pak jsem se ptal asi u špatné firmy
To byla asi spíš smůla - pokud vím tak dřív byl systém zákaznických koster (tzn přinesl jsi vlastní kostru, za pár dní dostal hotový protektor) daleko běžnější než dnes. Docela dobře si pamatuju když mi děda ještě jako malému capartovi vysvětloval co je to protektor a proč tu sjetou gumu ještě nevyhodil. Nakonec jsem jí nejspíš o 15 let později vyhodil já když jsem vyklízel garáž a všechny ty gumy o kterých říkal že je "nechá naprotektorovat" tam ležely... 😀
Tak to jsem rád, že už to dávají na vlastní pneu,ale v době kdy jsem se o to zajímal to tak nebylo, nebo mi aspoň bylo řešeno, že to není možné. Ale už je to pár let po spátku
Já myslím že Kuba odkazoval (a díky mu za to - aby neměl pocit, že jsem nevděčný - tohle je fakt dobrý odkaz) ty seznamy koster které *nejsou* ochotní protektorovat.
Vyhledávač je pěknej, když do něj zadám 155/80 R14 najde to 3 typy protektorů, leč skladem jich je nula...
Vítek> hmm, boční boule nemusí být vinou protektorovny - mě se takhle udělala na téměř nejeté matadorce (a zjevně nejsem sám, matadory na to soudě podle ohlasů odjinud asi docela trpí) - ale jasně, nová kostra to není.





Každopádně třeba Vraník dává záruku až do úplného sjetí - je mi jasné, že v případě havárie si s tím člověk může tak leda utřít pozadí, ale svědčí to o tom, že jistou důvěru ve svoje zboží mít musí.
Budha: Nic jsem ti neukázal?? Asi ses potom slepej. No nic no.
Z boku, myslím, že to byl Vraník,ale nerad bych kecal. Tak to jsem nevěděl, že to dají i na to co si dovezu.Žil jsem v domění, že to dávají pouze na svoje
Z boku nebo na běhounu? A co to bylo za firmu?





Jinak na tvojí kostru ti to klidně naprotektorují (alespoň nekteré firmy), ale musí odpovídat jejich požadavkům (stáří, stav), jinak si to na krk nikdo nevezme.
Neměl bych nic proti protektorům v případě, že bych si do dané firmy mohl dovést svoje kola na, které by mi nalepili nový vzorek. Ale vadí mi, že nevím co to bylo za kola před tím, jak jsou staré atd.. Odlepení se v mém případě nekonalo,ale bubliny na balónu apneumatiky ano
Jinak ještě k negativním zkušenostem některých lidí s protektory - docela by mě zajímalo kolik z nich bylo na "moderních" protektorech a kolik na nějakých X let starých salátech. Speciálně story s odlepujícím se běhounem mi u moderních protektorů přijde nepravděpodobná (pokud je dělaný od patky k patce), u těch starých tomu naopak celkem věřím (že by se přímo urval jsem nezažil, ale když jsem ty kola z auta sundaval, subjektivně okem posouzeno k tomu neměl zas tak daleko). Že s vyvažováním to není sláva je jasné, ale "takové to domácí kilení" bych je úplně nezatracoval - zvlášť když nabídka pneu toho "jediného správného rozměru" (dle našich zákonodárců) je už fakt docela omezená.





Na protektorech od firmy Protektory Praha jsem odjel s MBčkem cca 3.5 tisíce km za 6 dní, na Vranících jezdilo kilo celé léto a dříve i naše 105ka (na jiných) a nikdy problém nebyl... fakt by mě zajímal osobní report od člověka kterému nějakým brutálním způsobem odešel protektor starý max 5 let.
Je tam napsáno 155 r14, což platí za plný profil, tj. 80% šířky běhounu...
Mě by hlavně zajímalo, kde je psáno, že musí být rozměr "80" ? Vždyť to ve VTP není ne?
Na http://www.pneu-peterka.cz/ jsem na jaře zakoupil nové Toyo 310 155/80/14, naprostá spokojenost. Jinak řešeno zde: http://www.skoda110r.cz/forum.php?thread=7468
Já jsem tě snad nějak napadl? Já se slušně zeptal, že když říkáš spousta, tak o které konkrétně jde. Nic jsi mi neukázal a jen jsi naštvaný. To upřímně řečeno nechápu 🙁 Jo a mimochodem, vysypal jsem se na moderní gumě, ne na OR6 🙂
kpt. Budha: Neboj se,oni zas k dostání budou. Ale co, mě je to jedno,jezdi si na starých protektorech a chrochtej si blahem jak je to supr guma,pak se nediv až se někde zase vysypeš..už delší dobu si říkám že asi skoncuju s tímto webem,jsem tu už nějakou dobu a přijde mi že ten kamarádský duch se odsud už dávno vytratil někde do propadliště dějin..
Kuba: jj, přiznám se, že nejsem žádný zimogumový fašista, ale staré pneu prostě v zimě stojí za prd, ta guma vytvrdne. OR32 jsou dobré spíš když tě v zimě na suchu potká policajt a chtěl by prudit, jinak moc význam nemají. Myslím, že u zimních pneu byl ten pokrok za posledních 20 let znát mnohem výrazněji než u letních.
Aha, tak to samozřejmě souhlas - nedostupnost slušných pneu v tomhle rozměru je problém už několik let. Co vím tak skutečně k sehnání jsou pouze Toyo a Nankang, oboje by zase ale měly být relativně hodně slušné pneu (Toyo jsou pokud vím japonské, Nankang tchajwanské) - takže pro někoho kdo chce mít zároveň "legální" auto a nejlepší možné jízdní vlastnosti asi tak. Pro ostatní využítí lze buďto použít třeba rozměr 175/70 R14 a nebo se spokojit s protektory - moje kilo se rozhodně neblíží rychlostem a zátěži které by jim měly dát zabrat 🙂 No a originalisti shání OR6 🙂
Já vám věřím, že jsou ty nové protektory lepší než ty staré, ale bylo zde napsáno, že je k mání spousta lepších pneu v tomto rozměru, tak jsem se schtěl nechat poučit. Zatím byl předložen jeden protektor, který není k dostání a jedna Toyo...inu každý máme jiné představy o slově spousta 😀
Dragon: Je to tak jak říkáš,na zimu jsou doma dvě škodovky,na jedné jsou or 32 ve stavu jako nové,jenže asi starší než já a na druhé jsou protektory taky ty samé ale nové od vraníku - ted taky nejsou skladem,byl jsem pro ně v SR. Mezitím co na těch starých je problém rozjet se na rovině,hluboký sníh je konec a auto jede pořád smykem,tak na těch nových jsem ještě nezaznamenal žádný problém a i na zledovatělé cestě se celkem dobře drží což jsem ani nečekal.
Je to protektor, ale moderní celoprotektor je přeci jen trochu jiné kafe než 30 let starý - jednak výchozí kostra je daleko kvalitnější a tenhle dezén taky vykazuje trochu lepší vlastnosti než OR-6 😉





Můžu srovnávat přímo - přezul jsem 110ku z OR6 (dokonce to myslím ani nebyly protektory) na (nejspíš) tyhle Vraníky (koupené už jako jeté s disky, ale vypadaly jako nové) a rozdíl v jízdních vlastnostech je asi popsatelný nejlépe frází "nebe a dudy" 🙂





Ty OR6 od Vraníka budou něco mezi - ten vzorek prostě na dnešní poměry není nic moc, na druhou stranu bude to moderní celoprotektor, tzn kvalitativně někde úplně jinde než ty stařičké co se nám všem válí v garážích. Tzn. na auto "v originále" určitě dobrá volba pokud nejsou přímo origo gumy. Ono také něco na vlastnostech dělá i samotné stáří gumy (tvrdne), takže nově protektorovaná OR-6 se asi taky bude chovat jinak, než jsme zvyklí z 20+ let starých kusů...
Tak ale u toho Vraníka je zase protektor...navís se skladovou nedostupností...
Na stodvacítce jsem měl tyhle když zůstanu u Vraníku a je to daleko lepší než OR6 http://www.pneuvranik.cz/www/obrazky/velke/ECO.jpg ,pak třeba http://pneumatiky.heureka.cz/toyo-310-155-80-r14-80s/ , s tím zkušenost nemám tak nevím ale nemyslím že by to bylo horší. Na googlu jistě ještě něco najdeš. Takže není zač.
andy.ka> v "jetem" stavu jich tady bude mit kazdy plnou garaz, v "hezkem\' stavu kdo ma tak asi neda. Stare protektory se sehnat daji celkem snadno, ale jsou to protektory (obcas se odlepuje behoun a tak). Stare neprotektorovane gumy se shani podstatne hur (sleduj aukro atd), asi nejlepsi moznost je koupit nove protektory od Vranika ktere tu ted nekdo odkazoval. Momentalne je skladem nemaji - snad se objevi na leto (take jsem jednu sadu chtel koupit). Jinak protektory v tomto rozmeru delaji jeste Protektory Praha, nove pneu pokud vim se daji koupit Nankang a Toyo - ale to uplne levne neni.
Spousta lepších pneu v tomhle rozměru? Prosím jmenovat...
Samozrejme se na tom dá jezdit. Já osobně mám nachystanou sadu na embéčku až jednou bude hotová - z čistě dobových důvodů,zrovna tak mám nachystané i staré chemlony. Ale proc kdyz se dá sehnat spousta lepších pneu?? Tyhle pneumtatiky dobré nejsou a uz nebudou,jejich doba odzvonila.
Pánové nekritizujte...i Grossglockner se s tím dá zdolat s prstem v nose 😋
Staré pouze do muzea - potom aukro, inzerce.


Na cestu už bych s tím nevyjel. Naskytla se příležitost, vyměnil jsem a chrochtám si blahem.
Mám je jako protektory,máš-li svůj život rád běž od toho. Tak staré protektory nic pozitivního nepřinesou..
Zdravím všechny!





A mám hned na začátek dotaz-prosbu o radu... sháním pneu 155/80 R14 OR 6 ... zatím se mi je nepodařilo sehnat, měli by to být originály k roku 1979 (to bude nejspíš model 1977, že?)





Prosím o jakýkoliv typ a radu, kde by se daly takové gumy sehnat, nebo jestli je někdo náhodou nemá 😉





Předem díky za jakoukoliv "stopu"