20. prosinec 2003

Zadní světla Opel Ascona

Rubrika: Karoserie a interiér, Přečteno: 6241×, Komentářů: 4, Líbí se Autor: Džon
Zabudování zadních světel z Opla Ascony pro lepší svítivost.

Potřebujeme:

  • Světla z Ascony "B" (vyráběné v letech 1975 - 81) s objímkami žárovek
  • Dále i část elektrické instalace z Ascony včetně konektorů

Opel Ascona "B"

Problémy:

  • Bude potřeba řezat zadní čelo
  • Uchycení světel
  • Zapojení kabelů

Postup práce:

Nejprve sežeňte světla. Já jsem je dostal na vrakovišti, za 300,-kč kus. K tomu jsem si ustříhl celou zadní část elektrické instalace s kulatými konektory ke světlům. Pokud chcete kupovat světla nová, musíte sehnat i konektory a objímky žárovek (pokud se neprodávají zároveň se světly).

Sundáte z čela původní lampy, značku, a raději i mřížku. Mřížky by bylo lepší se úplně vzdát, aby se světla lépe vešla, ale nutné to není. Dále si podle světel nameřte jak asi vyříznete nový otvor. Světla se dávají obráceně než jsou původně na Asconě, takže musíte prohodit pravé za levé a ještě obě dát vzůru nohama. Horní okraj světla by měl být asi 1 cm pod horním zkosením čela. Otvor vyřízněte a dolaďte. Pozor aby se světlo neopíralo o horní zkosení, potom by mělo jiný sklon.

připravený levý otvor

Pokud je vyříznuto a světla dobře pasují, musí se upevnit. Původně jsem to chtěl řešit obdobně jako v Asconě velkým držákem, ale to je složité, náročné a není kde držák uchytit. Proto jsem do plechu vyvrtal z každé strany dirku těsně vedle otvoru na světlo, a světlo dvěma vruty přišrouboval za jeho plastový lem (bylo nutné ho také navrtat). Je to asi to nejjednodušší řešení.

nasazená světla z Ascony

Nyní čeká elektrická instalace. Kabel původní erkový jsem ustřihl kousek za cívkou. Vede tam 7 drátů. V instalaci z Opelu jich je pouze 6. Tady je tabulka co s čím spojit.

VýznameRková instalaceAscona
Brzdačervený

červený

žlutý (brzda - jeden drát)
Obrysová světlažlutý

žlutý

šedý (pravé)

červený (levé)

Směrová světlačerný

černý

černý s bílou linkou (pravý)

zelený (levý)

Zpětné světlomety zelenýbílý s černou linkou

U obrysových a směrových světel si musíte vyzkoušet který drát jde na který. Obrysová světla (které je pravé a které levé) vyzkoušíte při puštěném blinkru a vypnutém zapalování. Spoj mezi původní instalací a novou jsem řešil 8 děrovým konektorem ze 120ky.

Napojení osvětlení značky je také jednoduché, neboť v instalaci z Ascony je k tomuto ůčelu vyveden jeden drát, který stačí rozdvojit a zapojit na původní žárovky.

Pokud budete zapojovat pouze konektory, zde je jejich zapojení i s původními barvami kabelů z Ascony. Označení Levý a Pravý a poloha konektorů je myšleno pro použití v eRku.

Konektory z pohledu od světel.

Pozor při zapojování na to, že konektory jsou otočené. Orientujte se podle drážek zobrazených na obrázku.

Nakonec pokud nemáte žárovky, potřebujete následující:

  • 4x 21 W - blinkry a zpátečky
  • 2x 21-5 W - dvojvláknové žárovky do obrysovek/brzd

Výsledný efekt je velmi dobrý, jak estetický, tak účelový. Světla jsou daleko lépe vidět, hlavně ve dne.

Finále vypadá dobře a nerušivě.

Ať vám svítí...

(Za doplnění a obrázky Ascony děkuju Milanovi)


Rubrika: Karoserie a interiér, Přečteno: 6241×, Komentářů: 4, Líbí se Autor: Džon
Aha. Tak máte pravdu, že to tam vyzerá hnusne. Pozrel som si to v rubrike Nehody v článku Džon na střeše. Tam je to červené eRko, čo priviezol na renováciu. Tam sú tie svetlá, tak som sa o tom presvedčil, že to tam vôbec nesedí. Potom to eRko vyzerá ako Rapid. A tie guľaté tvary eRka to ešte kazia. Na Rapidovi ani nie, lebo ten je hrananý. Takže ste ma presvedčili a asi to tam naozaj (asi na 99%) nebudem dávať.
K tym 120tkovym. Videl som to a vyzera to hnustne. Brrrrrrrrrrr.
pokud můžu poradit nedělej to ...měl jsem je na eRku ale nebylo to ono 🙁
Chcel by som dať do eRka do zadu svetlá zo Š-120. Akorát neviem, aké rozmery má mať diera, ktorú pre 120-ové svetlá vyrežem.