Jaké auto za 30 až 60tis.

Děkuji za nabídky.


Em: užitkový je užitkový - 2 sedačky a nějakej prostor na bordel. Proto zmiňuju pikoně, praktika apod. Na Japonce ani Korejce mě nikdo nepřesvědčí. Jen málo jejich aut bych skousnul. A rozhodně nejsou na courání kolem komína.





Rover je zajímavej, ségra před lety tohodle anglickýho civica měla. Pro můj zamýšlenej účel použití ale není úplně vhodnej.





Ještě spíš uvažuju o něčem jednostopým, ale to taky není úplně do každýho počasí.
ja bych koupil anglii 🙂





http://www.sauto.cz/osobni/detail/rover/400/11150949?goFrom=list





predelat na LPG a je vyreseno 🙂
JJ, pikoň nebo nějaká jiná užitková varianta FE nebo FB se zdá býti favoritem. Pak ještě nějaký úlety typu Lupo, ale tam mizí ona užitkovost.
Radku, v tvém případě jednostopé vozidlo asi nepřichází v úvahu ? Jinak 2 km, paráda, bych bral hned 🙂
Myslím, že pikoň to jistí....🙂
Pikoň už tu jednou byl, proč se k němu v podobě Felišky nevrátit?
Bych to tu zase trochu oživil. Měním zaměstnání a místo 50km po dálnici se budu potřebovat přemísťovat asi 2km. A na to se mi nějak nechce huntovat fabii ani octu. Za slušného počasí a přiměřené teploty předpokládám vlastní nohy či bicykl, ale je spousta dnů v roce, kdy se po vlastních moc nechce. Navíc je to úsek, který zrovna pro bezpečnou chůzi ani jízdu na kole nebyl navrhován... Takže uvažuju o nějakém napůl užitkovém povozu, u kterého mě nebude moc bolet provoz za takhle nepěkných podmínek.


Nějaké tipy, nápady? Já nějaké vlastní nápady nám, ale o těch až později.
Mám mpičko 1.3ku 135ku 40kW. Teď je otázka, na co to ma být. Jezdím denně sám nebo ve dvou 80km, polovinu trasy RZty mezi vesničkama a druhou polovinu po D1. Mezi vesničkama mě rozhodně nikdo nepředjede a po dálnici jezdím levý pruh. Když to provoz dovolí, tak i 140. Obvykle je však provoz na 120ti. Felda je pružná a nemá problém s bezpečným předjížděním.





Ovšem má problém s nebezpečným předjížděním, tedy v místech před zatáčkou, horizontem a prostě všude tam, kde není možné bezpečně předjet a tento fakt se kompenzuje vyšším výkonem. Výkon taky znatelně klesá s přibývají osádkou a tak vézt 4 lidi prakticky spotřebuje dostupný výkon.





Nedá se s ní jezdit víc než 140. Jenže na to stejně to auto nemá konstrukci a váhu. Samozřejmě se s ní pak nedá ani uspokojivě zabrzdit.





Spotřeba - drží se kolem 6ti, při lehké noze klesá na 5.8, jezdil jsem i za 5.4. Ovšem obvykle chvátám a na lehkou nohu není čas, takže spotřeba je 6.1 nebo 6.2.





Pro mou potřebu ideální auto, které bych neměnil. A jediné co mě opravdu štve, je rejd. Což bude asi problém většiny předohrabů. Ve srovnání se zadohrabem potřebuje dvojnásobně místa na manévr.
Vitek: 1,6 se neboj, ten motor je držák, nemá problém při trochu slušném zacházení překročit 400 tis. km
Tak jsem začal koukat po feldě a divím se jaký je problém sehnat nějakou pěknou neshnilou slušně vybavenou a když už se něco najde tak je to 1.6ka 🙁 a něbo 1.3 ale 40Kw
Mě to fakt už nedá. Kde je řeč o oleji, tam je Em. Sice diskuze k prdu, informace, které i podprůměrný uživatel googlu získá do 15 sekund, ale jinak mám pocit, že k nám hovoří tiskový mluvčí výzkumného ústavu olejů snad i rostliných...
Další možné oleje s danou normou:


Orlen Platinum MaxExpert F, Aral High Tronic F, Mobil Super 3000 FE, OMV Bixxol FO, Valvoline MaxLife FE, Shell Helix HX7 AF, Millers oils XSS, Q8 Formula Techno FE 5W-30 a známý bude mít v e-shopu Motorgold Forline 5W-30 103Kč+DPH/litr





rajdo, řemen by měl vydržet 200tKm 8-D
nemineme, s řemenama přicházím tak trochu do styku a musím se smát🙂





Souhlas s Láďou.
Tak toho řemenu v oleji bych se opravdu nebál neb to uřčitě néní normální pryž jakož i na venkovním řemenu-ten musí bý rovněž odolný proti oleji





no a napínák ? napínák jako napínák jen záleží jak má provedeno stavění aby nepřeskočil a v tom je celý vtip





a tý teploty ? tak tý bych se taky nebál taky, ono je mu šumafuck jestli se ohřeje vně na motoru až na 90 st. nebo uvnitř motoru v oleji na 100 nebo i kapku víc st.
Nechtěl jsem to psát, protože to mám z doslechu (důvěryhodného), ale prý tam původně byl opravdu řetěz. Jenomže s tím měli nějaké problémy a tak tam prostě dali řemen, prý se neobtěžovali ani nijak měnit napínáky. Provedení tomu odpovídá, kdo z vás kdy viděl něco takového? Pokud vím, tak olej a klasický rozvodový řemen nejsou kamarádi. Navíc teploty ve kterých bude muset odolávat agresivnímu prostředí jen urychlí jeho degradaci. Samozřejmě ukáže až čas...
A proč by to ta "pryž" jako nevydržela? Té je to šumák. Já bych ty konstruktéry pořád dokola nepovažoval za blbce, myslíš, že si nevšimli, že mají ten řemen v lázni a nepočítali s tím?
Spotřeba oleje je velká. Nevím jaké jsou tam konstrukční chyby, ale je to i daň za viskozitu 5W-30. Jestli není motor zajetý, tak si možná ještě sedne. Pokud by se uvažovalo o vyšší viskozitě za tepla, tak 5W-40, 10W-40 není tak dobrá volba. Jako levnější alternativu třeba Durablend, který by tu normu mohl plnit http://www.olejesgaranci.cz/uvod/oleje-pro-ford/valvoline-durablend-fe-5w-30-4-litry.html nebo třeba Texaco http://www.eoleje.cz/texaco-havoline-energy-5w-30-1litr.html .


Každopádně bych si nekupoval nový litrový EcoBoost, který má rozvodový řemen v olejové lázni( http://www.youtube.com/watch?v=LNfQqHooQZI&feature=relmfu ). Prý jej má vyztužený ocelovými dráty, ale ta pryž to podle mě nemůže vydržet v tak agresivním prostředí.
Jen doplňující informace k těm nd na motory. Existují opravdu motory, na které se nedají sehnat hlavní ložiska, případně brousit kliku apod. Je to dáno tím, že je to nějak speciálně smontováno a kliku z bloku prostě nelze beztrestně vyndat a dát zpátky. Ojniční šály zpravidla vyměnit lze. Takto to má např. i VW motor 1,4 16V. Při zničení je tak nutno skutečně pořídit celý blok i s klikou.
dragon: jak jsi sám napsal, tento model motoru je pruser.





Tudíš je uplně jedno od jaké značky 5W30 naleješ.





Obecně internetové diskuze (např, jako tato) jsou k ničemu, je potřeba číst mezi řádky, hlavně zachovat logickou hlavu, tzn. v tvém případě, rychle prodat. 🙂
No s tim fordem nevím, nějak z nich nejsem odvařenej, vypadají pěkně a mají dle mého vyladěné podvozky,ale to je asi tak vše. Starší fordy hnijí snad ještě víc jak feldy a nové mají alektroinstalaci o stejné, možná horší kvalitě jak francouzi.
dejvV> Však také píšu, že to není obyčejný 5W30, to je jen teplotní specifikace. Olej dle Fordí normy pro tento motor (který je, co jsem tak zjišťoval, silně doporučovaný, jinak ty motory umírají ještě rychleji) je podstatně dražší - cca 300Kč litr (např. zde: http://www.olejshop.cz/oleje/automobilove-oleje/p/motorovy-olej-shell-helix-hx7-af-f-5w-30-ford-1-litr-sh-hf530-1/).





Nalejt tam hustší olej je možné až v poslední agonii toho motoru aby ještě chvíli jezdil a pak umřel totálně.





Když se u toho auta ta zvýšená spotřeba oleje zjistila, tak jsem to zkoumal docela důkladně a je to prostě průser tohoto typu motoru, ne žádný ústřelek, na Ford fóru se to řeší do zblbnutí. Nemluvím obecně o Ford motorech, jen o tomhle konkrétním.





Mimochodem, kouzlo celé záležitosti je také v tom, že Ford vůbec nedodává jednotlivé díly které by to nejspíš umožnily vyřešit (šály atd - nevím kde přesně ta spotřeba na tom motoru vzniká) a minimálně pár let zpátky šel objednat pouze kompletní polomotor za nějakých 27 tisíc tuším. Jestli už se dá dnes sehnat nějaký aftermarket, to netuším.
dragon : 5W30 je za 150,- A v tvém případě žravém motoru tam mužes nalejt 10W40 za 110,-
otec má 2.0 ZETEC Mondeo r.v. 1998. už přes 50 000km na olej Valar 5W40 a nežere prakticky vubec olej.





"jedna pani povídala" u Focuse je problém s korozí vaničky kufru na podvozku.





- koroze na starších (+10let) Fordech je obecně silnější než, např. na zminované Xantii.
Na Focus pozor - vsude je doporucovany motor 1.6 (tusim ze oznaceny Zetec) a jeho zivotnost neni valna - kamaradk ma najeto necelych 200 tisic a spotreba oleje je docela drsna (0.6-0.8 litru na 1000km, pravda vesmes dalnicni provoz). Vzhledem k tomu, ze to basti 5W-30 (myslim) navic ve specialni Fordi specifikaci, tak je to docela draha sranda - litr stoji neco kolem 300kc tusim.
taky si přihřeju polífčičku 🙂





felda 1,6 v combíku pokud jsou poněkud zdravé plechy tak za tu cenu máte i man.klimu+ABS+Érbegy+zrcátka v elektrice a oželíte ruční kliku na stahování oken páč máte tu klimu 🙂





je to nesmrtelné, u nás lehce opravitelné auto za pár peněz, které dovede pohonit kdejaký modernější a silnější kočár a co se do ní vleze nákladu he 😉
Noo,jak pise Michal zajimave pocteni 😀DD. Trochu se divim ze tady nikdo nanapsal nic ohledne Fordu.


Pritom to bylo jedno nejvice dovazenych aut do CZ (ojetych).


Mohu doporucit Mondeo pomer ceny a uzitkovosti skvela.


To same Fokus nebo starsi Escort,za malo penez hodne lalalala 🙂


Jak pise Vyska Volvo, noo jezdil jsem Volvo 20 let co dodat 😉


SUPER! Vetsi kombi na trhu neni 😀


Nevim jestli Ti tyto doporuceni pomohou,ale mas alespon moznost znat nazor verejnosti 🙂
Pořiďte si japonce, rádi používají atypická ložiska, která mi výborně zvyšují obrat 😀
13 km je půlhodinka na kole...a za šedesát tisíc už bude docela slušné 🙂
Pro tvůj účel bych doporučil feldu pikapa s lpg. Je to má vlastní zkušenost, akorát s favem. Sloužil dobře přes 6 let a novým majitelům slouží dál a vidím určitou chybu v tom, že jsem se ho zbavil.


A byl skoro přesně na ten účel, co chceš auto ty - vozil nás denně do práce, vozil různý materiál a nebyl problém s ním jet prakticky kamkoli a za levno.


Ale jak zmínil Michal, každej doporučí něco z vlastní zkušenosti a nakonec stejně bude na tobě, co si vybereš.
Ještě jedna doplňková informace a to, že auto by mělo mít co nejmenší provozní náklady z důvodu jiných investic(koupě pozemku, oprava stovky). Unznávám, že felda je takový největší kompromis, pěkná se dá koupit za 20tis, seženu na ni cikoliv za pakatel, dá se na ni namontovat lpg za 15 tis a po montáži lpg to umí jezdit za 8l. Ale kdybych měl bourat tak raději v té xsaře. Jinak když jsme u té feldy tak 1,3 nebo 1,6. mohl bych mít tuto za 17tis


http://skoda-virt.cz/cz/auta/favorit-a-felicie/8901-lumi-felicia-1-6-glx/


Tu pevnější kastli mají opravdu jen ty po faceliftu, měl jsem za to, že od roku 97.





Jinak jezdit stovkou by se mi samozřejmě líbilo,ale je mi líto tu moji ničit a navíc se mi na ni nepovedlo sehnat doklady
Falcone, on chtěl fakta a zkušenosti, ne něco z doslechu..


Nejsem fanoušek bawworské vrtule, ale okolnosti mě donutily pořídit si E36 s malou výrobní vadou (chybí střecha - plechová), takže mluvím o vlastní zkušenosti. Korozí tenhle typ netrpí nijak extrémně (rozhodně míň než felda), pokud je v původním stavu, tak zanedbatelně.


Ceny dílů....rameno na E46 nestojí 8tis, ale 7800,- a není to rameno, ale kompletní sada na repasi nápravy...http://e46.bmwklub.cz/viewtopic.php?f=13&t=17388&sid=290afe99476490ec469335d441fa8cb4)


Na E36 stojí rameno 1400,-(Meyle HD už s výměnými čepy, které stojí 3-400,-), blatník 400-2000,- (890,- už ve přijatelné kvalitě),nárazník 800,-, přední světlo 1.000-3500,-, komplet sada tlumičů Sachs 6.000,- - to se mi nezdají vysoké ceny.


Mám rok 1998, 178.000km a mimo destiček 🙂 bylo auto v původním stavu, bez vůlí a funkční. Dokonce i tlumiče byly ve výborné kondici.


Takže E36 bych se nebál....navíc zadokolka.
BMW v téhle cenové kategorii fakt ne - mám známou, co dělá na pojišťovně v úseku likvidace havárek a ta mi vylíčila, že prakticky každé dotažené olítané BMW vypadá na venek super, ale má shnilej podvozek.


Top Gear, ve kterém si Hammond pořídil pěkné ojeté BMW M3 E36 a pak koukal, co je to pod autem, byl celkem výstižný.


A E46 mají zase (hliníková?) ramena spojená s čepy(?) jako celek (opravte mně, pokud plácám, vím že má něco spojené s něčím), takže každé dotažené BMW je potřebuje vyměnit a je to investice 8tis. za jedno...
Pokud to má být spotřebák na crcání 13km tam a zpátky, tak poměr cena/výkon má felda absolutně nejlepší. Jezdil jsem s ní několik let Praha <-> ČB skoro každý týden, za tu dobu odjela nějakých 50 tisíc km a krom toho že jednou chcípnul altík se neobjevila žádná dojetí ohrožující závada. Auto nikdy garážované nebylo, byl to navíc první model (rok 95) a krom obvyklých bolestí (zadní lemy, vrata kufru, spoj přední blatník-podběh) žádná koroze která by stála za řeč - stačí to po zimě umýt od soli. Ceny náhradních dílů jsou v porovnání se zbytkem alternativ výrazně příznivější.





Pokud řešíš bezpečnost, tak bych volil něco z toho co doporučoval Výska, případně se kouknul po starším Saabu - u těch jsou ceny poslední dobou víc než příznivé a je to auto na svojí dobu bezpečné a navíc docela zábavné. Případně starší Mercedes, BMW, Audi, ale koupit něco rozumného nevylítaného v téhle cenové relaci je (pokud nemáš čas a chuť vyjet za hranice a koupit to tam) asi celkem utopie.





Francouzům bych se obloukem vyhnul, měl jsem Peugeot 309 a je to sice pohodlné a ten diesel byl úžasně úsporný, ale jinak ty auta vymejšlej idioti a i taková blbost jako výměna rádia je tam fakt zážitek. Pokud bys měl přeci jen nepřekonatelnou touhu po frantíkovi, tak Peugeot 405 z posledních ročníků výroby, buď diesel (to je trochu loterie) a nebo 1.8 benzín - nejede to nijak extra, ale líné to taky není a spolehlivé je to co vím celkem dost (kamarád na něm má něco okolo půl milionu km), kastle jsou zinkované a nehnijou.





Ale za mě doporučení jednoznačne felda, koroze je levně řešitelná a až tě přestane bavit jí řešit, za pár korun můžeš koupit zase jinou - ty auta jsou až hrozivě levný na to jakou dělaj službu (já tu svojí z nedostatku času na prodávání nakonec před dvěma roky pustil za 8 tisíc, i se sadou hezkých zimáků na diskách, najeto 160 tisíc km a veškerá koroze vyřešená).
Tyhle debaty mě fakt baví číst😀 Co člověk jiný názor a zkušenosti a věšina si hájí to "svoje nádobíčko".





"Jinak vyhnul bych se francouzům. Peklo na tom cokoliv dělat a už vůbec nikdy ne Citrouše.Problém snad ve všem . Kastle hnijou jako kráva elektrika na hovno ke všemu se dostáváš jak k penězům. prostě peklo všech pekel nebrat."





Čapoune jsem asi výjimka ale já nemám s citroušem problém, zato, když tady občast čtu Tvý breky co jsi již na felině vymněnil a stále to není ono, jsem rád, že jsem si ji v době kdy jsem sháněl auto nekoupil (2004), připlatil si a koupil Xsaru.





Kdybych si měl já vybrat auto v rozmezí 30 - 60 tis. Zaměřil bych se na vozy za 6O tis. Za tu cenu s co nejmladším datem výroby, počtem kilometrů (což jak víme se dost těžko dokazuje), pokud možno nebourané. A pak mi bude jendno jestli je to škoda, ww, citroen, peugeot...





Když jsem téma pročítal a padla tu Xsantia, zaměřil jsem se na tento vůz v inzerci a hledal, kupodivu jsem nenašel vůz, který by měl najeto více jak 220 tis....zvláštní, šlupky které jsou v rozmezí12 - 17 let stáří a tak málo kilometrů?! Tady něco nehraje.





A kupovbat auto od kamaráda na to raději hned zapomeňte!🙂
Jinak vyhnul bych se francouzům. Peklo na tom cokoliv dělat a už vůbec nikdy ne Citrouše.Problém snad ve všem . Kastle hnijou jako kráva elektrika na hovno ke všemu se dostáváš jak k penězům. prostě peklo všech pekel nebrat.
Já bych doporučil taky spíš Feldu neb náhradní díly stojej nula nula PRD a vše je v celku rozumně řešitelný.Moje Felda má najeto v tuto chvíli 582 tisíc a rozhodně se ji nehodlám poslat do šrotu.
Mám feldu MPI, rok výroby 99, stojí venku, jezdí denně 80km. Od loňského roku jsem s ní najel 40 tisíc kilometrů. Spolehlivá a bez koroze. Nehnije tam nic. Nekupovat starý model, pouze nový s vyztuženou karosérií. Po bouračce na dveřích oloupaný lak (šlo to přes střechu) a už je to tak přes rok a pořád to nedělá neplechu. Pořizovací náklady byly v mém případě pod 20 tisíc korun, tzn 50haléřů na kilometr. Na stavbu dobrá, když se vyndají zadní sedačky, tak je místa celkem dost. Vyndaval jsem i přední (spojuzdce). Náhradní díly pár kaček. A výměnu si může udělat zručný sám.
Já bych asi koukal po VW golf IV generace. Za ty peníze by se dal koupit ročník zhruba 2000 s 1.9 tdi 66 kw. Pěkný kvalitní auto s nesmrtelným motorem.
Accord nebo Civic 1,4 pokud by se poštěstilo 1,5VTEC, dobrý výkon/spotřeba/odolnost lze najít u Mitsubishi Carisma 1,6 16V (66kw), dobrá volba Kia Clarus, 626,323 opravdu výběr je veliký... Stačí skočit na web a seřadit auta dle ceny třeba tady www.yauto.cz


Jenom bych se vyhnul starším dieselovým japoncům a taky GDI.
Plnění koulí dělá víc lidí po republice ( cca 200,-/ks)..
Ještě mě napadlo v souvislosti s rybama a stavbou, sice na hranici financí, ale co Freelander (BA i N) a Discovery (3500kg závěs, 8-9l nafty).
stará Xantie od Citronu (.r 2000 a starší) je bomba, ale člověk se opravdu musí starat o to vzduchévé perování. Pohodnější auto absolutně není. Při výměně oleje se musí vyčistit i ty sí%tka to řada lidí nedělá.





Xantie je exot, s podvozkem nemůžeš do běžného servisu, oni si s tím neporadí a hned chtějí servisovat celý podvozek za desetitisíce.





Na citrony je chlap tuším v Praze - Velké Chuchli má plnou garáž. výměna koule výměným způsobem 700,-.





Ve francii před 10 lety se ty koule daly koupit na každé benzínce.
BMW E36 není špatná volba, stará a osvědčená technika za pár peněz.


Přidal bych i Xantii od Citroenu,a když feldu, tak pickup..., a taky Stilo a Punto od Fiatu.


A když Výska švédské tanky, tak já Rover 400 (jak benzín, tak naftu)🙂
Vítek :





koupil jsem bourané V70II D5, r.v. 2002 Měl jsem strach, nakonec jsem si opravu, kromě lakování, celou dělal sám.





Ale mám prostory, auto stálo na špalkách 4 měsíce, z důvodu že ve stodole mrzlo takže se mi nechtělo 🙂 Samotná oprava se sháněním dílů (nejlepší koupit vše najednou na jednom vrakovišti) trvala měsíc.





Údržbu (olej, filtry, bzdy, tlumiče, apod) zládne každý zručnější člověk (chlap i ženská) 🙂





auto je v automatu, spotřeba pruměr 8.





Vyšroubovat vštřiky a odnést je do servisu zvládne také každý. Před zimou se ještě chystám na komletní rozvody.





Zkus si sednout do V70II a nového auta v ceně do 300tis, pochopíš. Rozdíl jak Trabant a T700.





Kdo se toho nebojí, je zručný, má prostory koupí starší auto, nejlépé dobře bourané a opraví. Nejl=pe vlajkovou lod, bud Volvo, Audi, nebo WW, nejlépe auto ze švýcarska (švácaři jsou blázni na výbavu). Koupě nového auta na fyzickou osobu je nesmysl.





BTW, taky nejezdíte v pitomém sedanu, ale rovnou v cupé.





Na skůtru 120ccm by se ti asi nechtělo jezdil ? Hondí skůtr 125 co jezdí všude v číně se vyrábí už 40let a jezdí za 2,5L.





jestli ti jde jen o těch 13km a jinak máš ještě dalšího spotřebáka, koupil bych pěknou 120tku a máš po starostech.





A dnes bych i lakoval, takže bych to celé dělal sám. Jen osdtrojené na rovnací rám jsem to musel odvézt.
Feldy bych se nebál,při dobré údržbě taky něco vydrží a osobně bych šel do ochcávky..a toho že to bude stát venku se neboj, mě čeká už třetí zima s mojí stodvacítkou a vypadá líp než když jsem ji dovezl z garáže kde celý život stála,je to jen o údržbě a tomu času co tomu chceš věnovat..dojíždím v tom samém kilometrovém rozmezí jako ty.
Já právě s koupí auta majíci zabudované lpg špatné zkušenosti, většinou to nikdo nechce servisovat protože to nedělal. Když uř jsme u lpg jaké systémy používáte?
dodělám LPG je nesmysl. Koupil jsem auto za 65, dodělal plyn za 26. Jsem někde na 90, kdy bych měl naftu v druhý generaci. V tomhle případě jsou nějaký reálný úspory jen v rovině teorie. Měl jsem auto co jsem s plynem koupil ( finačně to je to nejlepší), mám auto co jsem na plyn předělal, příště zkusím naftu..
vhml: beru to tak, že bych vzal nejspíš bez lpg a postupem času dodělal,motor 1.8T se mi moc líbí, hlavně v octavii,ale moc nevěřím tomu, že bych sehnal auto s tímto motorem ve slušném stavu