proč se nepoužívá u webru podtlak?

A zkoušet to budem na tvým motoru, což? ;O)))
A uříznout elektrodu svíčky a pálit přímo proti pístu 🙂
Nu... z jednotky můžeš přeci vyslat nějaký zápalný impulz o určitém kmitočtu dlouhý určitý čas. A nějakým super spínacím prvkem pak spínat primár. Však ty to vymyslíš... Podle mě tenhle způsob zapalování ještě nikdo nepřekonal.
OK, postav generátor trsu jisker spouštěnej na jednom drátu logickou úrovní a já ti na to dám výstup z jednotky ;O)
Namotáš trafíčko na 30kV a zbytek necháš náhodě 😉
Jo, jenže kdo vymyslí ten VN VF generátor? ;O) Hlavně systém by měl být koncipován tak aby bylo jedno co se s ním ovládá... takže jo, bez čidla HU1V by to mohlo jet se dvěma svíčkama z Feldy...
Jinak, když už to vymýšlíš takhle do podrobna, nebylo by lepší generovat trs jisker po nějakou dobu ?
Čistě z principu věci ti je ale jedno, který válec pálí ne ? Dyť klidně můžeš pálit na oba. Tobě jde o zpoždění a to je jedno, kterej válec je první a kterej třetí...
No ale pokud je to snímaný na klice tak se buď pálí na dvě svíčky zároveň nebo je ještě někde jedno čidlo který detekuje HU 1.válce. Nějaký fábky maj čidlo na setrvačníku a druhý číslo a jeden zářez na vačce...
Jo jenže ta Niva nemá cívky přímo na svíčkách ale jeden blok a z toho kabely ke svíčkám.
Jo a snímání na řemenici má Lada-Niva ale to novější s tím motorem 1,7
A vůbec proč to neobšlehnout celý z Feldy dyť ta má cívky taky na svíčkách ?
a co takhle ta řemenice se 4 zářezy - jeden už tam je 😉
Mám čidlo na setrvačníku pro odečítání polohy... Pro čidlo horní úvratě (které nemůže být nikdy na setrvačníku pokud chceš pálit vždy jen na jednu svíčku) mám vytipované 3 pozice. 1-něco si nabastlit na rozvodové kolo vačky. 2-zářez v lágru vačky a hall jako u HTP 3-čidlo ve víku ventilů proti zdvihátku
SDG: a jak to máš vymyšlený s těma zubama...normál stříkačky mají zuby na setrváku a jednu mezeru co značí horní úvrať ale zuby na startér ? a co když budeš muset vyměnit věnec ?








některý auta mají zuby zase na řemenici a tam maj i čidlo 🙂
Já mám procesorový zapalování taky rozestavěný... Mám zapalovací nástavce z HTP (pro ty co neznají je to +/- válec 2x15cm co se nasune na cívku, jdou z něj 4 dráty, a sám o sobě umí dělat jiskru na povel TTL signálem)





Jenže nejni čas... Teorii mám zpracovanou, řízení spočítaný, už i čidlo na zubech setrváku je zapojený, ale není čas to dokonstruovat a naprogramovat. Oproti Davesově základní verzi by to mělo i spoustu výhod:





Vzhledem k těm zapalovacím nástavcům by odpadla cívka a mechanické "přepínání" kam s jiskrou (víčko rozdělovače).





Snímáním zubů setrvačníku lze dosáhnout řádově větší přesnosti místa zápalu než snímáním na rozdělovači (zejména při akceleraci a deceleraci).
a jaktože stříkačky s Katem jezdí furt a pořát když mají chudší směs než karbecy ? to mají vsobě nějaký urychlovač hoření nebo co ? a že jim nezhoří písty a nepropálí se ventily HA ? dokázal by to něgdo tady vysvětlit ? 🙂
Daves:Ano hoří pomalu máš pravdu .Tímto se omlouvám za bludy mé osobní obludy 🙂
DAvesi já ale taky mluvím o seriovým zapalování. CO je ta krabička netuším, ale bylo to origo na 120LS, cívka z favorita ani favoritacka ETZ tam uz neni. Rozdelovac je seriovej, akorat ma jiny pruzinky odstredivky. Proste komplet sriovy zapalovaní krome predstihu a funguje...
Schwejk: 😉 Neomlouvej se a neděkuj - nevšiml jsem si, že bych ti něco poradil. Jen prostě stojím za faktem, že chudá směs hoří pomaleji.
No asi jdu do školy přečíst si něco o motorech .Abych tady neplácal voloviny mezi učenými hlavami.Davesy moc díky za tvé rady já hlava děravá.Poníženě se omlouvám ,že mně to nenapadlo dřív.
Pro začátek Plug and Play. Vyndáš z nohy starý rozdělovač a dáš upravšný. Nic neměníš, jen propojíš jeden drát navíc z cívky na rozdělovač. Nastartuješ a jedeš.





Budoucnost je ve hvězdách... Lambda, čidlo klepání, zapalovací lišta, automatické ladění 😀
Daves - No neco podobne jsem chteli po odbrzdeni motoru, tak zkusit udelat, ale bez rozdelovace. Proste kompik se zapalovaci listou. Jak to chces resit ty?
http://www.megasquirt.info/ Hmmmm pěkný a nemáte to někdo česky... angličtina není moje silná stránka... 🙁
No skoro... tak nějak jsem zapoměl, že máme i kHz 😀





Ale říkám, už jsem skoro spal. Navíc když tři hodiny denně v kuse čteš teorie zapalovacích systémů, procesy spalování, indukční systémy, kapacitní systémy, transformátorový systémy, magneto systémy... Teplý svíčky, studený svíčky, platina, stříbro, měď, doskok, předřadný jiskřiště, odrušení, 10kV, 20kv, 100kV - to je pak haluz 😀





Měření prokázalo, že k ideálnímu prohoření směsi má dojít 10° za horní úvratí a že energie jiskry nemá vliv na výkon motoru, pokud je dostatečná k zapálení směsi za všech podmínek. To je asi shrnutí z 50 stran 😀
DAVES: A proto ti vyšlo 1760x víc? ;O)))
Nebo si můžete vstřikování postavit dle: http://www.megasquirt.info/ to je otevřenej projekt vstřikování
Pracuju na procesorem řízeném rozdělovači. Bude k tomu i program, ve kterém si tam naleješ křivku jakou chceš. Netřeba utrácet tisíce...
Davesi takže prostě a jednoduše podtlak se u závodních motorů nepoužívá protože zvyšuje předstih v nízkých otáčkách a zacodní motory v nízkých otáčkách nejezdí??? ..... jen mi vrtá hlavou nepřidává podtlaková regulace předstih aji ve vysokých otáčkách? a ve vysokých otáčkách je směs poměrně bohatá pokud se nepletu
a nebo už mě napadá jen vrazit asi 20 000kč do řídící jednotky http://www.motorsportshop.cz/product/2/ridici_jednotka_kms.html


sami si ju naprogramujem 🙂 akorát sehnat k tomu ještě spoustu věcí vstřiky a snímače a budem vysmátí 😀 ne to jen tak BTW sem na to narazil bylo by to pěkný ale tolik peněz nemám 🙁
A ten ventil u chudé směsi se propálí právě proto, že ta směs dlouho hoří a hoří ještě když ventil otevírá.
VHML: závodní... já tu mluvím o sériovém zapalování... Takže cívka 100-120, sériový rozdělovač a kladívko. Něco jiného je "vaše" krabička a cívka z favorita a něco jiného je bosch rozdělovač a cívka. Říkám, že cívka z felicie mpi zvládá i 12000 otáček.
K základnímu parametrům při stanovení křivky regulace předstihu slouží v podstatě dvě veličiny, otáčky motoru a složení směsi. O otáčkách motoru se není třeba nějak zvlášť rozepisovat, každý ví o co jde a dokáže vypočítat dobu mezi zážehy. Složení směsi se upravuje podle požadavků na výkon a hospodárnost a nedá se jednoduše měřit přímo. Nepřímá metoda využívá podtlaku v sacím potrubí, jeho velikost udává hodnotu ochuzení s dobrou opakovatelností. Směs bohatá hoří rychleji než směs stechiometrická, chudá směs naopak hoří pomaleji a to proti bohaté směsi výrazněji. Proto se vždy při částečném výkonu musí předstih zvětšit a to až o 300 - 500%, hlavně v otáčkách pod 2000 min-1.





Křivka regulace předstihu podle otáček je křivkou základní a platí pro plný výkon (plně otevřenou škrtící klapku). Všechny ostatní hodnoty jsou hodnotami pomocnými a pouze tuto křivku korigují. Důležitost těchto korekcí je dána konstrukcí motoru a provozními podmínkami, v kterých nejčastěji pracuje. Pokud budeme mít malý motor, který je z důvodu malého přebytku výkonu provozován neustále blízko maximálního výkonu, korekční křivky budou mít význam velmi malý (v praxi se pro zjednodušení a cenu nepoužívají). Naopak motor s velkým přebytkem výkonu bude provozován na plný výkon jen velmi zřídka a tak korekční hodnoty budou mít význam zcela zásadní. Také u stacionárních motorů, kde se požadují konstantní otáčky (generátor musí dávat předepsaných 50 Hz), nebude mít otáčková regulace význam a použije se jen regulace podle podtlaku.





Z konstrukce procesorem řízeného předstihu a zapalování mám hlavu jak pátrací balón 😀
Daves: my tam nákou krabičku mame, co to je netuším. Esli je to naky relatko bo co...


Pořád nechápu proč by to nemělo fungovat. Teoreticky to sice možná nefunguje, ale závodní litry točí k 9000 a funguje to taky...


Jinak někdo tady nadhodil použití rozdělovače z favorita. Pro běžný ježdění ano, pro ostré motory ne, pro jeho poruchovost. Budu-li přesnější tak excentrická spojka nevydrží prudkě změny otáček. je tam oproti 120 nějaká změna materiálu a za dob závodních favoritů to byl nejporuchovější díl na autě.(dle slov stavitele našeho motoru)
Schwejk: chudá směs hoří pomaleji, takže nezbývá než souhlasit s celou větou 🙂 Je sice pravda, že přispívá ke zvýšení účinnosti spalování (při poměru cca 17:1), protože jak říkáš, směs se rozloží. Nic však nezměníš na faktu, že hoří POMALEJI za vzniku mnohem VĚTŠÍHO tepla.


Pokud bys mi nevěřil, nalistuj někde kapitolu o spalování v benzínových motorech 😉
Gotrečku, vzhledem k pokročilé hodině jsem taky už zíval. A ty mě ještě vyzíváváš takhle brzy ráno 😀 To víš no, prostě už jsem šel spát a tak jsem nějak násobil 4ma...





To je ale úplně fuk, nic nevyřešíš na faktu, že 300Hz ze sériový cívky nedostaneš.
podle toho co jsem kde pochytil hodně lidí používá na upravené motory rozdělovač ze 105ky kvuli charakteristice, ale bohužel se musí potýkat s mechanickými závadami jako odskakování kladívka a podobně... ale v pár chytrých hlav mi poradilo vzít rodělovač z Fačka verze 136 50KW tyto motory měli vačky o jeden stupen ostřejší než eRko a tak mají charakteristiku vhodnou pro upravený motor ... bohužel nevím jak ta charakteristika se přibližuje té ideální a do jak velkých uprav se dá použít... ale měl by to být dobrý základ... snad někdo budete vědět víc 🙂
Gemini:Jenomže klasický Weber 40DCOE 151(Spain) který mám doma vývod na podtlak k rozdělovači nemá(to má třeba DCOEM),takže nevím kam bych to mohl připojit-kdyby to šlo,tak to samozřejmě připojím.


Zavařit napevno v rozdělovači točnu lze ale údajně pouze u rozdělovače typu škoda 105(alespoň tak jsem si to přečetl na netu),já mám ale klasický rozdělovač z Rapida 136 a velice nerad bych ho měnil,je totiž skoro nový.


Když ho ale budu už muset vyměnit,pak potřebuju vědět za co-a opět nejlépe za nový kus,který ještě lze koupit.
Davesy vyzívám Tě nepočítej nic okolo elektriky nebo mě přivedeš do hrobu ;O))) Vyhni se všemu kde vystupují ampéry volty či hertze ;O) 8500 ot/m = 142 ot/s a vzhledem k tomu že jiskra jde 2x za otáčku motoru tak je frekvence pulsů na cívce 284Hz ;O) Nevím jak jsi přišel na 0,5MHz
Cituji 😋odtlakový regulátor má za úkol zvětšovat předstih v závislosti na podtlaku pod škrtící klapkou karburátoru. Při malém otevření klapky dochází k ochuzení směsi, nutnou pro ekonomický provoz při částečném zatížení. Chudá směs pomaleji hoří a proto se musí předstih zvětšit natolik, aby toto zpomalení vykompenzoval.





S polovinou těxtu souhlasím 🙂 S druhou polovinou ,ale souhlasit nelze.Chudá směs naopak hoří velmi rychle a je původcem všech propálených pístů podpálených ventilů. Zjednodušeně řečeno pokud máte ostřejší motor a neupravený karburátor a rozdělovač.A jedete (například) po dálnici na zařazený 5.stupeň a při rychlosti 110-130km/h tak máte plynový pedál na 1/2 až 3/4,ale spíš níž, a otáčky motoru jsou kolem 3000 .Jdete a plynový pedál jen lehce držíte tak při každé deceleraci dochází k ochuzení směsi jenže odstředivá regulace je roztočená naplno podle typu od 15°-až po 21° + základní předstih dejme tomu 3°-5°.Takže v tomoto případě máme skutečný přestih od 18°-26°+ to co nám dá podtlakový systém u 105-136 je to 5° a u Fáčka 10°Pokud to vše dobře funguje .Tak při deceleraci dojde ke snížení o hodnotu podtlakovou ,ale to platí u seriových motorů a né u upravených.Vlivem chudé směsi ,která v tomoto popsaném momentě vznikne a velkému předstihu dochází k rozkladu vzduchu na kyslík a vodík a dusík a ktomu uhlovodíky z paliva výsledek (autogen)a ostatní je buď dílem okamžiku nebo náhody.Většinou to nevydrží píst a rozteče se.


Tolik ode mně Ahoj Schwejk
na skodovacke motory do 1400 ccm stacia karburatory zo 600viek , MIKUNI, KEIHIN uplne bohato.....





na 1300ke je riadny rozdiel v 40tkach karbecoch Del.. 30mm a 32mm difuzor....ta 30tka isla lepsie od nizsich otacok, 32 zas vo vyssich





dvojite karburatory maju vyvod na podtlak. reg rozdelovaca a je to citit ked sa to odpoji a zapoji





ked to chcete mat odpojene , treba zavarit napevno \\\\\\"tocnu\\\\\\" v rozdelovaci
pri dalsom vyvoji motorov uz neuvazujem vobec o rozdelovacoch pri dnesnych cenach el. zapalovania - plne programovatelneho, ktore pracuje absolutne presne, a presne aj dava iskru (da sa nastavit jej energia) a pri pouziti dvoch induciek motor moze tocit do aleluja
Samozřejmě co ukazuje otáčkoměr je věc jiná 🙂





Při 8000 otáčkách je prostor mezi impulzy cca 4ms (pro představu návrat vykreslovacího paprsku v televizi ze spodního okraje na horní trvá 5x déle). A uvážíš-li mechanické kmity kladívka, odrušovací kondenzátor, nabíjecí dobu cívky a její indukčnost, tak to prostě nemůžu v sériovém provedení fungovat.





Mimochodem 120ka žádnou krabičku zapalování nemá 😉





Systém u favorita je už jiný, tam není cívka spínána mechanicky a navíc má menší indukčnost. Takže je schopná pracovat až k frekvenci 0.5Mhz - 8500 otáček.





Svouvývodové cívky z felicie mpi pak lze použít až do 12000 otáček.
to Daves:...protože sériová zapalovací soustava ti zapálí tak 6000, přes 6500 nefunguje... nevím jestli tím myslíš i vliv rozdělovače, ale kromě změněný odstředivky máme vše seriový ze 120(krabičku zapalování, cívku, kondenzátor) a utahne to v pohodě 7500 v provozu a jednou sem se zapoměl a otačkoměr šel až nekam za 8000 a zapalovalo to furt v pořádku
no válí se mi tu zapalovací trafo z felicie mono-motronic... ale todle je pro mě to poslední ... vyzkoušet si to mužu ve škole na zkušebním stavu ... ale s karburatorama toho moc nevyzkouším 🙁
Pokud se použije celý zapalování včetně cívky, pak to dá o něco víc. Každopádně cívka z favorita přestává fungovat v 8500 otáčkách. Co zvládá elektronika netuším.
počítal jsem jen teoreticky... a elektronický zapalování z fačka by to mělo zvládat... 🙂 celkem by mi bodla nějaká rada... jaký karbecy tam použít... vzorec je na techwebu a myslím že to tam bylo psaný hodně obecně o karburátorech... a na dvoustupnový sedr to celkem sedělo ... aji v praxi
Webry se sice dělají s většíma difuzorama, třeba i 38mm, ale taky jde o to, kde se používají. Běžně u Weberů ve škodovce používáš rozsah 30mm-35mm. Taky jde o to, kde jsi sebral tu rovnici, protože pro každý karburátor je výpočet jiný, v závislosti na jeho konstrukci (počet komor...). Navíc pokud uvažujeme 9000 otáček, čím to budeš zapalovat ? 😉 Protože sériová zapalovací soustava ti zapálí tak 6000, přes 6500 nefunguje.
todle je z jednoho inzerátu:Karburatory




Prodám 4 kusy karburatoru MIKUNI 37mm v super stavu s airboxem + trumpety jeto na motoru škoda








jako obrázek je vypočet difuzoru.




při dosazení otáčky max. 9000 , objem 1350ccm ,počet válcu 4 a koeficient 0,9 pro sportovní motor...vyjde mi D=49,5mm








tak a ted to..4xkarburátor s pruměrem difuzoru 37mm dá celkový teoretick pruměr všech difuzorů 74mm .... teoreticky je to zbytečně moc ...ale webry se dělají s ještě většíma difuzorama... a ted z čeho vyjít? z teorie nebo praxe... asi nejlíp obojí ale mě ta praxe trošku chybí tak něco poraďte 🙂
A problém toho všeho je ten, že při startování potřebuješ velmi malý předstih a po nastartování jej zvětšit a s rostoucími otáčkami stále zvyšovat. Směs se musí zapálit ještě před úvratí, aby v okamžiku kdy celá prohoří byl motor lehce za horní úvratí a využilo se maximum paliva. Navíc se nesmí zapálit sama vlivem komprese a vysoké teploty. A všechno tohle nastav pružinkama v odstřeivé regulaci 😀