Společenská nebezpečnost u přestupku

Dobré vědět, já si vlastně ani nevšiml, jestli a co píšou třeba při tom měření rychlosti - stalo se mi to asi jen 3x - 4x, naposled snad 2000 nebo 2001 a vždycky šlo o rizikovost nula.. Taky jsem nikdy moc neplatil.


Krystalickej příklad by byla chybějící technická kontrola - nemám sice potvrzení technické způsobilosti, ale když ze silničního stanoviště odjedu na STK a stav bude bez závad ? Přitom jsou za to postihy až nenormální, bodový i finanční, takže by se nějak takhle postupovat vyplatilo..


Ve svý branži se to takhle snažím posuzovat (chybí sice doklad, ale zařízení je v 1.A stavu = papír ještě nikoho nezabil), ale riskuju tím zas já. Podobně jako policista, ten v našem prostředí při takovém "lidském" přístupu hned upadá do podezření z korupce.
Právě že na posouzení orgánu to dle zákonu dneska je. Jenom se to prostě "nedělá".





Pokud vás pomahač zastaví že jste jel na výpadovce 60km/h místo 50km/h a vy budete trvat na tom, aby do protokolu zapsal, že to bylo v 23h za sucha, že za dobu kontroly kolem neprojelo jediné auto, neprošel jediný chodec atd. a následně v průběhu správního řízení trvat na dokázání společenské nebezpečnosti, myslím že docela v klidu uspějete.





Na druhou stranu jak píše Jozka: 52km/h kolem školky je nebezpečné jako hrom (ono v podstatě i 49km/h).
Hrozně složitá věc.. 52 km/h v poledním klidu ve vylidněný obci nebo 52 km/h kolem chodníku, kde na špagátě špacíruje dětská školka.. To by měl každej cítit rozdíl (v případě b) ubírám klidně i na 30 km/h), ale jak tohle zapracovat do zákona.. To bych řekl, že ani nejde. A nechat to na posouzení nějakýho Orgánu.. To u nás taky dost dobře nejde..
Současná legislativa a justice ze mě udělala téměř regulerního schizofrenika.


Na jedné straně stojí člověk - paragon, který respektuje zákony a má právo rád, protože udává společnosti řád a nastavuje mantinely pro obecné soužití.


Na straně druhé stojí renegát proti systému zločinných policistů, úplatných doživotně volených všemocných soudců a zkorumpovaných politiků, vyrábějících v legislativní mašině zvané "koalice" zákony na míru pro soukromé společnosti typu Czech Radar.





Kdysi jsem četl, že ohnutelnost a rozdílné výklady snad každého zákona jsou dané vlastnostmi češtiny, která jako jazyk je ohebná jako hřbet spoluobčanů od roku 1938 dál.





Posuzování společenské nebezpečnosti přestupku vnímám tedy schizofrenně - paragon je nasranej, protože je to další příklad bezpáteřní legislativy, které může advokát typu Sokola zneužívat pro ten nejhorší odpad, který tato země nosila; chtěl by, aby se naše země inspirovala v bájné emerice třeba v oblasti jasně deklarované ústavy a jednomyslně definovaných zákonů. Renegát má radost, protože je to další odbočka, jak bojovat proti systému plně automatizované pokutové továrny Czech Radar a.s.
V souvislosti s mojí prací řeším občas docela "zajímavé" (no spíše zkur...) případy a narážím na hromady věcí, které se člověku mohou někdy v životě hodit.





Momentálně se vrtám v obecných definicích trestných činů, přestupků a správních deliktů (každé je krapánek něco jiného).


Co se týče dopravy jde v 90% o přestupky a ikdyž se média postarala o zveřejnění senzačních správ nabízím zájemcům o teoretizování několik odkazů na rozsudky nejvyššího soudu a právní rozbory obecné definice přestupků.


Před časem byla vyřčena zajímavá myšlenka, že přestupek není přestupkem pokud se k porušení litery zákona nepřidá také společenská nebezpečnost v předepsané míře (viz §3 zákona o přestupcích).





Celé to začalo tak, že si pán nenechal dát pokutu za 52km/h v obci s tím že 2km jsou min. rozdíl. Soud to ale vzal dokonce daleko líp a prohlásil že ani 10km nemusí v určitých případech být dost na splnění definice přestupku a že je na policii, aby dokázala, že to je nejenom porušení zákona, ale také dostatečně nebezpečné na to aby to naplnilo přestupek.





Ve své podstatě by se to dalo dotáhnout až tak daleko, že pokud zajistím společenskou bezpečnost tak mohu jezdit v obci 100 a stejně to nebude přestupek - extrém, ale za parkování na levé straně vozovky či 60 v noci na výpadovce už si dát blokovku určitě jen tak nenechám.





Právní rozbor:


http://www.autoweb.cz/materialni-aspekt-prestupku-nejvyssi-spravni-soud-rekl-rozhodne-ano/





Samotný rozsudek:


http://kraken.slv.cz/5As104/2008