Tátomechanük: tak a teď sem z toho jelen 🙂 co vlastně odlehčovat ...





vemem to od začátku : kdyby měl Pech lehčí setrvák než Kresta tak by asi taky vyhrál 😉 a kdyby měl lehčí břich tak by taky vyhrál 🙂


takže otázka zní co vlastně odlehčovat ?





odlehčit více setrvák je podstatně rychlejší a jednodušší ale asi ne legální :O)))





odlehčit břicho je sice legální a velice doporučované ale zase velmi zdlouhavé a opčas to i bolí 🙂))





tak co by jsi vlastně doporučil jako bývalý aktivní závodník 😉
Gotrek: právě že ten útěk bez placení byla součást toho odlehčování... A ostatně byl jsi svědkem, že odlehčování funguje. Já utíkal a odlehčoval, no a tys zůstal a taky odlehčoval... finančně 🙂
Pánové, děláte si legraci z vážných věcí !!!!!!!!!!!!!!!!


Nějaký filuta spočítal hned po dojezdu letošní Bohemia Rallye, že kdyby posádka Pech-Uhel, nebyla tak obézní, ale vážila stejně jako vítězná posádka Kresta -Gross bylo by pořadí obráceně, (náskok v cíli 19sec).


Potom, že odlehčování nemá význam !
velikost obutí a usměrňování síly ve vztahu k převodu energie ? 🙂 hhmmm hm :O) čili správně pochopeno čím větší váha působí na kratší páku chodidla tím je síla přenášená na plynový pedál větší a tím i auto více zrychluje 🙂 😉





No Chrobáku ty jsi to vymňouknul to JE ONO 🙂 takže já mám nohu taky něco mezi 8-9 váha je taky dostatečná, takže asi vyměním ten odlehčený setrvák zase za seriový, ten odlehčený draze střelím nakoupím za něj horu žrádla nějakej dlouhej dým a JETO 🙂
to Láďa: zapoměl jsi zařadit neméně podstatný faktor převodu energie a usměrňování síly a tou jest velikost obutí. Já mám například 8-9 což se některým velikostem zde nemůže ani rovnat, nadruhou stranu používání abnormálních velikostí ( pro mně vše nad 10 ) je nutno vyrovnávat menší hmotností setrvačních hmot.


Vše je ještě dopněno správně dlouhým převodem mezi setrvačníkem a jmenovaným obutím.





JJ, ten správný poměr je prostě alchymie. Nehledě na to, že každý(á) má rád(a) něco jiného 😉
No klucí 🙂 abychom se vrátili zpět k tématu 😉





vy co máte (včetně mne) kapku vetší hmotnost svého setrváku v těle si musíte pořídit kratší převodofku abyste eliminovali celkovou větší váhu svého wotuzidla a tím si tak zajistili eliminační faktor akcelerace :O))))
to Petr: 😀
A až bude nejhůř necháme se pod kůží vyluxovat a budem zase štíhli kluci ;O)))
No jo, Gotreku, jsou mezi námi tací, kteří mají dobře vyřešené spalování, teda myslím spalování, jako spalování, ne spalování, jako spalování .... 😀 Ti si mohou dovolit kachničku s červ. i bílým zelím a oběma druhy knedlíčků, anebo klidně dvě večeře za sebou bez obav, že by se to nějak negativně projevilo na jejich hmotnosti. viz např. Stanley, Daves ...





No a na druhé straně jsme my, kterým nezbývá buď si tyto drobné radosti života dopřávat střídměji, nebo tělesnou schránku následně odlehčovat. Ovšem nikoli odvrtáváním, či demontáží některých nepotřebných součástí jako např. u aut.





Efektu lze dosáhnout i opticky. Používáním tmavého oblečení nejlépe se svislým proužkováním oklameš i takového notorického odlehčovače, jakým je Staník 🙂)





motto: Nejím proto abych žil, ale žiju proto abych jedl 🙂
CHROBÁKu pochopil jsem správně že myslíš kachničku s červeným i bílým zelíčkem, oběma druhy knedlíčků, sos zvlášť? ;O)))
Tak musím na DAVESe prásknout že káže vodu a pije víno nebo jak se to říká ;O) Včera jsme měli sraz v hospodě v nějaké obchodní záležitosti, Daves dorazil po Terezkou s láskou uvařené večeři a neváhal si tam dát ještě jednu. A pak prej jak jídlo zdržuje a řeči o pilulkách... ;O) Nevím nevím Davesi jestli by jsi se po pilulce s nápisem "KuřecíPrsíčkaZapékanáSeŠunkouAHermelínemSOpékanýmBramborem" oblizoval tak jako včera ;O))) A to už vůbec nemluvím o tom jak mě nabádal k útěku bez placení ;O)
Konečně téma kterému rozumím... 😀


Jaký pilule?? Taková kachnička se zelím a knedlíčkem k svačince = masa nic moc - vždyť je to dutý a tudíž již odlechčený, zelý podporuje tvorbu plynů lehčích nežli vzduch a tím pádem dochází k dalšímu snížení váhy a knedlík - to je oouze špetka lehoučkého těstíčka a hlavně samé vzduchové bubliny.
Stanley, zapomněl jsi behem šichty šestkrát kafe z automatu.


Gotreku, žrádlo děsně zdržuje, už aby vymysleli nějaký pilule 🙂
vy by ste jen porád odlehčovali...ale pánové aby koníci řehtali tak potřebují pořádně nažrát ovsa, takže nekonec měl pravdu Daves 🙂 žádný odlehčování ale zatížit řádně ten setrvák nějakým korkem a k tomu pár dlouhých dýmů jak psal Staník 🙂a pak to jede 😉
ja myslim, ze staci malo spat, rano moc nesnidat a vecer moc neveceret, obed ve spechu, vecer ztrestat alespon jeden korek a k tomu vytahat alespon jednu krabicku...





...a je odlehceno hned 😀
No taky by to ještě mohlo bejt tím, že pořád něco žeru... Když ale to žrádlo je tak krásnej koníček ;O)
No, to už bychom měli, já spíš myslel ten vztah na sedavý zaměstnání 🙂
Davide, ze by mel s odlehcovanim kazdej zacit u sebe 😉
Sedavým zaměstnáním to nebude... Co myslíš, Stando ?
odlehocovat se musi, ja to rikam porad 🙂
Já bych taky odlehčoval, ale minule jsem vlezl na váhu a asi to spíš vypadá na další přítěž ;O))) Halt sedavý zaměstnání
NO extrém je extrém 🙂 pokud něgdo tvrdí že motoráři co dělají závodní nebo jim podobné-wotuzené motory neodlehčují tak je to trochu extrém názor i když proti gustu žádný... 😉





BTW odlehčuje každý i kdo jede s obyčejnou škodofkou stopjětkou hobík 🙂
No nechme toho, všechno to začalo už dávno, když Tátomechanik řekl, že 7000 otáček je nic, když je motor dobře vyvážen a setrvák odlehčen. Na to já jsem odvětil, že stačí vyvážit, netřeba odlehčit. Načež Tátomechanik reagoval, že všichni motoráři odlehčují setrváky, načež já oponoval že ne všichni. A teď jsou tu z toho buginy a F1 😀 Samej extrééém 😀
sakrá oprava .....stejně na tom jsou i buginy, setrvák skoro žádný a mají zhruba 3 qalty
Dave: soutěžáky WRC mají skoro stejnou spojku jako F 1 a k tomu maj uzpůsobený i ten žádný setrvák a jezdí po všeličemž a i když motaj bajvoko jen kolem 6 000 a maj specoš převodovku, v tom to není po čem kdo jezdí ... stejně na tom jsou i buginy, trvák skoro žádný a mají zhruba 3 qalty





prostě některý auta setrvák mít musí páč jsou k tomu předpisy a může se max odlehčit na dovolenou mez
Neboj Sáhibe v dílně jsem zalezlej každej vík end a nějak se to nedaří dotáhnout do konce :O) sem dělal o víkendu trubky k zadním kotoučům a prd sem udělal páč až jsem si je pjěékně naohýbal( a že to bylo zatáček ) tak jsem zjistil že přípravek na trubky co jsem si půjčil je v háji a dělá na ho.no kužely páč ho kapku opravovali aby jim sevřel trubky a zapoměněli klucí upravit kužel :O(((((( oni totiž používají akorát obrácený kužely-špičku ala favo felda 🙁 a právě sem přijel od nich aby si ho opravili a znovu ho mě půjčili ...





BTW ostatním se omlouvám že je to kapku OUT 🙂
Láďo, nech to už spát 🙂


Původní směr diskuze se už zatáčí úplně někam jinam a jen je tím dáván prostor všem dohadistům a rejpalům ....


Jo a u nás se chytá za kliku a ne za slovo 🙂)





Radši si vem montérky, zalez do dílny a koukej konečně dodělat to svoje, ať můžeš přijet někam na sraz, nebo třeba zase na Pastviny 😉 A jestli se mi to tý doby celý nerozsype a bude k dispozici dostatečně dlouhý kopec tak rád předvedu a přenesu to plkání do holé reality.





Klokanům zdar a ukrouceným tachometrům taky 😀
Gotrek a no však... nikdo neříkal, že se změní kroutící moment motoru... Já mluvil prostě o kroutícím momentu a bla bla bla bla... By mě zajímalo, jak se ti projeví moment setrvačnosti na klice, když ne jako kroutící moment...


Jinak máš pravdu, setrvačník se dá například odlehčovat od středu, tím se snižuje spíše jeho hmotnost a tím hmotnost motoru.


Formule to je případ sám pro sebe, už jen když uvážíš spojku ve formuli... Mimochodem... kolik má formule rychlostí a po čem jezdí ? A neříkal jsem, že setrvák odlehčují na okruhy a když mají skládané šestikvalty ? A že pak musí držet motor v otáčkách ?





Gotreku, poď na férovku, hodinu fyziky, já ti dám pedály a ty mi dáš táhlo, ať je to téma aspoň k něčemu dobrý 😀
Laďa-Ladis: No já na těch svých 160km/h trvám, byl to takovej kalup, že se na to nedá zapomenout 🙂 Se mi utrhla podlaha a na notebooku se mi rozsvítilo WARNING DAMAGE TO MANIFORD a... a... 😀
A teď zpět k realitě, to co napsal Petr je pravda, jelo to přes 200km/h, a mě se klepali ruce...... 🙂 ruky se ti fido klepaly páč vibrovali plechy o 106 🙂








jak může někdo napsat že to jelo přes 200 když tomu nefungoval tacháč a jestli fungoval tak nějak tak podivně že z něho nikdo nemohl na místě odvodit kolik vlastně jel a jal se to spočítat až po té......a něměli jste tam náhodou zařazenou 4 ? aby se to vůbec roztočilo na takový točky ? ...no i to se taky mohlo klidně stát jak se vám klepaly ty ruky tak jste pozapoměli přeřadit :O)





okruhový specoš 130 RS jely občas i 220 s výkonem 140 koníků a byly na to nastavěný, pravdy nejezdily dolů ze Sněžky a měly kapku jinou převodovku ale i tak 😉





pánové jen přehánějte ať tady máme o čem psát 😉 🙂)))))šak vy víte jak to myslím ..jako jak, ne tak jako jak ale tak jako tak...by řek Sataník 🙂
Hm Hm Hm opravdu nechápu proč specoš závoďáky nemjí prakticky žádný setrvák :O)...jen např. nějaký loukoťový kruh na věnec startéru a JETO a uvnitř nějaký bazmek v němž se ukrývá několiklamelová spojka o průměru bajvoko 200 mm...








a proč má např F 1 volnoběžný otáčky na 6000 ...no proto asi aby se vůbec motor bez setrváku udržel v chodu





a proč májí motory boxer v Porši setrvák z hliníku a v sobě mají zalitý jen ocelový kruh pro spojku ...





asi se tady někdo špatně popral s teorií i to se stává 😉 🙂
Takže tak:





Setrvačník je zařízení na uchování energie. Energie se nám však nelíhne sama od sebe, ani nám nemizí do černé díry. Předpokádejme že auto jede na nějakou zařazenou rychlost. Kdykoliv zvětšíme otáčky motoru, část vyprodukované energie (integrál okamžitého výkonu dle času) je spotřebována setrvačníkem (zvýší se jeho kinetická energie) a zbylá část zrychlí vozidlo (taky zvýšení kinetické energie). Čili setrvačník s menším momentem setrvačnosti (což mimochodem nutně neznamená lehčí)na stejném motoru způsobí vyšší akceleraci. Není to však způsobeno změnou kroutícího momentu motoru, ale tím že se do setrvačníku prostě ukládá méně energie.





Lekce elementární fyziky poskytuji za pivo, vzorečky přidám za panáka
Koukám, že nejsem sám blbej na internetu 😀





A properly designed flywheel that is chosen to match the vehicle application is integral, since the flywheel is an energy storage device that determines the amount of power available to get the car moving. A heavier weight flywheel can store more energy as it rotates, which is perfect for cars with engine and gear combinations that need more power or inertia to make the car accelerate. A lighter flywheel creates less inertia at launch, but accelerates quicker through the gears. If the vehicle is turbocharged and German, sticking with an SMF steel flywheel around the same stock weight as the OEM works the best. This setup tends to give peak low end torque, smooth gear transitions and mid-range boost response. Consulting with a specialist who has experience with your vehicle type is vital to getting the best flywheel for your application.





Což potvrzuje přesně co jsem říkal, více o setrvačníku na





http://www.torquecars.com/tuning/flywheel-lightening.php
Znám Petra, svezl jsem se jeho eRkem a nemám důvod mu nevěřit. Taky si živě vzpomínám kam se ubírala ručička tachometru ve Schwejkově Rapidu na LPG když jsme jednou jeli po pražském okruhu... Zatím u tohoto tématu nevidím nic z říše pohádek a bájí...
...tak, začli jsme na 140ti, už jsme na 210, kdo jel víc? No to nevykládejte, že jste nejeli aspoň 220 🙂.... trochu to tu začíná "virtovaťět" 🙂
DAVES:Jsi zralý na 25 ran učebnicí fyziky přes hlavu... ;O)))
A co se týče mé maximálky, tak na podzim cestou z běšin mi poprvé v kile zapadla ručička na tachometru....Co se týče konfigurace, kola 175/70 R13, převodovka 4q sp 4,22, schwejko reaktor 120ls, cesta rovná, čtyřka byla vytočená na 6600ot/min....což je po přepočtu skoro 180km/h
Petr: já a svědek? no to snad ani ne, v inkriminovanou dobu sem koukal z okénka a nějaké Tvoje honění za rekordem rychlosti v erku mě nechávalo zcela chladným 🙂





A teď zpět k realitě, to co napsal Petr je pravda, jelo to přes 200km/h, a mě se klepali ruce...... 🙂


A i na tuhle rychlost se Petrovo erko chovalo velmi stabilně....
... on taky moment setrvacnosti nezalazi moc na vaze ale na polomeru na kterym působí. když dáš sevtravcnik napr 100kilo ale prumer napr 10cm, tak ziskas akorat vetsi hmotnost auta. Ale setrvacnost dohromady zadnou. To ze se odlehcuje setrvacnik neni kvuli snizeni hmotnosti(to je jenom kvuli tem okruhum) ale kvuli posunuti působiste momentu setrvacnosti na mensi polomer. Tot muj poznatek z hodin mechaniky bez ohledu na to, abych vedel co to udela s motorem.
no tak dobrá 🙂 už mlčím, ale ten tachometr by jsi měl vyhodit a dát nový aby ti vůbec něco ukazoval páč by jsi musel v tý rychlosti omotat ručičku o ten kolík co zastavuje rafičku na 0 alespoň 3x 🙂 😉





jednou sem na zvedáku natartoval Favo dal 5 a plný plyn asi bajvoko 7000 abych zjistil kolik by to mohlo jet a pak jsem hned vypnul páč ručička byla na doraz a od té doby tachometr ukazoval pořád v klidu 15 km a při jízdě o tolik víc takže šel do kopřiv a nový místo něj do auta 🙂
Láďo, a ještě dodám, že uvedené jsem vyzkoušel jen jednou, byly nadmíru příznivé podmínky ( dlouhý kopec směrem dolů, malý provoz, já v tu chvíli vygumováno v hlavě... ) a to ještě možná foukal vítr zezadu 🙂) Takže to je fakt extrém a prohlašuji, že to v žádném případě nejsou hodnoty, kterých by ten motor dosahoval běžně a na požádání. Jak jsem psal, po rovině o dost míň a to nesmí foukat v protisměru 😉
Láďo, nespletl. Když už jsem si to chtěl vyzkoušet, tak věř, že jsem otáčkoměr sledoval pozorně. Jednak otáčkoměr mi nelže, to mám ověřeno, druhak Fido je mi svědkem, třeťak ten kopec je dost dlouhej na to, aby se to tak rozkutálelo, takže proč ne, a taky to chvíli trvalo, čtvrťak na tachometr neberu ohled, ten klikopák nepovažuji za ukazatel pravdivých hodnot ani v daleko menších rychlostech, proto jsem uváděl rychlost vypočtenou a pěťak malý kola jsou ve výpočtu zohledněna.





http://skoda.panda.cz/clanek.php3?id=115





Ještě wobrázek





P.S. Po rovině to dostanu někam okolo 6.000 ot a dost...
Sáhibe nespletl jsi se ? :O)


pětka dotočená na 7.200 ot. Pak jsem vyměknul a odložil jsem. Tachometr to vzdal už při 170. Konfigurace - reaktor favo by Schwejk, převod 4,22, pneu 175/60/13. Dle výpočtu cca 210 km/h Ale to je fuk.


jednak bych chtěl vidět 5 vytočenou na takový točky(jedině zeskályhop)





a podle mýho výpočtu to bylo o hromadu méně a i méně než ukazoval tachometr 😉...jsi nějak zapomněl že pokud máš menší kola tak ti tachometr ukazuje ve skutečnosti více než jedeš a to u tvých kol o 10% na obvodu kola 🙂...
no vidiš, hlavně že si rozumíme 🙂
Dyť říkám, že je mi to putna... Já si to nevymyslel, jen opakuji, co mi řekl chlápek z Metalexu, No jo, je holt blbej a já ještě blbější, že to opakuju. Teď jste mi to vysvětlili a já už to nikde jinde řikat nebudu a nechám si to pro sebe 🙂
Daves, kapacita ako ty a napise tu takuto hlupost o zotrvacnikoch ???


Na vykon motora nijako nevplyva hmotnost zotrvacnika.





moment zotrvacnosti a vykon motora nemaju nic spolocne, zato krutiaci moment a vykon maju spolu vztah za pomoci otacok...





4.44 sa nedavali do vsetkych S100, este ani v jednej som taku nenasiel, iba do urciteho roku xx
Jinak vše bylo řečeno... například že setrvačník pomáhá při rozjezdu... jestli on nezvýšil kroutící moment 😉
Mně je to celkem putna, já jen říkám, co jsem slyšel.





Jinak Eidy popřel teorii odlehčování například hned v první větě. Kde se ta zanedbatelná energie asi vzala ? 🙂 Mimochodem Eidyho si popřel sám, pokud říkáš, že setrvačník ovlivňuje výkon motoru.
Srovnání diskových kol na závodním kole se setrvačníkem spalovacího motoru taky silně pokulhává. Disková kola svého času vznikla pro snížení


odporu jednotlivých paprsků (drátů) kol. Setrvačníkový efekt se projevil jako vedlejší produkt. Pak se ale zjistilo, že síla potřebná k roztočení


takovéhoto kola ovlivňuje výkon cyklisty spíše záporně, než aby byla ku prospěchu. Dnes se používají kola s minimálním počtem drátů plochého průřezu.


(Pro zajímavost :Světový rekord v jízdě na jednu hodinu 49,7 km, zajel český cyklista Sosenka na kolech s dráty, nikoli na diskových kolech)
Ač to čtu kolikrát po sobě, nevidím v příspěvku Eidyho, kde popřel smysl odlehčování. a pokud si pamatuji, tak 1150 měly nejlehčí setrváky jaký jsem kdy viděl. U závodního motoru jde vždy v první řadě o to aby motor dosáhl maximálních otáček v co nejkratší době a tomu právě brání hmotnost setrvačníku. Nevěřím tomu, že 1150 se 114kobylama točí seriový setrvák.