Jezevec: Pravda. No a protože většina prodávaných eRek jsou vysloužilé vraky (ať se tváří jakkoli - známá pravda je, že snad každý začínající eRkař se spálí a koupí nějakým způsobem přeceněný kepl), děláme jen to co můžeme 🙂
Vždycky jsem se bil za originál eRka, ale 4 leté snažení a mě trochu změnilo a tak :


Thomas má sice v něčem pravdu, ale pouze pokud by se jednalo o garážový auto od nějakého strýčka, kde vyleštíš lak, opravíš sem tam nějakou dírku, promažeš a hotovo... ale pokud koupíš vysloužilej vrak ( pardon za to silné slovo) tak si po znovu zrození auta formou jeho celkové novostavby hrát na veterána je podle mne jen dost drahý špás protože to stejně nebude pravý veterán ale jen replika.....


A k ostatním : Člověk se vždycky snažil odlišit a tak tuning, stavba sportovních napodobenin či jen tuzing jsou přirozenou reakcí organismu-o)


Takže : Ať se Vám všem daří a Vaše autí ať Vám dělají jen radost !!!!!
Dokud bude platit Listina základních práv a svobod, tak nikdo nemá právo tě přesvědčovat jinak 😀
Tak já taky přihodim svojí trošku do mlýna. Když jsem si kupoval erko, tak jsem si říkal, že si postavím erko do původního stavu, protože se mi to tak líbilo nejvíc. Ale postupem času jsem přišel na to že třeba původní palubka se mi moc nelíbí, tak jsem si udělal dřevěnou s leštěnýma obroučkama. že mi původní typy laků taky moc nesednou, že se mi prostě líbí černá. Tak jsem si prostě řek - stavím si to pro sebe, tak jak se mi to líbí nejvíc a o to tady pánové, jde ze všeho nejvíc, nebo ne?
Dnes jsem četl odborný článek o budoucnosti veteránů. V celé Evropě teď platí, že veteránem se stává vozidlo starší 25 let. Do budoucna se uvažuje o limitu 30 let. Takže erka roli nejmladšího veterána bez problémů splňují. Na další hodnotě vozidla se podepisuje mnoho faktrů. Například počet vyrobených kusu, designerská povedenost a pozor ..... opravdu původní stav. Nebo prostě uvedení vozidla do co nejpůvodnějšího stavu s použitím původních součástek a s využitím původních výrobních postupů. Už dnes je tudíž jasné, že tuněná erka v budoucnu nikdy nebudou oblíbená. Ani u veteránistů, ani u komisařů a STK. A svou obrovskou hodnotu zpravidla mají "jen" u tvůrců přestaveb. Pravověrní veteránistí zaměření na předválečná vozidla se ae naším diskusím smějí. ERKA jsou pro ně nezajímavé vraky. Ale to je, jak jistě uznáte jen jejich věc a jejich pohled na danou situaci
Sohlasím Thomasi.
Nedá mi abych si taky nepřisadil. Sám mam jen 1000MB, ale erko vidím jako "mladého" veterána. Když jsem si kdysi MB koupil a někde řekl že to mám jako svého prvního laciného veterána a začal postupně s renovací do původního stavu vč. detailů, tak si spoutu lidí klepalo na hlavu a padaly i rady ať to dám cikánům na dojezdění a koupím něco pořádného". Erko bude mít skutečně podobný osud jako stará felicie, dneska je nedotčená pův. felda k renovaci skoro k nesehnání. Každou už někdo nějak rozvrtal a návrat do veteránského stavu je sakra dlouhá cesta. Erek které mají pětikvalty a emko nápravy, posilovače, sedadla z kdečeho je už dost, ale stav podobný tomu z výroby moc vidět není. Každé si někdo rozvrtal - nic proti tomu nemám, chápu že si někdo auto upraví pro svoji radost, ale je škoda aby tak dopadly všechny nebo teda skoro všechny. Bohužel když se kouknu na fotky aut na netu, je jich až děsivě velké množství upravovaných tak, že to až hraničí s tuzingem. Nechci se nikoho dotknout, ale dost Erek je v rukou mladých kluků (kvůli dostupnosti-ceně) a pak se tuní ostošest. Kvůli nedostatku financí se auta ověšují cetkami z vrakoviště - co se zrovna najde to se tam nějak nacpe, lak bleskově v garáži barvou která někde zbyla a konečný výsledek je někdy fakt žalostný. Tak to prostě je. Netvrdím že je to tak u všech, to určitě ne, fakt je vidět že někdo si fakt dá spoustu práce a upravuje, byť ve velkém rozsahu, tak s citem a rozvahou. Když se do něčeho takového pouštíte, zkuste se nikam nehnat, hezký původní auto si to nezaslouží. Nemusíte to mít honem a co nejdřív co nejširší a nejhlučnější. Tohle je můj pohled na věc, nikomu to nevnucuju...
Páni eRkaři, jezdím veterány a mám taky Š 110 R - ono to auto už je jak známka , s přibývajícími léty získává na ceně - je to něco podobného jak Škoda Felicie , tedy ne ta nová . To eRko určitě půjde do ceny hodně moc, neboť jich bylo vyrobeno cca 55 tis. kusů a většina už je ve šrotě . Napíšu vám teď údaje z tabulky aut veteránů , ale je z roku 2003 : Model 110R , r.v. 1970 - 80 , válce 4 , ccm 1107 , karosérie Cpé , trend šipka vpravo = vzestupný, Euro max 3667, Euro min 1146, Kč max 110 000 , Kč min 34 375. Nevím sice kdo takové tabulky sestavuje , udivuje mne ta částka 34 375 na pětikorunu přesně . Ale vidíte , že vlastníte celkem zajímavý vůz ... kdo ví jak to dopadne za nějakých ??? deset let ???






Mějte se hezky , a ať Vám to eRko jezdí k Vaší spokojenosti . Mirek
Johne jestli to chceš slyšet a třeba vytisknout pro posměvačné kamarády - eRko v zásadě je veterán, protože i jeho poslední vyrobený kus už je starší 25 let.





Jestli chceš slyšet názor na Tvou již opakovanou výzvu k nějakému veteránskému webu - je mi celkem jedno, jaký auta tam teď jsou v kurzu a co si tam kdo myslí o eRku. Celkem chápu veteranisty, kteří 90% dílů na vozy z předválečné éry musej nechat znovu vyrobit, že eRko pro ně neni rovnocený veterán, když dílů na ně je stále "relativní" dostatek a mechanické části stále z velké části lze žádat od běžných obchodníků.





Erko je československá pánská slabost, sériový bratr úspěšného závoďáku a hezkej koníček pro spoustu šikovných lidí. A že si k němu nějaká skupina lidí, shromažďující je na nějakém veteránském webu podle Tebe nenašla cestu, tak já říkám - no a ???





Každý z nás majitelů erka má svým dílem v rukou jeho pověst a udělá-li z něj hezký vůz, společnost ho jistě odmění dávkou uznání. Jestli máš nutkání někde na jiných stránkách šířit věhlas vozu Š110R, neohlížej se a jdi do toho. Má-li Tvá iniciativa smysl, jistě se k Tobě někdo přidá. Přeju Ti, ať se Ti daří a ať najdeš to co hledáš.





Mě osobně tato Tvá iniciativa zatím neoslovuje, protože vím, že eRko svou hodnotu má a netejrá mě, že někdo na to možná ještě nepřišel a už vůbec necítím potřebu někoho přesvědčovat, aby pozměňoval vnímmání vozu Š110R jako veterána. To je proces přirozený, nezvratitelný a dlouhodobý.





S pozdravem Láďa
Výsko napsal jsem to nezávisle na tobě😀 koukam že jsme se shodli 🙂
Ale proč? nějak mi přijde tahle aktivita jako naprosto zbytečná, tomu autu se bude cena zvyšovat sama, originály ubývaj a upravený povozy jsou historicky bezcenný tak proč do toho šťourat a nenechat tomu volnej průběh, nebo čekáš že někdo poletí na hrad a nechá se to vyhláasit že ,,eRko je veterán,, sry ale tohle mi přijde jako téma podobný kradení shnilý eReSce kdesi pryč - naprosto zbytečný.......
Ať kámoš hulí dál, dřív nebo později bude veterán i z něj.





Tahle debata nemá cenu.
Hoši, udělějme s tím něco. Dneska si ze mě dělal zase kámoš srandu, že moje erko není veterán. ne a ne mu vysvětlit, že je to normální historický vozidlo, pokud na něm není nějaký tuning prvek. POřád mi nechce věřit Neoslovíme třeba ten web www.svetveteranu.cz o pomoc. Prostě si myslím, ýže byo tom měli lidi vědět a určo by to zvedlu i ceny těhle autíček.