Hadičky od nádobky k brzd. válci

.....a v obchodech na mne koukali jak na joudu, co pořád mám. Každej správnej fachman dává taky tú 6-ku benzínovú......
To jsi měl štěstí na dobrý obchod (správné hadice). Mě to stálo spoustu práce, hadic a 1,5litru brzdovky.....
Tak jsem schválně koukal na ty moje hadičky. Jsou v autě skoro 5 let a jsou suchý. Jsou jen černý, bez potisku. Guma-textil-guma. Kupovaný v autodílech v metráži s tím, že jsou na brzdovku. Od té doby tam jsou a fungují. Neznám bohužel značku, výrobce, typ, nejsou popsaný, možná najdu někde staré účty a tam třeba bude specifikace.
....jo. Mě taky ta benzínová začala po měsící "slzet". Vyměnil jsem ji za novou jiné značky a bylo to stejné. Nakonec jsem hadice měnil potřetí - sehnal jsem tenkostěnnou, textilií opletenou hadici (podobná originální, ale černá) a je klid. Ta benzínová vypadá "festovně", ale brzdovku nevydrží.





Můj názor je, že když kapalina prolíná hadicí ven, tak opačně jímá přes hadici vzdušnou vlhkost a to je průšvih.
Stanlye: zezadu ty hadice použít nejdou, vnitřní průměr je malý takže to nenandáš na nádobku....zkoušel sem o víkendu 🙁


Ještě k těm průtokovým šroubům, (stejné jsou jako vzadu) jen pokud máš origo spojkový válec, když tam dáš spojkový válec ze š.120, tak ten má náústek a ten průměr je menší, takže tam bez nějakách dílčích úprav to očko nedáš...
... mě děsíte s tím prosakováním, že se na to snad půjdu podívat do garáže...
brzdovy hadice od expanzky k hlavnim valcum se daji koupit nove v metrazi (mam od polske firmy OPTIMIT) - bohuzel, po 2 letech prosakuji.





Prutokove srouby jsou - co si pamatuju - jedny a ty same. Tedy, co je vzadu na prasatech, to same je na spojce nebo hlavnim brzdovem valci.





Vysoka teplota tam neni, zadnej strach.





Proto je zrejme mozny pouzit (nezkousel jsem, neresil jsem, ale predpokaldam, ze to pujde) brzdovy hadice odzadu (nebo na 4-pisty), ty maji ocka, zkratit, nabastlit.





Nebo ze starych hadic jdou ocka vyrezat a pak sponku na jakoukoliv jinou hadici.





0🙂
Jo jo kolmo, nějaký větší ohyb sem tam nepozoroval (a lepší řešení mě v tu chvíli nenapadlo), nicméně já už tam ten dekl teď nemám...
Jo vlastně, ono pod tou objímkou je normální náústek. Tak to by bylo v cajku. A jestli tě chápu Fido správně, tak jsi nasadil tu hadici normálně kolmo? A neláme se tam nějak?
Překopíruju Ti Ladičovu odpověď: Jinak Fido neni problém rozfiknout na starejch hadicích objímku oka a vzít si to očko pro novou hadici.Je to o pár řádek níže..


Jinak spojkový válec jsem dával taky nový ze 120, před očkem jsem hadici říznul a nasadil na náhubek. Plato kufru se zvedlo cca o 2cm....
No tak to máme hadičky, a jak je napojit? Nalisovat na ně ty oka? A kde se dají koupit? Jinak rešení ala 120ka nejde kvůli platu v kufru. (musel jsem proto předělat vedení ke spojce. U nás se dá sehnat jen spojkový válec na 120ku a ten má menší šroubení - stejně jako je na brzdách u prasátek - tak jsem tam dal šroub ze zádu, na to průtočný očko a kus trubičky a na to nasunul hadici od nádobky. Tohle řešení se mi moc nelíbí, ale v rychlosti jsem na nic jinýho nepřišel...
No nevím, teploměr tam u toho nemám 🙂, jem mi přišlo, že odolnost na 95°C je málo, ale když říkáte, že to stačí tak je to v pohodě 🙂


Ale jinak by mě celkem zajímalo, kolik je teplota kapaliny při intenzivním brždění...
Fido hledáme hadice od válců k nádobce a tam snad taková teplota neni, né?
fido: nemáš zač. Jinak hadici do 180°C nepotřebuješ, to by musela být hadice s výstelkou, nebo vnitřní duší z PTFE (teflon), zbytečně drahé. Stačí koupit např. CHEMITEC EPDM 20 😉


http://www.gms-ost.cz/pages/produkty_prum_hadice_06.htm#chemitec_pe_10
Děkuju všem a Tomovi obzvlášť, za vyčerpávající odpověď.


Jestli se nepletu, měl jsi na mysli něco takového http://www.konekt-hk.cz/prumyslove-hadice/voda-vzduch-pryz/12-mp-epdm.html





Jen se mi na netu nedaří najít takovou hadici ve vnitřním průměru 6-7mm,


a s tepelnou odolností okolo těch 180°C...ale uvidíme snad něco takového existuje...
Další možnost je sehnat hadici s PE (polyetylén) výstelkou, bohužel ta se velmi špatně shání, používá se taktéž hlavně v chemickém průmyslu (pláśť je z EPDM pryže - textilní oplet - duše je z EPDM pryže s PE výstelkou). Jinak zvenku ty hadice vypadají úplně stejně jako klasická Semperitka na benzín co prodávají v autodílech, pouze je značena barevným pruhem a je na ní uvedeno EPDM.
Nekupujte hadice v mototechnách, ale ve speciálkách, v mototechnách prodávají hadice z NBR (akrylonitril-butadien) pryže, tzn. odolné ropným látkám (benzín, olej apod.), bohužel nedílnou součástí brzdovky je diethylenglykol, triethylenglykolmonobutylether, apod. látky, které NBR pryž naleptávají.


Proto si sežeňte hadici z EPDM (terpolymer etylen-propylen-dienu) pryže, tyto hadice se používají hlavně v chemickém průmyslu. Cena je řádově 20,- Kč/m.
Na erese mám asi 5 variantu hadiček a rosí se to pořád. Už jsem vyzkoušel kde co a stále to samé. Myslel jsem, že to dělá kapalina, lejeme tam 5.2 dot. U 1150 to rosí taky.
Ale já jsem s hadicema za ty 3 roky co mám auto nic nedělal a jsou suchý, čím to je???
Tomas: mozes o tom napisat aj nieco konkretnejsi?


Stene: nechcem ta strasit, plaivovu hadicu som skusal, nevydrzala 🙁
no ja koupil oplejtanou hadičku v mototechne asi na přivod paliva je to černa guma , oplejraní a zase guma , to snad neprosakne ne
Sežeňte si hadice z EPDM pryže a máte vystaráno. 🙂)
A co to naohýbat z trubiček? Udělat obrázek jak by to "asi" mělo vypadat a nechat naohýbat, akorát mě nenapadá jak udělat napojení nádobka vs. trubička.
Zkoušel jsem semperit, byla mokrá za týden. Celá.





Teď zkouším nějakou jinou, opletenou, ale moc důvěry nemám.
Jak píše LL: Sehnal jsem brzdové hadice na 1203 - mají oko na 12 šroub, ale stejný problém. Vnitřek hadičky průměr cca 2 mm ani vrtákem se to nedalo přemluvit.
Pokud se nemýlím (jsa "litrovec"😉, zelené hadičky jsou na průtokáči nastrčené a zapáskované. Kupuji "na fšechno" u nás prodávané modré průhledné hadice z "asi PVC". Mám je na podtlaku, na filtru a stále drží. Vůbec bych se je nebál použít. Zdroj - krám Mototechny, metráž, různé průměry. H
Taky to řešim. Myslel jsem si, že mám vyhráno, když jsem koupil tři přední hadice ke třmenum z Rapida. Délkou by jen tak tak stačili. Nechal jsem na nich upravit díry na průtokáče z 10 na 12mm, ale výhra se nekonala. Když jsem uříznul horní koncovku, kde jsem to chtěl nasadit na nádobku, narazil jsem. Ta hadice má mnohem menší vnitřní průměr a na žádné roztažení se opravdu nechce nechat přemluvit 😕





Jinak Fido neni problém rozfiknout na starejch hadicích objímku oka a vzít si to očko pro novou hadici. Problém je, kde vzít vhodnou hadici, která odolá brzdovce? Kdysi v neznalosti těchto jevů jsem koupil průtoková oka 12mm, kus dvouplášťový hadice vhodného vnitřního průměru, ale do půl roka si brzdovka najde přes tu gumu cestičky a rosí se na povrchu.





Každopádně i já to teď řešim, takže nepřestávám bádat a sleduji Vaše postřehy 😉


Je to prostě o tom sehnat z nějakého auta dostatečně dlouhou brzdovou hadici vhodného vnitřního průměru. Nejdelší z těch třech hadic u nádobky má od středu díry oka ke konci hadice 46cm.
Mna by tiez zaujimalo, ake hadicky pouzit, najprv som vymenil prestarle zelene opletane za nejake semperit, co udajne mali vydrzat brzdovku, po par mesiacoch boli krasne orosene po celej dlzke a brzdovka total cierna, teraz tam mam "pancierove" - opletene nejakym kovovym zazrakom, takisto ich brzdovka rozoziera.... a farba v kufri pomaly zlieza.... co sa preboha pouziva v sucasnych autach???
Petkar: tahle varianta mě také napadla, ale myslím že ty šrouby mají jiný průměr...jenže zrovna to nemám jak přeměřit, žádné náhradní průtokové šrouby teď nemám....
Petr: otázkou zůstavá jestli budou dostatečně dlouhé 🙂
Fido, řešil jsem to tak, že jsem si u nás na návsi v mototechně koupil nové, originál zeleně opletené a už prosakujou taky 🙂)





Ty brzdové by bylo řešení. Dobrý nápad.
Teď možná plánu blbost, musel bych to jít zkontolovat do garáže, ale nešlo by z válců vyšroubovat průtokové šrouby a místo nich dát šrouby s vývodem jak má Škoda 120? A hadičku pak spojit s nádržkou jenom eska páskou?
Mě ty mrchy taky prosakujou a kapalina mi žere barvu okolo...vím, že Tuner (co má na Virtu Zelenku) tam dával nějakou která drží. Zkus se zeptat jeho.
Je to jediná věc co jsem zatím na celém vedení nevyměnil a začínají mě ty hadice prosakovat.


Otázka zní: Dají se koupit nové? U nás nic takového nevedou...


BTW: napapadlo mě to spáchat z hadiček co vedou k zadním kolům, ty mají ty očka již zalisované, druhý konec odříznu a bude..ale to nechávám jako poslední řešení..


Jak jste to řešily při renovaci Vy? (popřípadě odkaz na mototechnu)


Díky...