27. prosinec 2007

Za tmy i po rozednění SPZ osvětluje SPZetky osvětlení

Rubrika: Karoserie a interiér, Přečteno: 7199×, Komentářů: 12, Líbí se Autor: Láďa Ladič
Nejde o původní díl, leč o poLLaděné osvětlení s nápisem COUPÉ, co na chrom není zrovna skoupé ;o)

_______________________________________________________________________________

Vzpomínka na jednu malosériovou realizaci ;o)

Tak jsem tak prolejzal archiv fotek a narazil tam na tenhle díl, jehož výrobu jsem před časem realizoval.

Nemusím snad asi popisovat, proč jsem se vůbec začal kdysi zamýšlet nad osvětlením SPZ. Původní osvětlení s nápisem ŠKODA je už chronicky nesehnatelný díl, což výrazně zvýšilo jeho cenu na svobodném burzovním trhu. Přitom se stále vyrábí takřka totožné záměné osvětlení, které má místo značkového nápisu pruhy a dávalo se na vozy řady Š120, 1203 a Favorit Pick-up.

Na mém eRku GreenDream už jsem kdysi úspěšně realizoval znaky na čelo a zadní kapotu technologií řezání vodním paprskem, takže i zde jsem se vydal podobnou cestou. Nutno říci, že ani na chvilku jsem neuvažoval tak jako veteranisticky, že bych se snažil vyrábět hodnověrnou repliku. To by mi mé možnosti ani nedovolovaly. Pokusil jsem se spíš ke svým znakům designově vycházejícím z původních dílů vytvořit jakési pokračování. Takže mám-li na čele chromovaný nápis ŠKODA, na zadní kapotě stylizované chromované logo Š110R, tak na osvětlení SPZ se objevil nápis, který tam podle mě měl být už z výroby - a sice COUPÉ.

Takže jsem nechal do plexi tloušťky 2mm vodním paprskem vyřezat nápisy COUPÉ. Pak přišla časově nejnáročnější pasáž - za prvé opilování lehce kostrbatých písmenek dokola aby měli hezké kraje a hrany, za druhé přizpůsobit písmenka tvaru osvětlení, neb ač to zprvu nevypadá, tak čelní strana není rovná, ale má určitý rádius. Když jsem dělal první várku, tak jsem spodní stranu růčo probrušoval, což byla fakt pakárna a s písmenky jsem si probrousil i bříška prstů. V druhé vlně už jsem byl poučen Jíňou o tvarování plexi horkovzdušnou pistolí, takže pak už jsem jen nahřál, přihnul na velké nádobě na správný rádius, schladil a hotovo.

Pak jsem si připravil samotná osvětlení. Oblepil jsem výstupy pro objímky a část kudy má svítit světlo na SPZ. Potom jsem vše, co bude naprášeno chromem, přebrousil velmi jemným smirkem, abych zvýšil přilnavost, tedy snížil budoucí loupavost. Stejně tak jsem přebrousil i čela písmenek a ty pak na osvětlení nalepil sekundovým lepidlem. Takto zkompletovaná osvětlení jsem poslal panu Náhlovskému do Turnova na vakuové naprašování hliníkem, což je ve výsledku onen chrom imitující lak.

Nutno říci, že když se vše povede, výsledek je excelentní. Je teda pravda, že pár kousků se i nepovedlo. Někde jim při lakování upadlo písmenko, jedno osvětlení jim dokonce asi po laku letělo k zemi a přesto mi ho zabalili jako že fpoho, takže zkrátka byli tam i nějaké porodní bolesti, ale tak to prostě chodí, když se něco dělá a když to dělají lidé a né bohové.

Cena tohoto osvětlení nebyla nikterak nízká, aby ho chtěli všichni masově, ale nebyla také vyšší, než za kolik se tehdy prodávala nová původní osvětlení s nápisem ŠKODA. V první vlně stálo 800,-Kč, v druhé 880,-Kč + doprava. Jestli si to dobře pamatuji, tak jsem jich vyrobil dohromady 10 kusů. V roce 2005 první tři a zhruba o rok později jěště sedm. Nevím, jestli dám zpaměti dohromady seznam všech majitelů, ale byl to celkem excelentní výběr:

Dakos

Dejvid

Eidy

Larry

Libor009

Mototechna

Petr

Pusťa

Štěpán Kaděra

a moje maLLičkost

Z Ústí zdraví hravý Láďa Ladič pravý :o)


Rubrika: Karoserie a interiér, Přečteno: 7199×, Komentářů: 12, Líbí se Autor: Láďa Ladič
Když jsem na fb viděl diskusi o tomhle osvětlení a nikdo moc nevěděl, o co vlastně jde, tak jsem si řikal, jak jsem rád, že jsem jeden z deseti majitelů 😀 Už se těšim až ho zase namontuju na nově nalakovaný čelo 😉
Docela zajímaví.Možná že do nich půjdu.Vypadá to pěkně.
Kdyby jste po tomto chromovaném kousku s nápisem Coupé náhodou někdo zatoužili, koukám do inzerce, že Dakos ( dakos130rs@seznam.cz ) jej aktuálně nabízí k prodeji 😉
Tak seš tam 😉
jedno z těch coupé osvětlení jsem si dovolil zakoupit já, čeká až bude zase vyjet a dělat parádu.
Pato jak naznačuji v prvním řádku tohoto článku, toto není nabídka a ani nevím o žádném kusu na prodej. Poslední kusy jsem vyrobil asi před rokem a půl a zákazníci na ně čekali asi rok. V nejbližší době žádnou podobnou výrobu nechystám.
dalo yb sa kupiť toto osvetlenie špz aa s napisom coupe a na predne čelo štitoks napisom škoda? diki moc..
Jendo nedělal a jsem rád, že na to nakonec nedošlo. Protože s nápisem ŠKODA by se to pořád tvářilo jako nepovedenej pokus o repliku, zatímco nápis COUPÉ tomu dává jakousi nadstavbu, nabízí něco, co vozu ve výrobě nebylo dopřáno, i když by to bylo zcela na místě. Toliko na vysvětlenou.

Jinak já si nakonec v roce 2006 nové originální osvětlení SPZ s nápisem ŠKODA dopřál, měl jsem ho nasazený na srazu Felicia-Coupé v Hrádku


https://www.skoda110r.cz/article.php?aid=589&olimage=14473 ,


ale záhy jsem ho zas sundal a naLLadil to svoje. Origo je sice origo, ale marná sláva, ani nový neposkytuje tu hladinu lesku, na kterou jsem u svého vozu zvyklý ;oD
LáĎo dělal jsi ve své manufaktuře i s nápisem škoda?


vim že jsi to nabízel ale už nevim jak to dopadlo...
Jo jo, Libora jsem z paměti vylovil. Nejsem si jist, ale desátý majitel asi byl Ernest z Ústí.
Jé on tam je mlčim, mlčim 😀
LLáďo chybí ti tam Libor