím a nadávám.... Na Fabii mam průměrnou spotřebu za 13T km těsně pod 5l/100km NM i tak mě ta pumpa vytáčí 🙁. eRko plně naložený holkama 🙂 jezdí okolo 7,5 měřeno exaktně podle GPS a od hrdla do hrdla, s čímž jsem na výsost spokojenej a navíc s eRkem toho tolik nenajezdím. Ale mam v plánu možná už příští rok jeden pokus, který by mohl spotřebu karburátorového motoru znatelně snížit......
Jak říkám, až začnu řešit úsporu 15 Kč na 100 km, tak začnu radši chodit pěšky. Prostě jezdím a nadávám, že musím k pumpě.
Všechno tohle jsou mediální bludy, budeme do auta montovat rovnák na vohejbák pouze aby spotřeba klesla o papírových 0,5l na 100km, ve výsledku pokud si sedne za volant bezmozek, spotřeba bude stejně hrozná. Člověk, který je navyklý jezdit ekonomicky už dobrou spotřebu stejně má. Prostě už není jednoduché obhajovat stále nová a nová auta, v podstaně nic jiného oproti stávajícím neumí, tak co kdyby uměly jezdit o půl litru úsporněji?





Minule byl na dojčland kanálu pořad, kde srovnávali passat bluemotion a vw golf I. gen. 1.6D, který jezdil ještě asi o půl litru úsporněji. Redaktoři se ptali kde je 20 let vývoje, ochranka je z presentačky blůmoušna suverénně vyvedla. Stejný kočkopes jsou fára typu (SUV atd.) o tom by se nechalo polemizovat celé hodiny. Já mam káru která hrozně jede a hrozně žere. U svého vozu oceňuju i docela jiné vlastnosti než nějakou spotřebu.
No upřímě jak to tady čtu tak to jsou pro mě vysloveně scifi hodnoty.Moje Felda 1,6 MPi v letním provozu s velmi lechkou nohou na plynu jezdi za 8,5 a v zimním to mám za 9,5 až 10 litrů na 100🙂


Faktem je že chudinka má už 480 tisín najeto a ještě mi musí aspoň těch 6 let vydržet 🙂
Daves: s feldou 1,3 mpi rovnez ozkouseno a dosahnuto na spotrebu 5,6 🙂 a to jezdim tak, jak situace zada, nijak se nevlecvu, v prumeru za necele dve kacky na kilometr ... jinak ja sice v kamionu nikdy nejedzila, nicmene se zarazenym kvaltem jezdim aji ja ...a kdyz uz vyradim, tak pak radim a brzdim motorem ... dokonce jak jezdim kazdy den cca 80 - 100 kilaku stejnou cestu, tak sleduji jak jezdi a brzdi ostatni ... a clovek by se divil ... cela ta cesta z ostravy do koprivnice, ktera ma 40 km se da ujet (ikdyz ma plno zatacek a obci), kdyz nepocitam semafory v ostrave a jeden takrka neprujezdny kruhac po ceste bez slapnuti na brzdu ... a ti lidi brzdi aji tam, kd by to druhej necekal ... jednou jel za mnou kamarad a rika mi pak, tobe nesviti brzdova svetla? Ale sviti 🙂 ... a pri kontrole brzd pred stk byly desticky a oblozeni jako nove 🙂 ... aneb jak me ucili v autoskole,jezdit tak, jakoby auto brzy ani nemelo 🙂 a me to vyhovuje ...
Když se brzdí motorem, PC skutečně ukazuje 0. Prostě to zavře benzín, takže z většího kopce se vyplatí nevykvaltovat a brzdit motorem, z mírnějšího vykvaltovat a nechat to běžet na volno s min. spotřebou, ale jakmile auto zpomaluje, je lepší nechat kvalt a lehce plynovat, PC pak ukazuje třeba 2l a auto nezpomaluje.


Em: lup si SM, je tam i test Citigo.
Je to zajímavý článek a ne nepravdivý. Záleží na okolnostech, někdy je výhodnější brzdit motorem a jindy vykvaltovat.




Celkem by mě ten článek zajímal, hlavně co se týká \\"odpojení vstřikování\\". Podle PP by k němu mělo docházet...
Já jezdím podle situace, pokud je dlouhý mírný kopec vyřazuji, pokud je kopec prudký dám nejvyžší rychlost a před koncem vyřadím. To samé na křyžovatkách pokud je dalekm vyřadím abych dojel a podle situace před křižovatkou zařadím abych dobrzdil motorem, pokud jo křižovatka blíže dám podle rychlosti kterou chci dojet kvalt a sundám noku z plynu. S fabkou 1,2 htp 47Kw sem měl rekord 4,5, běžnou jizdou kdy jedu obec 50 a mimo 90 není problém jet za 5,5 a když spěchám jezdím s ní kolem 7.





Jen se mi moc nelibí jejich rada mít co nejmenší otáčky, podle mého se motoru moc nelíbí když se hodně podtáčí.
Je o tom i článek v aktuálním SM.


Nejsem moc příznivec vykvaltovávání, moc míst na to vhodných ani není, ale dá se tím opravdu nějaká decka uspořit. Mám to ověřeno ježděním podle palubního PC. Jezdím denně stejnou trasu, tak můžu celkem porovnávat různý styly. Není asi nic novýho, že nejvíc uspoří plynulá jízda, bez častýho a prudkýho brždění a zrychlování.
Vyřazení uspoří víc než jízda s rychlostí. Vyzkoušeno a ověřeno. Samozřejmě jakmile je třeba brzdit, tak zařadit rychlost. Spotřeba klesne na 0 pouze při otáčkách vyšších než 2000. (U feldy 1.3mpi). Tedy neopotřebují se víc brzdy, protože naopak co nejvíce se brzdí vytočeným motorem.





http://skoda.daves.cz/Denik_poslednich_dnu-img_4oUs.jpg





A jednu chvíli jsem se dostal i na 5.4.





Teď už na spotřebu prdím, nebaví mě ta jízda. Už jsem na 6.2 😀
Ještě něco. Připusťme, že při vyhození kvaltu bude spotřeba nižší, než když budu nechávat rychlost zařazenou. Je to jen předložené tvrzení a já mu můžu věřit a nemusím. Ale to je jedno. Přijmeme, že tomu tak je.





Avšak je nutno přes strom vidět i les. Budu-li jezdit z kopců na vyhozenou, spotřebuji dříve brzdy. Častějším kvrdláním spotřebuji dříve synchrony ( no dobře, u nich je životnost opravdu dlouhá, ale budiž ) a spojku. Budu-li např. na světlech chcípat motor, spotřebuji dříve startér a baterku. Našlo by se jistě více dalších. Tyto spotřebované součásti vozidla budu muset nahradit novými a náklady na to můžou nakonec při jejich ceně převýšit součet dílčích drobných úspor na palivu.
Já teda nevím, ale od doby, co mám auto se vstřikováním, jezdím z kopce vždy s kvaltem...





U současného vozu se to v podstatě stává nutností, když pohotovostní hmotnost je nějakých 1800 kg (a po nalodění rodiny a naložení bagáže jsem slušně přes 2 tuny...), nedovedu si představit, jak ve jménu úspory pár deci nafty, jedu z kopce s vyhozeným kvaltem a pouze to dobržďuji brzdami...
No mne by třeba zajímala ta definice "nulová spotřeba".


Pro mne a takové bezvýznamné vědy,jako je matematika a fyzika je nula absolutní hodnota.Čili pokud se nejedná o perpetuum mobile,není o čem diskutovat.


Jinak jsem stejného názoru s Petrem.Když z kopce,tak s kvaltem (třeba i s vyšším stupněm,podle otáček,klesání a tak podobně).
V podstatě nic nového,z kopce jezdím v létě s vypnutým motorem - u škodovky,u nového auta budto vyřadím nebo nebo dám včas kvalt abych tak neskákal po brzdě. Jak si to situace vyžádá tak jedu. Problém je v té profesní deformaci jak říká Petr,takže kolikrát jedu jak debil 😀..řazení s meziplynem,při jízdě z kopce kolikrát hledám nohou motorovku (jediné štěstí že jsem s novýma autama moc nejezdil,nebo bych ještě zapínal i stěrače v domněnce že je to retardér 😋 😀 ),mnohdy se ploužím rychlostí 50km/hod. i po rovině už asi milionkrát jsem se lekl že mám vadný posilovač spojky protože při přeřazení neslyším odfouknutí a jiné veselosti..
Moje odpověď v anketě - d). Jsem zdeformovaný z nákl. aut, kde vyřadit = průser a prostě mi to tak vyhovuje i v osobáku. Zvyk je železná košile 🙂 Stejně jako vyšlapování spojky při startování.





Nebudu zde polemizovat o tom, zda u auta se vstřikováním je v režimu jízdy z kopce s kvaltem bez plynu spotřeba nulová, či nikoli ( závisí to mimo jiné i na aktuálních otáčkách motoru ). Jenže veškeré snahy o nějakou úsporu paliva jsou beztak mařeny skutečností, že každou chvíli dojedu nějaký safety car 😉