12. leden 2004

Oprava klaksonu

Rubrika: Elektrická zařízení, Přečteno: 9220×, Komentářů: 0, Líbí se Autor: Džon
Když zdravíte ostatní eRka na silnici, je klakson potřeba.

Stanovení diagnózy:

Erko netroubilo. Podíval jsem se tedy na klakson a ten vypadal velmi zachovale, řekl bych i nově. Změřil jsem tedy zda do něho jde napětí a to bylo v pořádku. Závada byla přímo v klaksonu, jenže jsem netušil kde.

Premedikace:

Nejprve jsem zkoušel točit seřizovacím šroubem, ale bezvýsledně. Tak jsem se rozhodl klakson opravit. Odvrtal jsem 6 nýtů kolem dokola a klakson se rozpadl na tři části: Spodní víko s elektromagnetem, membránu a vrchní víko.

Změřil jsem ohmmetrem zda je v pořádku cívka (měla asi 1-2 ohmy) a dalším pátráním jsem zhruba nalezl jsem místo kde proud neprocházel, ačkoliv by měl.... Po asi hodinovém prohledávání několika čtverečních centimetrů jsem objevil kontakt, kterým se přerušuje přívod do elektromagnetu při jeho sepnutí a přitažení membrány. Přerušením kontaktu se elektromagnet vypne, membrána se odtáhne (kontakt se zase sepne, atd...) a takto vzniká rychlá vibrace, jejímž výsledkem je zvuk klaksonu.

Rozebrání klaksonu a nalezený zaoxidovaný kontakt

Operace:

Problém byl v tom, že kontakt byl zoxidovaný. Odtlačil jsem tedy kontakty od sebe a jemným smirkem obrousil. Poté jsem je lehce prostříkl WD-40.

Zkusil jsem klakson (jen spodní víko s elektromagnetem) na baterku a již bylo vidno, že elektromagnet pracuje.

Rehabilitace:

Dalším krokem je seřízení klaksonu. Našrouboval jsem na spodní víko membránu a zkusil opět zapojit. Již by se mělo ozvat troubení. Pokud se troubení neozývá nebo není takové jaké si představujete, doseřiďte klakson podle následujících pokynů:

  • Pokud elektromagnet vůbec nepracuje (ani necvakne při zapojení a nemá žádný proudový odběr) je kontakt trvale rozepnut přišroubovanou membránou. Kontakt oddalte seřizovacím šroubem kontaktu - otáčením po směru hodinových ručiček.
  • Pokud elektromagnet pracuje, ale jen cvakne při zapojení a netroubí, je kontakt trvale sepnut, ale přitažená membrána ho nerozepíná. Kontakt přibližte seřizovacím šroubem kontaktu - otáčením proti směru hodinových ručiček.
  • Pokud neslyšíte žádný zvuk nebo je zvuk příliš vysoký, povolte seřizovací šroub zvuku (zajistěte kontramaticí). Nesmíte ho ale povolit moc aby nevyjel ze závitu.
  • Pokud zvuk příliš nízký, přitáhněte seřizovací šroub zvuku (zajistěte kontramaticí), ale ne moc aby měla membrána ještě vůli. Pokud to přeženete nepůjde zvuk žádný.
  • Při seřizování šroubem zvuku se mění zdvih membrány a může se stát, že nastane některá z prvních dvou situací. Potom musíte lehce doseřídit polohu konaktu.
  • Po nalazení zvuku utáhněte kontramatici seřizovacího šroubu zvuku a celek sešroubujte i s vrchním víkem. Já jsem klakson ještě utěsnil lehkou vrstvičkou těsnícího tmelu mezi spodním víkem a membránou. Po sešroubování a dotažení klakson znovu vyzkoušejte a případně ještě dolaďte výše uvedeným postupem. Tím je klakson připraven do akce.

Seřizovací šrouby a zkompletovaný klakson

Domácí léčení:

Závěrem ještě lze říci, že je potřeba občas si zatroubit aby se kontakty klaksonu oběhávaly a neoxidovaly.


Rubrika: Elektrická zařízení, Přečteno: 9220×, Komentářů: 0, Líbí se Autor: Džon

Žádné příspěvky