Dobově se ale ty chladiče rozpadaly zevnitř, zřejmě je žrala síra z ruské ropy 🙂, s dnešními oleji by mohlo být ok.. U mě tedy v pohodě, při běžným ježdění sundává teplotu vody o 5 - 10 °C oproti provozu bez něj..
Taky mě z hlediska olejů nenapadá čím by ten chladič byl špatný,max. v tom jak píše Dejv že by v zimě mohl prasknout ale tam je ten průtok omezen šroubem..já měl na mysli zase to,že u stodvacítky LS byl díky svému umístění v zimě vystavován sněhu a soli,což vedlo k jeho prorezavění.
Já si ho na eRko dokoupil, z aukra nebo přes inzerát, a nechal namontovat; a v trendu "nejblbější sedlák má největší brambory" jsem s ním nikdy nezažil ani jeden problém, těsnil, chladil, paráda. Praktický přínos jsem výrazně nezaznamenal, ale pravda je, že jsem nikdy neřešil problém s chlazením - teplota vody se vždycky poslušně pohybovala mezi 80-90°C.
Asi se trošku ztrácím ???? spousta moderních motorů plněných moderními plně syntetickými oleji disponuje chladiči oleje. A to buď ve formě chlazení oleje vodou výměníkem, neb klasickým náporovým vzduchochladičem. nemyslím že by moderní oleje nesnášely chlazení. Problém může být v tom jak píše dejv, spolehlivost dobovejch olejochladičů byla nevalná. Dnes si ale můžeme vybrat z nepřeberného množství hliníkovejch včech rozměrů, viz třeba m8rinek 🙂 já osobně si na chladič oleje (dobovej) nemůžu v nejmenším stěžovat a spíš špekuluju, jak bych nacpal nějakej větší abych mohl snížit otáčky vrtule.....
úvaha : dřívější oleje nebyly tak kvalitní a tudíš nesnesly vysoké teploty, kdežto tento problém dnešní oleje nemají. olejový chladič prioritně chaldí olej, ale tím pádem i celý blok především i vodu. pro mnohé je to lepší cesta, než-li náporák, nebo elektr. ventilátor. především je to dodatečná dobová úprava, s tím že praskaly byl problém v hustotě oleje to především v zimě, dnes také odpadá, pokud není oleják šrotík. ?
Takovej dotaz:


Čím může uškodit v dnešním provozu s dnešními oleji olejový chladič??
Dobově tam patří, provozně s dnešními oleji ani náhodou.
Asi pochopily že to nadělalo víc škody jak užitku.
Všechny 120LS neměly olejový chladič, ke konci výroby už se tam nedával. Ale na rok 1978 samozřejmě patří.
Jo jo Kubo LSku jsem měl a stoprocentně měla Olejovej chladič.
Pokud vím tak všechny elesa měli olejový chladič,na pravém šusplechu.
Zdraví, mám dotaz, zda do Škody 120 LS r.v.78 patří olejový chladič? Děkuji