13. únor 2008

Studnice vědomostí - diskuze

Rubrika: Co se jinam nevešlo, Přečteno: 14508×, Komentářů: 27, Líbí se Autor: Petr
Každý slušný eRkař ví, jak se v diskuzi chovat

Vážení čtenáři, návštěvníci tohoto webu, účastníci diskuzí a debat,

Nechci zde moralizovat, ani nějakým způsobem nějak direktivně nastavovat pravidla pro chování na těchto stránkách, ale události několika posledních měsíců mne přivedly k sepsání následujícího. I když nepředpokládám, že vzhledem k délce textu a absenci jakýchkoli obrázků by tomu někdo věnoval přílišnou pozornost, tak přesto.

Jako dlouholetému aktivnímu návštěvníkovi tohoto webu mi celkem záleží na jeho úrovni, dojmu a vizáži pro nově příchozí a mladé nadějné pokračovatele, kteří mají stejně jako my, zálibu v těch elegantních kupátkách, o kterých tento web je.

A jelikož lze v podstatné a nadmíru důležité součásti tohoto webu, jíž je diskuze, vysledovat spoustu nešvarů a nedostatků, mající negativní dopad právě na její úroveň, dovolil jsem si sepsat takový souhrn rad a doporučení, které jak pevně věřím, povedou k omezení jejich výskytu a zkvalitnění diskuzního fóra pro všechny návštěvníky.

Pozn. Ne vše pochází z mé hlavy a velká část je sesbíraná z jiných diskuzních fór na internetu a přetransformována na naše potřeby.

Jak se správně zeptat

V podstatě od chvíle založení internetových diskuzních fór se diskuze na komunitních serverech začaly zaobírat zodpovídáním dotazů, radami zkušenějších nováčkům, více či méně odbornými disputacemi na konkrétní témata. Dokonce možná, že potřeba takovéto komunikace dala myšlence vzniku diskuzních fór život. Bohužel více než často se stává, že otázka zapadne nezodpovězena, nejčastěji zahrabána pod nánosem hádek ( kterým se na netu říká flameware ) a s tématem nesouvisejících blábolů ( neboli OT - off topic ). Pokud se chcete na internetové diskuzi dozvědět odpovědi na své otázky, dopídit se nějaké rady, můžete své šance zvýšit dodržováním několika celkem jednoduchých pravidel.

Přesně prosím

Zkuste svůj dotaz formulovat co nejpřesněji ! V době, kdy stále dokola na diskuzi čteme příspěvky od mladých nadšenců ( nic proti nim ! ) typu "Chci koupit laciné auto, poraďte mi, na co se zaměřit" nebo např. "Auto mi nejede, nechce nastartovat, prosím poraďte" a když se někdo zeptá, o jaké auto jde, tak odpověď zní, "škodovku woe přece" se nemůžeme divit, že trpělivost místních renomovaných přispěvatelů pomalu vyprchává...

Zamyslete se nad tím, jak co nejpřesněji svůj dotaz naformulovat. Stojí to za to. Samozřejmostí pro ty, co chtějí na dotaz odpovědět, by mělo být, že předně budou odpovídat na něco, o čem mají přehled a nejsou to jen doměnky, nebo že támhle Franta to říkal a slyšel jsem o tom ... Budou se držet daného tématu a odpovídat, či ptát se na doplňující informace jen k věci. Např. když se tazatel zeptá na zkušenosti se spasováním laminátových blatníků od toho a toho výrobce, je dobré mu odpovědět na téma spasování a ne mu hned tlačit do hlavy, že nejsou povolené ... to jej zjevně nezajímalo. Kdyby ano, zeptal by se. Jen to podporuje vznik dalších debat zcela OT.

Nebylo to tu už?

Spousta dotazů už tu byla položena, některé z nich byly dokonce i zodpovězeny. Ano, pročítat několikaletý archiv diskuze, proložený minimálně devadesáti procenty balastu, hádek a bohužel někdy i naprosto špatnými a matoucími doměnkami a nesmysly, je otravná vyhlídka. Ale vy máte zájem o zodpovězení dotazu, vy by jste měli investovat alespoň trochu času do získání odpovědi. Pokud položíte sebelépe formulovanou otázku na téma, které se zde obšírně přetřásalo před několika týdny, nebo měsíci, či snad odpověď lze nalézt v některém z mnoha fundovaných článků zde uveřejněných především pro vás, lehce můžete očekávat reakce plné invektiv na svou inteligenci a lenost, v lepším případě se někdo smiluje a dá vám na téma, či článek odkaz, nikdo však nebude odpovídat znovu. Samozřejmě je tak lákavé a jednoduché napsat "Poraďte mi, jakou si mám koupit svářečku", nechat po sobě ztéci několik nelichotivých příspěvků a doufat, že se někdo smiluje a napíše link na diskuzi, kde se téma probíralo. Ale svoji reputaci tím rozhodně nezvýšíte.

A nenašel bych to sám?

Velmi často se tu vyskytují dotazy na něco, co lze nalézt na internetu. Samozřejmě, většina z nás má bookmarky plné odkazů na osvědčené internetové prameny, některé z nich jsme opravdu těžce získávali filtrováním mezi stovkami těch méně kvalitních. Ale pokud někoho zajímá opravdu základní téma, či velmi konkrétní věc, doporučoval bych zkusit nejprve vlastní cestu.

Pokud například chci "nějaký postup na repasi přední nápravy" nebo "kde koupit autodíly", je pravděpodobné, že mezi prvními reakcemi na dotaz bude odpověď - "Proč si to nevygůglíš sám?"

Internetový vyhledávač Google snad doufám nemusím představovat. Pro jistotu - adresa je http://www.google.com Umí vyhledávat po celém webu, umí vyhledávat stránky pouze s českým jazykem (resp. s výskytem středoevropských znaků), umí vyhledávat obrázky, atd.

Samozřejmě Google není jediný vyhledávač, dále je tu http://www.altavista.com nebo http://www.yahoo.com a řada dalších, včetně českých http://www.seznam.cz nebo http://www.atlas.cz nebo http://www.centrum.cz. Pokud chcete například pracovat s něčím, co umí ohýbat a skloňovat naše česká slovíčka, použijte http://www.jyxo.cz

A zase, je i tak možné, že už jste pár hodin na vyhledávači strávili, ale relevantního výsledku jste se nedopátrali. Do svého dotazu to klidně zmiňte, ruka vám kvůli pár znakům navíc neupadne.

Nedrážděte češtináře

Hodně častým spouštěcím mechanismem pro flamewar a spolehlivým vrahem diskuze i celkem rozumně položeného dotazu je zprzněná čeština. Každý chybuje, nikdo z nás myslím nemá doktorát z češtiny, přesto - zkuste si, než dáte Odeslat, po sobě příspěvek přečíst, případně prohnat nějakou kontrolou pravopisu, třeba ve Wordu. Pokud vám tam vklouzne i nedopatřením nějaká do očí bijící hrubka typu scháním, výko ventylů, nebo nabýtka, budete vypadat jako trouba a místo fundovaných odpovědí se dočkáte leda tak nadávek a posměchu. Zrovna tak celková vizáž příspěvku hraje důležitou roli. Jinak se čte text s mezerami za oddělovacím znaménkem, formátovaný do odstavců v případě větší délky, s tečkou ukončenými větami a s interpunkcí, než změť slov bez ladu a skladu.

(teď jsem si na sebe upletl bič, určitě v mém textu najde někdo chyby a sežere mne)

Slušně

Tohle snad asi doufám nemusím ani připomínat. Nebo ano? Jdu mrknout do diskuze...

...aha, tak raději ano.

Pravděpodobně většina z vás se mnou bude souhlasit, že mnohem spíše získá adekvátní reakci dotaz "Nemohl by mi, prosím, někdo poradit jak získat..." nežli "Kde mám kurva sebrat..."

Souhlasíte? Tak proč je tu kurva tolik dotazů bez jediného kouzelného slovíčka? ;-) Poděkování za přínosnou radu, či doporučení také potěší. Samozřejmostí by měla být i slušnost účastníků debaty v případě nějakých sporů, nebo názorových neshod. Chovejme se profesionálně a na úrovni. Nenechme se vyprovokovat k urážkám, invektivám, taháním nesmyslných argumentů a vulgárnímu napadání druhé strany.

Děkuji všem, co toto vydrželi číst až do konce za pozornost a všem nám přeji mnoho úspěšně a fundovaně zodpovězených dotazů a diskuzi bez balastu, keců, OT a invektiv.

Pokud cítíte nutnost se k obsahu či formě článku nějak vyjádřit (třeba seznamem hrubek :-), či mne doplnit, můžete tak učinit v komentářích.

P.S. Aby tento výplod měl význam a nemíjel se účinkem, měl by být nějak viditelně umístěn na úvodní stránce. Jinak po čase zapadne v záplavě dalších a za týden po něm neštěkne ani pes. Ale nemám příslušná oprávnění toto zrealizovat, tak bych rád vznesl prosbu na příslušné ( Džon, Administrátoři stránek ? ) Bylo by to možné ?

Děkuji.


Rubrika: Co se jinam nevešlo, Přečteno: 14508×, Komentářů: 27, Líbí se Autor: Petr
Hezké stránky!
BTW: v tý debatě vystupujou i kohouti rodáka z Dobrovic.
jéééžiši, to bola strašná debata. Celú som si ju teraz prečítal...
Vzpomněl jsem si na jednu moc krásnou a příkladnou OFF TOPIC debatu, kterou jsem si uchoval pro pozdější generace.

http://www.skoda110r.cz/forum.php?thread=4489
😀

No, tu češtinu bych nebral jako dogma, ono stačí nepsat slova vydět, bich, mýchat, pýst ... 🙂

Spíš ku prospěchu věci bych apeloval na větnou skladbu, minimálně na Velká písmena na začátju věty a tečku na jejím konci. Protože větu: potřebuju pomoc jel sem v sobotu do práce nefunguje mi motor dělá zvuky bim bim ozývá se to zprava když zastavim tak dobrý ... aby čtenář luštil na čtyřikrát, než se dobere nějakého významu. Někdy taky není vlastně ani patrná otázka.

A pokud si mám rýpnout do češtiny v článku, tak mimo zmíněné by, byste, bychom tam ještě bylo něco jako ztéci. Asi bych to napsal ses s. 😉
na ten češtyn bich si moc nehrál 😉 sme tady na technickým webu ale jistá pravidla základních pravopisných pravidel by měla být samozřejmostí a kapku slušnosti by nikomu neuškodilo... co kurva chlapí 😉
Tá funkcia nefunguje ani mne, ale vinu som valil na windows. Asi je to global, ale u inzercie mi to fungovalo.
Myslím. že článek bude pro tyto stránky přínosem, i když mám pocit, že po jeho zveřejnění nějak ubylo příspěvků do diskuze, jako by se přispívatelé začali trochu bát něco napsat, aby je někdo neseřval.


(I když je pravda, že je to v některých případech ku prospěchu!)


Měl bych ale připomínky k fungování některých funkcí na tomto Webu :


1) I když svůj příspěvek po sobě přečtu, stejně se mi stane, že po odeslání zjistím, že jsem v něm udělal chybu. Neexistuje možnost svůj příspěvek opravit (jako je to na fóru Hundertistů)a to ani za cenu jeho smazání a napsání znovu. Funkce smazat příspěvek nefunguje (alespoň tedy mě)
Súhlas, sem-tam mi niektoré debaty svojou úrovňou pripomínali Virt, kam sa občas pre pobavenie pozriem...
Díky Honzo.

By jste .... byste ... no dám tam raději f jako polífka 😀


Máš samozřejmě pravdu.
Petře, dobře napsáno, umístím to viditelně, tak, aby to nezapadlo. A dovolím si využít ten bič co sis upletl: "by jste" = česky byste. Ale upřímně, radši jsem si podezření zkontroloval na http://www.pravidla.cz/hledej.php?qr=by, protože ruku bych do ohně v tu chvíli za to taky nedal.

viz odstavec "Nebylo to tu už?"

Dík, Džon.


P.S: což potvrzuje, že jsem si to celé přečetl 🙂
Petře plně s tebou souhlasím


Zakazovat neregistrovaným lidem přístup, je celkem na škodu, protože každý se rád někdy poradí.Řekl bych, že už mnohokrát právě neregistrovaný příspěvek ve svém důsledku odhalil jiné zajímavé věci, o kterých se třeba moc nevědělo.


Kultura pisatelů vypovídá o nich samotných. Diskuze je od slova diskutovat, proto se mi líbí, že se tady najdou nejobšírnější témata. Dohledat něco v diskuzi je vskutku úkol pro Herkulese. Kdyby u každého článku byla ještě kolonka s obecným tématem(motor,interiér,legislativa ...)tak by to bylo jistě lehčí.


Nejsem ale platící člen, takže do toho nemám moc co mluvit 🙂
...tak tak...Off topicy nesnáším...omlouvám se všem...jsem dyslektik a dysgrafik...takže přehazování písmenek je pro mne koníček 🙂)...
Jo, a jeste poznamcicka: LIDI, VYPINEJTE PROBOHA CAPSLOCK!! 🙂
Noo, s vetsinou souhlas bez pripominek ,ale nemohli by se udelovat vyjimky na cestinu a tu interpunkci u jednotlivcu ? nechci drazdit SDG ani LL.Ja asi lepsi nebudu ba naopak.Rec se meni a ja starnu a nestiham 😉 Ale jinak mas 1+ Petre, DEKUJI za dobry a dulezity clanek!
Výborné Petře, jen přidej kapitolku která osvětlí, těm co to ve škole nepochytili, použití interpunkčních znamének a typografických konvencí 😉))
DVD: tak takové, kteří pouze v nějakém příspěvku vykřičí svoje nadávky vůbec neřeším, vůbec na ně nereaguju. Když to tak budou dělat všichni, onen pisatel nedostane na svůj příspěvek očekávanou negativní reakci a přestane ho to bavit... 😉
Ty jo to je dlouhý, ještě bez obrázků, má cenu to vůbec číst?

Myslim, že ti co by si to přečíst měli si to stejně nepřečtou...

Jinak jednim dechem😉
Hlavně, a na to poukazuju již opakovaně 🙂, stále nefunguje vyhledávání ve foru.

Uvedu příklad : dejte "motor" a hledat ve foru.

Vyjede jedna stránka posledních žblebtů a víc nic.

Jinak článek gut, chválit tě nebudu abys neusnul na vavřínech.
DVD76: dovoluji si tvrdit, ze vetsina rozporu vznika mezi registrovanymi uzivateli....
Nemohu nic jiného než souhlasit
No Petře,celkem souhlasím.Je třeba si položit otázku,kdo a co způsobuje zde na webu onu řadu střetů a problémů.Nemyslím si,že místní "skalní osazenstvo" má zapotřebí být poučováno o zásadách slušného chování,taktu a správné gramatiky.Celý problém vidím v tom,že tento web je přístupný prakticky komukoliv a nelze se tudíž divit,že koment může vložit kdokoliv,tedy např. i neregistrovaný odpůrce či závistivec toužící pobavit se tím,že rozdráždí jinak poklidné vody tohoto webu (viz. pan AntiEr,atd.).Zkrátka čím více lidí,tím více střetů.Pokud by se tyto stránky přetransformovaly pouze pro registrované uživatele,pak by si myslím celá řada "problémů" odpadla,nebo se mýlím?Nevím ale,jestli by tu pak bylo stále tak "živo".Ono vždycky je špatné pro něco dobré...
Dobry Petre, dobry, jen me mrzi ze takovy clanek vubec musel vzniknout, ale s tim asi nic nenadelame...
Pěkný Petře, to je to, o co se snažím per partes v jednotlivých diskuzních tematech, pokud překročí určitou únosnou mez...
Petře, kurva je pro mne také kouzelné slůvko. Používám v garáži, když něco nejde, řeknu ho několikrát a ejhle-ono se to poddá. Ale webu raději nepoužívám🙂

Jinak ještě šťouravá připomínka: Plííz, když zakládte téma diskuze, nazvěte téma tak, aby se dalo zpětně dohledat. Název diskuze: "🙂" nebo "jen tak" prostě nikomu nic po týdnu neřekne.

Upřímně řečeno, jsme pěkně ukecaní a najít něco zpětně jen na tomhle webu je pěkná fuška🙂. Škoda, že při zakládání diskuze není povinná volba rubriky tak, jako u článků.

Hezké shrnutí, držím palce nám všem, aby se to dodržovalo🙂
No Petře hezká iniciativa. Je to trochu boj s větrnými mlýny, ale zase můžeš mít dobrý pocit, že jsi to nevzdal a nerezignoval na daný stav.

K té poslední technické dovětce - jediný Džon má nástroje na jiné než standartní vyvěšení příspěvku.