nj, já o tom ještě teďka přemejšlel, možná že chladiči by to neuškodilo,protože ten je čerstvě po repasi, ale radiátor topení by to třeba nemusel zvládnout, a než řešit nějakej únik kapaliny... 😉


Ale díky za názory 😉
Ja myslim, ze nejlepsi je tam dat to, co tam patri. Urcita mira upgradu je asi krok vpred, ale za temi + jsou obcas i -. Takze pokud tam nalejes neco co rozpousti vodni kamen, tak muze zacit tect chladic. Ale to samozrejme to neni chyba kapaliny, ta funguje spravne - chyba je v chladici.





Takze kdyz to zjednodusim - do auta se leje benzin (ne nafta), nafta patri do prahu a dutin (smichana s prevodovym olejem). Kafe se pije turek, mliko plnotucny, na chleba jedine maslo (nikoliv margarin).





No a z pohledu chladici kapaliny - na litinovy hlavy + hlinikovy hlavy patri modrej fridex (FRIDEX STABIL, ev. G48). Pak byl jeste pruhleden fridex, ten byl jen na litinovy hlavy (zral hlinik), ale ten se snad uz ani nevyrabi... Takze bych tam nalil FRIDEX STABIL modrej a je vymalovano. Nepit. Nemichat s jinymi antifreezy
Obecně se má za to, že lpění některých výrobců na konkrétních specifikacích chladicí kapaliny (např G12 u VW) je dáno kompatibilitou kapalina vs. používaná těsnění.
Dělaj to teď silnější 😀





http://www.youtube.com/watch?v=k3DQ0-u_B4A
Chladící kapalina se tu řešila (řeší každý rok), to jsou ty stálé témata typu, jaký olej doJawy, je M2T dobré ?





K věci, matně si vzpomínám že tátomechanik a ještě někdo psali že si míchají něco samy, že se na výrobce nedá spolehnout, nebo tak nějak? 🙂
Čapoun:





No právě, že je přesně to co jsi provedl bylo "v pořádku". Nová kapalina ti rozpustila usazeniny v chladiči ( a samozřejmě i ty, které zatemovaly drobné netěsnosti). Tebe to alespoň donutilo provést opravu tak jak se má = výměnou chladiče za nepoškozený 😉
Rozhodně bych neexperimentoval. Myslím, že tam mám zelený Fridex přímo určený pro staré motory, asi to bude tento http://www.velvana.cz/fridex-stabil/produkt/
Tak kecám do chladiče jsem nalil tohle počem to začlo brutálně tíct:


COYOTE Antifreeze D. Výrobek Lybar a.s.





Dle výrobce:


koncentrované chladící kapaliny do chladičů na bázi monoethylenglykolu s obsahem vysoce účinných inhibitorů koroze. Pro všechny typy motorů ; odpovídá specifikaci VW TL 774 D a ASTM D 3306. Určen pro motory moderní konstrukce s ještě účinnější systém inhibitorů koroze
Nevím Dejvide ale asi vnesu trochu pochybností já když jsem do původního chladiče nalil nermznoucí kapalinu od OMV G12 tak cca za 3 tejdny od nalití začal brutálně chcát.A myslím si že kdybych to neuděla tak fungoval v poho dál .Takže jsem sehnal úplně novej přes myscháka a tam G12cku od OMV normálně provozuju .Jinak původní chladič jsem nechal přeletovat a mám ho v záloze 🙂


https://www.skoda110r.cz/article.php?aid=937&olimage=30133
G12 je třeba označena original kapalina do Octávky, K12 je to samý, akorát jinej výrobce 😉
A jakej je rozdíl mezi K a G? 😀
Já používám v eRku K12tku.
mohu dolnit dotaz o dotaz co je K11/K12 ? kupuji český Fridex a hotovo. děkuji 🙂
O víkendu mě čeká montáž nového chladiče do kila (motor 130) a tak přemýšlím, jakou nemrznoucí kapalinu do něj použiju. Jistota je K11, ale mě láká použití K12, tyto kapaliny by měly být na stejné bázi, jen K12 obsahuje dokonalejší inhybitory proti korozi a lhůta výměny je 5 let (oproti K11, kde je 3 roky). Co jsem tak sondoval u pár měchaniků, tak mi bylo řečeno, že by to nemělo nic udělat, ale chci se ještě zeptat tady, jestli s tím máte někdo zkušenost? Doposud jsem používal K11... Díky za názory 😉