jenik: tady si dovoluju odporovat - ano, ty můžeš škodu vymáhat pouze na viníkovi, ovšem pokud jí vymůžeš, tak musí pojišťovna provést plnění - pojišťovny v tomhle státě sice můžou ledacos, ale aby mohly říct, že soudem uznaná škoda neexistuje, to teda opravdu nemůžou. Dokonce už dneska jsou firmy specializované na právní zastoupení v případě, že pojišťovna chce uplatňovat amortizaci a mají docela solidní úspěšnost ve sporech. A i v době kdy si to musel každý řešit po svém to vymoci šlo - např. moje šéfová má tuhle zkušenost za sebou.





mkupe: pokus se pojišťovna nebaví, tak nastoupí soudní spor, ano, připojit se v trestním řízení je jednodušší než občanskoprávní spor, ale pokud byla ta škoda uznaná v trestním řízení, byla by (za předpokladu že by to rozhodoval stejný soudce a na základě stejných podkladů, pochopitelně - lidský prvek nelze vyloučit) uznaná i v občanskoprávním sporu.





Daves: to úplně obracíš - není to tak že bys je vypáčil z pojišťovny a ta je lámala z viníka, to by mu to pojištění bylo pěkně k prdu. Ty je buď vypáčíš přímo z nich, nebo je vypáčíš z viníka a tomu je pak pojišťovna musí proplatit. Pokud je soudem určená výše škody, tak může mít pojišťovna amortizační tabulky jaké chce, ale jsou jí úplně k prdu.





Případ o kterém mluvíš (pojišťovna argumentovala zhodnocením v případě, že se použije nový díl na jeté auto) nebyl zdaleka jediný, byla jich kopice a že "takhle by to teda nešlo pánové" už řekl i nejvyšší soud, takže na to existuje relativně precedentní judikát a lze se o něj snadno v případném sporu s pojišťovnou opřít.
Možná k dovysvětlení Davesova příspěvku, odpovědným je vždy jen viník nehody a jen na něm lze vymáhat škodu. To, že si k tomu musí zřídit pojištění odpovědnosti nemění nic na tom že pojišťovna jedná jen za viníka v rámci smluvního vztahu mezi pojišťovnou a viníkem. Tj. pokud se pojistím blbě a pojišťovna si to v rámci svých předem daných podmínek obhají není mechanizmus jak pojišťovnu donutit k plnění, ale viník je stále odpovědný a škodu na něm reálně lze vymoci (pokud je kde brát že).


Samozřejmě existují v praxi různé mezistupně a vyjímky, reálně probíhá komunikace poškozený - pojišťovna stejně tak že při patřičném tlaku plní pojišťovna kolikrát i to co by nejen nemusela ale ani neměla (byť to je často úplně obráceně a na poprvé zkouší co jim bez odporu projde).
Existuje taková ta věda co si říká statistika a také pravděpodobnost. Mohu srovnávat na poměrně velkém vzorku případů a znám i mechanismy uvnitř některých pojišťoven. Je tedy možné a ne zcela vyloučené, že Slavia zaplatila škodu tak jak měla a třeba Allianz oproti tomu byla krajně ošklivá, ale z hlediska pravděpodobnosti je tento stav asi stejně možný jako že si Milouš Zeman nedá týden žváro a nezleje se ve stejném období jako doga...


Na blacklistu jsem opomněl ještě Triglav, u Hasičské je to spíše kvůli velikosti kdy jim ledaccos trvá 150 let ale v poslední době nemají nějaké extra ceny takže to není obvykle kandidát dle ceny...
Je to tak, pojišťovna proplatí jen část dle svých tabulek s ohledem na amortizaci a podobně. Zbytek se musí vymáhat po viníkovi a nevím, jestli peníze lze vytlačit přímo z pojišťovny a ta je pak vymáhá po viníkovi. Ale nedávno jsem četl o případu, kdy pojišťovna odmítla proplatit celou škodu s tím, že se jedná o zhodnocení a nakonec soud rozhodl, že pojišťovna je povinna proplatit částku celou a basta.





Většina pojišťoven staví na tom, že pojištěný to vzdá a nebude klást odpor.
jojo, mam testaci, ale jak to chodi nevim a radeji si rikam, nebourat a nebyt nabouran 🙂
No vidíš, a kolega narazil právě u Slavie.
mám dobrou zkušenost se Sláviíí, v pořádku plnili a peníze poslali i rychle. S výběrem pojištovny je to jedno, všechny fungují. Nevím proč si lidi myslí že některá je horší. Podobné téma jak s oleji...
Nebrat Slavii, Triglav, hasičskou. Pouze v případě kdy je to pojištěno pro pojištění, ale fyzicky to nejezdí. Dnes už soudy poměrně slyší na práva poškozených a není tak velký problém vysoudit rozdíl mezi plněním a reálnou škodou, cena není vždy vše...


Čpp je lepší průměr.
A kterápak to byla nejmenovaná pojišťovna? ČPP? Ta snad nejlevnější není, ne?
Nedávno byl kolega z motorky sestřelen řidičem, který měl sjednané pojištění u nejmenované pojišťovny, která klienty láká na levné pojištění. Chvilka nepozornosti při odbočení a bylo...


Výsledek, kolega poškozený, vše řádně doložil, škoda na půl roku starém oblečení a na rok staré motorce, pojišťovně vyčíslena a doklady řádně doložena na 60 tis. Pojišťovna po celkem dlouhé době uznala plnění ve výši 1/3 prokázané škody a víc se s poškozeným nebavila.


Kolega měl štětí v neštěstí, a to v tom, že byl delší dobu v pracovní neschopnosti, tak byla nehoda nakonec přehodnocena na ublížení na zdraví. Vyšetřovatel vyhověl a kolega se připojil s náhradou škody do trestního řízení a dopadlo to tak, že řidič raději onen rozdíl vzniklé škody mimosoudně vyrovnal a nakonec bude rád, že skončí "pouze" s podmínkou za ublížení na zdraví. Ve většině případů je ale poškozený odkázán na to se o zbytek domáhat v občanskoprávním sporu. Ale to je už trochu mimo téma.





U historika si myslím, že se hodnota vozu bere na základě znaleckého posudku.
Zeptej se Hurdise - ten má zpracovaný hezky znalecký posudek na cenu obvyklou a pojištění amortizace 🙂
Nestraš. Pokud něco způsobíš ty, tak to za Tebe pojišťovna nějak vyřeší samosebou do smluvené výše plnění (35/50/100mil.Kč u Čpp), ale pokud do Tebe někdo buchne a neplatíš si přímou likvidaci tak záleží na pojišťovně vyníka jak se k tomu postaví.





A u eRka z roku 78? Předpokládám tak za 5000Kč při totálce 😕.





Jak je to v případě testovaných aut, jestli se na ně myslí i v tomhle a auto se bere jako auto s rostoucí hodnotou a ne jako vrak? To by jste nám mohli objasnit...
U České pojišťovny s testací 183,- ročně.
To je radosti s levným pojištěním na Starým bělidle, pak už stačí maličkost hlavně nebourat! Není totiž pojišťovna jako pojišťovna.
Jestlipak, ale ty nemáš testaci 😉.
já platím u kooperativy 246 Kč celoročně, taky spokojenost 🙂
Ceny čpp: sezona malé obce 131 Kč - Praha 157 Kč


Cely rok male obce 302Kč - Praha 311Kč


Vše při max bonusech tj. 50%
No a až je budete chtít nasrat, tak si předělejte pojistku, udělejte testaci a pak tam přijďte, že chcete platit jen jednu dvanáctinu 🙂
Skvělá zpráva, taky pošlu dále. Ještě k tomu je moped nebo vozík zdarma, pokud to nezrušili.
Tak jsem rád, že se tahle informace hodí 🙂)).
super, taky jsem tam byl v době, kdy to bylo do roku 75. Mám doma 2 auta z roku 76, tak se mi to více než hodí 🙂
Díky za zveřejnění informace. Když jsem u nich pojistku uzavíral, bylo to tuším do r. 1975. Kupodivu mě teď neupozornili, že jsem jim zaplatil více než je nutný 🙂 Hned tam zajdu předělat smlouvu.
Sezónu se mi po netu sjednat nedaří, nicméně těch 600Kč jsem ochotnej dát a neřešit 🙂)).
Taky, se chystám na přesun. Za ty prachy nemá cenu řešit nějaké sezóní pojištění.
No zvlášt když tu pojistku můžeš sjednat na "sezónu" dlouhou 3 měsíce a klesne ti pak na nějakých 150 Kč 😀
Kolik že je depozit? 100kč na 1/2 roku? To už se skoro ani nevyplatí 😀.
jojo, když jsem nedávno vyzvedával eRko z depozitu, byl jsem mile překvapen, když mi roční ručení vyšlo na necelý 4stovky 😉
Zjistil jsem, že Čpp posunula rok ,,veteránské,, pojistky na 78 včetně, takže tam dosáhnu já i většina zdejších erek. Moje pojistné tedy klesne z nabonusovaných 1500 na 600Kč bez uplatnění bonusů.





To je tak, kdyby zde byl někdo kdo v době sjednávání povinka na hranici nedosáhl 🙂.