jj jako vůle na něm nabyla takže tím že jsem ji udělal jsem určitě nic zbrkle nepokazil ale přesto se klepání neutišilo vyskoušim to co mi radíš a někdy v příštím týdnu už jsem domluvil mechanika
..pokud mi mlha dovolí, myslím, že rozdíl ve vypínací páce a tyčce byl mezi 4 a5Q. To ale lze zjistit v katalogu ND...v praxi to ale řeší flexa a svářečka..🙂
V první řadě zkus zjistit, co to klepe, a potom teprve něco rozrejpávej 🙂


Odklop sedačky, oddekluj kryt v podlaze a na převodovce, nastartuj a poslouchej odkud se to ozývá:





1) Může jít o rozsypané spojkové ložisko....přesto , že je nové..poté, co jsem měl v ruce turecké, nedivil bych se.To ale lze diagnostikovat pohmatem a zkusmo otáčením (PŘI VYPNUTÉM MOTORU !!) (verze pro Američany 🙂) - tak i lze ověřit dostatečnou vůli ložiska od přítlačáku.


2)Zvuky můžou jít z převodovky (kameny, ložiska)


3)Setrvačníkové ložisko bych na 99.9% vyloučil, to neklepe, ale kvičí a ponejvíc při spínání spojky.


Nelitovat bych zajet k někomu zkušenému, kdo příčinu odhalí za chvíli, pokud Tě to hodně trápí.





Hlavně hodně vytrvalosti a selskýho rozumu a minimum zbrklosti 🙂
tak jsem tu tyčku pokrátil s výsledkem že jsem sice potřebnou vůli dosáhl ale spojka bere dost u podlahy což by až tak nevadilo, ale klepání neutichlo 🙁
Tak,abych to drobet osvětlil-tyčka je dělaná na koleně - od oka,radši delší neb krátit se dá vždy🙂)Při nahození do auta jsem zjistil že je opravdu dlouhá,ale vůle jakž takž nastavit šla...A ani spojka nezabírala moc nahoře.Že už ale nebude kam zkracovat jsem si nevšiml...Možná,kdybych měl na projetí nového motoru víc času,tak jsem se spojkou laboroval já (samozřejmě flexou).Chci apelovat na Petříka,aby než rozpoutá diskusi zavolal nejdřív mne a nešířil paniku...Ale zas na druhou stranu,pěkně jste pokecali,pročet jsem to celý...
1, pružiny tu tyčku TLAČÍ do válce


O tom žádná, nikdo nepochyboval, že se tak neděje





2, pružiny nevymezují tuvůli, ale přitažením páky zajišťují aby tam ta vůle byla


Zde mluvíme o různé vůli. Ty mluvíš o vůli mezi spojkovým ložiskem a já o vůli mezi spojkovou tyčkou a pákou. Tam tu vůli vymezují. Právě tím, že drží tu tyčku opřenou mezi válečkem a pákou. Kdyby vůli nevymezily, pak by ta tyčka nejspíš vypadla, minimálně by se tam klepala. Prostě pružinky ji drží na místě.





3, zkracováním uděláš vůli a není to blbost, jak sám potvrzuješ v příspěvku 38492.


Ano, většinou se prodlužuje když dáváš novou spojku nebo jiný druh. Tak jak jsem mluvil ve spojitosti přechodu z pružinovku na talířovou nebo při přechodu na 1.6 spojku





4, při nastavování se nemusí sundávat ty pružinky


Zkušení samozřejmě nemusí. NEzkušeným to může pomoci. Radil jsem petříkovi, ne tobě, jakožto zkušenému. Navíc jasně poznají, kdy je páka volná a kdy se opírá. Lépe se hledá vůle na tyčce než na spojkovém ložisku. Opět platí pro začátečníky.





5, nemám doma soustruh, tak ji klidně říznu flexou a zakulacení konce udělám na brusce.na brusce. A nakonec vůlí rozumím mezeru mezi axiálním ložiskem a dosedací plochou na talířovce přítlačáku.


To asi každý... http://web.datriware.com/gfx_photos/articles/p2980.jpg





😀





Prostě oba máme pravdu, nepochybuju o tvých znalostech (asi nikdo). Jen každý radíme jiný postup a ještě to pak motáme do sebe 😉
Davide, debata vznikla protože, tvůj příspěvek 38470: Ne že pružiny to tlačí do válce a ty tam hledáš vůli. Standardně tu vůli vymezí právě ty pružinky. Většinou se prodlužuje, zkracování je blbost 🙂, takže 1, pružiny tu tyčku TLAČÍ do válce, 2, pružiny nevymezují tuvůli, ale přitažením páky zajišťují aby tam ta vůle byla, a 3, zkracováním uděláš vůli a není to blbost, jak sám potvrzuješ v příspěvku 38492. 4, při nastavování se nemusí sundávat ty pružinky, 5, nemám doma soustruh, tak ji klidně říznu flexou a zakulacení konce udělám na brusce.na brusce. A nakonec vůlí rozumím mezeru mezi axiálním ložiskem a dosedací plochou na talířovce přítlačáku.
Stanley: 😀 😀 😀
Davide neser, prace mam dost a dost - dneska jsem si treba vybiral, kam pojedu v cervenci na dovolenou a ta diskuze mi pekelne zdrzela 😀
No, statisticky tu přibyla nová zpráva každý dvě minuty. To je gut 😀





Určitě to hodně vypovídá i o tom, jak je kdo pracovně vytížen...
jo, ale rekord - kolik to bylo prispevku v jednej diskuzi? - 120? je zatim jeste daleko...





Leda ze by si si nekdo hodil diskuzi s nazvem: "Jak opravim sve eRko?" 😀
že to tu ale frčí, co ? 😀
Petriku, Tvoje auto jsem samozrejme videl, clanek o historii vozu znam taky, diskuzi jak vidis ctu 😉





jen jsem si tak rejpnul...
to Daves: 😉
Stanley : věř tomu že už je to pryč ... http://skoda.stable.cz/cz/index.php?id=4&id2=104&id3=3549
Pokud jo, tak tu zítra budem číst, že to třikrát zkrátil a furt je to krátký 😀





Myslím, že ne 😉
to Daves: no ja jen jestli nas Petrik netaha za nos... Pamatuju doby debat o motorech co maji 120 klokanu, zerou 6 litru a toci 8 tisic...





🙂
Minimálně ulehčíš spojce a ložisku.
Daves : ok skrátim to . to je tak když píšu rychlejc než myslim no 😀 potom sem napíšu jestli to pomohlo .
No pak je to jasný. Musí to jít kousek rukou, jen překonáváš sílu těch pružinek. Pokud to nejde, zkrátit.
ajo no jsem přemejšlel nad tím že to rukou nejde a napsal jsem že jde 😀 mělo tam být že jsem ji odtlačil normálně pedálem . sorry
Stanley : Taky sis toho všiml ? 😀 proto se tu snažím horem dolem dozvědět pravdu 😀
Daves je to přesně tak jak si napsal v posledním příspěvku . skrátim ji .
btw, Petriku, tvuj 1. prispevek je:


"... když páku odtlačím rukou tak s tou tyčkou mužu volně hybat zepředu dozadu . co s tím mám dělat? asi by to mělo jít správně zašroubovávat ne? díky moc. jsem zoufalej"





Tak ja to je s tou vuli doopravdy?
Medvěd : napsal jsem "vypínací mechanismus odtlač rukou, dokud se neopře o spojku. A v tuhle chvíli tam má být ta vůle 3-5mm." tys na to napsal "Myslím že nemáš pravdu" a pak vznikla debata 😀
Davide, nějak to nechápu. Mám pedál spojky uvolněný a vypínací páka je přes tyčku opřena o píst a ten je ve válci nadoraz zpět. Rukou zatlačím na páku, jako bych chtěl vypnout spojku a cítím, kdy se mi opře axiál o páčky, nebo talířovku, ale na to nemusím sundanat ty pružiny, tak silné zas nejsou a navíc po uvolnění tlaku tu páku zase stáhnou zpět. Tak nechápu, proč bych tu tyčku zkracoval o tolik, aby se mi opřela o těleso převodovky. To by nevypnula vůbec, jakou by měla vůli. A jak jsem psal vůli dělám podle pedálu.
https://www.skoda110r.cz/article.php?aid=106&olimage=1787 ta tyčka vypadá normálně takhle seriově není dělaná z nějakýho šroubu jak tu někdo psal.
Petřík: pak ti ta spojka musí brát hned na lehčí šlápnutí a opravdu je potřeba to zkrátit. Nejdřív musí jít tlačit rukou, pak se optře a rukou už to neutlačíš. Jestli tu páku rukou nepohneš, pak zkrátit.
Daves no uvidim no ... ale tak neni tam vůle absolutně žádná jak už jsem psal rukama s tím nepohnu ani kdybych sevíc chtěl takže už je to opřený ...
tak to nevim jaká je tam spojka píše Roman níž. nevim jestli je k tomu ještě měněná jiná tyčka nebo jestli to je tyčka k puvodní ...
Zkracuje se jen když ti spojka prokluzuje, nebo bere hodně nahoře, sotva co položíš nohu na pedál.
Petříku, a jestli ti spojka bere taky dole, tak rozhodně nezkracuj 😉
ale není píšu že je nová . nemá najeto ani 500km ... mám to teda skrátit?
...pokud to je tycka, ktera ma byt u danyho typu spojky...
tak pak je spojka pravdepodobne uz opotrebovana, jak pise Medved...
Tak... rikam, aby brala 1.6 musel jsem vyrobit novou tycku. Dlouhou. A ta vule musi byt v tu chvili, kdy se opre lozisko o spojku. Jinak to nebere, nebo to bere kdesi dole, nebo musis desetkrat slapnout 😀
jsem to skoušel hýbat s tím asi 15 minut. vyšroubovat jde krásně ale víc zašroubovat ne a to jsem to držel v kombinačkách obouma rukama a kamarád točil s tím šestihranem a stejně jsem to neudržel to zarostlý nebude prostě je to nadoraz zašroubovaný a i tak tam vůle není ...
jo, wo flexe jsem psal ja - kdyz je dlouha, musi se zkratit. Tak to je. Kdo vi, co tam je za tycku a jestli to neni nejakej bastl z nerezovyho sroubu 😉





Protoze jak rikam, melo by to byt naopak, original tycka by mela bejt kratka. Ne dlouha.
Davide, jsem si jistej, ze Medved v tom ma 100% jasno 😉





btw, mne se pri pouziti pritlacaku 1.6 z Feldy nepovedlo nastavit vuli presne 4 mm a zabira mi ted hodne nizko... Ale je to o zvyk, mi to neva, jen tim chci rict, ze co kus, to original 😉
Medvěd: jinak tyčka se zkracuje, protože se opotřebovává lamela, o tom žádná. Ale ne flexou 😀
Medvede, Petrik pise, ze nema spojku s vinutejma pruzinama, ale talirovou...





Je to ale divny, jaxem psal, vetsinou jsou pri zastavbe tohoto systemu spojky do eRka namisto pruzinovy problemy s tim, ze tycka je naopak kratka...





Petriku, zkus ji jeste jednou povolit, jak rikam, nekdy je to pekelne zarostly a muze se k tomu nahovno. Povolit kontramatku, pevne drzet v klestich a zkusit povolit (klidne i prodlouzit, zkratit ji pak muzes vzdycky)!
Ta vůle je tam jen proto, aby se neopotřebovávalo ložisko na spojce.
Medvěd: pokud bys to nastavoval na pružinami tažené vypínací páce, pak budeš tyčku zkracovat tak dlouho, dokud se vypínací páka neopře o tělo převodovky. Pak bys udělal 4mm vůli, takže tyčka by tam za jízdy chrastila (nebyla by ničím držena). Ale hlavně by ti nestačil krok pedálu. Vyzkoušeno. Mám přítlačák z 1.6 a musel jsem tyčku prodloužit. Spojku jsem dělal minulý týden a opravdu ta vůle se počítá od opření o spojku. Takže zatlačíš rukou kam až to jde a tyčka musí mít 4mm vůli.
jenže tam je všechno nový takže opotřebení nehrozí . skusim ji skrátit no . a uvidim jestli to zabere.
Tak je tam problém v tom, že vypínací páčky na přítlačáku jsou moc vystrčené a to buď díky opotřebované - slabé lamale a nebo mají špatné základní nastavení. Takže máš možnosti:


1. vyndat a zkrátit tyčku, nebo


2. vyndat motor a vyměnit lamelu, nebo


3, pomocí speciálně zbroušených a natvarovaných klíčů nastavit vypínací páčky přítlačáku.
Všiml jsem si nepřesnosti: Páka, ke kterému je perem připevněno axiální ložisko to ložisko odtahuje od vypínacích páček, nebo talířové pružiny na přítlačáku.
medvěd : hm takhle jsem to dělal ale jak řikám ten šestihran je na tu tyčku už našroubovanej jak je jen možný a stejně je vule žádná rukama to vubec neudtlačim ani o kousek. vyndám teda až se někdo domá ukáže tu tyčku a zakrátim ji a ty 4mm a skusím jestli to pomohlo. večer dám vědět
Davesy, myslím, že nemáš pravdu, ty dvě pružinky podél táhla přitahují páku zpět, aby se neopírala o axiální ložisko a zpětným tahem tlačí přes tyčku píst válce zpět na doraz. A po počátečním nastavení se tyčka už jen zkracuje!! Je to dvouramenná páka a když se zeslabí lamela vypínací páčky jdou k ložisku a vůle se udělá zkrácením tyčky. Jestli jsem to pochopil špatně, tak se omlouvám.(už nejsem nejmladší) 🙂
1, sundáš plastový kryt.


2, dvěma klíči 12 povolíš kontramatku.


3, kombinačkami podžíš tyčku, co je ve spojkovém válci a stočíš matičku dál. Klíčem, nebo rukou zašroubuješ tu tyčku do toho šestihranu co jde ke spojce.


4, nastavíš vůli. Asi 4 milimetry volného chodu. Já nastavuji podle toho, kde má spojový pedál brát. Větší vůle - u podlahy, menší vůle nahoře.


5. dotáhneč kontramatku a nandáš kryt.
jo, jak pise David - ta vule je proste to, kam az ti rukou dovoli posunout posunout paku. Ve chvili, kdy to nejde, je to opreno o spojku.