Na 1300 je ten blok opravdu malej. A co teprva kdyz jsme tam měli 1340. Taky praskla hlava. Jel si a nic, slapnul si tomu, zacla varit. Nechal si vychladnout a jelo to v klidu dal, kolik kilometru si chtel, dokud si nedal plnej aby se tepelnou roztaznosti opet udelala mala dirka v hlave...
Tak... ono když utíká tlak ze soustavy, tak to taky stále vaří. Mně takhle odešlo víčko, taky mi to chvíli trvalo, než jsem na to přišel. Koupilo se nový a pohoda.
Taky jedna "vařící" historka.





Kamarád koupil š120 v krásném stavu za neůměrně nízkou cenu. Předchozí majitel z toho auta zešedivěl a finančně skoro vykrvácel, protože POŘÁD vařilo. Bylo několikrát v servisu kde dělali snad všecko možný - prý i nějak rovnali válce v bloku....





Jeli jsme pro ní s jiným motorem a i s tím to do 5 minut vařilo.





Taky jsme vyměnili co se dalo, hadice pod autem, chladič ....





Bylo to nakonec tou poslední součástkou co zbyla nevyměněná.





Typne si někdo ??





Dělala to expanzní nádržka - respektive ten vývod na malou dadici co vede k termostatu.





Vypadalo to doslova tak jako když nějaký sabotážník sundal hadici, nahřál zapalovačem tu přírubu a když změkla zamáčknul plast dovnitř, vývod zacpal a opět hadici nasadil. Zvenku nebylo nic vidět.





Po provrtání příruby bylo všecko v naprostém pořádku.





To jsou věci na tom světě 🙂





Stejně by mě zajímalo jestli to někdo udělal předchozímu majiteli schválně, nebo jestli může pára z vařícího se motoru ten plastový vývod nádržky roztavit a zacpat bez cicího přičinění.
TAk sem se byl ptat v servicu a vypada to na ty vložky jak píše Daves. To zasejk bude makec.
Ještě mohly při uvaření sednout vložky. Také mi nové těsnění nepomohlo. Musely se vyndat a udělat přesahy. Nyní ok. To byla ale 136ka.
U mé 130 to bylo profukováním spalin do vody, hlava byla prohnutá, po srovnání to s TEMAC těsněním o5 profukovalo, ale výrazně méně - dalo se s tím jezdit, ale s lehkou nohou. Asi po roce sem dal těsnění od Dipry a byl konečně pokoj...
Měl jsem z Rapidem 130podobný problém. sem tam vařil, jakoby bez důvodu.


Když jsem do auta dal motor 110 následně Feldu 1,3, bylo vše OK !


Čiliv chlazením to nebylo. Po rozebrání motoru jsem až pod lupou našel prasklinu v hlavě ! 130tkové hlavy jsou na tohle dost háklivé, myslím, že se ten motor příliš nepovedl. do původně litrového motoru je nacpán obsah 1300, všechno je na hranici, všude málo "masa".


Stačí párkrát uvařit a je po hlavě.


Pokud to není těsnění pod hlavou, prohlídni, nebo nech natlakovat hlavu.
Tak ted sem hodil telefon a zjistil jsem že spínač ventilátoru funguje. Mohla by to dělat těsné těsnění uzávěru expanzní nádobky. Prý s eto chová jako by to tam nafoukalo nejakej vzduch.
spínač větráku nevím. samozřejmě že je to možné. dnes budu teprve auto prohlížet a zkoumat co funguje a kde by mohla bejt závada.
Co spínač větráku ? Funguje ?
Tak tu mám o5 problem s motorem. Při jedné cestě z ničeho nic motor začal vařit, při opětnem dolití a odjezdu cestou z5 se vše opakovalo ještě znovu. S tímto motorem jezdíme již asi pul roku a bez vařícího problenmu. Po víměně těsnění pod hlavou a ujetí cca 30km se vše opakovalo. Voda nikde neteče, nidke se nedostava do oleje a tak podobně. Jedno s podezdření, které máme je že nezvlada vodní čerpadlo(jako že má malé lopatky).Tento problem se nam stal již na druhem motoru a čerpadlo bylo na obouch. Nebo nemohlo by to být spůsobeno nějakou neprůchodností trubek či chladící soustavy. Jedna se o motor 130 v Rapidu, také máme masku s přídavnými dalkami a spoiler pod nárazník s mlhovkami. Tímto je samozřejmě snížena chladící plocha chladiče, ale stouto kombinací jezdí spousty škodovek.