Kdesi v zapadlém koutě mojí chatrné paměti se zjevila vzpomínka, že mě nejmenovaný kamarád kdysi obdaroval zapalovacími moduly na svíčky z nějakého MPI. Našel jsem je a vyměnil ty v Rudém Říjnu... světe div se... funguje to... zatím... Musím tedy buď koupit stejný typ jako jsem tam měl nebo vymyslet uchycení tohoto novějšího typu...
Teď mě napadá, máš tam ten nesmysl EGR nějaké to přepouštení spalin nebo jakési ty obtoky? Máš to všechno čisté? Ono se to rádo zanáší a má to celkem vliv na výkon.
...a jeden graf vytvořený z logu...
červená=předpokládaný tlak, zelená=skutečný tlak, žlutá=otáčky, bílá=otevření obtokového ventilu.
...jeden graf z VAG...
Tak jsem asi mystifikoval a uváděl sám sebe v omyl... Plnící přetlak kolem 0,2atm jsem změřil na stojícím autě, a neuvědomil jsem si, že k roztočení nezatíženého motoru stačí malý výkon, takže ani energie spalin k roztočení turba nebude velká. Včera jsem o půlnoci cestou z práce logoval hodnoty z VAGu a plnilo to víc. Odpoledne se pokusím nahrát sem nějaké grafy jak se to chovalo.
Zkusím díky... teoreticky bych ho mohl i v práci hodit do ultrazvukový myčky... ale těžko říct o by to s ním provedlo 😉))
S.D.Gotrek: zkus se podívat na toto čidlo
PETKAR: Ale pokud uvážíš to LPG... Nejezdím zrovna jako pan klobouk, a spotřebu mám okolo 11L plynu, takže porovnání s BA95 a NM je otázkou spotřeby akvivalentní 5,5L 😉
Vašku, pokud chceš Sharrana s 1,8 T, trošku tě zklamu...





Má ho známá, navíc s automatem, a pod 11 litrů se s tím dostává jenom těžko... Výkonově obdobnou konfiguraci mám v Galaxce - čipnutý 1,9 TDi a s přehledem jezdím kolem 7-7,5 litru... ale je to diesel... což někteří ortodoxní motoristé nepřen esou přes serdce 😀:-D Na zkušenosti s Galaxy 2,3 16V doporučuji přečíst www.ford-galaxy.cz
ZBYŇA: zasrané sítko nekoreluje s tím, že problém se projevuje u obou paliv, z toho u benzínu méňe ;o(
Přidávám se k názoru, že je to jeden z nejlepších motorů co koncern vyrobil. Bohužel i ta taktika servisů "tak co by sme vám tam dneska vyměnili pane Novák" je smutná pravda...
Nevím jak po přestavbě na LPG, ale kromě této lapálie bez problémů. Snad nejlepší bezínák co se dával do Octv I generace. Spotřeba - dá se jezdit dlouhodobá 7-7.2 litrů, při úsporné jízdě na dálkové trase je můj rekord 5,4 l/100km dle palubního počítače.





Obecně problém není s motory, ale s tím že v servisech skoro nikdo neumí diagnostikovat a řeší to systémem tohle nebo tamto vyměníme, Vy to zaplatíte a uvidí se jestli to pomohlo. A za 14 dní jste v servisu znova.


Jenže tímto výměnným způsobem si to trochu šikovnějí český motorista může opravovat sám a má zhruba stejnou šanci že poruchu odstraní.
Se zase přiseru s úplně jiným tématem 😀





Je motor 1,8T obecně dobrá volba? Přemýšlím o Sharanu s provedení 1,8T + LPG. Popř pak Galaxy 2,3 16V + LPG
Mám Octávku 1.8T motor AGU a měl jsem podobný problém - motor chodil celkem v pohodě, ale pokud jsem chtěl prudce akcelerovat, tak se začal dusit, někdy cukat, prostě vyváděl psí kusy. Až jsem se bál předjíždět.


Motor šel do otáček do okamžité spotřeby tak 24-25l/100km pak už nebral více a dusil se a prskal.


Zkoušel různé čerpací stanice, neměla na to vliv ani teplota motoru. Na diagnostice nebylo nic, prostě záhada.


V té době měl motor 290 000 km. Takže jsem vyměnil palivový filtr, vytekl z něho pěkný bordel ale nepomohlo to, na radu servisu jsem měnil váhu vzduchu, zase nic, výměna svíček - také nic.


Potom jsem součatně vyměnil palivové čerpadlo za nové (spodní sítko bylo z 60% zanesené) a vyčitil čidlo na sacím potrubí za klapkou. Bylo totálně zalepené bordelem (něco jako karbon) Vatičkou jsem ho opatrně omýval v benzínu až bylo pěkně čisté. No a od té doby je po problému, auto opět akceleruje jako raketa a okamžitá spotřeba jde při tom až na pěkných55-57 l/100km. Nyní mám najeto 350 000km a motor stále bez jakých koliv problémů. Akorát nevím jestli to bylo zaneseným čidlem či čerpadlem.


Co se týká svíček, u těchto motorů je poznat pokud mají něco jiného než co je z prvovýroby (u mně nějaký BOSCH) viz servisní příručka.
Vypadá to, že je to ventil který reguluje tlak tím, že ho přepouští zpět do sání. Tuhle chybu prý má hodně lidí, přesto že jim ventil funguje normálně. Mě při testu akčních členů taky normálně cvaká...
Moc tomu nerozumím, ale pokud je problém v tlaku a pokud je ventil, který ten tlak ovládá potenciálně KO, tak bych jej zkusil opravit.
...a závada
Dneska jsem to chvíli trápil připojený na diagnostice a přišel jsem na tři podezřelé věci. Při sledování motoru za provozu, když si zapnu sledování senzoru klepání píše to v hodnotě "test vyp.". Zkusil jsem to taky vytočit, a plnící tlak 1,25bar při 5400ot. mi nepřijde OK. Třetí věc je, že při testu akčních členů na jednom detekuje zkrat na kostru. Nicméně na fórech se dá dočíst že to dělá dost lidem a "je to údajně normální" při provozu na plyn... Tak vlastně dál nic nevím...
Nějaký posun?
...teď mě napadlo - již dvakrát jsem se setkal (1x u 4R, jedenkrát u 6V), že šla do háje vačka. Chová se to podobně, pálí blbě, na velký výkon to skoro nepoznáš, na volnoběh záleží jestli je teplý nebo studený a podobně, tlaky v začátku stejné. Nicméně u těchto motorů na chudou směs stačí menší otevření ventilu a změní se rapidně vyplachování a nejede. Výměna svíček zdánlivě věc vylepší pouze tím, že lépe zapálí chudou směs. Co Ty na to? H


P.S. věc naprosto běžná u motorů Opel CIH (4R nebo 6R).
SDG...minule jsem koukal, že Ti to jede pouze na čtyři válce....🙂).


P.S. držím palce a stav se...Hezký den, H
špatně ;o/ najel jsem něco kolem 800km od té výměny svíček za LPG, včera to přetočil přes 250kkm... nicméně stav stále prachbídný. na víkend asi zapůjčím ten modul na otestování...
Tak jak to vypadá?
Aktuálně - dnes ráno změřeny tlaky (12-12-12-12)


Jinak po té výměně svíček za NGK nastalo zlepšení, problém se objevoval jen ve specifických situacích jako plyn na podlaze kolem 2500-3000ot. Jinak se to chovalo normálně. V průběhu asi 350km co jsem s tím najel se to postupně zhoršovalo až to v podstatě došlo do stejného stavu jako předtím. Přičítám to novým svíčkám jejichž elektrody mají ostré hrany které ale postupně zaniknou. Dnes ráno jsem tam dal Brisk DR15YS a opět se to zlepšilo ke stavu jako s novými NGK... budu tedy chvilku jezdit co se stane a pak mám domluvený jeden zapalovací modul k postupné výměně a případnému odhalení chybného modulu.
A hele, to vymysleli Pšonci, ak som správne pochopil. Sa divím, že na to neprišiel ako prvý Horst Fuchs....sakra už sa ten chlap kazí, dakedy mal hafo prevratných vynálezov, a teraz ho schovajú do vrecka akýsi Poliaci.
Neboj, o aukci vedle je i pro nižší objemy 🙂
Tak to je masakr.... ještě že mi to do eRka nejde mám jen 1,2l jinak bych si to nechal nadělit xvátku 🙂)))))))))))))))))))))))
Gotreku, konečně jsem přišel na to, co způsobuje podivné chování RŘ. Ty nepoužíváš tuhle fíčuru:





http://aukro.cz/tnwl-magnetizery-expanderod-1-3-do-2-3l-i2113121818.html





By mě zajímalo, kolik troubů jim na tohle skočí ... asi dost 🙂)


To není brainstorming, ale brainwashing. Když jsem se v obsáhlém popisu dostal až k pasáži, že balení je vhodné i jako dárek, přestal jsem číst 😀 Neskutečná masáž.
S.D. pošli mi nějakej mail
Dám svůj tip. Tipuji, že jak tam dáš jednobodové svíčky, tak to bude jezdit mnohem lépe, možná i normálně. Přesto bych začal šetřit na nový modul.


Sám píšeš, že 4 bodovky byly velký problém, 3 bodové byly o něco lepší, z toho mi vyplývá, že čím koncentrovanější náboj, tím lépe to pálí => je slabá jiskra.


DENSO znalé této fyziky dělá takovéto neobvyklé svíčky. Nedal jsem na doporučení výrobce a namontoval jsem konkrétně Iridium Tough (jsou ale velice drahé) a při startování se směji od ucha k uchu.
Zítra Ti pošlu to aktuální sdělení, jen se podíváš na kódy které máš napsány na zapalovacích modulech a rázem uvidíš jestli máš právné , či nikoliv
Který válec vynechává zjistit neumím - zatím nemám náhradní modul se kterým bych to otestoval. Taktéž komprese zatím nemám jak zjistit. Lustraci VIN jsem předběžně domlouval u SEATu, ale pán my napsal, že našel jen nějaké výměny kol a tak, že to asi nemá cenu. Takže podtrženo sečteno řešení ještě není. Zítra mají přijít jednoelektrodový svíčky na LPG, tak uvidím...
Je už na světě nějaké řešení?
Možná bys moh v kterémkoliv autorizáku, nechat prolustrovat dle VIN zdali Tvoje kára nespadá do dílenské akce na výměnu těch modulů, pokud tam máš ty šmejdský, neb se ti můžu v pondělí v práci podívat...


AZNP je dává zadara 🙂
Pokud umíš zjistit, že daný válec jednoznačně nepálí, tak dej cívku na jiný válec. Nebude-li pálit, tak to bude asi v oné cívce. Je to okamžité, ale trochu riskantní řešení.
LORD-DJF: No, odcházení modulů se zmiňuje, ale většinou jde buď o auta okolo roku 2001 kdy byla výroba zapalovacích modulů outsourcována v turecku, a pak prý dost odcházely ty nové "fajfky" která se používali až někdy od 2003 či 04... Ale vyloučit to nemůžu, proto scháním jeden prokazatelně dobrý na vyzkoušení výměnou...
RST: Pak mi bude největším potěšením a národním svátkem Ti ty NGK svíčky věnovat. Jakmile vyměním za ty Brisky, nemám pro ně využití. Jsou do atmosférických koncernových motorů a já jsem je dal jen proto, že nic jiného okamžitě nebylo k mání. Poslední k čemu mi poslouží bude posouzení jejich stavu po pár stech kilometrech v motoru...
Jen za mně jednobodové či více bodové svíčky mají vliv na zatížení Cívky tzn že pokud je tam něco co tam nemá bejt origo tak to může znamenat KO Civky a 1.8 20V s nebo bez T. je velmi náchylný na odcházení těchto cívek tot vše co sem k tomu chtěl 🙂
To jsem teda zvědavej, co to nakonec bude.


Jinak ty NGK BKUR6ET-10 provozuju taky. V Octě výměna po 60tis.km, u Fabky obdobně. Zcela bez problémů. Tak nějak mám značku NGK oblíbenou, jezdím je i v eRku a dříve ve feldě. Brisk určitě nedělá špatný svíčky, neměl jsem s nima nikdy problém. Do těchto novodobých motorů doporučuju dávat to, co předepisuje výrobce. Je to spolu odzkoušený a ví se, proč tam je zrovna to či ono.





K LPG - ve favu jsem jezdil na Brisk Silver a vydržely podstatně dýl, než udával výrobce. Doporučenou výměnu max. 20tis. jsem v klidu protáh na skoro 35 a svíčky vypadaly stále zachovale.
Diagnostika zarytě mlčí, vynechané zápaly nejsou na výpisu ani jako sporadické...
Je to sice rozdíl 40let, ale cívka mi taky dávala jiskru, když jsem zkoušel na kostru. Ale v té rychlosti a zvýšených nárocích v kompresi už to prostě nestačilo.


Rozhodně bych tam dal jednobodové obyčejné svíčky, ty BRISK umí dělat výborně.
Ještě k těm zapalovacím modulům. Modul buď pálí, nebo vynechává. Ještě jsem nezažil, že by dával slabou jiskru. Na koncernové diagnostice VAS se dá v blocích naměřených hodnot detekovat výpadky zapalování na jednotlivých válcích. A propo. co hovoří diagnostika? Tedy pokud si to měl někde napíchnuté. Při výpadku zapalování je v ŘJ Elektroniky motoru uložena závada např. Válec 1 rozpoznáno vynechání zapalování. Každopádně bych začal těma svíčkama.
Zkus za běhu motoru na volnoběh postupně ty moduy odpojit. Pokud se chod motoru zhorší je odpojený válec v pořádku, pokud se chod motoru nezmění, odpojenému válci vynechává zapalování, nebo také vstřik. Pro jistotu bych ještě zkontroloval jestli v motorovém prostoru není prasklá nějaká hadička ať už na podtlak, či jiná a nepřisává to falešný vzduch. Prasklá hadička u 1,8T se často projevuje výrazným syčením. To je asi tak vše co mě v tuto chvíly napadlo.
To že se auto klepe a vůbec se mu nechce do otáček bych viděl na vynáchávání zapalování na jednom či více válcích. Obvykle u 1,8 T 20V odcházejí ony zapalovací moduly.
Jen jako třešnička na dortu - ráno do mě koulí nacouval pán v pickupu... když jsem se ho ptal kam koukal, řekl mi ŽE KDYŽ SEDAL DO AUTA NIKDO ZA NÍM NESTÁL... dodatečně z něj vypadlo, že přicházejíc z pošty si v tom autě četl dopis který ho rozčílil a pak se jal odjíždět aniž by koukl do zrcátka...
To by neopravila, ale sejdou-li se dvě závady s podobnými projevy, jedna může přetrvávat. Ačkoli je fakt, že kloub by se neprojevil znenadání a v takové inezitě. To by byl pozvolna se zhoršující stav. No nic, jen myšlenka ...





Stále největší pravděpodnost vzhledem k tomu, že k závadě došlo skokově a zničeho nic, přikládám k trablu v el. části.
KDB: Brisky jsou od rána objednány, verze pro LPG se stříbrnou elektrodou.





PETR: Zapalování verze Hitachy, tzn. zapalovací modul na každé svíčce zvlášť. Né ta fajfka jako na novějších, tohle je větší a má to montážní plochu na dva šrouby k hlavě (http://eshop.autobenex.cz/FotoCache/mid/obrazky/211/157600.JPG). Sem tam prý odcházejí, zkouším sehnat jiný abych to prohodil jestli některý nedává slabou jiskru.


Vliv homokineťáku bych vyloučil, protože změna svíček by neopravila homokineťák...
No, čidlo klepání jsme vyloučili při tuším třetím telefonátu 😉 kdy jsi mi popsal možný stav svíček. Pro jistotu ho zkus odpojit, projet se a hned budeš chytřejší.





Takže bych hledal jinde. Např. sekundární okruh zapalování. Radkova teorie s ucpaným katem se mi jeví taky jako pravděpodobná. A ještě dotaz. Na svíčkách je zapalovací lišta, že jo ?





A pak kacířská myšlenka. Jseš si jistý, že vibrace při akceleraci pochází skutečně z motoru ? Čili jen se to klepe, nebo se tomu do otáček skutečně nechce ? Malá nápověda: Vnitřní homokineťák ...
Jednobodové obyč svíce jsou obecně na LPG to nejlepší. Dej svíčky od brisku. Nerozkleneli v tu ránu nad RŘ duha, další na řadě příčin jsou kabely..., pak, má-li to, palec a rozdělovací víčko.


Na LPG někdy fungují svíce se stříbrnou elektrodou, ale většinou je to zbytečný. Všechno "lepší" bývá obvykle špatně.