Zatím to vypadá docela dobře, ale mám trochu strach, že za pár let nám zvadne úsměv na rtech. Otázkou je, jak moc to budou omezovat na centra měst, nebo jestli to naopak bude co nejširší...
Jsem příjemně překvapen!
Koukám, že do budoucna budeme muset přesunout start Jarního sletu někam jinam, než z Boleslavi 😀
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-59534710-mapa-kde-chteji-vyhnat-stara-auta-z-mest





Exkluzivní průzkum IHNED.cz ve 100 největších českých městech: ptali jsme se, zda magistráty a radnice hodlají zavést ve svých centrech novinku - nízkoemisní zóny.
jenže v době kdy celá evropa měla EURO2 mělo německo svojí mnohem přísnější normu...
Pokud vím, tak se v Německu předkládá techničák a podle uvedené Euro normy jsi pak zaškatulkován. Jestli se nějak zohledňuje dodatečná montáž LPG nevím.
a jsme zase u toho... moje auto plní něměckou normu s limity přísnějšími než EURO4 ale pro české úřady podle tabulky je to EURO2 ;o(
Ja stale verim, ez to bude i zde podle Euro normy..





"Označení nízkoemisních zón by mělo vycházet z emisních norem, které pro automobily platí. Emisní normu Euro 1 většinou plní auta od roku výroby 1993, Euro 2 pak zhruba od roku 1997. Euro 3 nastoupilo v roce 2001 a Euro 4 plní vozy přibližně od roku 2006. Vozy se zážehovými motory by měly dostat plaketu, pokud plní Euro 1 a poté Euro 4, se vznětovými motory pak za splnění každé emisní normy."
Prý by se měly uznávat plakety z Německa, tak je třeba vyčkat bude-li tomu tak. V Německu se udělují podle Euro normy.
Nejde ani tak o stát, jako o Prahu. Když budeš lobista s fabrikou na plakety, tak je rád budeš městu prodávat za cenu 50kč a ještě ti zbyde úplateček 10 mega pro úředníčky 🙂 Stát z toho neuvidí přímo nic.
To si nemyslim... 80 mio neni prece pro stat zas tolik (rekneme, ze to jsou 4 stredne velky firmy na dani z prijmu).





A i ve vztahu k parkovnemu, staci aby tam ten 1 mio aut parkovalo pri cene 40 CZK / hod 2 hodiny a je to to samy.





Podle me je to opravdu dalsi zpusob kterak lidi donutit kupovat si novy auta a starsi, ktere jim jeste v pohode slouzi dali do srotu...





...a to ve ve jmenu ekologie 🙁
Stanley: Ani tak nejde o to, kdo si jaké auto pořídí. To je sekundární přínos.





Primární přínos spočívá v tom, že plaketu musí mít všichni, nehledě na stáří vozu. I nejnovější auto musí mít zelenou plaketku. Plaketka stojí 80kč, milion aut = 80 milionů korun. Když je možnost to zaštítit ekologií, tak hurá do toho !
Gotrek: motivace je jasná ne ? Zahoď nafťák a kup si benzíňák 😉
...a nyní si k tomu posloužíme údaji z Wikipedie:





"Škoda Felicia je osobní automobil, který v letech 1994–2001 vyráběla automobilka Škoda Auto."





...takže Felda v dehtu může mít žádnou, červenou, nebo žlutou nálepku. A já nevěřím, že data kdy se to láme (1996/7 a 2000/2001) korelují se změnami osazovaných motorů. Takže dva majitelé stejného vozu mohou mít jinou známku... už zas se mi chce z těch dementů blejt
No, jde o to, že kdokoli tam bude chtít vjet (jakože já jezdím do modré zóny denně do práce autem), tak bude muset mít plaketu v minimální hodnotě 80kč, což je doufám jednorázový poplatek a ne měsíční paušál 🙂





Zvažují výjimku pro residenty. Což by mohlo mít za následek zvýšenou registraci residentů a tím i starých aut. Když v Praze namalovali modré zóny, přinutili mě tím přepsat bydliště do Prahy. Tím jsem jim rázem zvednul statistiky minimálně o šest aut s rokem výroby pře 1990 😀





V Praze už sice nebydlím, ale zdá se, budu-li chtít v Praze pracovat a pravidla se budou přiostřovat (EURO 4,5...), tak se zřejmě trvalého v Praze nezbavím 😀 A pak se diví, že má Praha tolik obyvatel.
A ještě se pak dočteš že ty megamamrdi vylízaný, stanovili jako kritérium pro vydání známky rok výroby vozidla:





Osobní a menší nákladní auta s dieslovými motory:


známka - stáří auta


žádná - před rokem 1997


červená - 1997 až 2000


žlutá - 2001 až 2005


zelená - od 2006





Auta a menší nákladní auta se zážehovými motory:


známka - stáří auta


žádná - před rokem 1993


zelená - od 1993





Zdroj: ministerstvo životního prostředí





Vykopírované z článku: http://praha.idnes.cz/praha-chce-zakazat-vjezd-starych-aut-do-centra-f4c-/praha-zpravy.aspx?c=A130218_1890989_praha-zpravy_sfo
Už se to maže, už plavou kapříci.
jj, a jeste to tam napise:





...Jejich prinos podle Suty spociva vsak v tom, ze si ridici poridi novejsi auta, ktera mene skodi.


Zdroj: http://praha.idnes.cz/praha-chce-zakazat-vjezd-starych-aut-do-centra-f4c-/praha-zpravy.aspx?c=A130218_1890989_praha-zpravy_sfo





Takze vubec nejde o ekologii - ono totiz: kdyz vyrobim nove auto, tak na vyrobu tohoto auta zas vytvorim nove zplodiny... A pak, zbytecne ztracime zdroje, ktere bychom mohli vyuzijt jinak. Smysluplneji.





Cesta do pekel je dlazdena dobrymi umysly. Myslim ze ti, kteri tyto hovadiny navrhuji uprimne veri tomu, ze to delaji pro blaho nas vsech...





...v souctu nas tyhle vsechny veci znici. Myslim tim celou Evropu. Sami se ekonomicky dostaneme hluboko pod aktualni uroven, kdy nejen ze zijeme na dluh, ale jeste ty zdroje, ktery mame, tak vyuzivame zcela nesmyslne...





Stanley
dragon: Máme u Ostravy jeden prd, co se dělá důležitým a dokonce lázeňským městem, avšak Sanatoria Klimkovice jsou až na kopci za ním a jakákoliv změna dopravy bude v samotném areálu lázní nepostřehnutelná.Když si přečteš link http://www.mesto-klimkovice.cz/clanky.php?action=view&kat=17&id=3528 , tak z tohoh plyne, že chtějí zejména omezit kamiony a vytlačit je na blízkou dálnici.


I v Klimkovicích sice dýchají Polský smog, ale mají tendenci se často odvolávat na statut lázeňského města.
Luky> takové kopečky nevím, ale podobná solární pole jsou třeba u Ševětína.





Em> otázkou je jestli Poděbrady splňují podmínku toho, že tam jsou dlouhodobě překračované limity (a taky jestli ta podmínka v zákoně zůstala).





Každopádně je to nesmysl na n-tou, i v tom německu na to lidi nadávaj (ale pak dodaj "Ordnung muss sein!" a podřídí se a drží hubu a krok 🙁 )... Je mi z toho smutno.
Luky : nevím
dejvVe, kde jsou v zemi české takové hezké kopečky?
To počkete až ji zavedou v Poděbradech, to bude teprve terno! I v Německu bylo dokázáno, že vliv na kvalitu ovzduší to má zanedbatelný. Z principu mě to se*e, ale obyvatelé dané části mají výjimku a měly by být objízdné trasy (obé alespoň bylo v původních návrzích). Uvidíme co z toho vyleze a kdo toho využije.
země česká, domov můj, zemský ráj to napohled !
To jsem zvědav co mi nalepěj na Rudý říjen... už jsem s tím válčil při přihlášení... Německo předběhlo v emisních normách dobu a tak třeba moje auto má emise podle německé normy která je co se obsahu škodlivin týká stejně přísná nebo přísnější než EURO-4 ale metodika měření je jako u EURO-2... samozřejmě pro českého úředníka je to EURO2... Doufám že klapne to o uznávání nálepek navzájem, nechal jsem si na skle tu německou která je zelená...
http://www.novinky.cz/domaci/292497-obce-budou-moci-zakazat-vjezd-starsim-dieselum.html





A máme to tu! Zase jsme něco okopírovali v cizině a obce si teď můžou vymyslet, koho že to vlastně dovnitř pustí.





Ať už proboha někdo začne buzerovat krávy a ovce, ty toho vyprděj daleko víc než všechny auta.





Je mi z naší země čím dál víc nablití.





Čím dál usilovněji se tu zapomíná, že auta můžou být koníček, že je to velký kus historie a dějin, přinejmenším techiky a průmyslu. K čertu s fotbalem, hokejem, tenisem, atletikou aspol. Mě vadí zase tyhle nesmysly, který mě omezujou, stadiony zabírají spoustu zbytečnýho místa, odčerpávají spoustu peněz z rozpočtů, vládne v tom korupce, policie místo pomáhání a chránění rozhání pár ožralejch debilů okolo jinejch kašparů u mičudy... Žijeme v podivný době.