17. prosinec 2003

Přídavný náporový chladič I.

Rubrika: Chlazení a vytápění, Přečteno: 15566×, Komentářů: 13, Líbí se Autor: Džon
Chlazení původního chladiče elektrikou + přídavného náporem

Předně bych chtěl upozornit že jsem "úpravář" amatér a že ani nejsem od "fochu" ( Vyučuji se na svém voze ). Takže všechny názory jsou názory fandy-amatéra. Tento článek berte pouze jako návrh řešení včetně mých zkušeností. Pokud jste někdo něco podobného zkoušel, nebo udělal lépe, přivítam názory, nápady i menší kritiku.

U eRek je chlazení vyřešeno chladičem umístěným v motorovém prostoru a průtok vzduchu chladičem je zabezpečen vrtulí hnanou klínovým řemenem z motoru. Chlazení je to bezproblémové, ale.... Doslechl jsem se, že když odpojím tuto vrtuli, získam tak 1-1.5 kobyly. A tak jsem jí prostě odpojil. Neměl jsem sice možnost změřit zvýšený výkon, ale auto mnohem lépe akceleruje. Motor jde víc za plynem, rychleji jde do otáček a ručičku otáčkoměru se nestíhá divit kam najednou ještě dovede ukazovat.. Kde je tato úprava nejvíc poznat je při rozjezdu a obvzláště do kopce a při předjíždění. Je to dáno tím, že při změně otáček už motor není brzděn roztáčením vrtule a podle výsledků mu to dávalo asi zabrat. Abych nezapomněl, úprava má i další výhody. Sníží se hluk z motoru a zlepší se startování, obvzlášť v zimě.

Takže auto chytlo druhý dech, ale jak vyřešit chlazení ?

Přemýšlel jsem o těchto řešeních:

  • Místo vrtule hnané z motoru použít elektromotor. Přes rok jsem zkoušel různé provedení vrtulí a elektromotorů. Chlazení fungovalo bezproblému při jízdě ve městě, nebo při krátkých trasach. Jakmile jsem ale jel víc jak 90 - 110 ( podle počasí a vrtulí a motorů ), teplota začala stoupat a já musel zpomalit. Což je špatný, máte sice o kobylu navíc ale nemůžete ji využít. Další zádrhel byl, že se zvýšil odběr proudu ( poslední motor žere 12 A ) a přestala se mi dobíjet baterka ( obvzlášť v noci ) a musel jsem tedy vyměnit alternátor za silnější ( 55 A ) a dát i nové relátko ( z Favorita ). Takhle jsem najezdil cca 1500-2000 kilometrů.
  • Prý existují elektromagnetické spojky. Vrtule by tak sice byla hnaná z motoru, ale roztáčela by se pouze když je to potřeba ( v létě pořád ! ). Výkon by tedy byl vyšší pouze při studeném motoru. Jediný klad by tedy bylo lepší startování při studeném motoru.
  • Vyhodit stávající chladič a dát místo něj z jiného novějšího auta. Ty jsou dnes hliníkové a mají větší výkon. Tedy při stejném průtoku vzduchu vychladí víc vody. Problém by byl v nutnosti napasování nového chladiče na původní místo tak, aby nepřisával horký vzduch z motorového prostoru a hlavně chladiče mají "umělotmotné nádoby na vodu", což by jim vadila blízkost výfukovýho potrubí.
  • Vyhodit stávající chladič. V přední masce udělat pořádnou díru, předělat a zmenšit kufr a dát tam náporák s elektromotorem. Vyřešit odvod vzduchu ( Nejčastěji dírama ve víku kufru ). Řešení ideální pokud ti není líto řezat auto a hlavně pokud nepotřebuješ už tak malý kufr.
  • Já jsem se nakonec rozhodnul pro stávající chladič chlazený elektromotorem s přídavným náporovým chladičem. Chladiče jsem zapojil následovně. Když otevře termostat ( velký okruh ) voda vede potrubím do náporového chladiče pod předním nárazníkem, kde se vychladí, pak jde potrubím zpět do zadu do původního chladiče ( původně přívod vody od termostatu ). Zbytek je původní. Voda z původního chladiče jde do motoru, kde se ohřeje a jde k termostatu, atd. Pokud vodu stíhá vychladit náporák, zadním chladičem voda pouze protéká (bez chlazení ). Pokud ale náporák nestíhá, čidlo teploty v náporáku sepne elektromotor na chladiči v zadu. Voda se pak chladí vepředu náporem a vzadu elektromotorem. Když teplota klesne, elektromotor se odpojí. ( Zatím mam motor připojen pouze na spínač v přístrojovce, abych mohl sledovat nutnost použití elektromotoru. Ale už to čidlo zapojim ). Nutností ještě je vyměnit vodní pumpu za pumpu ze škody 120 ( nejlépe po náběhu pětikvaltů ). Tato vodní pumpa je výkonější a to potřebujeme. S tímto zapojením jsem zatím najezdil přes 1.500 kilometrů za teplot okolí 5 - 25 stupňů. Včetně jízdy ve městě, pomalé jízdy do dlouhého kopce a také úseky 110 - 140 km/h ( Standartní rychlost mimo město ). Elektromotor jsem musel zapnout pouze asi desetkrát ( Delší jízda městem v koloně, stoupání do kopce ) Takže zkušenosti dobrý. Zvědav jsem na zimu a léto. Zima snad problém nebude když dostatečně namícham fridex a léto snad taky ne, protože zatím jezdím bez olejového chladiče ( Standartně v eRku, ale nemohl jsem sehnat nové hadice k připojení ) a ten chci znovu připojit. Akorát ne před původní chladič ( byl by ofukován jen když by byl sepnut elektromotor ) ale někam kde bude ofukován neustále ( Asi pod motor, kde je umístěn u 120 GLS ). Chci totiž docílit, aby elektromotor se zapínal pouze v nejnutnějších případech jako u škodovek 105 a víc.

Vlastní provedení:

Jako náporový chladič jsem použil náporák z Favoritu ( je nutno "ucpat" díru kam byla dřív připojena nádrž s vodou ). Vyříznul jsem spodní část traverzy předního nárazníku ( po délce chladiče ), kudy mi prochází chladič a ze shora jsem vyvrtal dvě díry k přišroubování náporáku. Náporák jsem přichytil tak, že jde šikmo dolů dozadu. Spodní část náporáku je přišroubovaná pomocí úchytů na šrouby krytu nádrže.

Chladič prochází traverzou a je přišroubován šikmo dozadu Připojení hadic k chladiči

Pod spodkem vozu jsem natahal 8 metrů měděné trubky ( pro rozvod topení po baráku ) o průměru 22 mm a použil jsem i kolena a spojky na tyto trubky. Dále jsem potřeboval teplovodní tlakovou hadici o průměru 30mm cca 6 metrů a asi 20 svorek na hadici. Nejdřive jsem si připravil měděné trubky. Měl jsem půjčené všechno nářadí od známého topenáře takže to nebyl problém. Vyměřil jsem délky trubek, nařezal je a přiletoval kolena. Trubky mi vedou ze spodu auta pod spolujezdcem.

Trubky jsou pod spolujezdcem a pak je směruju do středu, kde končí za nápravnicí, konec trubek vzadu.

Jsou přichyceny na třech místech. Pod zadní sedačkou za spolujezdcem je díra na vypouštění vody z topení. Tady jsem přichytil první držák na trubky. Druhý držák na trubky je přichycen pod podlahou spolujezdce. Zespoda je díra do podlahy, tu jsem projel vrtačkou a vylezl u spolujezdce. Třetí díra v podlaze je za nápravnicí, projel jsem jí taky skrz a vylezl v tunelu. Takže trubky končí vepředu těsně za nápravnicí. Odtud až k chladiči vedu pouze hadice. Na chladič jsou napojeny originál "S" hadice z favoritu a na ty pak napojeny hadice, které jsou připojeny na trubky za nápravnicí. V zadu trubky končí za koncem podlahy, tam jsou kolena pod úhlem 45 stupňů nahoru a cca ještě 20 centimetrů trubky. Odtud vedu hadice, které vylezou v motorovém prostoru ( Tam co normálně vede trubka na přívod vzduchu do topení. To tam nemam ). Tam jsou hadice ukončeny a připojeny na "trubkovou zatáčku" pod ůhlem 90 stupňů ( nasměrování na původní chladič ) Za touto zatáčkou vedou pak hadice jedna k původnímu chladiči a druhá k termostatu ( připojena přes "vracečku" z trubek ).

"Vracečka od termostatu", hadice od termostatu a chladiče, "trubková zatáčka" v mot. prostoru, původní chladič s elektromotorem z Mazdy

Je třeba dát pozor na správné zapojení náporáku. Horká voda musí vstupovat do níže umístěné "díry" ( Tam co je čidlo teploty ) a vystupovat v té co je výš. Jinak by náporák správně nefungoval a ani by se ho asi nepodařilo odvzdušnit. Takto předělat chlazení se mi podařilo ve dvou lidech za dva dny.

Problémy které ještě musim vyřešit:

Ve dvou spojích (silná hadice k trubce 22mm ) mi odkapává voda. Podle slov fachmana, stačí trubku v místě spoju namazat hořčicí ( obsahuje kyselinu benzovou a ta hadici naleptá ) a znovu spojit. A pak prý bude spojení perfektní. Ale neměl jsem zatím čas to provést.


Rubrika: Chlazení a vytápění, Přečteno: 15566×, Komentářů: 13, Líbí se Autor: Džon
Mirek: Řešení, popsané v článku, je v dnešní - o téměř 10 let posunuté - době překonané. Soudobý průměrný eRkař považuje za normální investici do úzkého a účinného hliníkového chladiče na zakázku, vedení v mědi na zakázku, regulovatelném spínání větráku na zakázku... 🙂


Článek je to pořád aktuální v tom, že popisuje základní princip, od kterého jsme časem došli k řešení.
Takovéto pokusy o změnu chlazení jsem absolvoval před mnoha lety s několika poznatky. 1. vyřazení vrtule chlazení obnáší daleko větší přínos výkonu než je uvedeno. Údajně až k 5 koním. Uvedených 1-1,5 koně by asi nikdo nepoznal. Po vyřazení vrtule se musí seřídit volnoběh. 2. K uchlazení nestačí většinou motorek chlazení ze Š 105/120, osvědčil se motorek z Lady 1500/1600. Musí se převařit venkovní držáky sahary. 3.ˇK seřízení začátku chlazení je šikovný spínač chlazení z IFI. Dá se seřizovat. Dnes bude asi problém uvedené konponenty sehnat.
Stanley, jen pro tvojí představu - já jsem svoje první 110R koupil v roce 1992, druhé zase po roce, a už tenkrát se dělal náporák,pětikvalt,ale motor se nechával původní!,světla ascona a pod, proto datum není omluvou pro nesmyslné umístění chladiče na které jsem poukazoval. Jen by mne zajímalo s čím jsi jezdil ty v roce 1992, já jsem ukončil autobláznění nedávno po 45 autech (např.porsche,T613,manta,capri,rapid,granada,p405,mazda626) Nyní si stavím 110R do původního stavu pro radost.Ahoj Aleš.
Původní stránky odešly do věčných lovišť, takže si moc nepomůžeme v datování🙂, ale na Techwebu je tento popis z roku 2001 a vím, že už před tím byly tento návod na stánkách...





A jak píše Stanley, to co je dneska téměř dsamozřejmé, bylo v té době v plenkách🙂
no jo, asi mate pravdu, tak je to jeste starsi 🙂





to nam ten cas tak leti, panove... 😀
jj, tenhle článek vznikl někdy v roce 2000. Pamatuju si jak jsem to 2001 okukoval v Táboře na Knížáku.
Stando tento článek bude ještě staršího data, 2003 je pouze datum transportu ze starých stránek sem 😉





Jinak pamatuji si, že to byl tenkráte široko daleko na spřátelených webech jediný zpracovaný návod na realizaci něčeho podobného.
kdyz se podivas na to, kdy byl tenhle clanek publikovanej - rok 2003, tak zjistis, ze to byla uplne jina doba nez je dnes...





...byla to doba, kdy Ty jsis asi hral maximalne tak s autem na vysilacku 😀





...proste v teto dobe to, co se bere jako "normalni vec" bylo tenkrat chapano jako "vrchol uprav" (motor Favo, napor vpredu, 5-ti kvalt + 4 pisty. Zadni vlecena naprava byla rise divu)).
Tak to je něco 🙂 To auto má chladič jak veverka zoubky... Super tuning - made in seno a vidle.
kamarade ja bi som ti poradil virezat do prednej masky dieru ako maly zavodnicke 130-ky a tam neako zasprajcovat ten chladic a inac je to supr brat to mal takto spravene je to supr!
Ty s tim jezdiš v ZIMĚ??!!!Seš blázen???
Neviem ale pri tom elektromotore (v povodnom prevedeni) pochibujem o nejakom podstatnom zvyseni vykonu. Ved ked sa zvysi odber z alternatoru tak alernator sa otaca tahsie a tak mame zas o kona menej. Jedine usetrime vtedy ked sa nam motor netoci. Inak by sme mali perpetum mobile a mohli by sme elektromotorom pohant aj cele auto. INak ten naporak sa mi zda strasne nizko. Neprekaza to na horsich cestach (pripadne v terene)? Ved ten kufor je aj tak tak maly ze sa takmer neda pouzit tak ho nikomu neboze byt luto.
Není to špatný nápad,ale měl bych strach,že budu mlátit chladičem o silnici !


jak přejíždiš zpomalovací pruhy? Možná by byl vhodnější nízký dlouhý chladič


přez celou šířku nárazníku jaký se používal u Škody 110 Rallye.


Ale kde ho vzít ? Částečné řešení je asi v tvrdých perech na přední nápravu,


auto se pak tolik nehoupe.Ale kde je vzít?


Já bych alespoň chránil chladič zespodu duralovou lyžinou.