Tím si sám popřel smysl odlehčování.
Energie nahromaděná v setrvačníku je vzhledem k výkonu motoru naprosto směšná. Setrvačník se dává proto, aby byl klidný volnoběh, vyrovnával vibrace a nepravidelný chod motoru a aby bylo snazší rozjíždění. Na kroutící moment nemá sebemenší vliv. Nepleťte si moment setrvačnosti a točivý moment. To jsou různé věci. Moment setravčnosti je nahromaděná energie způsobená pohybem (rotací) hmoty. Kroutící (točivý) moment je způsoben pístem (tlakem na píst) přes ojnici na rameno klikové hřídele. Slovy matematiky M=F*r. Veličinu hmotnosti nikde nevidím. Proč? Protože na to nemá vliv.





Odpověď Tvými slovy: Takže závodní auta mají odlehčený setrvačník, aby si zmenšily točivý moment motoru a potažmo tedy i výkon motoru?


No, nevím nevím.
RST: nemám to ze své hlavy, jen předávám informaci z povídání ohledně úprav motorů s člověkem z Metalexu (motory staví 30 let a právě dostavěl 1150 motor, odbržděno 114 poníků) a s dalšími. Osobně mi to přijde i logické. Co se stane, když ze setrváku uděláš jen držák na věnec ? Jaký to bude mít vliv na kroutící moment ? Pokud meříš motor na brzdě, točíš ho konstantní rychlostí 3000 otáček a zatížíš ho. Kdy bude náchylnější k poklesu kroutícího momentu ? Když bude mít klasický setrvák, nebo když tam bude jen loukoť ? Že by cyklisté měli kola s výplní jen aby bylo kam dát reklamu ?
Prsoň: hmm, moje auto je zase kolem 4000 nejhlučnější... kolem 5tis. už to začíná jen lehce šumět. A na 2 nebo i 3 je docela problém včas odřadit dál nahoru, protože motor dokáže jet i přes 8 tis., zejména, pokud nasadím trubku místo tlumiče...


Daves: Nějak mi uniká, jak souvisí hmotnost setrvačníku s kroutícím momentem. Slyším taky poprvé, že by se odlehčoval setrvák jen na kopce a okruhy.
Hm nedá mi to🙂 základní tezí je kilem kilo, z Loděnice na Rudnou 110 (tachometr) vse origo (pneu tedy OR 34 takže skoro origo😉


Jen se bojím co se stane pokud adoptuju do stáje i litr.....
eRko, sériový podvozek, motor fav 135 s připečeným válcem, snížená hlava o 0,8, čtyřpísty, pětikval (převod ... ví bůh) Od 100 do 130 krásně agilní, jde pěkně do otáček. 140km/h - +- 4000 ot. konec. Začne zdechat a nechce se mu dál. Překroužkování už se chystá, jen abyste neřekli že jsem prase co takhle trápí motory 🙂





Ale v těch 4000 ot je to auto nejtichší. Prostě paráda, teda když nejsou dokořán všechna okna 🙂
Já se také přidám. Tak to by mě také zajímalo co mam za převodovku s jakým převodem. Kupoval jsem 5q z garde, a po zkušební jízdě mě překvapilo, jak to auto ožilo. Dnes jsem to chtěl zkusit co to jede, nandal jsem 165/65 13´´ nový rozdělovač a jelo to 160 při 4800ot. vozovka nedovolovala jet dál. Tak co by to asi dalo dál.. Zkusím také sundat sp. váleček a počítat zoubky.
ja jel v patek s seriovym R podle GPS max 130 a otackomer ukazoval hrubo pres 7000 tak nevim kde se stala chyba 😀
Lodenicky kopec dolu s eRkem, 4q, motor 130 po GO s upravama, kola 165/60 r13, sportovni podvozek, siroke napravy 180Km/h tachometrove a kamarad s Ibizou, ktery ma maximalku 180Km/h a tachometr mu ukazoval taky 180Km/h mi nestacil... po rovine sem s tim jel 170Km/h taky podle Ibizi
1. sundáš spojkový váleček a spočítáš zuby na diferenciálu -40z 4,44 , 38z 4,22


nebo 2. vemeš plochej klíč a zkusíš na matky, které spojují půlky převodovky -13mm Š 120 , 14mm Š 100.U té stodvacítky je ale nutné ještě spočítat zuby na diferáku, pač se dělali i s převodem 4,44.


¨


Pak je rozdíl ještě v zajištění matky hlavní hřídele.100 má zajišťovací podložku, 120 zajišťovacé matku.
omlouvám se za příspěvek na který už asi bylo odpovídáno. Když příjdu na šroťák a vyberu si převodovku jak poznám jaký má stálý převod?
Ono hlavně je to relativní, já třeba odečítám rychlost jen z GPS, protože tachometr mi ochotně ukazuje rychlosti 180 a pak leze za roh.





Dávám za pravdu, že každé auto když se dostane na nějakou svou rychlost, tak ztichne a tak nějak "se přilepí". To je právě ono, proč jedu 150-160 místo 110-130. Druhá věc je, že 130 je usínačka.





Hlavně si prosím uvědomte, s čím a jak jedete... dneska sem byl svědkem kdy favorit v plný rychlosti z boku shodil jiný auto ze silnice. Favorit bez čumáku, Corsa v poli. Nedal přednost na hodně překventovaný silnici.
Tátomechanik: když se budeš pohybovat mezi závodníky a opravdovými motoráři, ne to čím mi tu jsme, zjistíš, že setrváky odlehčují jen kluci na okruhy, nebo kluci co mají skládané šestikvalty. Protože odlehčení setrvačníku znamená snížení kroutícího momentu. To má za následek držení motoru ve vysokých otáčkách a tím pádem to chce skládanou převodovku. Samozřejmě že na to naše ježdění je to fajn... ale má to své ale 😀
Ja jsem ten, co se tázal na ty rychlosti- mel jsem 120l s motorem 130, prevod 4,22- po rovinkach v pohode 145 km/h na 5500ot. Motor byl velmi ochotny, i kdyz jel za 10 na 100km.. Ted mam 130GL(prevod 3,9) a jezdim po rovnikach 120-140(dle délky) a zdá se mi to málo(v kopcích podrazovani).... Jinak max z kopce Š120 4Q 160km/h, Š130 5Q 175 km/h.... Jo a ta 130GL má pred vymenonou rozvodu =) (duvod je poctivych 180 tisic km)
Petře, při čtení tvého komentáře jsem si vzpomněl, že jsem v drahné době četl nějaké povídání o starých mistrech volantu, kteří jezdily v v 50-tých a 60-tých s Škodou Octavia na brněnském okruhu. V jednom místě z kopce se to auto rozhoupalo někam ke 165 km/h, v ten moment, prý všechno v tom autě stichlo a jelo jako z praku, ovšem před zatáčkou se báli sundat nohu z plynu, aby se auto nerozletělo...





Má vlastní zkušenost - seriová škoda 105L, tachometrových cca 140 km/h v autě 4 dospělé osoby a světe div se, to auto neskutečně ztichlo, dalo se v něm krásně mluvit... prostě všechno se nějak sesynchronizovalo a bylo ticho, ale v okamžiku, když člověk "odložil" nastal neskutečný kravál... nešlo o zážitek z jízdy, ale o ten pocit ticha, který jsem do té doby ve 105ce nezažil (a ani potom...).





Jinak maximum co jsem jel se Smaragdem bylo asi 130 km/h a pro porovnání s Petrovým agregátem jsem jel Loděničák až nahoru 100 km/h... svědek je Vláďa Dubský, který jel přede mnou v "žehličce" a v kopci odložil, abych mu stačil... dopadlo to tak, že se skoro nestihl potom rozjet, neboť Smaragd jel stále 100 km/h...








Pro neznalé, Smaragd je seriová Škoda 100, rv. 1969, stálý převod 4,44 kola 155/80 R14, vše původní...
marquee: Pochopitelně
210 ale na sportovních tlumičích
petr : S tvým autem jsem jel, když ještě motor nebyl dvakrát zajetý a dodnes vzpomínám se slzou v oku !


Hluboce se klaním "😜anu Motoráři" !





vhml : Nemám, sám ho teď sháním.





daves : nechceš mi snad říct, že odlehčovat např. setrvačník je


zbytečné ? Proč to tedy všichni motoráři dělají ?
4,66 mam, je to super svezeni super zaber sebe vetsi kopec na 4 🙂 proste parada, ale sere mi kazdou chvili menit poloosy, kdyz tomu davam 😀 😀
Jinak neříkám, že by se ten můj motor netočil...vyváženej je, ale přijde mi to líto a navíc mi dost kecá otáčkoměr, budu se mu muset podívat na zub...
Tátomechanük: nemas nakej 4,66 jeste zatoulanej nekde pod ponkem??? schanim uz ho hrozne dlouho a bud neni a nebo je ale za penize za ktery se da poridit pomalu cela prevodovka...
Tátomechanük: Sice to v příspěvku píšeš, ale než jsem se dočetl až k tomu, první co mě napadlo, že udrhnout to před vracákem musela být opravdu taškařice 🙂) Vidím to úplně v živých barvách ...





Jinak se svým žluťákem mám taky vyzkoušeno - jenom jednou - kolik to upaluje. Fido je mi svědkem, seděl na místě spolujezdce a ještě mě hecoval 🙂 Loděnický kopec, směrem od Prahy na Plzeň, tedy dolů a hooodně dlouhej, pětka dotočená na 7.200 ot. Pak jsem vyměknul a odložil jsem. Tachometr to vzdal už při 170. Konfigurace - reaktor favo by Schwejk, převod 4,22, pneu 175/60/13. Dle výpočtu cca 210 km/h Ale to je fuk. Byl to neskutečnej kalup v tak malým a lehkým autě, jakým eRko je. V třílitrovým bavoráku o dvou tunách by to člověku ani nepřišlo. Zvláštní je, že nad 150 se to celé nějak zklidnilo, tak to nějak zakleklo k silnici a nemělo to žádné projevy nestability, nebo plavby. Ovšem při představě, co se v tom okamžiku odehrává v motoru a při pomyšlení, jaký párátka tam mám místo ojnic ..... no odkládal jsem hodně pomalu a na nějaký brzdy jsem v tu chvíli radši úplně zapomněl. Ale ten pocit - pojel jsem tam úplně všechno, co tam bylo, včetně týpka v X5, kterýho jsem problikal a on uhnul 🙂)





Jo a na tom samým kopci, jenom obráceně, tedy nahoru mi to dokáže vyběhnout až na vršek ve 160ti 😉
Rotující síly netřeba odlehčovat, stačí když jsou vyváženy.
Náš eRkovej motor ve Žluťákovi točí 7 000 v pohodě a nejenom na místě.


Kromě 4řky, ho na 7 000 dotočím bez násilí na rovině i do kopce.


To nejsou žádné zázračné otáčky, pokud je motor perfektně vyvážený


a rotující díly jsou odlehčeny.
Já ho nejen viděl (4,66,ale i měl, navíc jsem měl jinak poskládaný převody.


Používali jsme tuto převodovku na závody do vrchu. (viz :http://www.skoda110r.cz/article.php?aid=162).


Maximálka byla 155/km/hod


(Pneu 205/50x13, nebo na 60, teď už fakt nevím)


K maximální rychlosti : toto auto s "dlouhou" okruhovou převodovkou


na čtyřku dotočenou na 7 800ot/min jela 196km/hod.(spočítáno podle pneu,


převodu a otáček, tachometr už byl za "roh".


Podvozek na závodních pružinách AZNP Škoda, tlumiče stavitelné KONI-SPORT, nastavené na největší možnou tvrdost, Brzdy normální dvoupísty bez posilovače, destičky Ferodo-Racing zadní obložení Ferodo.


Jak se ta kastle v této rychlosti celá rozvibruje, je neuvěřitelné a zastavit nto před vracákem, který se jede na jedničku je také umění.


Naštěstí na Havířovském okruhu byla na konci cílové rovinky úniková,


cesta rovně dlouhá několik stovek metrů. Jen nesměl ten před tebou mít lepší brzdy.
Jo, eRkovej motor kterej by mi "jenom" dovolil točit 7000ot/min. (nemusel by tam táhnout, stačí jen kdyby to točil, jen pro ten pocit), ten bych si přál taky 🙂
Horský převod 4,66 jsem ještě neviděl (byť uznávám že existuje🙂 je někdo kdo ano? Líbila by se mi taková převodovka......
Ty jo, RST když to vezmu, tak mám naprosto stejnou kombinaci jako ty...akorát nemám tak ostrej motor a když jsem jel z Běšin (je pravda že jsem to tak netočil...motor nezajetej) tak jsem jel max. 100 víc mi bylo líto to točit a hlavně už v tom autě není moc k vydržení (něco tam rezonovalo)
Převodovky 4,44 mám dvě a rád se jich zbavím, obě potřebujou nějakou tu repasi, ale nic zásadního, fungovaly do poslední chvíle před vyndáním z auta. Trochu tečou, takže každopádně přetěsnit.


A k té maximálce, jel jsem v eRku nejvíc 180 (podle tachometru), mám jen 4 písty a tvrdší tlumiče. Standartně trvale se s tím nechá jezdit kolem 140-150. Je to 4q, 4,22, kola 175/60R13, ve 180 motor točil 7tis. Se 120 se dá těch 140 jezdit taky, opět 4q 4,22, motor 120LS.
Taky plánuju tuhle záměnu: Kola mám 175/70/13, motor po generálce, teď ještě tu 4.44 převodovku 🙂 Jsem na to docela zvědavej, jak moc to ožije.


Se snížením maximálky si hlavu nelámu - dálnicím se vyhýbám, prakticky se pohodlně jede do 120km/h, takže bych to viděl na strop 130km/h a hotovo. Ona vlastně 110LR jezdila tak nějak podobně, ne? 🙂


Co se týče absolutní maximálky, jednou se mi na čtyřproudovce velmi zlehka z kopečka podařilo 160km/h (podle otáčkoměru). Zvládlo by to možná víc, ale už jsem se bál to honit, přece jenom, byl jsem cestou na dovolenou 🙂
Jinak k dotazu : 3.9, 4.22 i 4.44 je od sebe sakra znát. Tím spíše na slabých starých motorech. Měnil jsem 4.44 za 4.22 a auto na první dvě rychlosti úplně ztratilo temperament...
Ja jezdim kazdy vikend praha-pribram bezne 160. V praze nalozim a v pribrami sundam nohu z plynu. Doslova. Jezdim na plyn. Kdyz je horko, jede to hur - maximum kolem 150. Limitovany jsem vykonem motoru a prevodovkou. Mam 3.9 5Q. Jel jsem i 175, ale ono drt to na 5500 otacek nonstop. Takze limitem je jen vykon motoru, delka prevodovky a tva soundost, zodpovednost a uvedomeni.
Kdyz jsme u tech rychlosti, tak me napadla hloupa otazka- kolik jste jeli nejrychleji se standartní škodovkou? po rovine, popř z kopce??? Co dovolila kastle, motor a brzdy?
...ideální cestovní rychlost je tak 110km/h ale na druhou stranu to těch 110 pak jede i do poměrně strmého kopce...
Nicméně počítej s tou menší maximálkou... Já mám v litru 4,44 a kola 165/70/13. Jel jsem s tím jednou po dálnici 145km/h a bylo to hodně na hraně...
to jako že stovka je historicky cenné auto ? no to jsem nevěděl ...na každým šroťáku jsou jich hromady jen si vybrat 😉





a jinak zmenšením gum zvětšíš jakoby stálý převod bajvoko ze 4,44 na 4,6 který dost lidí schání, už to chápeš ?
ale umim cist.. vim,kde ty prevodovky sou,ale pac jde o vozy historcky cenne,nevim,jesli se nekdo zbavuje takovejch dilu..vim co ma za nasledek zmena rozmeru gum a staleho prevodu,jen jesli takova uprava bude mit vzhledem k motoru prinos=smysl 🙂
a neumí číst a neumí číst :O)...





převodovku s převodem 4,44 najdeš v každý 100vce a prvních 105-120 do r. 77 ...pokud ji ovšem mezi tím někdo nevyměnil za 4,2 z novějších 😉 a pokud vyměníš kola za menší tak se zvýší přenos síly na kola a tím bude větší akcelerace ale menší maximálka 😉
rozhod sem se postavit si jeste jednu "civilni"skodovku a moji LS prestavet na S120 LS MTX Rallye, ne ovsem tak jak byla orig, na to rozhodne nemam a zajimalo by me, jesli by na motoru 120LS ( kp 10:1),kanaly,vacka 254/254 byla znat vymena prevodovky za prevodovku se 4.44 prevodem a kolama 165/70 R13. nynyi mam 165/70 R14 a 4,22..a da se takova prevodovka jeste sehnat???