Satanda kecá :O) u obtoku bych tam ten olej 8 kkm nenechal ani náhodou, obyč olej stojí pár kaček ( a lepčí stejně o moc víc nepomůže)a riskovat zbytečně poškození motoru 😉





a i Fava se obyč olej doporučoval měnit po 10 kkm......ále pokud použiješ lepčí tak se ta výměna může natáhnout na těch 15 .





BTW: taková jeden perlička, sem včera tankoval služebák a pobíhal tam nějaký děda a scháněl olej na Favo a prodavačka mu nějak neporadila tak mě poprosila abych mu něco vybral...děda pravil že používal Supermogul 15W-50 ale nemohl ho najít a tak jsem mu ho našel pod novou značkou PARAMO a pak jsem ho ptal kdy ho měnil naposled že neví co tam á dát a on že asi někdy před 8 léty, že právě najel těch 15 kkm a že se teď prý mění po těch 15 ... no tak asi tak NO COMENT 😉
to Marty:


Jak rika muj kamarad, od ty doby, co byly vynalezeny penize, se nedekuje... 😀





A protoze jsi kamarad, muzes mi v Beskach koupit pivo a burta 😉





Olej men u obtoku kazdych 8 tisic (max 10), maximalne po 2 letech (lepe kazdy rok, vzdy po zime, vzdyt stoji par korun). U plnoprutoku max kazdych 15 tis.





Pri vymene samozrejme vymenit i filtr.








🙂
Jak dolívat olej?? Dle potřeby. Prostě to chce zkontrolovat hladinu a uvidíš. Pro jistotu si voz jednu litrovku s sebou a máš klid.





Škodovka má "normovanou" spotřebu oleje až 0,8l na 1 tis km a k tomu dává doporučení měnit olej po 5tis ( pokud máš obtokový olejový filtr )a nebo po 10 tis km ( s plnoprůtokem ). Vzhledem k tomu,že oleje je v motoru cca 5litrů tak by ti tam podle jednoduchého výpočtu po ujetí 5tis neměl zůstat téměř žádný.





Píšeš že najedeš cca 5tis ročně. Ale záleží také hodně jak je najedeš. Pokud jezčíš do v něděli do cukrárny tak bych se nebál tam olej nechat celých 5tis, pokud jezdíš pro radost a motor vytáčíš na hranici únosnosti tak doporučuji měnit dříve.





Já měním olej tak po 2 letech ( najeto tak 2-3 tis, ale pokaždé v řádném kalupu ). Jinak pokud nevíš jak to bylo se stávajícím olejem tak bych doporučoval se na tenhle podívat tak po 1tis. Vypustit, prohlídnout vanu a pokud bude čistá tak klidně nalít z5, pokud bude ve vaně borde, vyměnil bych i olej ( toť můj názor, zkušenou a moudří třeba poradí něco jiného )
Někde jsem četl, že olej by se měl měnit maximálně jednou za 12 měsíců nebo po ujetých kilometrech cca 10000 u škodovky. Je to tak?
Tak vážení poradci, zatím musím konstatovat naprostou spokojenost, sice jsem s autem najel zatím jen 20 km ale zato v pohodě.


Vypadá to slibně.





Takže děkuju za rady a dostávám se k dalšímu dotazu:





DO KDY jen přilévat a KDY vyměnit olej?





Ročně najezdím maximálně 5000 km.
Tak vyrážím, mám od včerejška nalito 15W40 tak jestli se do večera nevrátím tak si chystejte lékárničky, nejdřív půjdu pohladit svým novým krásným heverem záda prodavači do mototechny a pak to vezmu pěkně od spodu jeden příspěvek po druhým 🙂 🙂 🙂
sYtý, sYn, sYpal, SYNTETICKÝ, sÝr, .....





jóó už si to jasně vybavuju je to ve vyjmenovaných slovech .....





ale nejsem sám, skus si do vyhledavače napsat sintetický 🙂)
...a Eidy to vyastihl nejreálněji..
Nejblíž je k tomu Stanley..🙂..tímto ho zdravím..🙂





Rozdělení min/polosyn/fulsyn je halvně marketingový tah..je to jen jedna z věcí, které vypovídají o vlastnostech oleje.


Vypovídá to o stupni zušlechtění oleje, aby získal co největší viskozitní rozsah (To je d§ůležité pro provozní vůle a funkce motoru - např hydroštely). Příklad 20W-30 je minimálně chemicky upraven, zatímco 10W-60 je prakticky hranice (ekonomická) možností chemie.


Další sdůležita věc je VÝKONOSTNÍ třída (API, ACEA....)..ta je rrozhoduje jak dobře a dlouho bude olej mazat.





Rozhodněte se , nač motor budete používat, na níže zmíněných stránkaách nastudujte podrobnosti rozdělení olejů a podle svých potřeb volte...





Většina našich motorů jezdila M6AD, M8AD...a při dobře složeném motoru, pravidelných výměnách a běžném zacházení je sice uvnitř vrstva karbonu, ale po 110-140tis. pošlapou stále jako hodinky.





Jezdím 10W-40 od BP Vanellus C6 tuším 80kč/l a mám klid i čisté svědomí...





A kvalita...potíž je v tom , že čím je olej (jako vše) namakanější, tím je citlivější na zacházení (průnik spalin, provozních kapalin) a jde snadněji do kopru...





Závěry vyvodte sami..








🙂


Pro běžné ježdění použijte
2 Stanley: kromě Martyho
to Eidy:





zatim vsichni nize pisi sYntetika 😉








pro orientaci:





MOGUL GX PRO: API SL


MOGUL SUPER STABIL: API SF


MOGUL M7 ADS III: API SF


MOGUL FELICIA: API SL


MOGUL M6AD: API SC





tak asi tak.
to nejde takhle zjednodušeně říct. Žádnej syntetickej olej (prosím piště sYntetika a ne sIntetika) neni stopro syntetika. Vždycky je tam podíl minerálu. Tohle jsou jenom reklamní triky, ono to zní líp. Jediné co je důležité je viskozitní specifikace v jakých ten motor provozuju např. 10W-50 a pak mazací schopnosti dle API. Jak již bylo řečeno tak u benzínových olejů je to S +něco (třeba SJ už je velmi kvalitní olej převyšující požadavky motorů škoda) a pro diesely je to C +něco. Pak se ještě udává jakési W.501 nebo něco podobného. Je to obdoba API.
Zjednodušeně... 15W-něco bývá minerál... 10W-něco polosyntetika ... 5W nebo 0W-něco plná syntetika...





ale POZOR takový Castrol 10W-60 je závodní plná syntetika





pak jsou tam napsaný takový ty specifikace API napřCE-FG a podle toho se v tabulkách najde co je co
marty, blizsi specifikace treba na:





www.mogul.cz





tusim, ze by melo platit:


to, co je 15W a vyse je "mineral"


10W "polosyntetika"


5W "plna syntetika"





A dalsi specifikace je - pokud se pletu, tak mi opravte - dle API S"neco", to "neco" vyjadruje kvalitativni vlastnosti oleje (cim vyssi pismenko, tim by melo platit - kvalitnejsi olej). Ale to se mi moc nepotvrdilo. Kdyz jsem jezdil i "kvalitnejsi" zahranicni oleje ve svem byvalem motoru v eRku (lehce upravena 120LS), tak vydrzel mene, nez "mene kvalitni" MOGUL SUPER STABIL.





Do motoru SKODA bych daval jen a pouze mineral, a to ten nejkvalitnejsi mozny. On na to totiz byl konstuhovan - provozni vule, tlak, atd.





A navic, oznaceni "mineral", "polosyntetika" a "plna syntetika" je kravina, protoze technologie vyroby vsech oleju je podobna.





Kamarad, kterej od jisty doby jezdi pouze s Mercedesy, koupil stary MB, 5-ti valec diesel, najeto 800 tis. km, tento vuz byl taxi ve Frankfurtu. Protoze za autem taha vlek s motorkama a autama, tak se rozhodl pro vymenu mene "zajeteho" motoru. Kdyz puvodni vyndal (ten motor jezdil vzdy a pouze jen "mineral"😉, byl uvnitr naprosto cisty a bez karbonu - proste, vzdy do nej byl v pravidelnych intervalech menena olej - kvalitni "mineral".





Takze bych se kvalitnich mineralu vubec nebal. Pokud se pletu a jsem hlava derava a nepamatuju si nic, tak mi opravte.





Stanley
Hloupej dotaz - jak podle označení oleje poznám že to není nějaká sintetika, která mi rozpustí moje pracně navrstvené usazeniny a těmi neucpe to co se ještě ucpat nestačilo ???





Koukám do eshopu na WWW:OLEJE.cz a tam se dozvím:





- jestli je to celoroční


- jakej má podle označení rozsah provozních vnějších teplot





ale z těch komplexůh detergentně-disperzních, protioděrových,protikorozních a antioxidačních přísad a modifikátorů viskozity jsem naprosto jelen.





Nikde tam nepíšou - MINERÁL, POLOSINTETIKA, SINTETIKA





Ptám se jak trubka, ale já tam vždycky lil M6AD co měli na pumpě a neměl jsem problém, ale teď koukám jaká je to věda......
Teď mě zlob Michale, já si nepamatuju co bylo včera a ty se práš na těsnění 🙂.
Márty: A když jsi to skládal dohromady, dal jsi pod sací koš těsnění??Já teď na svým motoru objevil že chybělo a nejspíš přisávalo vzduch. A nebo máš úplně v háji zubový čerpadlo, ale to snad ani nejde tolik opotřebit...
Používám SUPER MOGUL ( myslím že je 15-W40 ). Mazání se mě rozsvěcí při ohřátém motoru třeba když stojím na křižovatce a volnoběh spadne pod 1tis otáček. Za studena je tlak oleje kolem 4 po ohřátí klesne za jízdy tak 1,8 na volnoběh na 0 a pod 1 tis se rozsvěcí kontrolka.


Vyřešil jsem to přidáním volnoběhu na tis a hlídám hladinu oleje a držím ji na horní rysce.
Jsem na tom stejně, více méně z ničeho nic, asi půl roku po přebroušení kliky se mi rozsvěcuje že nemažu. Čím teplejší olej tím při vyšších otáčkách. U studenýho oleje je to v pohodě, zhasnuto, pak už to jde s kopce, nakonec to svítí už při 2000 ot.





Měl jsem tam M6AD, nechal jsem si od vás na chatu poradit a dneska jsem vyměnil filtr a nalil 15W40. Tak jsem zvědavej jak to bude fungovat.
Používám Mogul 15W50 ve stovce a naprostá spokojenost. Viskozitní specifikace viz : www.oleje.cz/index.php?left=main&page=mot_visko, podle toho je dobré se orientovat.
Začne to dělat když zmáčknu spojku a na volnoběh to dělá taky. Ale při vymačknutí spojky to začne.
Ked chcete vidieť, ako zadierajú motor naši "odborníci" pozrite si toto:http://www.youtube.com/watch?v=DvbIfQqqq50


Neviem čo k tomu dodať. Len asi to, že sa občas hanbím, že že na slovensku máme aj takých ľudí🙁
dej tam supermogul, měň ho, jak má být a bez obav jezdi.
No, nebo to lozisko na spojce, to me nenapadlo... Ale co se tyce toho oleje- lepsi sehnat nejakej olej, co ti splachne ty karbony, najet par km a pak tam dát ten lepsi, protoze kdyz do skodovky nalijes kvalitni syntetiku, tak ta ti posle karbony do mazaciho obehu a pak teprv ucitis zadírání =)...
....ještě by to mohlo být setrvačníkové ložisko.
Jestli jsem si Tvoji otázku dobře přečetl, tak to dělá, když sešlápneš spojku. Typickou závadou starších škodovek bylo vibrování spojkového ložiska, myslím tedy, že je to ono. Jestliže tam máš ještě starý typ ložiska co má nahoře filc, vyndej filc a nakapej tam olej. Kdyby se Ti totiž motor zadíral už loni v chorvatsku, tak se teď už díváš na ojnice trčící z bloku. add olej - kvalitní olej je velká pravda, nicméně při častější výměněně na "jetém" motoru není M6AD to nejhorší. Takové "kvalitní" Sunoco 10W-40 jsem po 200 km vylil, protože jsem si myslel, že tam ani není a kontrolka svítila jak o závod. H
Nemazete klepe to !🙂 tak to bylo v jednom filmu. A M6AD bych tak nalil do kamen nic ve zlem. 😉Oleje je veda,to mi ver mam nejaka skoleni za sebou. Jak tu bylo uvedeno dej tam poradnou 10-W40 a verim ze bude po potizich. Predpokladam ze neni snad pozde!Ale pozor jestli je motor zakarbonovanej tak muze z duvodu rozpusteni karbonu dojit i k zadreni,tak pozor !
No na volnoběh ošklivě blikala, ale to jsem okamžitě vypínal motor.


Jinak olej je M6AD Paramo. Nic moc, ale co tam lejt taky jinýho že?


Přejdu teď na M8AD.
Nekvalitní olej řekl bych... Níže v diskuzi jsem četl, že méně kvalitní oleje "přestavají" mazat po té, co se zahřejí na 130st C.... Nám tohle delalo na Favu, tak sme sehnali lepsi olej a novej filtr, a je to OK.... Nerozsviti se ti i kontrolka mazání?
Začala se mi stávat nepříjemná věc. Můj origo motor ze stovky mi po delší době jízdy na dálnici, kolem 90, při vyřazení(jakmile zmáčknu spojku) začne vydávat zvuk jako když otáčíte kuličkovym ložiskem, který není namazaný.


Po 10minutový přestávce je to zase ok. Dělá to ale jenom třeba po 2 hodinách jízdy na dálnici stejnou rychlostí. Poprvý to udělal když jsme jeli loni do Chorvatska a pak jsem každejch 20 minut radši vyřadil a trochu ho protočil a už se to neozvalo. Neví někdo co to je?