v tomhle hicu nemá smysl nic náročného na přemýšlení řešit ....





Ku.váááááá tady se neochladí a neochladí...jak je u vás ? u nás na prašivky už týden ... jsem permanetně zpocený jako to :O(
a pokud je to jinak, tak mi jsem z toho v "analis canalis" 😉
Davide, rozumim Ti, ale rikam, ze je-li v haji ulozeni kliky motoru nebo je-li prasknutej blok, tak namereny tlak na konci kanalu bude jiny (mensi) nez na vstupu do kanalu.





Dusledkem poklesu tlaku pod urcitou mez bude signalizovano take problikavajici kontrolkou na volnobehu - u tech, teri nemaji tlakomer oleje.





Tato teorie se mi potvrdila - pokud dostane jinak ten tyz samy motor GO kliky, mazaci tlak na konci kanalu se zvysi.
Stanley: Ale zapomínáš, že olej že exaktně determinovaně inertně homogenní takže je reálně a elementárně simplexní projít canalis direktně, než penetrovat do boků. No, doufám, že teď je to jasný.
Lado, ale ty veleciny spolu preci uzce souvisi. Kdyby v extremnim pripade, ze by se vsechen olej "ztratil" pri mazani kliky (tedy klika by v motoru vubec nebyla), byl by jak prutok, tak tlak na konci kanalu roven temer 0 - protoze by pro olej bylo jednodussi odtect kanaly k mazani kliky nez jit "cestou vetsiho odporu".





Tedy, z toho je zrejme, ze cast tlaku (a tedy i prutok) se ztraci prave vlivem opotrebeni klikoveho mechanismu.





Pokud je to jinak, rad se poucim. 😉
a nepleteš si množství oleje čili průtok z tlakem ?





nebo si to pletu já ? :O)
Lado, tak pak tomu asi nerozumim...





OK, vezmeme limitni priklad. Motor je total mrtvola, kde 50% oleje unika diky vybehanym loziskam na klice. Pak bude-li tlak pred hlavnim olejovym kanalem = 4 (tedy z cerpadla), pak na konec olejoveho kanalu dorazi jen 50% oleje a tedy 4 x 0.5 = 2.





nebo? 😉
Sataníku pořádně si přečti co jsi právě napsal a pochopíš že se si pjěékně odporuješ :O)





pokud se šíří tlak rovnoměrně tak jak může být na začátku kanálu jiný než na konci 😉





a nebude to třeba i tím že čidlo i hadička tlakoměru jsou co nejblíže kastli aby se to nemuselo tahat bůhví kama ? 😉
Ladis: no vida, člověk se pořád učí... 🙂
Lado, tlak se siri v kapalinach vsemi smery stejne a rovnomerne - v tom se nemylis.





Ale pokud se nemylim ja, tak olej maze hlavnim olejovym kanalem klikovou hridel a vsechna jeji loziska. A tam je prave duvod, proc bude u vybehanych motoru velky rozdil mezi merenim PRED a ZA hlavnim olejovym kanalem.
Crestik: Bod 🙂





Feratt: Ten text je zprávně, fakt to tak na konci je. Když jsem byl malej, poslouchal jsem ho pořád, tak si to pamatuju 🙂 A z nostalgie jsem si minulý rok koupil v LevneKnihy jeho originální cédo Greatest Hits 🙂





Jinak ty konstruktéři byli ve své době docela vtipní - auto, které má redukční ventil 400kPa max. osadí tlakoměrem se stupnicí do 1000kPa, aby se tomu mohli další generace po další generace divit 😀 Ale jinak to odpovídá, nevzpomínám si, že by mi někdy ručička přelezla čtyřku, takže to asi tak bude.
Satando: jestli se nemýlím tak tlak se šíří v kapalinách všemi směry stejně a rovnoměrně......takže pokud je tlak na prsou 4 tak na konci kanálu bude asi taky 4....


2 Daves regulační ventil mají všecky motory od 1000-136 akorát po užovku ho mají v bloku na kanále hned za prsama a od eMka je ventil přímo u čerpadla v tom bazmeku co je dohromady víko čerpadla a sací koš
Stanley: ved preto sa to snímanie tlaku prenieslo ku čidlu, aby to malo opodstatnenie, zrejme. Ale to toľko neukazuje🙂


Daves: určo ? nerozumiem.
No a hlavně v 74 ještě nebyl určo ten ventil. Nebo se dával na všechny eRka ? Co já vím, tak na užovkách nebyl a dával se až na eMka. Ale možná se pletu.
hm hm hm, zajimava poznamka, Martine.





Podle me je vhodnejsi snimat tlak u cidla, protoze pokud merim "na prsou" jeste pred hlavnim olejovym kanalem, tak nevim, v jakem stavu jsou loziska kliky. Proto merim "az vzadu" a vim, jaky tlak "mam na konci" 🙂
Michal: ja ti to vysvetlím, že prečo asi tam v tom filme bol tlak 4. Tá eRka je vyrobená počítam okolo roku 1974. Ešte má biely strop. A vtedy niekedy sa ešte tlak snímal z víka rozvodových kolies hned za čerpadlom, a nie tam vzadu pri čidle. Takže predpokladam, že tlak je tam vyšší.


Posudzujem to aj s toho, že na novej eRke mám tiež tlak snímaný z víka rozvodových kolies, a pri studenom motore mám tlak aj 6 bez problémov. Ked sa zohreje, tak pod 4 neklesne. Tlakomer mám nový.
...nebo dal jinak raficku...





😋
A ještě je tu varianta, že budík nekecá, ale ňákej lempl na něj křivě nalepil podklad 😉
jo, jeste muze budik "kecat", to je jasna vec 🙂





ono taky pomuze u mechanickych meraku odpojit hadicku u budiku a nechat vytect tu sracku, ktera se tam za ta leta nahromadila + vypustit vzduchove bublinky.
S.D.G. nemyslim, ze ventilu na omezeni pretlaku bylo vic. Bud byl nebo nebyl. Pokud byl, omezoval tlak na 4 atm.





Na studenem motoru mam na volnobeh 4 a rucicka "kolisa" pod 4 a pak zpet - tedy, ventil funguje spravne i na studenem motoru, je-li motor v dobrem stavu.





To, ze motor nema tlak se tu resilo snad 1000x, moje zkusnosti jsou: na vine je olej (treba vymenit), na vine jsou hlavni loziska klikoveho hridele "saly" (nejbeznejsi zavada vznikla opotrebenim motoru), na vine je tlakove olejove cerpadlo (malo frekventovane), na vine je "vyhrata" pruzinka kulicky olejoveho cerpadla, na vine je prasklina bloku (zazil jsem v jedne EVO verzi Schwejkomotoru - oba jsme z toho meli velkou hlavu).
P.S: Ventilů na omezení přetlaku oleje zřejmě bylo víc, protože moje informace říká že omezuje na 300kPa tedy 3atm. Můj motor se taky tak choval... Samozřejmě se studeným a tedy viskóznějším olejem tlak přeleze to na co je ventil nastaven, protože ten je konstruován na viskozitu za tepla
Než jsem poslal motor do kytek, mazal s olejem Mogul 15W50 kolem 350kPa při studeném motoru, a na zahřátém 250-300kPa v rozmezí provozních otáček a 150-200kPa při volnoběhu. Měřeno novým elektrickým tlakoměrem oleje.
jak pise David. Redukcni ventil se stara o to, aby tlak nebyl vyssi nez 4.





Tlaku 4 dosahuje muj zahraty motor od 2.500 otacek a dal je pak tlak uz nemenny az do cca 8.000 otacek, kam jde motor kratkodobe vytocit.





Po zhasnuti studeneho motoru trva cca 15 vterin, nez tlak dojde na nulu a rozsviti se kontrolka mazani.
jeste odkaz vedle, kde je taky foto tlakomeru


http://www.skoda110r.cz/forum.php?thread=4473
Nevím teda jak ten tlak, ale na svém vychrchlaném motoru jsem měl ve studeném stavu při nastartování taky kolem 2. Pak to s ohřátím kleslo asi na 1. Ve vysokých otáčkách se to šplhalo k šesti a tak mi jednoho dne bouchly hadice. V normálních otáčkách 3-4. Jsou dva sací koše. S redukčním ventilem a bez. Když máte rádi velký tlak, dejte si bez. Jinak jednou se mi sekla kulička právě v tom ventilu a taky žádný tlak nebyl.
hrome tak já než to sesmolím tak mě někdo předběhne...🙁
To: Falcon: teď se budu snažit získat ten bezvýznamný bod!! Podle mě je ta prafráze částí textu písničky Dalibora Jandy: Žít jako kaskadér 🙂))...Auto na vodu teplo ze zimy city v pilulkach tohle budem jedno ráno mít.Mám sto důvodů nic se nedivit mám tě plnou hlavu plný byt.Všechno brát jak ty mě donutíš a bez mrknutí půjdu mezi lidmi z práce bos v létě v zimníku v zimě v košili cesty na víkend je autokros.


...pro ty co by to zajímalo více tak více na (i když ta druhá část se mi zdá nějaká divná, podle mě to nebude podle originálu 🙂))...http://www.supermusic.sk/skupina.php?idpiesne=56252&sid=&TEXT=1
Falcon: Dalibor chrchloň Janda? 🙂
fotka odnekud z dalnice ve Slovinsku - motor prohraty na provozni teploty po nekolika set dlouhe ceste po dalnicich v teplotach okolo 30 st. Celsia.





Motor 130 (klikovy hridel = favorit) po GO + upravy (Schwejk), olej MOGUL M7 ADS III 15W 40, ujeto cca 1 tis. km od vymeny. Tlak oleje je to, co se na motoru opravdu povedlo.
Mám naprosto to samý, GO motoru a 10W40 a taky to maže míň...asi holt normálka
https://www.skoda110r.cz/article.php?aid=100&olimage=18486 tady stav hned po startu - studeny motor a 800ot.
MichalK: Mám podobný problém, na důkladně prohřátém motoru (po x desítkách km) se mi stává, že při čekání na semaforech ručička tlakoměru klesne na nulu. Stav se trochu zlepšil po montáži olejového chladiče - mám za jízdy cca o 50-100Kpa víc než předtím. Také jde o generálkovaný motor, nový olej 10W40.
Me jen zaujal udaj na tlakomeru, rucicka byla svisle coz by odpovidalo na 400Kpa...a toho ja nikdy nedosahl, max 300 pri studenem motoru a ohrevem oleje tlak klesa (10W40). Motor je po celkove GO, vim ze to je trochu mimo tohle tema ale kdyby me to nekdo mohl vysvetlit...
Ona ve skutečnosti nikam nespěchala, ale to auto má tak sportovní charakter, že i z cesty na víkendy je autokros 😀 (pozn. kdo pozná co parafrázuju, má u mě bod 🙂
a jak to pak taky pekne krosila v tom bahne u pily.... porad nekam spechala ale nikdo nevi proc 😀
a jaké tam bylo ticho vevnitř při té rychlosti, když byl záběr do interiéru, to nemá ani naše felicia 🙂
jsem dobrej😀
114 je SPRÁVNA odpoveď.
a tak to zaplatil... Nemyslim si, že se nekoukalo moc lidí 😀
a spolujezdec nebyl připoután🙂
Myslím 114km nebo se pletu???
Kontrolná otázka: Akou rýchlosťou sa rútil osobný automobil rýdzo športového charakteru Š 110R a bol pokutovaný včera vo filme "Za trnkovým keřem"?