Ha 🙂 díky právě že ta moje almara ze 130 je 87 ale to je ještě asi staršího data před náběhem změn 🙁
Tak jsem to ověřil hned, literatura praví, že od r. 87 byly zavedeny šrouby M11 na víkách ložisek, mazání rozvodu a šrouby M10 u převodovky, vše v souvislosti se avedením bloku 742.13 pro 130.
Mám převodovku ze 120, tuším že to byl rok 88, 4q, zesílená příruba, díry jsem převrtávat nemusel a mám tam blok ze 125 s M10. Nevím, jak to přesně bylo a co v čem bylo, převodovka je z tý červený 120, co jsem rozebral na díly a motor je ze 125, co jsem rozebral loni, 5q mám ještě schovanej. Kouknu přes víkend, co tvrdí literatura, jak to vlastně bylo...
ehm ... správně jsem chtěl napsat poslední skodofky byly jen 125 a 135-136 nebo byla i 105 se 4Q ?
NO jo Radku ale poslední 120 byly jen 125 tzn. 5Q...tedy pokud si dobře pamatuji takže 4Q z origo dírama 10 ?
Mám dojem, že štefty M10 měly až poslední série, od 89. Tchán má 120 /87 a má M8. Na 5q ze 125 jsem většinou viděl M10. Předpokládám, že tyhle změny byly zavedeny společně se zavedením 136, aby nebyly komplikace se štefty. V posledním vydání Andrta o 105-136 (tuším, že 6.) je to vše popsáno.
Já mám 5Q ze 130 z r. 87 (předpokládám že ho nikdo neměnil-bourané) a mám na něm horní taky jen 8 mm ?
Radku, nejsem si jist s těmi M8 a M10 štefty...





Teď jsem dával fávo motor do erka a ten má samozřejmě M10 štefty, ale překvapilo mně, že převodovka (5 kvalt. ze škody 130) měla nahoře díry na M8...





To by znamenalo, že u Š130 zůstaly horní štefty M8 a měnilo se to na M10 u posledních typů Š120? Nebo je možné, že moje převodovka je z nějaké starší Š130, bohužel nevím rv. auta z kterého byla vytažená...
Vůbec není zač RST. Na tomhle fóru je úžasný to, že tady člověk najde spoustu správných a užitečných informací poskládaných od různých lidí.


To je podle hodně výjimečné. Mám ještě Mazdu, tak občas chodím i na Mazda fórum a to se vůbec nedá srovnávat. Možná, že čím je "složitější" technika, tím je fórum "jednoduší" a stupidnější.
Tak tak, díky Mirku za doplnění. Sám mám v autě 4q z posledního M (89) a k tomu i blok, takže se šteftama jsem problém neměl. Ještě jeden rozdíl tam je - horní 2 štefty nejsou M8, ale M10, takže všechny 4 jsou M10.
Novější převodovky (model 1984 a mladsi?) mají silnější přírubu (přibližně o 1cm) - na motoru tedy musí být delší závrtné štefty - pozor při výměně na původní Š110r motor.


Novější převodovky mají tužší plášť a lepší ložiska - zvaž to při případné výměně.


Pokud je tam 5Q, tak už někdo kuchal tunel. To už samo o sobě je nepovolený zásah, takže bych s výměnou na 4Q z tohoto důvodu nepospíchal. 5Q se stálým převodem 4,22 má trochu "kratší" 4st. a 5st. je o trochu "delší" než 4Q 4st. - příjemně se s tím jezdí v obci i mimo obec.
Motor pasuje bez problémů, stejná převodovka je ve 100-120 užovka, eMková s kyvnou zadní nápravu rovněž pasuje bez problému. Rozdíly jsou trochu uvnitř a ve stálém převodu (4,44 nebo 4,22).


Nápravy M lze použít, pokud je vepředu řízení maticové (ne hřeben) a vzadu kyvná náprava (tzv. mokré poloosy).
Zdarec, mám možnost koupit eRko s pětikvaltem...háček je ale v tom že je tam motor ze 120. Chtěl bych tam dát původní motor...úchyty motoru budou asi stejné že ? Ale ta nejdůležitější věc - bude na ten pětikvalt pasovat motor z eRka ? A ještě co mi na to řeknou na STK ? Tuším že to je nepovolená úprava, ale někde tady jsem viděl kryt na to prodloužení...Je na nějaké škodovce stejná převodovka jak na eRku? Že bych tam jako dal zpět 4 kvalt. Jeden důvod je že nechci mít žádné problémy na STK a druhý že nepotřebuju jezdit 140km/h 🙂 Ještě jedna věc - jsou povolené nápravy typu M ? Díky za odpovědi.