21. říjen 2006

Edisovo eRko z Tuzexu

Rubrika: Vaše eRka, Přečteno: 12120×, Komentářů: 23, Líbí se Autor:
. . . erkařský dvojpříběh bez konce

Přemýšlím jak začít. Napsání tohoto článku jsem dlouho odkládal, ale jdu na to nebo mi LL nedá pokoj : ))

Nevím, jak se Vám virus jménem Škoda 110 R Coupé dostal pod kůži, ale mě to přepadlo někdy mezi 7. až 9. rokem života, kdy jsem viděl v hračkářství model Erka na dálkové ovládání. To bylo to co jsem hrozně nutně potřeboval dodat od pana Ježíška pod stromeček. Však jsem taky zahrál pár plačících scén v hračkářství a to hodně nahlas, aby pan Ježíšek slyšel.

A představte si, že on to slyšel. Nevím jestli byl hezčí ten model nebo ta krabice, na které bylo Erko vyfoceno přesně v takové podobě, ve které bych ho dnes měl rád v garáži a to ve žluté barvě se Sprintama na kolech. Bylo to také období kdy jsem se věnoval brutál tuningu. Nevěřili by jste, jak ta kárka jezdila rychle "s přeplňováním" na 9-ti voltovou baterii : ))) Pravda motůrek nevydržel navěky a auto zůstalo jen jako výstavní exponát. Snad jsem se z toho poučil do dalších let a s tuningem na Erku jsem definitivně skončil. Od té doby jsem zastáncem originál vzhledu : ))

Asi nemá cenu rozepisovat se o všech vozech, které jsem vlastnil. Po získání řidičského průkazu jsem zatoužil po vlastním voze. Volba byla jasná Š 110 R, ale dle otce a ostatních členů rodiny bylo Erko jaksi mimo dění a pravda v tom období bylo bráno jako vysloužilec (psal se rok 1991). Koupil jsem tedy od otce Š 120 L, kterou jsem přes jeho nevoli po půl roce vyměnil za Rapida. Pak přišel Rapid 130, dááálší Rapid 136 a pak jéééště novější Rapid 136 r.v.1990.

V roce 1993 nastala další životní etapa, kterou byla svatba, později první syn, ještě později druhý syn a o zábavu nebyla nouze.

V roce 2001 jsem získal zaměstnání se služebním vozem, který jsem mohl využívat i pro své potřeby. No a bylo to tady znovu - již zmiňovaný virus Š 110 R. Přišel jsem na manželku s otázkou - "Víš miláčku, co kdybychom si pořídili takového mazlíčka do garáže?" : )) Souhlasila - a já jí mnohokrát děkuju : ))

Nastalo čtení inzerátů, telefonování, prohlídky různých exemplářů, však to znáte.

PRVNÍ POKUS

No a je to, Škoda 110 R v perfektním stavu, r.v.1978, červená, minimálně jetá.

Když jsem se vydal na prohlídku a viděl ho, tak se to ve mě hrozně pralo. Bylo posr... od slepic, zaprášený ve stodole, nebrzdilo, chtěl jsem ho, ale nebyl jsem si jist, jestli je to to pravé. Už nový techničák, plastové nárazníky, 13-ky, plast. poklice atd. No co, šel jsem do toho.

Začalo to nakupování, utrácení, shánění nárazníků, zadních lamp, loukotí, go brzd, výměna ložisek atd., atd.

Když se auto podobalo mé představě, tak přišli rodiče s nabídkou výměny našeho malého bytu za jejich prostorný okál. Samozřejmě s menším doplatkem : ((. Je Vám asi jasný co následovalo. Erko musíme prodat za každou cenu! V domnění, že ho nikdo nebude chtít za KAŽDOU cenu. Dal jsem do inzerátu "odrazovací prajs" 50 tisíc. Prodalo se ještě dřív, než inzerát vyšel. Koupil ho sám pan šéfredaktor tunerského časopisu.

Takže sbohem, ať slouží! : ((

Samozřejmě nebyl to úplný konec mého erkaření. Navštěvovali jsme nadále srazy, které jsem objížděl ještě s Rapidem již někdy od roku 1998, bohužel teď už jen s civilním vozem "na kukačku".

LIBĚNA Z TUZEXU

Rok 2005 je ideální stav, bydlení zajištěno, rodiný vůz taky. Moje zlatá, tolerantní manželka cítí, že jsem neustále nakažen zmiňovaným virem a já pomalu pročítám inzeráty, co kdyby tam byla nějaká výhodná koupě : ))) Vzhledem k tomu, že hodně cestuji po Čechách, mám více možností ke koupi.

V Plzni jsem koupil inzertní noviny a pročítám - Prodám Š 110 R, garážovaná, slušný stav. Ihned reaguji a po telefonu se dozvídám, že majitelka auto zdědila po zesnulém otci a on že byl první majitel. Ihned vyrážím. První dojem nic moc, docela omlácené, blatníky vyťukané kladívkem, díry od reproduktorů pod oknem, jo a nešlo nastartovat. ALE - první majitel, servisní knížka, zakoupeno v Tuzexu (k tomu mapka s popisem, kde se sklad Tuzexu nachází : ))), vyhřívané zadní okno, vyrobeno 29.3.1980 - prodáno 25.4.1980, barva červená 8125, najeto 125000km, náhradní origo prahy, origo plast.černé pokličky, zachovalý interiér, celkem bez větší koroze. Cena velmi slušná, NO NEKUP TO! : )))

Stav po koupi květen 2005

První mytí, při kterém zjišťuji stav vozu.

No není to zlé. Manželka sice kroutí očima nad mojí Liběnou, ale ujišťuju ji, že toto je začátek a slibuju, že autíčko bude krasavec. To jí je ovšem jasný a toho se právě obává : ))

A zas pěkně od začátku - shánění nových dílů, koupě nových : )) hliníkových kol Otvíráků a dalších drobností.

Stav listopad 2005

Poslední focení před zazimováním

A máme tady jaro 2006

Konečně se pouštím do pomalého odstrojování.

Září 2006

Vyrážíme s Láďou Ladičem za Petrem alias Ťopajsem

Ťopajs bude dávat Liběnu po technické stránce tak nějak do kupy - brzdy, spojku, vymění ložiska, přetěsní atd., atd.

Nejprve jsme ji chtěli táhnout na laně za mou služební Fabií, ale očesaná "polonahá" Líba si vesele švitoří, až na absenci blatníků a SPZ v depozitu není technických důvodů, proč by nemohla jet po vlastní ose, tak po krátké dohodě, že v případě silniční kontroly Láďa dá body a já prachy na pokutu, jedeme za sebou "na drzovku" : )) Obdivuju Láďu, který statečně usedá za volant. Tiše mu závidím, obzvláště v kopcích, kde mi povážlivě ujížděl : )))

Můj cíl je zcela jasný.

Auto se budu snažit dát do ryze původního stavu, barva červená 8125 nebo žlutá(?), kola 13-ky s poklicemi Sprint (už mám nový : )) a vše ostatní zkrátka jak má být.

Jsem rád, že jsem se konečně dostal mezi podobně zavirovaný lidi,

kteří jako já stále věří na Ježíška : )))

eRkař Edis


Rubrika: Vaše eRka, Přečteno: 12120×, Komentářů: 23, Líbí se Autor:
Děkuju Hipo u tebe mě chvála obvzlášť potěšila 🙂).


Jo taky se moc těším až se svezu pořádným Rapidem,jsem zvědav kdo dřív.Ale upřímně moc se těším na společný výlet na nějaký sraz,akorát Ladič se chystá demontovat G.D.

Jěště jednou děkuju všem za hřejivá a povzbuzující slova.
Velice peknej clanek Edo, gratuluji k vlastni prvni "web page" a tesim se jak to tady bude pribyvat. Hlavne na aute 🙂

Takze zdarec a "Rapid forever!!!" 🙂 Hípa
Jé, to by byli zas boje, co ještě je origo a co už je tuning 😀DD

Zůstal bych jen u dělení podobném, jako uznávají profesionální hudebníci - tedy bez škatulek na dobrou a špatnou muziku a každej ať si udělá sám svůj závěr, jaký je daný předmět zájmu.

Hledejme to co nás spojuje a nepitvejme to, čím jsme jiní!!! 😉
No myslím, že rubrika Vaše eRka by se mohla pomalu rozdělit na Originalisty a Neoriginalisty(ale s nějakým lepším názvem, aby to neznělo pomalu jako urážka).

Jinak Edisu, držím pěsti a přeju nulovou korozi vzadu! °😉
paraaada...bomba...jednim slovem proste krasa...jo a mimochodem velmi ctive napsano 🙂
Originalistovi,to zní pěkně,dík.Jsem jasnej zastánce origo vzhledu.Nejsem úplně ujetej na origo stav.Nechci žádný plasty,žádný spoilery,kulaté lemy na zadku nezmiňuju,mohl bych se někoho dotknout,ty tam nepatří.To je můj názor,je tu spousta krásných upravených erek,ale já touto cestou jít nechci.Hodně zdaru přeju všem.
Krásný, přeju hodně štěstí dalšímu nakaženýmu originalistovi a ať se dílo podaří.
Jasně vytyčený cíl je polovina úspěchu.Držím palce abys měl sílu a trpělivost i na tu druhou polovinu...
Láďo máš pravdu,na těhle stránkách je prostě Fan klub postiženejch pacošů,který si zamilovali stejný auto.Jedno auto na mnoho způsobů a vo vo vo tom to je.Akorát ty sousedi vedle pořád nechápou,že Erko je prostě lepší kára než Fábie.Mnohokrát si klepali na čelo a za záclonou mě pozorovali,když Erko zajíždělo(někdy bylo dotlačeno) do garáže a nová Fabka mrzla venku.Sám nevím proč to tak je,to tak prostě cítím.
Tu hlášku s těma bodama už jsem taky nekdy slysel 😀 jinak krasny eRko zavidim 😉
Ale my máme přece fanklub a zveřejněním článku ses do něj taky zapsal 😀

Jestli jsi pomýšlel jako na sraz, tak Petkar v zimním období svolává příjemný "hospodský sraz". Skutečný sraz vozů jako takový zatím nikdo nenašel sílu spáchat vyjma Lucinky Moravsko-Slezského sletu. Přemýšlel jsem, jestli by nešla třeba dohodnout ulička pro eRka na srazu v Doksech, ale byl by to sraz ve srazu a druhak kdo bude stát na začátku a vysvětlovat ostatním - ne Vy ne, Vy jinam, tady je eRkařské separé 😉 Ale já věřím, že to jednou přijde.
Díky,díky,díky.


Všem moc děkuju a doufám,že vše dotáhnu do zdárného konce.Myslím,že jsem koupil docela zachovalej kus a té práce na tom nebude tolik(trochu naivní,že?jak já se bojím sundat zadní blatníky 🙂


Láďo Tobě taky ještě jednou moc děkuju za vše a musím přiznat,že ty jsi takovej můj pohon,kterej mě žene kupředu.Já držím palce všem,kdo má auto rozebraný do posledního šroubku a staví ho vlastně znovu.


Těším se na společné setkání na nějakém srazu.


Proč vlastně nemáme svůj Fan klub Š 110 R ?
Jo jo, Edis je doslova a do písmene Erkař s velkym E 😀DD

Doteď mě žere, že v Liběně zapadaj rychlosti přesně jak v hodinovym strojku a jak příjemně přesné má řízení. Nedivím se prvnímu majiteli, že doslova raděj zemřel, než by ji prodal ;oD

Medvěde na Plzeňsku Vám to mizí, neb Liběna šla z Plzně na sever do Ústí nad Labem a málem až do Liberce 😉
Je to zvláštní. Pro mě je to vždycky taková malá retrospektiva. Vždycky si řikám, jak to mohl koupit??? A pak si vzpomenu, že já koupil ještě horší a jaká je to dneska krasavice. Občas člověku dojdou síly. To je normálka. Nesmí se to přehánět, ale ten výsledek, kterej má člověk v hlavě, ho žene pořád dál a dál. Ať máš i Ty takovou sílu.
To se nám to tu na Plzeňsku rozrůstá. A pak že nerostou.🙂 Připojuji se s gratulací k úspěšnému úlovku. Ať se dílo daří.
Edo gratuluju, máš to fakt moc hezký.


Stašně ti závidím že to máš po prvním majiteli, to je nádhera.
Dobře jsi pořídil a ještě lépe plánuješ🙂)


Konečně další originalista!!Už se rozrustáme🙂)


Ať se ti při renovaci daří!!!
No já jsem z Blovic, tak 15 km od Přeštic, jen jsem chtěl vědět odkud bylo
Luky,Liběna je z Přeštic u Plzně.Už mám jinou spz,ale tu plzeňskou jsem nějak zapomněl odevzdat na policii.Vlastně my ji ukradli 🙂))
Nooo moc hezky,gratuluji,udelej z Libusky krasavici !
pekna preji ti at to vydrzi a at je krasna tak jak si predstavujes
Ty jo, to je hezký, fandim a držim palce, ať všechno dopadne podle tvých představ.
Moc hezký poctení o splneni snu. Koukam na tu SPZ. PJB - to je tady nekde u nas - odkud je Libena koupena?