Provoz na silnicích a dálnicích

😀:D😀:D😀:D
Malá úprava pro momentální ceny benzínu.
Ve skupině normálních holt blb víc vynikne.
Tak jsem to asi přechválil. Všeobecně bych řek, že panuje celkem pohoda, ale když už se najde blb, tak pořádnej. Jednoho takovýho jsem potkal dneska ráno. Při najíždění na dálnici (obykle najíždím v připojovacím pruhu 80-100, podle okolností) si za mnou jedoucí individuum v P406 kombi usmyslelo, že asi nenajíždím dostatečně rychle a jal se mě předjet na konci připojovacího pruhu zprava, v podstatě mě objet už odstavným pruhem a vecpat se na dálnici přede mě. Naštěstí pokračoval svým tempem a brzo mi zmizel z dohledu. Takovýhle blby by neměli nechat řídit.


Nemám rád ještě jeden nešvar na našich dálnicích. Když se za něčím pomalejším sjede v pravým pruhu kolona několika aut, po uvolnění levého pruhu nenechají způsobně předjet nejdříve prvního, ale vypálí hned poslední a chudák první si to odčeká až odjede i ten hned za ním. Připadá mi to značně sobecké a nekolegiální.
Něco na tom bude a souvislost s cenama benzínu je nepopiratelná. Dost často totiž vidím na dálnici majitele aut s obsahem nad 2 l ploužící se v poklidu 100 km/h ....





Ale co ti okolo mě, už jsem sám sebe párkrát přistihl, že dělám ostatním safety car 🙂)
Já jsem teda poslední dobou zklidnil určitě - když zrovna nikoho nebrzdím tak se klidně ploužím 70 když vím že za pár metrů to bude z kopce dolů a auto se zase bez zásahu motoru rozjede. Na dálnicích klidně 80-90, tam mě může každý v klidu předjet tak nikoho nebrzdím (zmíněnou D1 nepočítám, ale na té naštěstí většinou jezdím jen prvních 21km, tam je to pohoda. Za týden jedu do Blavy, to bude utrpení). Výsledkem je pak na delší trase spotřeba dle palubního počítače lehce nad 3 litry, reálně tudíž někde lehce pod 4 (Octavia 1.9TDi 66kw 4x4).





Nad důvody asi dost těžko spekulovat, možná spotřeba a možná už také konečně polevil efekt kdy se do čech začala hrnout auta silnější než 120ky a Favority a lidi měli pocit, že např. s tím 1.9TDi jsou králem silnic, když se v tom dá jet skoro 200. Dneska už je to úplně normální auto, 18tiletý mlaďasové co si dělaj řidičák už většinou 120ku vidí jen ve filmu pro pamětníky a tudíž se (možná, doufám) vytratil ten motiv "mám rychlý auto, přece nepojedu pomalu".
Na českých dálnicích mám najeto minimum, ale pořád lítám po Německu, kde to jde tak nějak samo. Tempo se drží podstatně vyšší, ale tak nějak bezpečněji. V čechách seš ve 150 pomalu za vraha, v Německu jsem včera chytnul ,,kolonu" ( samozřejmě s velkejma rozestupama) v rychlosti kolem 180 a jeli jsme jak vláček skoro 100km. Na rodinný výlety na spotřebu to asi není, ale z pohledu služebních přesunů je to úplně jiný pohodlí.
Tak nějak obecně vnímám situaci na silnici jako stále lepší. Přijde mi, že jsou lidi víc ohleduplní a v klidu. Možná se i provoz zpomalil. Nicméně na D1 to nejde jinak, než rychle. V pravém pruhu probíhá test tlumičů a podvozkové skupiny vůbec, prakticky se tam nedá jet víc než 90 a v levém se to praská 140 a rychle pryč. Prostě D1 je nebezpečná sama o sobě.





Máme za sebou již dovolenou. Chorvatské dálnice luxus, Rakousko také špička. Jen ty Čechy, to je fakt utrpení.
Krom jiného, i z níže uvedených důvodů jsem nějak stále příznivcem atmosférických benzínů, případně dopněných o LPG.
dejvV: Co se STK týká, tak nevím. Ale diagnostika by se určitě dala nějak vyřešit.
DPF se z výfuku prostě vyreže. nevim jak na to STK a diagostikoka a pod. mimo emise to na funkci vliv nemá. pryč s tím.
To Hansoff: Také už jsem pár DPFek v práci řešil. Je fakt, že pokud řidič ignoruje i kontrolku, která se rozsvítí při uritém zaplnění filtru pevných částic a místo aby regeneroval filtr za jízdy, jak hlásá návod k obsluze. Jezdí vesele dál až se filtr zapchá tak, že mu nepomůže ani servisní regenerce pomocí diagnostiky. Pak je nutná výměna DPF a to je jak píšeš v řádu desetitisíců 🙁 Takže zlatý starý TDi bez DPF.
V listopadu sem pořídil nový přibližovadlo a můžu jenom potvrdit obrovský rozdíl ve spotřebě mezi 140 a 110. při 110 na dálnici jezdím v půměru za 5l/100km, ale v servise na mě koukali jako na vraha... Moje auto má DPF a při podobném způsobu jízdy se nestíhá vypalovat. Když sem odjížděl z diagnostiky, týpek mi radil ať neřeším desetiny na spotřebě, protože jinak mě bude servis stát desetitisíce.





Abych se vrátil k tématu: Na vysočinu se trend zpomalování asi ještě nedostavil, nebo prostě jezdím v blbou dobu. Při rychlosti 110 předjíždím max. kamiony a ještě musím poctivě sledovat zrcátka aby mě někdo nesestřelil.





Svou úvahu bych zakončil konstatováním že dálnice je zlo a moje příští auto bude určitě na benzin a bez turba (no turbo, no DPF, no poblem)
A Eme Transportera T4 s touhle motorizací považuju za nejzdařilejší dodávku všech dob ten motor narozdíl od současnejch je prakticky nezničitelnej.... karoserie nijak extra nehnije, žádná elektrika, jezdí jich spousty s 500000 a více kilometry pouze s běžnou údržbou, vím o člověku kterej dokonce downgradoval z T5 zpět na T4 z důvodu spolehlivosti.....
Jo asi jo , je to tak, když jedu spotřebákem podle předpisů, tak atakuju magickou hranici 4l/100km jak jedu po dálnici přes 130, blíží se spotřeba 6l a to je 50% nárust !!🙁 takže není kam spěchat .... u eRka to neřeším neb to ho najedu asi tak 1/10....


Nehledě na to , že na to má asi jistý vliv i bodový systém a jiné represe ochránců zákona.
Jasné že sa premávka na dialnici spomalila. Boli časy keď som išiel po diaľnici 100-110 km/h a každý ma predbiehal. Dnes idem tou istou rýchlosťou a polovicu áut dobieham/predbieham.
Možná se zpomalil, ale hustý je pořád dost.


Rozšířil bych diskuzi o pochvalu VW Transporteru (1998) s 2,5TDI (neuvěřitelných 66kw), najel jsem s tím cca 120km město i mimo a byl jsem překvapený, jak dobře se s tím jede i couvá. Navíc to byl zprovozněný kopřivák, takže o to více smekám. Jen novodobý startér si postavil hlavu, ale naštěstí jsem byl na kopci, tak si to na dvojku dalo říct 😀DD Nikdy jsem nic jak běžného osobáka neřídil,


tak nemusím být moc objektivní.
Můj pohled je obdobný jako Radkův a osobní postoj stejný jako Matyho.





Dříve jsem jezdil na dálnici "co to šlo" (dejme tomu 160-180 byla běžná rychlost). Dneska si to ploužím klidně 120 a i tak mám občas dojem, že dost aut předjíždím. Důvody?? Cena paliva jistě také, ale spíš prostě nemám chuť se za něčím honit. (asi už jsem starej a prostě jsem se vyblbnul v mládí) 🙂
Ahoj Radku. Za sebe můžu říci, že jsem tedy spomalil a autem jezdím méně. Je to dáno tím, že se snažím lehce ušetřit. Dříve jsem lítal po dálnici od nás - Praha - Brno jako ďas, dneska spíše v klidu a hlavně co nejbezpečněji, páč teď vozím hlavně rodinku. A taky asi už stárnu 😀 Na blbnutí si stavím Erko se kterým se pak můžu na uzavřené trati vyřádit do sitosti, tak spotřebákem není kam spěchat.
Už jsme tu dlouho neměli nějaké filozofovací a plkací téma, tak zkusím jedno přidat.





V poslední době si všímám, že se provoz na silnicíh a dálnicích docela zklidnil a zpomalil. Přičítám to tomu, že ceny paliv donutily lidi zpomalit a šetřit.





Vidí to ještě někdo podobně, nebo jsem si prostě jen zvyk a připadá mi to klidnější?





Samozřejmě, že sem tam potkám nějakýho šílence, ale připadá mi, že to není tak často, jako to bývalo.