A když celou kastli opískuju a dám do základu, tak je to taky ok? Hodlám to nechat celý opískovat dát do základu. Nebo to mám celý opískovat a pak to nastříkat odrezovačem, nebo opískovat a stříknout stříkacím tmelem??
Syntetické, ev. olejové barvy můžeš ředit "lehčím" ředidlem, tedy C6000, obráceně ( nitrobarvu ředit S6005 ) nemůžeš, to se srazí. A když je zima, tak aby to rychleji zaschlo se dá použít C6000. H
ty jo, tak mě zarazilo, že u toho Formexu maj související výrobky C6000 a S6005, dyť jedno je nitrocelulozove a druhé synt. ředidlo, nééé
crestik: zkus hledat "zinkfosfát" ne zinkofosfát, budeš mít větší výběr barev, než jsem ti napsal
to crestik:


suřík


http://barvy.cz//poradna.php?akce=openvetev&idsekce=55&strana=24&idvetev=911





zinkofosfátová základovka S2003 - FORMEX


Složení a charakteristika výrobku:


Disperze anorganických pigmentů a Zn-fosfátu v roztoku alkydové pryskyřice a chlórkaučuku v organických rozpouštědlech.


Barva je určena k základním nátěrům lehkých barevných kovů a železa. Je vhodný i pro nátěry oceli pod emaily nitrocelulózové a syntetické na vzduchu schnoucí. Vyznačuje se rychlým zasycháním.





http://barvy.cz//katalog.php?akce=vyrobek&idsekce=11&idvyrobek=48
Kdo tu něco nahodil o suříku? Taky ho doma mám, takový strašně jemný prášek, s čím se to ředí, aby se to mohlo nanést? Páč předpokládám, že na čístě očištěný povrch se to asi nesype🙂





LL: jak se to jmenuje v obchodě, tak zinkofosfátová základovka? Nějak to podle toho šíleného popisu nemůžu najít 🙂
jj Hansi já používám oboje, na drobnosti včetně dílů náprav používám zinkohliníkový sprej nebo i ten zinkový Motip a na kastli tu zinkofosfátovou základovku Dufa v pixličce a hraju si se štětečkem....pokud chci mít něco na delší čas tak musím investovat především do pořádnýho základu, žádný superspeciální vrchní krycí nátěr už to nezachrání ani nespasí a je pravda že jsem cca před 3 roky nastříkal tím zinkohlíníkem opískovanou příčku na vlečku teď jsem ji měl při pasování vlečky snad 100x v ruce, na autě a hozenou na ponku a ten nátěr je pořád jak nový prostě to vypadá jak kdyby to bylo našopovaný hliníkem 😉
Laďo máš pravdu s tou základovkou. Ale normálni zinkovej spray s podílem 95% zinku je také dobrá varianta co se základovky týče😀.


A maj to na každem rohu.Tím chci říci že není problém s přilnavostí jako u té co popisuješ.Nehleďe na to že má šírší upotřebení 😀DD
no i když dírovatou kapotu asi ani ten zinkofosfátovej zázrak nezachrání páč to opravdu kvete zevnitř...tam jedině vybrousit i třeba totálně a zalepit tmelem s hliníkem nebo skelnými vlákny a vystříkat řádně kapotu zevnitř a na nějaký čas bude klid.
🙂 jo jo, Fermex to je...
sem chytrej sem chytrej a nic s tím nenaděláš 🙂





a o tý zinkofosfátový zakladovce to tady v tomto fóru píšu snad už po 100 a nejen já 😉 a ona líp chytá na zrezlej a starej plech než na čistej a novej, tam se to doporučuje vzít 2x páč se normálně na ten novej plech nechce chytnout a maže se to jako by byla moc naředěná, tak moc je to chytrá barva.....něco takovýho bylo i v jedný reklamě : Antirezin chytrá barva na plech 🙂





a tvoje se jmenuje asi Formex nebo podobně podle výrobce
BTW: všímáš si, jak je naše debata plodná ? Konkrétně v této debatě zaznělo prvně "zinkofosfátová" a "chemicky se váže" 😀
Teď seš chytrej, viď ? 😉 😀





Já uznávám jen jednu základovku - a zrovna sem zapomněl, jak se jmenuje.
No a kdyby jsi na to vzal "zinkofosfátovou" základofku tak ti to nezrezne páč se chemicky náváže i na rezavé železo a na tomto ještě lépe drží a zabraňuje korozi a VOTOM TO VŠECKO JE 😉
Ladis: Ano, to je naprostá pravda. Ale jako kontrast uvedu druhý příklad, kdy jsem na rapida dával nový práh a protože nebyl čas, nastříkal jsem to jen základovkou. Už s tím rok jezdím a rezavé je to jen v místech, kde jsem otřel botou a v podrážce měl kamínky. Zbytek je v pohodě. Takže z toho plyne co (kromě toho že sem flink a přidělávám si zbytečně práci) ? Pro mě z toho plyne to, že když natřeš zdravý plech základovkou, tak nekoroduje ani ve venkovním prostředí. Pokud už ten plech byl načatej, tak i po řádným očištění a umístění do relativně stálého prostředí garáže je mnohonásobně náchylnější a začne znovu reznout. Toliko k těm puchýřům 🙂
odmastit a nástřik dvěma vrstama základovky. Celek jsem nechal ležet v garáži. Zhruba po měsíci se na základovce začaly tvořit malinké rzivé tečky.





Dave to ti udělá vždycky protože jsi na tu základovku nedal vrchní barvu a v tom je celý vtip 😉obyčejná základofka totiž saje vzdušnou vlhkost a začal ti znovu korodovat ( hezky česky řečeno REZNOUT ) čistý plech :O)
Tu HANESS) Nějakej bych jestě doma našel - pokud ho sháníš -o)





To že na téma "nové laky atd" nebudu psát neznamená, že nebudu číst a nebudu je používat !!! Jen už jsem prostě nechtěl vstupovat do diskuze o něčem, o čem sám NIC moc nevím ...a jak tak koukám, měl jsem mlčet rovnou ...
A safra... no nemam co stratit, tak to skusím... ale asi to teda nebude moc na dlouho
Nechci strašit, ale já zkoušel kus zrezlého podvozku vzít kartáčem na flexe, pak dvě vrstvy odrezovače, pak znova kartáč, vyčistit do sucha, odmastit a nástřik dvěma vrstama základovky. Celek jsem nechal ležet v garáži. Zhruba po měsíci se na základovce začaly tvořit malinké rzivé tečky.


Jinak puchýře jsem zkoušel obrousit, až na plech co to šlo, nazákladovat, kitovat, lakovat. Po roce (spíš po zimě) jsou tam zas. Tenkrát jsem nepoužil odrezovač.
Díky chlapy za názory... Něco s tím prostě skusim udelat a uvidím. Ale rozhodně máte pravdu s tím že to není na furt.... je fakt že to rezne zevnitř, ale když to tam opravdu pořádně nakonzervuju olejem, tak by to mohlo tu rez zastavit a vydrez uz nakou poradnou dobu co myslíte???
....jasněéééé, stejně si tam kydnu ten svůj předválečný suřík..😀DD.


Ahoj H.
To Haness a Jezevec a všichni 😀DDD jek řekl Daves, je to jenom debata a vše se bere s nadhledem a nikdo se na nikoho přece nemračí že😀DDDD
Hansi) Klid, já jsem vlastně v diskozi napsal to, co jsi napsal v následné reakci i Ty ... takže pohoda ... Jo ?


¨


Nejsem schopen vést diskuzi na téma " Nové způsoby lakování" a tak jdu radši po svém -o)
to Hansi - nechci rýpat, asi to technologicky funguje - tmel na plech. Nicméně jsem velmi skeptický na tvrzení "takhle se to dneska dělá". Například fabrika nebrousí plnič na lince, "takhle se to dneska dělá...". Dvakrát jsem reklamoval okapy střechy na velké limuzíně slovy "copak pod vodou nevidíte ty díry??". Odpověďí mi bylo "pane, dneska se to dělá jedině nasucho, pod vodou už nééé". No a po těhle zkušenostech s dobře placenou lakýrnou se nediv. H
prevodovej olej takhle z jara...





ja to rikam porad 🙂





tak tak tak, pokud je bublinka v "ruzku" kapoty, tak to prohnije zase, protoze je tam "vice plechu pres sebe" a voda kondenzuje uvnitr. prolit odrezovacem, nasledne resit lak a pak prolit plrevodovym olejem, ale nafurt to neni 🙁
Ladis: však je dobře, že nám to tak jde... jmenuje se to tu "diskuze", tak ať se to nemusí za to jméno stydět 😀





Jinak tazatel se ptá, jak se nejlépe zbavit rzi, která dělá puchýře na laku. Vzhledem k tomu, že jde o přední kapotu, pak opravdu jediná správná odpověď zní : vyměnit kapotu... Protože jak známo, přední kapoty reznou zevnitř, ono taky odkud jinud, když zvrchu je to uzavřené neprodyšně lakem. Ten plech je pak jak houba. Brousíš a furt je černej až je tam nakonec díra. Ve finále musíš uříznout ještě 1cm kolem aby to mělo cenu a dalo se vařit. A v případě rantlu přední kapoty je to pakárna. Pokud se takový statný pupenec jen přebrousí a bez odrezovače se překituje a nalakuje, tak do dvou let je tam zas.





Takový méně náročný postup je brousit co to jde (nejlépe aby to nebylo ani černé, ale čistý plech). Pak odrezovač i bezoplachový řádně očistit, základovku, kit, šprc, plnič, lak. Nebo zajít do Karlovek, nechat si poradit od slušně vydělávající a přívětivě vypadající nové prodavačky a zakoupit výrobky firmy Akemi a dát to rovnou na rezavej puchýř 😉 Nic ve zlym, jen že existuje i moderní postup a doborý odrezovač a červená základní barva jsou již překonány...
Zkusil bych taky svoji trošku do mlýna...rez se objeví hlavně ze dvou důvodů 1/poškozený lak až na plech a pak to rezne, nebo 2/sbodované lemy kapoty, kam se dostala voda a bublina se objeví až když už to prohnilo "zevnitř" zkrz plech "ven" pod lak. V prvním případě to stačí ošetřit (základovka atd..), ve druhém případě nic nepomůže, protože se rezavé místo bude pořád tlačit ven z toho falcu. Jedině jde trochu pomoci tak, že rezavé bubliny zaklepu pod povrch, tím se trochu vyklepe ten rez zevnitř, potom to přetmelit a láknout. Po zaschnutí povrchové úpravy ty falcy prolít převodovým olejem, aby se tam ta voda nedostala. Není to ale "nafurt", jednou se to projeví znova. H
To Jezevec,Odrezovač se nesnáší s tmelem a někdy i se základovkou.


Dále si ušetříme jak čas tak i peníze tím že nedáš základovku.Na čístý memastný povrch rovnou tmelit.Lakýrníci to jinak nedělaj.Odrezovač si mužeme dát na místa kde nebude potřeba tmelit nebo základovat.Podlaha,podběhy atd.Neříkám že se to nemuže dělat jak ti řikal táta,ale tak se to dnes nedělá.Dělat si mohu co chci 😀D
-😀
taxme z toho tady jako obvykle udělali hezkou kovbojku a mexickej guláš že ten kdo tady napsal ať rači vymění celou kapotu a bude to mít rychlejší a jednoduší 🙂)))))
JJ, to už tu psal Stan... použiješ spečoš barvu co má v sobě integrovaný i odstrňovač starých nátěrů, abys to mohl za rok, až to budeš dělat znovu, jednodušeji přetřít 🙂
pokud mám bubliny na kapotě (nebo i kdekoliv jide) tak to odrýpnu oškrábu, obrousím co de, natřu rez odrezovačem, zbytek očistím a pak už dále atak dále to se dělalo za mých mladých let a si i dlá dodnes :O)...nebo dnes použiju specoš základní barvu přímo na rezavý podklad a potom atakdále 😉








nebo jak píše Hansi odrýpnou obrousit a použít specoš tmel přímo na plech atakdále atakdále 🙂





dycky je potřeba mít k sobě to co k sobě patří Dá rozum nééé 🙂
Laďa Ladis) Máš pravdu - blbě jsem to napsal!!!! Má to být : "Ochrana před pokračováním koroze", neb i pod základovkou to vesele rezaví dál a já moc na antikoroznost základovek nevěřím .... ale třeby jim křivdím -o)





P.S. Ale upřímně, Ty už jsi někdy dělal u eRka s naprosto netknutým plechem ( kromě tvorby nových "záplat" a to je pak také jen ta záplata..a okolo...zdravý zoxidovaný plech) ? I nové blatníky, co jsem sehnal mají alespoň trošku lišku....-o) Proto jsem ochranu "zdravého" plechu vůbec neřešil....
No jo, ale kdyz mas bobliny na kapote, tak z toho cistej plech ani brousenim neudelas 🙂
Odrezovač odstraňuje rez a není v žádném případě nějaký ochrana čistého plechu před korozí ! ! ! k tomu slouží přece základní antikorozní barva......stačí číst a vnímat pojem 😉
Podle mne jde u odrezovače o chemickou ochranu plechu - aby tak lehce nerezl..., ale je možné, že obsahuje i NĚCO na čem určíté barvy či tmely "nedrží", nebo podporuje chemickou reakci jejíchž následky netuším ... a proto ho Hansi nedává...jinak také nevidím důvod PROČ NE ?!!!!





Dělal jsem to vždy : Obrousit, očistit od prachu, odrezovač, základ ...atd.





ale tu základovku mi také Hansi neschválil ( pokud jsem mu dobře rozuměl..), s tím, že základovka pod dnešní tmely nepatří...pouze jako ochrana " než se k tomu dostaneš" a pak jí stejně obrousíš ...


a nebo je to celé spíše tak že : odrezovač a základovaka za určitých podmínek není NUTNÉ použít, ale jejich použitím se NIC nezkazí.... ??!!!
Jak říká název odezovač je na rez....pokud to vybrousím na čistý plech tak tam nemá odrezovač vůbec co hledat a taky se tam píše ...z čistého plechu opláchnout......pak na tom nedrží ani základovka 😉
Ja bych ho tam taky nedal...sice vam nedokazu vysvetlit proc 😀 ale pokud mam vybrouseno na "cisty plech" tak proc...
Stanley : 😀





JJ, odrezovač je základ pod základ. Taky dávám.
ne, Davide, do tohoto Tveho baliku "all in one" se jeste dodava "odstranovac starych nateru", abys to mohl za rok, az to zas budes delat cely znovu, dobre seskrabnout...





jak rikam, ja odrezovac davam.
Jezevec : tak víš jak, dneska vezmou odrezovač, zahustí ho základovkou, přilejou do toho akrylát a pak to prodávaj jako univerzal vodou ředitelnou barvu 😀 All i one 😀 😉
Hansi) Ten důvod proč "bez odrezovače" by mne také zajímal ....????


Mě táta vždycky tlouk do hlavy : " Bez odrezovače NE !!!! ", pak pořádnou základovku a pak... si dělej co chceš - o)
ja osobne bych odrezovac rozhodne dal! kys. fosforecna zreaguje s povrchem zeleza a to pak nema takovou tendenci reznout.
Noo,vybrousit to musis tak aby jsi co nejvice rez odstranil! Potom vytmelit tmelem,(tmel si najdi priklad v rubrice karoserie a interier).Potom zase vybrousit postup zase najdes na strankach, a jestli je to jen male misto tak pote nalakovat.Bez odrezovace 😉.
Ještě určitě bude potřeba před lakem vyrovnat nějakým tmelem. Já používám dvousložkový.
Dobrej! Chtel bych se zeptat jak nejlepe se zbavit rzi na predni kapote. Mam tam takove ty bublinky jak to rezne pod lakem. Takze vybrousit, pretrit odrzovacem a pak nejakou antikorozni barvu a nakonec lak? Diky moc