Tak co máte na spotřebákách přezuto

OR6 je v zasade zimni vzorek, jak pise Jarda - pokud je kostra gumy v poradku a jezdi se hlavou... Sam jsem na nich odjezdil nekolik zim (kdyz jsem jezdil ze 110-tkou) a vzdy a vsude jsem dojel. Otazka je, kolik za to mohl pohon na spravne strane auta a kolik za to mohly ty OR6-tky.
OR6 je typ vzorku, a ten sám o sobě neni tak špatnej.


Když je to ale starej ztvrdlej protektor na diagonálním chemlonu, tak je to sebevražda.
To jako existuje pryž, která je horší než OR6? No potěš... 😀
Osobně mám na kilču zimní protektory Praha a nejsem moc nadšen. Na suchu mi OR6 s kvikotem zastavila na fleku, kdežto tyhle zimáky se den po přezutí při pokusu o prudší brždění urvaly ze záběru a jel jsem jak na mejdlu za vydatného kouřového efektu. Holt není všechno zlato, co má nápis M+S 😕
Kdyby u nás něco fungovalo... Tak by taky měl někdo chtít, či vytvořit posudek na to, jestli použité gumy měly vliv na příčinu, průběh a následek nehody.
Jardo policaiti když sepisujou protokol.Tak do něho uváděj na čem si jel.A dnes se vyjádřilo několik mluvčích největších pojišťoven prohlásily že k této skutečnosti budou zhlediska plnění přihlížet.
Ty máš v protokolu možnost napsat jaký máš gumy?
Já jezdím celoročně na zimních ale byli časi kdy jsem jezdil na letních a dalo se to taky.Když člověk nad řízením přemýšlel .Překvapila mě dnes ta informace že při havárijích se do protokolu píše zda měl zimní či letní gumy a pojišťovny na základě toho budou moci krátit i plnění.
Komentáře na novinkách - k tomu je nejlepší otevřít pivo aby se člověk cítil jako v hospodě kde takové komenty taky padají..po bitvě je každý generál.
Komentáře už skutečně nějaký čas nečtu. Ale zažít 15 nehod s viníkem v pneu, to je fakt teda pech... Nejezdím zrovna úplně málo a za 20 let jsem zažil nehody 3 nebo 4. A pokaždé jinou a naštěstí v podstatě ťukance.


Komentáře fakt radši no comment...
Jo, a diskuze pod tím je opět výživná. Něko tam píše, že byl účastníkem 15 nehod, kde vždy byly na vině letní pneumatiky v zimě.





WTF ?!! Já měl za to, že na vině je vždy především řidič, případně jeho nepřizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky, nepřiměřená rychlost, jízda na červenou atd. Ale pneumatiky ? Někdy mám pocit, že i ty komentáře jsou na objednávku a účelové ... škoda času to číst.
Já obul Vraníky HPL s diamantama. Zatím najeto jen 200km, ale nemám s nima problém. Neplavou, nehučí, drží normálně ( přesuny po silnicích 1 třídy, co to snese v zátěží jsem zatím nezkoušel). Jen volant mi teď jde hodně zlehka coz si nedovedu vysvětlit ( letní nějaký obyč Kumho )
Tak hitparádu tragegií vede u mne Sava Eskimo S3 - na nové Koktávce s baťohem (kombi). Možná budou geniální na sněhu a ledu, ale na suchu a mokru to plave a nemá adhezi ve všech směrech - akcelerace, brzdy, zatáčení. Přivodilo mi to za 1500km řadu žhavých chvil, že jsem jich s MG neměl za 3 roky a 100.000 km ...





Druhá tragedie jsou Hankook Icebear(4mm), které mám celoročně na Freelanderu. Ty obstojně fungují při celoročním provozu za všech podmínek....až na sníh. Tam, kde s průměrnou gumou na předokole nezaznamenám obtíže, tam s Hankookem a 4x4 projedu jen s veškerým umem a vypětím sil. Na sněhu taky žádné (0) boční vedení - zatáčky opravdový adrenalin.





Avon Ice touring - obuto na Roveru Tourer - ve všech ohledech dobrá guma (jako většina Avonů), jen na hlubším sněhu slabší záběr, ovšem nic, co by působilo potíže.





Dunlop SP Winter sport M2 (2-3mm)- celoročně Range Rover. Co budou dělat v zimních podmínkách zatím nevím, ale jinak přes nízký vzorek a pravděpodobné stáří fungují výborně a i mimo silnici, včetně mokré trávy. Nástupcem bude Bridgestone |Blizzak DMZ3, nebo DM-V1.





Vraník HPL4 - celoročně Fiat Stillo. Co dodat....Na sníh a marast pavděpodobně bez konkurence ( starší vzor HPL je co by rolba lepší), jen jediná guma ho předčí zatáčením na hlubokém sněhu. V letním provozu slušně se chovající - vyrovná se slušnému průměru, nepociťuju jí jako slabinu auta.





Vraník HPL - eRko, Garde . V zimě jste král silnic 🙂 Jediná výtka je že víc plavou než letní, ale nic tragického. Ovšem na sněhu máte jenom hubu od ucha k uchu.





Kleber Krisalp HP2 - VW EOS. Velmi, velmi dobrá guma, která v hlubokém sněhu zatáčí líp než HPL4.








Při jízdě na Savách jsem si vzpoměl na můj loňský zdejší flame, kdy jsem byl označen za sebevraha, který v únoru, za teplot -4 až +5°C vyjel s MG a letním vzorkem na suché silnice...... Opravdu ne. Jako hazardér jsem si připadal až na těhle šmejdech, byť označených podle oficiální propagandy jako správné obutí od 1.11. do 31.3.
Čapoune,gumy na parádu,jak říkám - ideál.
Kubo a jinak si s kvalitou těch Ruskejch gum spokojený.Asi do nich pudu protože cenově jsou fakt dobrý 🙂
Přesně tak🙂. A to samé i nákladáky,dokud LIAZka jezdila na chemlonech - v bývalé práci - člověk dával v zime řetězy i na rovině,pak jsme přezuli na ruské kamy a hrabala se v půlmetrové závěji jako nic🙂.
Tak ta cena je fakt hodně slušná 546 Kč s DPH za fungl novou zimní gumu.Tak to já sem za ty sví čínský dával 720 Kč s DPH.A to budou kvalitou asi i horší než ty ruský.Přece jenom rusové musej vědět jak udělat správnou gumu na zimu 🙂
No,já tenkrát před 5 lety brigádně skládal kamiony s pneu,převážně nákladní a občas přijely i na osobák,takže jsem to měl za 800/ks a stály tenkrát něco okolo 1300. Dnes jdou sehnat ještě levněji http://www.maxim-pneu.cz/amtel-175-65-r14-82t-nordmaster-cl238b-dot07/ .
Kubo ty gumy Amtel sou fakt z ruska to normálně koukám jako blázen že se to dá u nás koupit.Kolik si za ně dával?
SAVA ESKIMO S3, naprostá spokojenost. Jen občas to není jen o gumách ale i o štěstí🙂)
Jezdil jsem na těchto gumách a jsou naprosto perfektní a řekl bych že do vašich podmínek v Čechách naprosto ideální,jak cenou,tak vlastnostmi a kdo jezdí na zimních celoročně tak tyhle gumy ani na asfaltu nehučí. http://www.rumida.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=21 První rok kdy měli ještě nový vzorek si poradily i v hlubokém sněhu,potom už to bylo horší v kopcích ale na rovině a v břečce nebyl žádný problém.Letos mám ty vraníky a vzhledem k nabídce,cenám a užití u nich asi už zůstanu.
Začínám 3. sezonu na BF Goodrich G-Force Winter, vzorek spíš silniční (šípovitej), na asfaltu krásně potichý, nicméně dřív jsem hodně jezdil v zimě na Frýdlantsku, čili sněhu na silnicích dost a nikdy jsem neměl problém 😉
Léta jsem jezdil Debica frigo v rozměru 195/65 R15 a spokojenost. Docela příjemně mě předloni překvapily Kleber Krisalp HP2, říkal jsem si, že na pražské zimy, byť nemá super dezén bude dobrá, ale držela houževnatě i na horách...





Dneska jezdím Fulda KRISTALL MONTERO 3 v rozměru 195/60 R16 a taky celkem v pohodě, akorát, ale to je problém auta🙂, mají tendenci trošku "klouzat"...
Barum Polaris 2, 2 sady
Barum Polaris 2, nyní Debica Frigo ale ani jedny nebyly (nejsou) nové a stáří je tam hrozně znát.





Výborná byla na Meganu Pirelli 210 Snowsport...ale zase ta cena ;-((
Jen tak pro zajímavost, jaká značka zimních pneu je tedy mezi vámi nejrozšířenější a nejoblíbenější?


Já používám Barum Polaris2 a Continental Winter TS810, spokojenost byla i s Debica Frigo.
řekl bych že ty 4roky jsou tak okorát. hlavně z hlediska ztvrdnutí gumy. jasně že všichni jezdíme normálně a zvládneme to, ale pak přijde krizová situace, kdy při brzdění nebo při vyhýbacím manévru hraje roli právě pneu která nás drží na silnici, jsou to čtyři plochy velikosti dlaně které rozhodují.
Jinak já byl dneska v Partyzánskem v SR a koupil jsem na pobočce pneu Vraník 2ks zimních gum co jsem potřeboval na zadek, to nejlepší na škodovku co může na zimu být - pneu OR 32🙂.V SR proto,že tu ve Slušovicích neměli nic skladem a výrobu pozastavili kvůli jiné zakázce.Asi to byla kuriozita,protože jsem dokonce dostal slevu 10%,měl jsem exkurzi po skladu a nakonec se expediční pracovník šel podívat i na parkoviště na škodovku😀.
RST: Samy od sebe se přece netvoří. Jsou tam rázy, odstředivá síla různé druhy deformace a k tomu všemu sůl a kyselé prostředí. Přece ještě nedávno se litá kola na zimu sundávala, aby je sůl nevyžrala. Pokud se ale povrch dobře ošetří, tak chemické vlivy nemusí vadit.





Měli jsme na fabce pneu 195/50 R15 asi 4-5let staré. Po výměně za nové pneu byl rozdíl velice citelný. Pneumatiky lépe pohlcují nerovnosti a jízda je tišší.


I na kilu mám zánovní gumy a je to neporovnatelný rozdíl.


Podle mě, kdo se tahá po okrskách a po městě, tak ať si koupí levnou, ale důvěryhodnou značku (s min. povoleným rychlostním indexem!)a mění co 4 roky (tedy +-30tKm). Kdo opravdu jezdí (dálnice, vysoké rychlosti, celoročně, náklad) tak na gumách šetřit nebude.
Na embéčku měla pneu uvedený rok výroby 89 a sjel jsem ji do mrtě🙂. Ty vlastnosti už to nemá ale při normální jízdě se na tom jezdit dá.
Vašku, ale v tvém případě se jedná o extrémní použití 😀 .... V obecné rovině, v běžném provozu málokdo jezdí v provozu až tak na krajních možnostech jako je tomu v závodním režimu...
Stárnutí gumy není o trhlinkách, ale o ztvrdnutí směsi. Vím o tom své ze závodních gum, kdy mám Barumky z posledních let výroby hladkejch závodních gum a po těch letech je tak ztvrdlá, že prostě nefunguje jak má.
Asi takhle, dokážu si představit, že guma stárne, dělají se v ní trhlinky, ale to musí rozhodně ležet daleko déle než uváděné 4 roky...





Tchán bude příští rok měnit gumy na fábii, za 11 let co jí má najel asi 60 000 km... gumy jsou jednak na hraně povoleného dezen (ještě by možná vydržely další rok dva), ale začínají se na nich již objevovat povrchové trhlinky, nic strašného, ale přece...





Trvalo 11 let než gumy půjdou do šmelcu a to ještě kdybych byl opravdu drsoň, by tak rok dva vydržely, ale jistota je jistota...





Osobně si myslím, že 4 roky jsou marketingový tah, kdy si výrobce řekne: "při nějakém průměrném ročním nájezdu kilometrů, jsou gumy za 4 roky na hraně, tak to dáme jako normu výměnu gum po 4 letech, stejně stárnou..."
Em: a co hliníkovej blok motoru, převodovky atd.. ty nestárnou? mmch., třeba žigul má Al brzdový bubny s litinovou brzdící vložkou. Nějak pořád nevidím důvod, proč by se měly v materiálu jen samy od sebe tvořit trhlinky. Chápu, když je něco dimenzováno na časovanou pevnost,ale zrovna kola to myslím nejsou...
Eme, fotky jsou parádní, na kalendář ! hmm 🙂
Pokud bude tolik sněhu jako tady, tak by se zimáky určitě hodily http://www.reflex.cz/galerie/zpravy/18972/?foto=1
Přezuto? včera jsem dal na disky první vrstvu barvy 😀





Jen pořád dumám jestli rovnou lepší pryže na předek, nebo zatím dozadu a a až přijde opravdu zima tak si to ještě cvičně přehodit
Pokud jde o lité disky, tak prostě stárnou (ve smyslu že ztrácejí své vlastnosti). Ve struktuře se tvoří různé trhlinky. V nich to začne korodovat k tomu sůl a kyseliny a už to fičí. Ještě hůře pokud kolo bylo rovnané, to ohromně poškodí vnitřní strukturu.


Proto říkám, zlaté plecháče 😀
Myslím, že výrobce takovýchto kol má asi velký problém.


Asi mi nějakej semestr zvláštní školy chybí, ale co máte furt s tím stránutím materiálu?


Ano jsou materiály, které stárnou, jsou materiály, které dokonce mají stárnutí v rámci technologie, ale mluvit o tom takhle obecně?


Ještě tak u plastů v kombinaci s UV zářením, ale hliník, železo, olovo? Podle tvé teorie by tvé kilo mělo být tedy nejméně 25 let ve šmelcu. Nebo ne?
Největší sranda je, že litá kola by měla jít do šmelcu spolu s autem. Tedy alespoň z pohledu stárnutí materiálu. I na nových kolech se může stát 😀
jj, vím, jde o to se rozhoupat...
Radku, dnes seženeš liťáky za cenu novejch plechů, pokud se Ti plechy nelíbí není proč váhat😉. Ale to sám víš 🙂)).
Já mám na autě černou metlu vč. černých oken, s Al koly na léto a na zimu celé černé kola bez poklic. Jinak sadu gum Polaris-2 v rozměru 175/65R14 jsem pořídil 36OOKč.
Mám ty auta obě červený bez metly, celý černý kola sice nevypadaj úplně blbě, ale když jezdím po zbytek roku na pěknejch Al kolech, tak mě ani černý ani poklice nějak neuspokojí. Když už, tak bych plechy stříknul aspoň na stříbrno. A stejně tomubudou chybět nějaký pokličky na středy se šroubama, ty se mi nechce nechávat volný.
Tak Emineme já poklice mám na Autě vždycky který kryjou téměř celý disky a mám je na autě proto že aspoň z té v nější strany tolik neoreznou.
RST: Lehká pomoc, nedávej na plecháče hnusné poklice 😀 Celoročně jezdíme na černých discích a poklice považuji za naprostou zbytečnost. Ale je fakt, že máme fobii v tmavě červené metle a nějak to pasuje k černým plastům a tmavému vrchu palubní desky.
No tak to já jsem na tom stejně a přezouváním myslím přemontění kol. Přendáváním 2 sad pneu na jedněch discích se sada disků velmi brzo zaplatí. Navíc mám jiný rozměr kol v létě a jiný v zimě. A čím dál víc uvažuju o pořízení stejných disků na léto i zimu, abych měl auto furt stejný a nemusel se skoro půlroku dívat na hnusný poklice na plechovejch kolech. Akorát, že zimní obutí v mým letním rozměru je docela raketa. Nebo aspoň pro stávající zimní gumy pořídím nějaký koukatelný Al disky.
Jinak jsem je ještě nenamontil, protože hoblovat je na suchých silnicích za stávajících teplot nechci. A předpověď na listopad ani nenasvědčuje tomu, že bych jich užil dřív, než na konci měsíce. A pokud jde o eRko, to samozřejmě zimní kola nemá, neboť v zimě nejezdí.