A pokračuje i "Kult Rapidu" na škodováckejch stránkách. Hezky propojená minulost s propagací současnosti. Za mě palec nahoru, tohle se hodně povedlo.
Já jsem se s ním teď kočkoval na dálnici a jediné co se mi nelíbilo byl výkus nad značkou u kufrovejch dveří, jinak je to hezký auto a s panoramatickou střechou bych ho asi i zkousnul 🙂)).
A Rapid Spaceback v posledním čísle Světa Motorů v obvyklém redakčním "testu".


Asi si Spaceback dojdu někam prohlédnout naživo zblízka. Z obrázků a semtam potkanýho na cestě se mi to auto líbí.
máš pravdu Radku Rapid má uložení zároveň s podlahou, včera sem přezouval služebáky tak sem to omrknul a pak sem si vzpomněl co kritizovali novináři na testovacích rapidech, dostali je totiž na 17" salámech a to touklo na zadní nápravě 🙂
Sorry, no japonci maju inu zivotnu filozofiu, stale to tam s nimi natriasa .......tak maju k cloveku a veciam iny pristup
Janku, to je voda na mlýn Emovi, zase jeden japonec 🙂)
Caimane tebe normálně uděláme tiskovím mluvčím nás všech 🙂 krásně jsi to napsal 🙂
Eme, s tím kamenováním to byla prča... vždyť mě znáš, ne?


Ta myšlenka není o tom vytřískat ze Škodovky co se dá. Osobně si velmi dobře uvědomuju, že Škodovce ujel vlak už na konci 60 let, kdy se rozhodli pokračovat na platformě 1000ovky a tohle rozhodnutí se táhlo až do roku 1990 (konec výroby Rapida), ale na druhou stranu, kdyby tenkrát dostali povolení, rozhodnout se jinak, určitě by nebyl tenhle web zaměřený na eRka a my jsme třeba nedělali srazy Hundertů.


Prostě, tenkrát bylo RVHP a řízení na pětiletky a lidi nadávali, že nám Rusové nepovolí dělat větší kubatury a kdoví co, ale ty auta se stejně prodávaly a s odstupem času si je třeba i pár nadšenců zamilovalo...


Chtěl bych vidět ty největší odpůrce dnešních Rapidů (mě osobně se to auto taky moc nelíbí, protože má víc dveří než má správný Rapid mít) co by říkali s dnešními zkušenostmi na eRka v 70 letech v porovnámí se západní konkurencí.... Taky by to nejspíš byla jen spousta kritiky a opovržení.... a kdo by to řekl, po 40ti letech už to nikdo neřeší a všichni máme radost, že se nám ty stroje daří držet při životě i navzdory EuroEkošimlovi.


A když se konečně začne blýskat na lepší časy ohledně podpory od Škodovky, je super ukázat, že ty auta máme rádi a nejsou to jen popelnice na sešrotování.... HOWGH
Už nebudu více přispívat do diskuze. O Rapidu se bavit nebudu, protože mi za to ani nestojí. Spaceback pak je pouze spotřebním zbožím na poskakování kolem komína pro západoevropana, nic více, nic méně.


Co jsem chtěl řici bylo řečeno, každý nechť s tím naloží podle svého. Pokud se nad tím někdo kriticky zamyslí, tak budu nadšen.


Nikoho jsem nikdy z ničeho neosočil.


Natož pak Caimany, kteří jsou srdcaři a mám k ním velkou úctu.


Vytřískejte ze škodovky co jde, dokud to jde!!!
Dovolil jsem si malou úpravu 🙂
Pokud mě paměť a znalosti nešálí, tak u Rapidu, OI a Roomstera je náprava a přilehlá podlaha shodná, včetně Golfu 4 a jiných koncernových sourozenců. OIII je na jiné platformě a tam to může být jinak, ale opět shodně s ostatním koncernem.





Takže hezky se nadává na škodovku, ale původ myšlenky je někde jinde.
No a když už je zase řeč o Rapidovi, tak jen malý postřeh k těm nápravám, problém není ve vlečče jako takové, tu škodovka dovedla k absolutní dokonalosti ve Feldě, ale problém je v jejím uložení v rapidovi a potažmo i O III u feldy je její uložení v karoserii zároveň s podlahou a u rapida a O III je její uložení v karoserii výše a tím vznil malý problém s kinematikou a to jsou ty zmiňované nevýhody oproti multilinku,





a tak se tedy musíme zeptat kde tedy soudruzi z NDR udělali chybu 🙂
Jednou to začít muselo a začlo a myslím velmi pěkně lidé si taky všimnou že nejezdíme paštikama ale veteránama že?
I já jsem tohle vlákno začal z radosti, že se škodovka začala hlásit ke své nedávné minulosti.





A za mě jsem pořád rád, že se tak děje. Koneckonců, k čemu jinému by se měla historie využít, než k propagaci současnosti? Není snad nic lepšího, než mít na čem stavět a k čemu se odkazovat.
JIrko, nikdo Te nekamenuje a ja jsem osobne moc rada, ze se to takhle vyvedlo 🙂





Todle vlákno je o historii Rapidu v ramci nove reklamni kampane na novyho rapida, vse ostatni co se tu resi kolem je OT 😉





nikomu nazory neberu, ale nikdo ho nevezme ani me ... jsem moc rada za to, ze todle bezi a ze se o historii mluvi ... mam z toho radost a taky z toho, ze se to nataceni na vasem srazu povedlo ...





Je to kampanm ale jak jsem psala, na to se nikdo nepta ... budme trochu povrchni a uzivejme si, ze se konecne pise o historii zadohrabu a navic tak pekne 🙂





za me maji kluci co to delaji jednoznacne palec nahoru!
Tak koukám že ta debata fakt houstne...


Prosím, nekamenujte nás, ale když se mi asi před měsícem ozvala Lucinka tak jsme s Klárkou vůbec netušili, že se to vydá tímhle směrem. Nejdřív chtěli jen kontakty na lidi s Rapidama a nokonec jsme je natáhli i na sraz a musím říct, že toho vůbec nelituju.


Pro nás všechny to znamená snad pozitivní posun, protože se na nás přijeli podívat nejen filmaři a lidi z reklamky, ale dorazili i zástupci Škoda auto a přivezli nám dokonce i nějaké věci (kšiltovky apod.) na rozdání mezi lidi a co víc, dokonce z nich vypadlo, že by chtěli podpořit škodovácké veteránisty ať už mají jakékoliv auto...


A pokud to tak opravdu bude, pak je potřeba jim ukázat, že jsou lidi, kteří starší Škodovky mají a žíjí tím...





Jinak samozřejmě uznávám, že to je reklamní kampaň, že je spousta věcí dost upravených, aby nový Spacebag vypadal co možná nejlépe atd... A ohledně toho sprintu na 400m, Tomáš Zdrubecký ho na trati dal se svoji eResou asi o 3 desetiny sekundy, ale to samozřejmě do reklamního spotu nedají.... 🙂
Tak si kup i30 nebo starou Carismu. Mě je to vážně jedno. A vyber si třeba puntíkovaný potahy. Když o tom všem víš víc, než tým vývojářů, nech se najmout do automobilky a ukaž všem, jakej seš bourák.





Sorry, už mě eme nebaví tahle diskuze. Měl jsem za to, že jsme si o tom napsali něco přes vzkazy a tady už to bude o Rapidu a ne o konstrukci náprav a kolik šikmookejch má kde lepší šroubek. Tak si o mě mysli, že jsem hlupák, že jezdím nemoderní zaostalou předraženou škodovkou k ničemu a snaž se mě na silnici nepotkat, abych ti náhodou svojí klikovou nápravou neublížil.





Až se dostaneš do fáze, že budeš kupovat nový auto, přeju ti, aby sis mohl zkonfigurovat jen to nejdokonalejší. Pak se mi v něm přijeď ukázat.
Pak se současné Hjondé i30 zaměřuje i na těch zbylých 10%, protože tam je víceprvek už od základu (290tKč). Takže to je další voda na korejský mlýn.


Stejně jako si vybírám motor, výbavu, barvu, převodovku, panoramatickou střechu... tak by nemělo být problém vybrat si i nápravu.


Nevěřím, že by Wolfsburg dával do svých aut něco zbytečně navíc, trpí spíše chorobným šetřením (a to zejména v posledních letech na nevhodných místech). Abychom se s takovou u OIV nedočkali listových pružin, jelikož se jedná o levné, spolehlivé, léty prověřené a na údržbu nenáročné řešení 😉
tak tak Radku i ženská může jezdit v poršáku asi se nikdy nedostane na limit aby jí zasáhlo do řízení PSM obdoba ESP a vůbec jí přitom nezajímá jestli má nějakou starou nebo novou vlečku a motor vzducháč nebo vodník 🙂





KDB taky mě sere politika koncernu, ale škodovka má novýho ředitele který na koncern moc nedá jede si svou i přesto nemáme high technologie páč pak by ostatní koncernový auta(hlavně fau cvaj) asi byly neprodejný 🙂 už tak mají se škodofkou dost problémů a nový spacebak jim asi udělá další vrásky na čele





a vůbec zastřelte(obrazně) nebo odstřelte toho nemístně šťouravýho eminema, nějak toho člověka nemám rád ač ho vůbec neznám nebo možná i proto... kalí vodu Jindřichu kalí vodu 🙂
tak tak Radku i ženská může jezdit v poršáku asi se nikdy nedostane na limit aby jí zasáhlo do řízení PSM obdoba ESP a vůbec jí přitom nezajímá jestli má nějakou starou nebo novou vlečku a motor vzducháč nebo vodník 🙂





KDB taky mě sere politika koncernu, ale škodovka má novýho ředitele který na koncern moc nedá jede si svou i přesto nemáme high technologie páč pak by ostatní koncernový auta(hlavně fau cvaj) asi byly neprodejný 🙂 už tak mají se škodofkou dost problémů a nový spacebak jim asi udělá další vrásky na čele








a vůbec zastřelte(obrazně) nebo odstřelte toho nemístně šťouravýho eminema, nějak toho člověka nemám rád ač ho vůbec neznám nebo možná i proto... kalí vodu Jindřichu kalí vodu 🙂
No myslel jsem to asi tak, že kulometem taky zabiješ mouchu, ale jednodušší plácačka udělá stejnou službu. A třeba motory, dejme tomu do výkonu kolem 120kW, pořád ještě nejsou natolik výkonný, aby většina řidičů auto někdy do mezní situace dostala. Jednoduchá náprava vede auto pořád natolik spolehlivě, že se složitější konstrukce nijak zásadně neprojeví.


A proč nedávat zrovna tuhle volbu? Jednosuše proto, že 90% lidí nemá tušení, co se pod podlahou auta skrývá a vlastnosti nerozliší.


Mohli bychom začít klidně volat po závěsech kol jako mají F1, protože vedou přesněji, ale má to v běžným provozu smysl?





Už jsem tu zmiňoval odpověď J.Hauglanda na šťouravou otázku, jestli se s úzkou kyvnou nápravou na 120S nejezdilo naprd a on odpověděl, že se s tím jezdilo "very well". 130RS měla nápravu lepší, LR ještě lepší. Ty rozdíly, zejm. pro běžného smrtelníka, nejsou skutečně tak markantní, jak z toho novináři dělají. U 1,8T, 2,0T RS se dá předpokládat častější jízda poblíž limitům, tak si zaslouží "lepší" podvozek. Tak jako tu teď řešíme klikovou / víceprvkovou nápravu, můžem klidně řešit provedení fabie I a II, protože je mezi nimi taky velký rozdíl, v neprospěch F II. FI je na svou třídu velmi kvalitní auto, robustní a zpracované na úrovni o několik tříd výše.





Svezl jsem se už v životě se spoustou různých aut. I různé počty km, takže něco hodnotit můžu, něco moc ne. Nepamatuju si žádné vyloženě špatné auto, se kterým by se mi nějak vyloženě špatně jelo, nebo že by neposlouchalo. Jsou 2 auta, která jsem si negativně zapamatoval:


Peugeot 208 a poslední Opel Astra. Ale i s těmi se dalo normálně dojet, kam jsem potřeboval. Negativa byla v něčem jiném, než jsou jízdní vlastnosti a konstrukce podvozku.





A ještě maličkost k vyrobení kritické situace. Není to zdaleka jen o síle a rychlosti motoru. Bezpečnost provozu je hlavně o mozku řidiče. Teprve až potom následuje počet pytlů, zkratek a prvků nápravy. Výkon motoru, rozměr pneu, kecy v prospektech a X zkratek dávají spoustě lidí falešný pocit sucha.





Takže vážně už dost polemik o počtu pák v zadní nápravě.





Já jsem rád, že se situace obrací a že škodovka začíná využívat svou nedávnou minulost ke své propagaci. Nelíbilo se nám, že se na historii vše vzadu zapomíná, spoustě lidí se nelíbí, že se k tomu teď hlásí. Co vlastně chceme? A můžem se těšit na další nové modely. Fabia III, Superb III, možná něco většího než Yeti, facelift Rapida, možná něco místo Roomstera. Škodovka prostě frčí ať se to někomu líbí nebo ne. Budou nějaký další akční modely, tak bude furt o čem plkat.
Radku,zaujaly mě dvě věci v Tvém posledním příspěvku .


- ohledně zbytečnosti lepší nápravy - jsem přesvědčený, že pro bezpečnost (kterou se škodovka ráda ohání)je lepší podvozek vždy lepší. Většina motorů je dost rychlá na vyrobení kritické, nebo mezní situace.





- proč je hovadina nechat se zákazníka rozhodnout ??


Jasně, že nemúžou říct: chceme srazit cenu a levnější náprava je taky dobrej způsob a vy (zákazníci) to prostě zkousnete.


To je furt o tom přístupu, kterej mi u koncernu vadí....
1) 2 dost neporovnatelný auta


2) elektronika zasahuje v hodně krajních situacích, takže bys rozdíl nezaznamenal.


3) jel jsem závody s Citigem, s ASR, ABS, EDS, ESP... Až při hodně razantní jízdě s kvičícími pneu do toho začala elektronika kecat. K mojí smůle tak, že mě to zbytečně zpomalilo, ale to je jiná básnička. Vsadím se, že bys při takové jízdě neměl ke kvičení taky daleko. Ani bych snad nechtěl zkoušet, v jakým režimu jízdy zasahuje elektronika u O III.





4) už prosím dost polemiky o konstrukci nápravy. Jak zmínil Ladis, je to diskuze o rapidu, ne o konstrukci podvozků aut a jejich vlastnostech. Je to debata o ničem. Je nesporné, že víceprvková náprava má lepší vlastnosti, ale pro slabší auto je zbytečná. A je hovadina nechávat na zákazníkovi volbu, jakou chce nápravu. Škodovka (celý koncern) tímto jen přiznala, že holt u platformy A5 přehnali zadní nápravu a že pro většinu modelů je zbytečná.
RST> No vidíš, a mě je kufr o oktávky (kombi) skoro malý, stačí vozit kočárek... naštěstí už malá dorostla do golfek a už se to jakž-takž dá vydržet, ale cesta do Norska když velký kočár zabral víc než polovinu kufru byla docela tryzna...
dragon: sedan multilink má a je samozřejmě škoda, že hatchback o něj přišel. Však také ve srovnání s předchůdcem třeba Type R ztrácí (ale nejen kvůli tomu) http://youtu.be/PaYW1mUE8RI?t=3m39s


Pokud bychom povypínali elektroniku a nechali mluvit jen fyziku, tak hádej na koho bych si vsadil v lešenářském duelu OIII vs. Civic...
Asi si někam dojdu vyzkoušet Spaceback, i když zásadní rozdíl oproti liftbacku nečekám. Rozhodně nebude nejspíš příležitost jet tak, aby se jiné rozložení hmoty projevilo.


Ale prohlídnout zblízka si ho chci.


Nějak nerozumím tomu prahnutí po čím dál větších autech, větších kufrech, když to málokdo, málokdy skutečně využije.
áááááááááááá mě se hróóóóóózně lýbý když se zde řeší všcko možné jen ten "Rapid" 🙂








něco podobného jako když se zde řešil Rapid a kdo v něm jel...a překvapivě ho nejvíce hanili ti kdo v něm vůbec ani neseděli natož aby ho řídili 😉








a včíl se zde řeší octáva a její vlečka vs. multilink a přítom, odborníci tvrdí že normální uživatel nepouná rozdíl tak vocogou furt de ?
To chápu, ale nemůžu se nezeptat - která automobilka podle tebe je "politicky" lepší? 🙂
U kliky v Octavii III si myslím, že většinu lidí zaráží, když o tomto řešení MB mluví jako o skoro lepším, než je víceprvek - ten kdo si pamatuje zavedení víceprvku s velkou slávou jako pokrok, teď buď kroutí hlavou, nebo si rovnou připadá jako blbec.


A to je to, o čem pořád mluvím - že mi vadí především politika škodovky, potažmo koncernu...
Em> hele, bez víceprvku se v klidu obejde i tebou zbožńovanej Civic, tak proč si na něm najednou tak zakládáš?





Zajímalo by mě, kolik km za rok najedeš, že máš potřebu řešit tyhle věci. Z pohledu praktickýho použití je podstatnější, jestli má to auto dobře přístupný odkládací schránky a jestli se dobře bude připojovat nabíječka na telefon... Až budu vybírat auto pro manželku, bude mi úplně jedno kolik prvků má zadní náprava.
Když mi šéf vývoje nové Octávie řekne, že je k vlečené nápravě dovedlo rozhodnutí snížit hmotnost vozidla o 16 kg, ekonomická výhodnost, výhodnější servis a technická kvalita nové nápravy, tak čtu úplně něco jiného. Taková argumentace by se hodila i kdyby z Octávky udělali tříkolku. http://www.auto.cz/ceske-auto-ceske-remeslo-72381


Snížení hmotnosti by mohlo být za jiných okolností výhodné, ekonomická výhodnost (zjevně pro výrobce, asi méně už pro zákazníka), výhodnější servis-jak již zaznělo, není s ním ani u víceprvku žádný podstatný problém. Sice nevím, kolik činí rozdíl v nákladech mezi oběma zadními nápravami, ale tipuji, že to vzhledem k ceně vozu nebude závratná částka. Bylo by ideální, kdyby si člověk mohl doplatit rozdíl do víceprvku a mít ho tam.


Samozřejmě na to máme každý svůj názor a já ho nikomu neberu. Každé zboží má svého kupce. Ale vzhledem k tomu, že víceprvek je bez diskuze pořád o něco "lepší", tak se nemohu radovat z mezigenerační degradace technické úrovně vozu (v tomto ohledu). O to více mě to překvapuje, když je globální pokles prodejů a sama automobilka se zbaví jednoho z Es v rukávu u svého stěžejního modelu, se kterým má v plánu se dostat do TOP 10 nejprodávanějších vozů světa 😉
Dojel jsem do Chorvatska Rapidem 136, dojel jsem tam Feldou 135 a dojel jsem tak Oktávkou 1. Rozdíl byl znát ve všem možném, ale v podvozku to nebylo 😀
To Jeník....Jeníku souhlasím. Lépe bych to nenapsal. I když se mi na tohle téma už ani moc psát nechce. Vystihl jsi, podle mého, situaci velice dobře. Stačí se podívat, za kolik se Škodovky kupují v Belgii anebo v Německu. A příjmy pracujících Němců a Belgičanů jsou opravdu někde jinde. Takže jinými slovy - také nechápu proč jinak slušné Škodovky drancují kapsy českých zákazníků. Spíš nechápu, proč v době krize jsou prodeje Škodovky pořád v Česku docela vysoké. Hodně "spolknou" podnikové flotily. Ale i ty se už poohlížejí po levnějších řešeních. Já ve svém okolí neznám nikoho, kdo si koupil nové auto. Natož pak Octavii či Rapida. Ale občas nějaké nové Rapidy a Škodovky potkám. To je pravda. A to je dobře. Práce ve Škodovce pořád živí dost českých lidí... Ale je to také otázka tržní ekonomiky. Když se auta z MB prodávají, proč by jejich cena měla být nižší.... že..
Jestli si vzpomeneš, na přednášce někdo zkoušel Hauglanda, jestli se dalo vůbec vůbec závodit nějak rozumně se 120S s úzkou kyvkou vzadu... docela hezky odpověděl, že to fungovalo "very well".


To mi jen potvrdilo, že není třeba do eRka páchat vlečku a jiný novosti, stejně tak funguje rapidí kliková náprava a není třeba nutně víceprvku.


Stejně tak je vpředu lepší lichoběžníková náprava, ale všichni používají McPherson kvůli jednoduchosti a ceně. A co teprve přední lichoběžníková náprava Audi s pohyblivou osou otáčení kola. To bychom po ní mohli volat stejně jako po X prvkovém zavěšení zadních kol. Je vyspělejší, dokonalejší, lépe vede auto, ale ne zase o tolik, aby to stálo za to ji cpát všude.


Jsou pracovní oděvy, jsou konfekční oděvy, jsou značkové oděvy a jsou oděvy šité na míru u nejvyhlášenějších krejčích. I kofnekce může být pohodlná a moderní, jen si každý musí umět správně vybrat. A s auty je to stejné. A auto z druhé ruky je pro mě stejné jako hadry ze sekáče.(a to není ve zlém, skutečně mám i oblečení ze second handu a nestydím ze za ně)
Lucinko Spaceback dobrý. Ale ještě by kluci šikovný z Mladé Boleslavi měli vymyslet něco s muzeem. Něco tak neosobního jsem dlouho v automuzeích neviděl. Neosobní, studené a dost trapné... ALe peněz tam teda proletělo dost. Možná zbytečně moc. Zdeněk
Pán je asi moc nóbl, já vzal rodinu do španělska erkem a taky s plným kufrem 😀 Ale pravda, možná tam mám vzadu víceprvek, už dlouho jsem se nekoukal 🙂


Nicméně oháníš se tu opravdu dobrými odkazy, začal jsi tn.cz a skončili jsme u auto.cz. Auto.cz už dávno není to, co bývalo, ta úroveň je žalostná, toť můj skromný názor.
A co maj chudáci psát za kecy, aby naplnili kvótu stránek? Vsadím se, že když jim dopředu neřekneš, s čím jedou, sotva poznaj benzínovej motor od naftovýho, natož konstrukci nápravy. Většina z nich by je od sebe nepoznala ani kdyby měli auto na zvedáku.





Já kdybych měl vzít rodinu do Chrovatska, tak pojedu prakticky čímkoli, co mě tam doveze.





Tyhle novinářský kidy jsou o chování auta v mezních situacích a ještě to zpravidla testujou individua, který neuměj pořádně jezdit. Je pár skutečně motoristickejch novinářů, kteří píšou a testujou seriózně a smysluplně. Zbytek (většina) je bulvár.





Blesk jsou taky noviny, Rytmus života časopis a VIP zprávy jsou TV zprávy. Jen méně inteligentní část národa je bere vážně. Jako humor to je občas dobrý. A stejně tak na tom jsou i motoperiodika, ať papírová, tak i webová.





A tohle mě právě mrzí, že se informace z bulváru berou jako seriózní a hodnotí se podle toho auta a jejich výrobci. Hodnotí snad někdo Karla Gotta podle žvástů ze Super.cz a podobnejch hnojů?
mkupe: "...Po doplnění 320 kg nákladu se podvozek 1.4 TSI začíná potit, ale elektronika ho v tom nenechá. V rytmu oblouků kabinu „objíždí“ charakteristické chroupání brzd, jak ESP zasahuje postupně na všech kolech, v této fázi už navíc i opatrně snižuje výkon motoru. ..." zdroj http://www.auto.cz/podvozek-skody-octavia-iii-vlecena-zadni-naprava-viceprvkova-73747 a v podstatě podobná hodnocení najdeš i v jiných srovnáních. Jinými slovy, kdybych měl vzít rodinu do Chorvatska a jel bych typicky s plným kufrem, tak ačkoliv 103kW už je pěkná porce výkonu, tak bych mnohem raději volil 1,8TSI právě kvůli víceprvku.


Tohle video není tak úplně k tématu, ale stojí za zamyšlení http://www.autoweb.cz/1783-pozor-na-pretizene-auto-varuje-adac-video/
KDB: samozřejmě, ať si každý píše a kritizuje nebo chválí co chce, moje poznámka směřuje spíše k obsahu některých příspěvků, jako například: ... Eme to co tě dnes u těchto aut může oddělovat v jízdních vlastnostech od černého pytle jsou spíše aktivní bezpečnostní prvky jako ESP atp. ... A ta odpověď mě pobavila: ...Vítek: souhlasím, ale prve to kolo musíš mít na vozovce, aby měly tyto systémy účinek. Poctivá strojařina má být základ a elektronická cinkrlátka mají být navíc. Bohužel, dnes se to odrbává a následně se to retušuje elektronikou...


Proboha co je to za žvejky, co je na té konstrukci nepoctivého, myslíš to vážně, že se nějaký konstrukční zmetek pustí jen tak do výroby a elektronika tam je od toho, aby ty špatné vlastnosti dorovnala?


Já si vůbec nemyslím, že to tak funguje, a proto se mi příspěvky tohoto typu vůbec nelibí.
Eminem - a to je právě ono. Rapid i Logan jsou použitelností konkurence schopná vozidla a musíš je něčím odlišit (pohoršit vůči mateřským).





Degradaci Dacie jsem měl namysli především to, že ta nejspíš nikdy nebude vyrábět vozy vyšších cenových tříd, jako to "může" dělat Škoda (byť nabarvené anténky na Superbu tak jak ji má Passat se nedočkáš 😀 )
Uf poněkud to tu houstne...


tento web není škodavšechno.cz to 110R je pro mnohé z nás vcelku podstatné... Pokud se ohlédneme zpět do historie tak 110R byl poslední vůz o kterém se s jistou rezervou dalo hovořit jako o voze jež se mohl ve světě ukázat (reálně však 1000MB či spíše Octavia, Felicia) potom už jen brutální propad na úroveň čínské rikšy. Favorit znamenal mohutný skok, ale stále jen do podprůměru a teprve investice VW dostaly Škodu do toho mainstreamu (z Renaultu bych až tak strach neměl - Dacia na tom není o moc hůře a to jsou Rumuni o pár let za námi). Osobně nemusím fanatiky jakéhokoli druhu a tedy ani škodovkáře do morku kostí (ono i to eRko má dost neduhů ale stejně mám 4😉. Kritizovat konstruktivně škodu zde, je proto tedy více než ok, možná že se nám to celé někdy posune.


Za sebe zopakuji že mám OI (posloužila, leč dožila 1,8T 20V sice jede, ale 9,5/100 nic moc) i OII a obě auta jako taková slouží dobře a nemám s nimi zásadní problém jen nová by u mne nikdy nebyla. Původní cenavka byla 800 u OI a cca 890 u OII a za to si u konkurence šlo výrazně více dopřát. Proto je nový "malý" vůz Fiesta (stále si trvám na tom, že srovnatelná Fobie /to že mi přijde poněkud hnusná je jen navíc/ byla o 80 - 100 dražší). Škodovka nedělá špatná auta jen jsou dle mne drahá a jako zákazníka mne vcelku uráží když to stojí sice od 199 900 ale má to řidítka a dřevěnou židli z kina (třeba příplatek za přípravu pro radio není už ani k smíchu...).
Chrobáku, prohlídl jsem si současné Dacie a nemohu úplně souhlasit. Udělali celkem velký skok, až jsem byl sám překvapen. Když škodovka mluvila o lidovém voze (často se mluvilo o nástupci Felicie), tak jsem si představoval to, co předvádí Dacie (především v ceně).


Interiér je sice jednoduchý, ale má svou úroveň a exteriér se mi dokonce celkem líbí. Hodnotil bych pozitivně i panel multimédií, který byl přehledný a svižný. Ve všech ohledech mě pozitivně překvapil nový Logan. Bohužel mé dojmy jsou pouze statické. Přesto si myslím, že za ty peníze rozhodně neprohloupíš.
Obrovská výhoda koncernu sdílení platforem a dílů je zároveň obrovský problém jak vyřešit vzájemné parazitování značek. Jakákoliv automobilka v koncernu dnes dokáže vyrobit stejné auta jak ta druhá, je ale nutné nastavit nějaké hranice.


Řešit se to dá tak jako to dělá Renault s Dacií - naprosto jednoduchá technika, působení laciným dojmem, degradace jména značky a cílení pouze na nenáročné zákazníky.


Mě se řešení VW a Škody líbí podstatně víc. Škoda dostala za úkol dělat v rámci koncernu "rodinná" auta (Seat "sportovní"😉 ale obyčejnější nežli VW. Může si udělat auto jaké chce, jenom se nesmí trefit do stejné kategorie jako VW a musí zůstat "obyčejnější" (levnější - ne cenou, ale hodnotou). Proto Yety nebude nikdy jako Tiguan a Snowman jako Tuareg. Buďto budou větší ne nebo menší.





Pokud by vyjel Rapid kombi s velkým kufrem, měla by problém jak octavia tak golf. Za stejné peníze jako je jejich základ, by jste slušně vybavili Rapida a proč pak kupovat vyšší level? Pro mě je Rapid Spaceback (kombi s kufrem menším nežli sedan) docela zklamáním, neboť s běžným kombi rozměrem je to má představa ideálního vozu, ale krok automobilky naprosto chápu a z ekonomického pohledu se s ním nedá nesouhlasit.
Koncepce auta je daná marketingovým rozhodnutím. Neznám přesný důvody Spacebacku, ale je to něco podobnýho jako Audi A3 Sportback, koneckonců i kombíky od Kie nebo Hyundaiye jsou v podobným duchu. Stejně tak koncernoví bratranci Ibiza SC nebo Leon SC.


Velkej kombík je Octavia, tak proč dělat něco podobnýho o řadu níž.


Mě se Spaceback docela líbí a přijde mi i celkem praktickej, protože je to spíš hatchback s větším kufrem.


Takže docela pěkně zaplňuje mezeru mezi klasickým krátkým hatchbackem a velkým kombi na dlouhý platformě.
Byl bych nerad, kdyby se diskuze dostala na úroveň baníkovského kotle. Zazněly tady věcné argumenty i zkušenosti a to si myslím je podstatou dobré diskuze.


Proto bych se chtěl zeptat, jestli někdo neví, proč škodovka přišla zrovna se Spacebackem nikoliv s klasickým Combi? Působí na mě opticky nevyváženě i když je to možná o zvyku. Zase na druhou stranu hodnotím pozitivně, že na něm byly vzaty v úvahu některé výtky z Rapidu.
Karle, moje reakce nebyla jen na tebe a tvůj příspěvek. Jen jsem postupně nabyl nejen v tomto vláknu dojmu, že se to vždy zvrhne v kritiku současný MB a myslím si, že si to nezaslouží.


Přesně jak píšeš, je to mainstream, musí vyhovět mnoha kompromisům a to není jednoduchý a klobouk dolů, jak se to škodovce celkem daří. A to ne v Čechách. Důležitý jsou prodeje všude po světě. Vysoký prodeje zaznamenává západní Evropa, ale hlavně Čína, Indie a Rusko, kde se auta taky přímo vyrábí. Některých typů víc než v MB.





Takže peace.





Stejně jako každá automobilka, má i škodovka více a méně podařené typy. Škodovka naštěstí těch vyloženě nepovedenejch moc nemá. Technikou a provedením jsou dle mě skoro všechny automobilky srovnatelný a těžko dneska najít vyloženě špatný auto. Píšu pořád o mainstreamu. Při koupi auta je to z velký části o osobních sympatiích ke značce, vkusu, potřebách.
To KDB:


Krapánek se nám mění téma tohoto vlákna, ale tohle se už opravdu vydržet nedá. Nemyslím si, že Škodovka dělá všechno bezchybně, ale na druhou stranu řekni mě, která další automobilka východního bloku přežila posledních 20 let (Dacia?? Lada??) a která dokáže postavit vlastní auto?? A v případě Škody dokonce docela slušnou řadu.


A to že je to pod koncernem VW?? To je přeci i audi, bugatti, R&R, Seat (dneska podstatně horší nežli Škoda) atd. Kde je Lancia, východoněmecké automobilky, skomírající Fiat, čínský Rover nebo Saab...





Za mě dávám Škodovce 4 z 5 a zavedení a ekonomii firmy a 3,5 za vyráběná auta.





A k tvé otázce: Zkus se přihlásit na Forum fanoušku jiné automobilky a


napsat jim tam, že ta jejich značka nestojí za nic. Určitě se dočkáš pochvaly... protože tohle je jenom obyčejná provokace.
Kluci, já Vám do toho vstoupím ... nehledejte, kdo by koho poslal dp jakých míst a za co ... každý má právo vyjádřit se, ale přesně jak píše Radek, zkuste než něco napíšete nad tím trochu přemýšlet ... bez pochyby máte z části pravdu všichni ... ale jen si vzpomeňte, jak nám bylo proti srsti, že se ta naše milovaná část historie zašlapává a nikdo po ni ani nevzdechne ... není teď to, že se to začíná lepšit, tím co jsme chtěli? A ano ... za jakou cenu? Reklamního tahu, konkurenčního boje a tahu s neotřelou a více než stoletou historií, atd atd. Není jedno, co za tím je? ... Ano, v hloubi podstaty určitě není, ale když už tu firmu všichni známe a mi věřte, já v mnoha věcech hodně dobře, nemáme mít právě proto důvod k radosti, že ta firma sáhla právě k tomuto kroku v boji s konkurencí? ... Každý má právo debatovat o všem a mít názor jakýkoli ... ale nebyla bych až tak ortodoxní a vždy se zamyslela nad tím, co k těmdle krokům vede ...





Já za sebe jsem moc ráda, že konkurenční boj s nošovickou Hjondé vede k tomu, že si začínají uvědomovat, že i ta historie k něčemu je ... názory lidí se mění, stejně tak může i názor celku ... a je mi naprosto jasné, že za tím je boj o peníze, ale není právě to, že se o historii píše právě to, co jsme chtěli?





Jsem ráda Radku za to, že tu píšeš i o nových produktech a prosím, zůstaň u toho ... hovno rozumím víceprkvku nebo méněprvku, z mýho pohledu běžného uživatele mi na nových škodovkách nelíbí lacinost některých prvků, ale na druhou stranu oceňuji třeba i vzhled a nový Rapid spaceback se mi osobně vcelku zamlouvá ...





Ještě ke mě ... snažím se pro lidi dělat maximum, takže třeba přednáškový cyklus považuji za své dítko, nicméně raklamní kampaně na Rapida a jejich historická sekce není z mé hlavy ... my jen dodáváme podklady a konzultujeme to s agenturou, která to dostala zadáno 😉 ... Takže nepřechvalovat 😉 ... každopadně děkuji a jsem ráda, že přednášky a podobné akce pro veřejnost se vám líbí, budu se snažit dál 😉





Luciš
Michale a důvod je poslat kamsi ???


Smí se tu vůbec říct něco negativního o MB ?