Mno a s držákama 4pístů a nějakejma serepetičkama navíc to je cca 10kkč, což je i tak pěkný, tohle se mi taky honí hlavou, ale to až někdy jindy...zatim má svoje zlatý období Sáhib 😀
Dík Sáhibe 🙂
Za obě ramena i s kompletními držáky obsahující štelovací prvky na sbíhavost a odklon 7 tis.
JJ je mi to jasný jak Facka 🙂 můžeš říci cenu pokud to není tajný





já to mám nachystaný na tenhle podobný systém taky, nechal jsem z původních držáků příčky převodofky ten spodní kousek se závitem M10 a celé zadní to plato je vystuženo 2mm plechem takže při eventuální výměně vlečky za tohle provedení stačí odřezat držáky té kravské příčky a dodělat jen vniřní uchycení ramen které budeš dělat i ty 😉 převodofku mám pověšenou takže tohle řešit eventuálně nebudu.
Láďo, máš pravdu. Do vlečky bych nikdy nešel. Myslím samozřejmě klasickou vlečku z rapida, nebo ze stotříci. To je shit a jen 30 kg zbytečnýho železa 🙂) Tohle je úplně někde jinde. Navíc zásahy do kastle minimální. Dle včerejšího telefonátu s výrobcem je to tzv. plug & play. Montáž i s nabarvením za tři hodiny hotová 😉 Myslím že to bude fungovat dobře....





Jinak do CLK jsem chtěl dávat jiné. Tam měly být LR ramena. To ještě neměl tyhle v nabídce. Tyhle jsou uzpůsobené na stávající držení v kastli a použití pružin a tlumičů seriových rozměrů bez nutnosti cokoli v kastli upravovat. Jediná úprava spočívá v navaření vnitřních držáků. Pochopitelně držáky jsou součástí dodávky i s ramenama...
Sáhibe Péťo 🙂 nikdy neřikej nikdy onehdá jsme to tak nějak probírali a říkal jsi že do vlečky nepůjdeš, že jsou to moc velké zázahy do eRka :O)


tak s chutí do toho ať poreferuješ jak tohle řešení zavěšení ramen funguje.





BTW mmch. jsou to ty to samé co jsi chtěl dávat do Š 100CLK ? 🙂
No , na přenos tvých šemíků je to asi nejlepší varianta.
No kluci, děkuju za podněty. Víceméně jste mi potvrdili, co předpokládám. Čili rozházená geometrie zadní nápravy. Umím si ještě představit, že ten výkon, co ten motor má, s tím celým nějak hýbe a kroutí se to a uhýbá kamsi, ale zase mi nejde do hlavy, že v nižších rychlostech se to neprojeví.... No nic, jsou prostě věci mezi eRkem a nebem ...





Jsou dvě možnosti. Buď zkusím zahýbat s geometrií, možná nějak ještě zesílit a vyztužit nosníky motoru a nebo to celé vyházím a dám tam to co je na obrázku ... za tu cenu, za kterou to nabízí, není o čem 😉





Jednak bych se zbavil potíží s hýbající se geometrií a taky se vyhnul ustřiženým čepům na poloose, rozlámaným kamenům, různým vůlím na poloosách atd... modří samozřejmě vědí. Ti co nevědí, najdou v článku o mém autě. O vylepšení jízdních vlastností ani nemluvě.
Petře, a co příčka motoru a nosníky?, taková naprasklá příčka dokáže divy, můžu vyprávět.
Nu, Petre, sel bych cestou nejmensiho odporu, coz v mem pripade je nejmene vynalozene prace... 😉





Nechal bych v 1. chvili premerit geometrii - na laseru to jde, i kdyz nejsou uz zadne pevne body na karoserii (dela se to v pomeru k prednim kolum a zrejme je do toho nejakym zpusobem zapoctena i hrana karoserie... Kdyz mi to pred 2-ma lety delali na eRku, moc jsem to nezkoumal...)





V druhe chvili bych zajel nekam, kde maji ty valce, co hybou s autem (dela se to na STK na predni naprave standardne) a najel bych tam na zadni napravu - tam by se mely projevit vule v silentblocich...





Ale tyhle vsechny veci Ty znas, takze jen pisu, jakou cestou bych sel ja...





Teda, ja bych taky zvednul telefon a "Zdar Petre, hele, ... " 😀 ale to v Tvem pripade jaxi nejde 😉
Jak to tak čtu, tak jediný co mě napadá je boční vítr a blbá shoda náhod 🙂


Nicméně ještě zkus s někým kouknout jestli se ti při prudšim rozjezdu nehýbe zadní náprava.


Taky je fakt, že kdyby byla vůle na poloose u kamenů, poloosa se teoreticky může částečně natáčet v nohavici a nemusí to být vidět, ale zas by to bouchalo.


No a nakonec opravdu ty silentbloky motortu / převodovky - když se pootočí celej agregát s převodovkou, změní se geometrie.





Tu geometrii si přeměř zhruba sám, srovnej přední kola přesně do přímého směru a pak změř vzdálenosti středů - může ti to dát nějakou orientační hodnotu nebo taky nic...





Těšim se na řešení...
No mě dělala stodváca to samý, jenomže skákala napravo. Podle mě to může být rozdílnou vůlí v kamenech poloosy, protože mě to začalo dělat po tom, co jsem vyměnil jednu poloosu za jinou z jinýho auta. Dělal jsem to dost narychlo, protože mi na tý starý prasknul obal a já potřeboval jezdit, tak jsem takový detaily, jako vůle moc neřešil. Dopadlo to tak, že asi před 14 dny se po přeřazení z 1 na 2 ozvala z převodovky rána a evidentně něco uletělo, protože to jede jenom krokem a navíc za doprovodu zvuku kladiva dopadajícího na kovadlinu. 🙂 Ještě nevim co tam bylo za zradu, prtotože radši stavim novou skříň (ona tahle už měla za sebou stejně cca 500kkm), takže důkaz že to bylo vadnym kamenem nemam.... je to jenom teorie. 😉
Tak svůj nápad stahuju, Láďa má pravdu. Diferák se na rovině neprojeví. Tímhle se Petře trápit nemusíš🙂


Co kdyby byl náhodou prasklej jeden kamen na levé poloose??Nebo ulomená půlka čepu v poloose??Mohlo by to dělat při vyšších rychlostech bordel.Napadlo mě to včera, když jsem jednu takovou poloosu bez klínku vyhazoval🙂Zkus jestli to levý kolo nemá větší vůli než to pravý.
Teď budu možná za blbce, ale zkontroloval jsi vyvážení kol? Je to prktina, ale... pokud jsi to psal, sorry, nejspíš jsem to přehlídl...
Zkusil bych 1/ prasklé péro nebo 2/ utržené silentbloky převodovky. H
je to UFO...diferák by to mohl dělat kdyby to bylo pod plynem v zatáčce kdy jsou rozdílné otáčky kol diferáku ale na rovné cestě ? ? ?





nelépe geometrii udělej na laserové stolici jinak nemáš šanci zadek pořádně udělat a mělo by ti to říci něco i o přesazení jízdní osy, pokud to nebude v tej geometriji tak nevím 🙂 čím širší a placatější gumy tím je to citlivější na pořádné seřízení...nědělá to náhodou od výměny gum za jiné ???








a nebo ještě jedině jedna věc, nemáš náhodou jinak natočený každý přídavný světlo na té nerezrampě ...éRodynamika je věc záhadná 🙂
No Vláďo, ono to dělalo i před výměnou těch buchet. Ale to jsem už psal. Proto jsem je taky měnil, protože jsem si myslel, že jak jsou zpuchřelé, tak se to tam hýbe. Jenže to nepomohlo a nic se nezměnilo.





Jinak to je anomálie, která se objevila najednou, prostě z ničeho nic. Ne že by se to nějak postupně zhoršovalo. Prostě jednoho dne jsem vytáhl auto z garáže a zjistil jsem to.





Povolené nikde nic není. To mi taky vrtá v hlavě. Na zvedáku jsem lomcoval se vším možným na obou nápravách. Kostka ustavující poloosu vůči podélnému ramenu se taky nehnula. To by bylo vidět na barvě ...





Mám za to, že se nějak záhadně posunula geometrie zadní nápravy. Snad uvažuji dobře, když řeknu, že pokud při akceleraci má auto snahu zatáčet vlevo, tak musí být levé zadní kolo vůči pravému zadnímu posunuté dopředu.





Jinak s novým nápadem přišel Myschak. S tím diferákem. Ale nevím, nevím ...





Jo a na okraj - jak změřím geometrii zadní nápravy, když kontrolní body na podlaze jsou už dávno pryč a poloha trubek na hever je určitě víc než nepůvodní ? Přední mi změřili v servisu, ale se zadní si nějak nevěděli rady 🙁
Takže se to pokusím shrnout : Auto při přidání plynu v rychlosti nad 80 km/hod táhne doleva, při ubrání se to srovná.


Auto je v dobrém technickém stavu po výměně „buchet“.


Nabízí se tedy možnost hledat závadu v zadní nápravě.


Povolené některého ze spojů na zadní nápravě ale Petr vyloučil.


Podívejme se tedy na souosost/sbíhavost zadní nápravy :


Bude-li souosost dobrá,ale sbíhavost příliš velká, nepotáhne auto na žádnou stranu, budou se sjíždět zadní gumy po vnější straně.


Bude-li sbíhavost příliš malá, nebo "rozbíhavá" budou se sjíždět po vnitřní straně , ale na přímou jízdu by to opět nemělo mít vliv,


auto ale bude v zatáčkách daleko víc přetáčivé.


Bude-li špatná souosost, projeví se to opěthlavně v zatáčkách při přímé jízdě při přidání plynu by to nemělo být znát.


Myslím, že táhnutí ke straně při akceleraci je v každém případě způsobeno změnou geometrie, něco tedy někde musí mít vůli, ať chceme nebo ne.


Obzvlášť u tak silného motoru, jaký vrčí v Petrově autě, může také docházet ke kroucení nebo pohybu čehosi, co nám ustavuje nápravy v té správné geometrii.


Protože podle mne, „táhnutí“ ke straně při přímé jízdě ovlivňuje daleko víc přední než zadní náprava hledal bych, proti vší logice závadu (vůle, kroucení) v přední nápravě.


A nakonec Petře, před výměnou „buchet“ to nedělalo ? To jsi nějak zapomněl napsat.


Chování v zatáčkách by mne také zajímalo.
2 Myschak: Tím to nebude. Síla/odpor by se přes satelit přenesla na druhou planetu a výsledek by byl, že by to nebylo poznat.


Spíš bych skouknul ještě uchycení převodovky a motoru. Jestli se to nehlo/nehýbe do strany. Určitě bych hledal problém vzádu na poháněné nápravě. Nebude to přidřený ložisko apod. protože to by táhlo pořád stejně.


Správné nahuštění pneumatik u tebe předpokládám.


Až to vyřešíš dej vědět. Bude to podobná kravina jako u mě vloni se svíčkou.
Napadá mě taková šílenost Petře, a to:


že by mohl být problém v diferenciálu. Jedno planetové kolo by mohlo víc tlačit na satelity a mělo by větší odpor.





Začlo ti to dělat z ničeho nic nebo je to pozvolný dlouhodobý jev??
Skus pozriet loziska prednej napravy, opotrebenim moze jedno pridierat, pripadne dotiahnute viac.Moze sa objavovat tym , ked viac zohreje zmensia sa vole a pridiera - brzdi.
RST: Buchty jsme dali dobře.


Tátomechanük: V těch buchtách to není, protože jsem je měnil jako jednu z možných příčin. Stav se po výměně nezlepšil. A v kostkách také ne. Ty jsou nafest 😉





Díky za názory. Kdo další ?
Taky bych to viděl v geometrii zadní nápravy, zkontroluj, jestli je všechno opravdu dobře utažené. Může se stát, že se mění


sbíhavost/souosost při přidání plynu protože se něco pohybuje !


nejspíš bych to hledal na "kostce" mezi polonápravou a podélným ramenem.


Nebo uchycení "buchtu" ke kastli. Víc možností už asi není.


Jo ještě povolené uchycení buchty v rameni. Máš ji tam nejtovanou nebona šrouby ?
Začal bych geometrií zadní nápravy. Může tam být nesouosost s přední nápravou i špatná sbíhavost. Ramena se v "buchtách" vždy trochu pohybují, při vyšších rychlostech se můžou všejilak sesčítat různý síly, co na auto působí a při přidání plynu se může změnit geometrie nápravy tak, že auto to tlačí doleva.


Když jsme tam ty buchty dávali, nepovedlo se nám jednu otočit?
že by řidič přibral a kola na levé straně byla nadměrně zatížena?? 🙂)
Dovolím si poprosit zde o vaše názory. Sice mám na příčinu problému svůj náhled a myslím, že vím, čím to je, ale chci se ujistit, že nekoukám špatným směrem a je možné, že někdo přijde s něčím, na co bych třeba nepomyslel. Takže situace je následující:





Škoda 110 R, eMka nápravy, zadní klasika mokré poloosy, silentbloky zadních ramen nedávno měněny, vše zánovní, nebo nové, nikde žádné vůle, nikde nic ohnutého, nebo po nějaké ráně, geometrie přední nápravy přeměřena a je OK, tlumiče v pořádku, pneu neojeté, vorek se sjíždí stejnoměrně na všech kolech. Přesto se vyskytuje anomálie.





Do cca 80 km/h vše v normálu. Nad tuto rychlost při přímé jízdě - např. po dálnici při přidání plynu má auto snahu zatáčet doleva. Po ubrání plynu logicky zpět.





Takže vaše nápady a podněty ?





Děkuji