Do novely zákona to fungovalo takto.




Auto do 3500 kg mohlo tahat přívěs do 750 kg, tedy v součtu dokonce 4250 kg.








Zároveň auto mohlo tahat těžší přívěs za splnění těchto podmínek:




pohotovostní hmotnost auta musela být vyšší, než celková přívěsu,




souprava nesměla přesáhnout 3500 kg, vždy závěs (koule, hák) auta musela mít v TP potřebnou hmotnost přívěsu.








Příklad: auto celková hm. 2000 kg, pohotovostní hm. 1500 kg,




přívěs brzděný 1400 kg. V TP hm. přívěsu min. 1400 kg.








Policajti to stejně nemohli rozchodit, protože to nechápali.








Součet auto 2500 kg + přívěs 1100 kg nebyl přípustný, neboť přesahoval 3500 kg.








Absurdistán nastává u marketů, které prodávají nebrzděné přívěsy




o celkových hm. 750 kg, které nesmí tahat menší vozy např. Fabie,




protože v TP mají nebrzděné přívěsy 600 kg (některé i méně).








Toto pro změnu policajt neřeší, asi jim stačí, že nepřesahuje 750 kg.








Po prozkoumání novely napíšu nový příspěvek.
Dobrá zprávy, špatná gramatika. Pardon🙂
dobré zprávy 😉
Dle tohoto přechodného ustanovení zákona naše řidičáky zůstavají v platnosti ve stejném rozsahu. Čili vlek i nad 750 je možný🙂








http://www.doipo.cz/aktuality/obytne-karavany-novela-silnicniho-zakona/
🙂:-)🙂


Copak policajt, ale asi ani zákonodárci nevědí, co napsali🙂








PS:Zeptám se tupě-oni tenhle paragraf zrušili úplně?
Já jsem došel k názoru, že bod C) byl zrušen protože to žádnej policajt neuměl spočítat 😉
Díky, tak nějak si to též vysvětluju🙂


Z hlediska logiky ano, ovšem ta bývá občas orgány ráda opomíjena🙂





Ovšem, je zajímavé, proč je v tom bodě a) zmíněna ta hmotnost přívěsu max. 750 kg🙂 Opět to vypadá na hrůzný zákon- slepenec🙂





RST:


Odmítám si oběhávat a platit další papíry jen proto, že by mně někdo omezil platnost stávajících. (jen tak z plezíru a nekompetentnosti).
pajk: No platí A nebo B nebo C. Musíš splnit podmínky jednoho ze tří písmen nikoliv současně. Písmeno C se na písmeno A odvolává jen ohledně definice vozidla.
Řešíval jsem tyto věci taky, až jsem si loni udělal B+E a snad můžu mít relativně klid, než to zase nějaká chytrá hlava překope.
Dík, pěkné,přehledné🙂


Jen jsou zajímavé ty formulace (zkráceno pro potřeby autařů🙂:





(4) Řidičské oprávnění skupiny B opravňuje k řízení


a) motorových vozidel, jejichž


maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg,k tomuto motorovému vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo o maximální přípustné


hmotnosti nepřevyšující 750 kg,





a současně je v odst. c napsáno:





c) jízdních souprav složených z motorového vozidla podle písmene a) a přípojného


vozidla, pokud maximální přípustná hmotnost soupravy nepřevyšuje 3 500 kg a maximální


přípustná hmotnost přípojného vozidla nepřevyšuje pohotovostní hmotnost2) motorového


vozidla.





Podle bodu c) mohu řídit (s "Béčkem"-při splnění podmínek) soupravu s vozíkem nad 750 kg, dle bodu a) nikoliv.





Nevíte, co platí?
http://www.cspsd.cz/images/stories/Aktuality-v-legislative/novela_2011_2.pdf





Tohle je proložená stará a nová verze - to barevné platí teď, škrtnuté je staré znění. V novém zákoně je to paragraf 80a ve starém 81.
S.D.G.


A nemáš někde prosím číslo té novely, ve které to změnili?





Cítím se dost omezen na svých právech, pokud je to tak.


Doteď jsem mohl tahat vozík nad 750 kg (pokud souprava měla méně než 3500kg) a najednou nesmím, pokud si nezaplatím další rozšíření ŘP.





Začíná mi to pěkně štvát, co si stát dovoluje a bere nás u huby nejen materiálně.


Co bude dál-omezí nám maximání výkon auta, které smíme řídit, nebo třeba barvu, či typ?
Hm, mám vlek 1300kg, dnes jsem si dal udělat kouli na druhé auto a podle tohoto svinstva bych si měl dodělat Ečko, potěš koště. Dost jsem to řešil při nákupu vleku a přesně v odkazu na celkovou hmotnost soupravy pořídil...
...jo a omezení 3,5t pro B se teď výslovně týká celé soupravy ;o(
Tuším, že mě tedy nějaký byrokrat okrádá o možnost řídit soupravu dle bodu c) , tedy například přívěs s maximální přípustnou hmotností 1500kg za vozidlem s pohotovostní hmotností >1500kg a maximální přípustnou hmotností <2t.





Máte k tomu někdo fundovaný výklad..?
...nevím co je to zmíněné rozšíření rozsahu, asi B+E, ale porovnejme to se starým zněním:





§81 Odst.4 Řidičské oprávnění skupiny B opravňuje k řízení


a) motorových vozidel, s výjimkou vozidel uvedených v odstavci 2, 3 a motocyklu o výkonu nad 25 kW nebo s poměrem výkon/hmotnost přesahujícím 0,16 kW/kg nebo motocyklu s postranním vozíkem a s poměrem výkonu/hmotnost přesahujícím 0,16 kW/kg, jejichž maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg a s nejvýše 8 místy k sezení, kromě místa řidiče; k tomuto motorovému vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 750 kg,





b) traktorů a pracovních strojů samojízdných, jejichž maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg,





c) jízdních souprav složených z motorového vozidla podle písmene a) nebo b) a přípojného vozidla, pokud maximální přípustná hmotnost soupravy nepřevyšuje 3 500 kg a maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla nepřevyšuje pohotovostní hmotnost motorového vozidla.
Nový rok - nová úprava zákona - a oblíbené téma....





Aktuální znění zákona 361/2000Sb. praví:





§80a (1) f) Do skupiny B jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v písmenech a) až e), jejichž největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg, s nejvýše 8 místy k sezení kromě místa řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy nepřevyšuje 3 500 kg nebo v případě rozšíření rozsahu nepřevyšuje 4 250 kg.