lze na fávo gumy 165/80 ?

Tak to vidíš.... vločka funguje dál.....jakoby se nechumelilo 🙂
Člověče Karle dovolim si Ti z vlastní zkušenosti oponovat, kdysi jsem koupil pritelkyni POLO 1,4D bj92 bylo to boží auto, nafta se do něj lila jednou za rok .... 🙂)) bylo to obutý na nějakejch novejch letních TURECKEJCH gumách a jezdili jsme s ním pravidelně v zimě na hory myslím ty naše Krušný pidihory a i ve sněhu nebyl problém...brzdilo to , zatáčelo to....jelo to do kopce....ale tohle nechci v žádnym případě zobecňovat, bylo to jednu sezónu další už byla na zimních¨....


jak píšeš "dobrá" univerzální neexistuje a ani nemůže, buď bude směrem k zimní.... a pak bude v létě rychle mizet ...a neb bude k letní a pak bude v zimě jen pro esenbáky....


Jak se zákon tváří na univerzání ??? Zná to ???
Radku, dneska je celoroční guma v realitě průser, protože za


a) vývoj šel směrem letní/zimní a o dobré univerzále fakt nevím. OR6/34 byly ve své době dobré univerzály (byť uváděné jako letní),


b) platí poučka, čím méně funkcí výrobek má, tím dokonaleji je plní.





Osobně kdybych měl jedno auto s nevelkým nájezdem, šel bych do dobrých zimáků, protože některé velmi dobře fungují i v létě a mokru. Dobré letňáky na sněhu nefungují nikdy.
Nevrátí, nevrátí.........čím víc se budou lidi vodit za ručičku, tím víc se budou chovat jako debilové.


Nelze eliminovat riziko, že se něco stane...iluzi bezpečnosti nám za naše prachy cpou, protože je to dobrej byznys.


Svět byl a je odjaktěživa nebezpečný místo k životu a každej by měl koukat, aby hlavně a jedině vlastním přičiněním se večer vrátil ze světa domů v pořádku. A nespoléhat, že mu to někdo zařídí.
Pro spoustu lidí se tak mohou stát řešením gumy celoroční a budou mít klid.


Předepsat stáří by už bylo opravdu dost ostrý. Jistým meziřešením by byla informace od výrobce, že gumu lze jako zimní používat např. 5 let, poté svoje vlastnosti ztrácí a za zimní ji nelze považovat. Ono stejné bude líp fungovat nová letní, než liteře zákona vyhovující 20letý protektor...


Naštěstí pro mě najezdím tolik, že stejně max. po 5 letech jsem nucenej gumy obměnit, takže mě tyhle věci vážně míjejí. Jinak je na tom ale třeba můj táta, který najede 3-5tis. za rok a jeho 20letý zimáky mu ještě nejméně tolik vydrží.


Mě tak dochází, že mám nejvyšší čas s eRkem přejet do zimoviště, neb za 2 týdny bych třeba musel přezout na zimní (krásně tvrdý Barum OR54, co jsem sundal z feldy...)
Slávo na NOVĚ.


KDB to máš pravdu....Ale, když zaviníš nehodu tak už je pozdě... a vyšší represe, když ji zaviníš na letních, už to z5 nevrátí a problém je v tom že dospělej nerovná se zodpovědnej 🙁 Myslím že vylapou spoustu lidí ve sněhu na letních pryžích. Z mého pohledu mi tohle taky vyhovuje víc, protože budu moct jet s eRkem na letních i v zimních měsících pokud se mi bude chtít nalejt a následně vypustit vodu 🙂. Určitě si vybavíš pár let zpátky na konec ledna nebo února kdy vyráželi motorkáři do ulic , neb bylo nějakejch 17 stupňů
Dobrej kšeft pro gumárny by to byl, pokud by nařídili maximální stáří. Moje protektory už něco pamatujou 🙂
Karle, já myslim že zimáky mají smysl, a v dnešním provozu dvojnásob. A jelikož jsou lidé dvojí, tedy blbé a pitomé, a vůbec nezodpovědné, tak se jim to musí nařídit.


Loni jsem měl takovou zkušenost, že v zimě přišla vánice, napadlo pět čísel sněhu, a lidi byly uklizený ve škarpách. Sotva jsme jednomu pomohli ven, tak sto metrů od nás to zaparkoval druhej.
Mě ten zákon přijde v pořádku. Jsi dospělej, máš občanku, řidičák a tak i zodpovědný za svoje činy. Zaviníš díky letňákům škodu, poneseš následky.


Předvídat podmínky nesjízdné na letních není žádný problém. Loni jsem auto na letních uklidil v listopadu a vytáhl 6.2. Jezdím denně od Vysočiny k Plzni a žádný vrah malejch dětí, nebo překážka provozu se ze mě nestala.


V plošném příkazu použití zimáků vidím jen snahu si ulehčit práci (policie, pojišťovny...) a dobrej kšeft (gumaři, pojišťovny, výrobci kol...)
V jakých TN?? Nenašel jsem to.
Pchááá teď jsem na to koukal v TN.... benga dostali manuál jak maj hodnotit letní gumy vs. zimní počasí.... no to si snad dělaj kozy ????
JJ, jak psal níže, mě osobně to nijak nevadí, ale štve mě ta nejednoznačnost a povinost pro lidi, co to nemusí potřebovat a mají zbytečnou pakárnu.
Kdyby jen z hovinek.





http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2011101603





Ale na druhou stranu, je nutno přiznat, že nový zákon, je opět, jak je již v české legislativě dobrým zvykem, pěkný zprasek umožňující nejednoznačný výklad a ohýbání dle potřeby.
Nebudu zbytečně zakládat nový téma, začali se v tom ještě patlat "odborníci" z novinek:


http://www.novinky.cz/finance/247988-legislativni-zmetek-zpusobi-spory-ohledne-letnich-pneumatik-v-zime.html
No s tim stářím máš pravdu mediální masáž je značná, ale ono to má možná něco do sebe, guma stářím tvrdne, jednou jsem si takhle naběhl koupil jsem z nějakýho skladu funglnový zimní DUNLOPy ale asi dost starý ...tvrdý byly jak puk a na sněhu to vůbec nefungovalo.... dal jsem jednu sezónu, jel jsem je i přes léto a pak šly.... známej mi přivezl z Německa nový gumy s označením WINTER CHALLENGE o kterých jsem nikdy nic neslyšel , jedna stála 1000 a vydržely 4 sezóny a i na sklonku jejich kariery byly měkoučký. Nikdy jsem nedal na nějaký testy a mam o nich své mínění 🙂 Jedno je jasný, zimní pryž musí mít hlubokej vzorek a měkou směs 🙂
Stáří není předepsáno, ale intezívní mediální masáží vštěpováno.
Stáří gum?? Něco mě uteklo?? Já měl zato, že je předepsaná pouze hloubka desénu.





Jinak omezení pro mě rovněž žádné (mám sjíždět letní nebo zimní).


Jsou jiné věci které mě "vytáčí" víc.
Mě osobně teda nařízení použití zimních gum nijak neomezuje ani nenutí utrácet. Zimní kola pravidelně přezouvám od nepaměti, i když asi ne přesně od začítku listopadu, ale podle počasí. V mých zeměpisných šířkách by se sice dalo jezdit celoročně na letních, ale párkrát za zimu jsem docela rád, že zimáky mám a tak je prostě používám.


Mě se na tom celým nelíbí to, že se tu nařizuje plošně něco, co spousta lidí nevyužije, nepotřebuje a nutí to pouze ke spotřebě (povinnost mít zimní kola, hloubka 4mm, stáří gum....) a dává možnost k šikaně a buzeraci.
No Radku to je ta výhoda, že si dnes tu situaci můžeš vyfotit 🙂... ale víš jak je to s těma našema autama..... kdo chce eRkaře bít..... dycky si závadu najde 🙂 tak je to prašť jak uhoď... Orgán je orgán 🙂
Nejsem si jistej na 100% ale mám za to, že ty značky (s vločkou) jsou v vzhledem k obecné platnosti zákona o zimních pneumatikách (1.11.-31.3.) zrušené.





Jenom připomínám, že narozdíl od letních (1,6mm) je povinnost mít hloubku desénu na zimákách 4mm.
Já to chápu velmi podobně jako ty, s těma značkama s vločkama ale bohužel nevím. Pouze předpokládám, že ty v platnosti zůstanou, protože proč se zbavovat výborného buzeračního nástroje, že...





Čsitě teoreticky, když bude v prosinci 15°, jasno, sucho, sluníčko, ale příslušník prohlásí, že je souvislá vrstva sněhu, můžeme být v řiti...
Čistě k těm zimopryžim, nechce se mi zakládat další topic, on už mi tu někdo odpoví,podle naší nový legislativy od 1. 11 musí mít auto v případě , že se předpokládá že bude souvislá vrstva sněhu , náledí a kdovíjakej sajrajt na vozovce zimogumy. Analogicky chápu , že pokud je předpokládaná meteosituace suché vozovky....můžu vyrazit na letních... jde mi o to zdali zůstanou v platnosti ty značky co byly minulou zimní sezónu.... tzn. že jízda na Klíny na letních bude nelegální 🙂
ok, díky, půjdu do toho, když tak koukám, jak si to chválíte. Příjde mi i legrační, takže sundám škodovkářské disky a obuju to na fávo. Aspoň bude legrace, bude to takový favorit s vizí 4x4 🙂, nebo offroad. 🙂
Já vozil 175/80 na formanovi asi 2 roky (a celou dobu zimní). Jezdí se s tím docela pohodlně a kupodivu se mě to vzhledově líbilo víc nežli předpisový rozměr (víc vyplňovaly díry v blatníkách). Na dynamice to možná trošku ztrácelo ale subjektivně to neposoudíš, protože daleko víc je znát různé zatížení vozu.


Díky tomu že to byly zimáky se to víc hrnulo v zatáčkách, ale kolem 90tky a výše, takže v podstatě taky žádný problém. Naopak jsem si to chválil, protože jsem dopředu věděl co se děje a měl spousty času s tím něco dělat.
Taky jsem je jezdil a žádný problém .Akorát to potom trošku stratí na dynamice ale jezdit se stím dá.A je to pohodlnější 🙂
Legislativně ne, technicky ano. Odzkoušeno s kolama ze žigula. Vypadá to hrozně a strašně to zleniví, protože jsou ty kola strašně veliký.
jde o to jak jsou starý.... když píšeš ze 120.... aby nebyly tvrdý jak puk 🙂
technicky ano
Zdravíčko, chtěl jsem se optat, zda-li je možno dát na favorita zimní pneu o velikosti 165/80 R 13 ? Mám tu postarší vraníky se zimním vzorkem o tomto rozměru ze stodvaciny a chtěl bych je dojezdit na fávu. Jestli je to možné jak technicky, tak legislativně? Obvykle jsem na fávo dával pneu 165/70 R 13 Díky za radu