Koncernový platformy jsou ve světě aut naprosto běžná věc a spousta lidí naprosto netuší, kterýpak auta používaj stejný spodky a pohon. Nemluvě o motorech v různých autech zdánlivě konkurentů... Takže zrovna tohle mě u škodovky vadí ze všeho nejmíň. Používá aspoň současnou techniku společnou celýmu koncernu. Rozhodně víc mi vadí politika jinejch automobilek, kdy na vysloužilý platformy staví rádoby moderní a levná auta. To jsou pak ty auta bez duše, protože to je "něco" co jezdí, svítí, troubí. Asi jako trabant 601 nebo 120 nebo kilo nebo donekonečna modernizovaná volha či dacia. Za tohle zase nebude leckdo mít rád mě.
Vím, že za tohle mě tady nebude mít nikdo rád, ale stejně to napíši. Chápu, že felina může vykonat hodně dobré služby a uznávám, že se tam dávaly motory, které vydržely. Favorit mi nevadí a Fabii zkousnu, ale felicie prostě nemohu. Jsou to auta, která mě naprosto neoslovují ani po technické stránce ani po designové. Reznou, sedačky nic moc a celkově mi přijde interiér podivný.


RST: Mám rozdílný názor na vtiskování duše automobilky. Pokud jde o škodovku, tak tam jde zejména o zabalení koncernové technologie do slušivého kabátku. Škodovka se nám to snaží zakecat, ale stačí si vzpomenout na platformy, celokoncernové motory a převodovky. Onen kabátek musí mít "designové prvky značky". Co se týká škodovky tak si vzpomínám na dva. První jsou prolisy na přední haubně a druhým jsou zadní "C" světla, kterým pořád nemohu přijít na chuť. Podle mě to je marketingové mlácení prázdné slámy, které je spotřebiteli reálně k ničemu.


Ale abych byl i pozitivní. Jedničková ani dvojková Octávka se mi před faceliftem nelíbila. Po FL jsou to mnohem čučavější auta. Ale u dvojkových Octávek mám pocit, jako by zapomněli dodělat zadní část vozu. Přijde mi velice fádní.


Přemýšlím nad tím, že o prázdninách si udělám Trainee pobyt ve škodovce. Neočekávám, že bych se tam dozvěděl něco převratného, ale budu mít možnost se ptát na mnohé věci, které mě zajímají.
No vidíš, já nejdřív feldu taky nemusel, pak jsem jednu vlastnil skoro 9 let... a přirostla mi k srdci. Byl to kombík, Sportline (a od tý doby jsem nějak zatíženej na tyhle akční modely škodovky). A opět postupně nezůstala sériová. Bylo to dobrý auto, ale vystřídala ho octávka (jedničková, skoro jedna z posledních vyrobených).
RST: Jo,to jsem se snažil říct🙂. Mě s etřeba strašně moc líbí octávky,ty jedničkové i dvojkové a nový superb - ten mě úplně dostal. Nicméně jsou to auta která zatím nevyužiju - uvidím co příští rok,podle toho kde budu zaměstnaný protože nevím zda se vrátím tu kde jsem ted,takže možná stodvacinu nahradí něco novějšího i když bych si ji ale zatím nechal než bych jednou zprovoznil litra nebo erko,takovou údržbu jako na ní jsem nevěnoval ještě žádnému autu a svezení s ní je pro mě vždy požitek. Ani nevím jak je to možné že zrovna tahle užovka,když předtím jsme měli škodovek a škodovek..za rok a něco co ji mám jsem s ní najel už přes 10 000km,což mě samotného udivuje vzhledem k tomu kolik najedu v práci a taky proto že se stovkou jsem za necelé dva roky najel asi jen okolo 5000..Když bych měl něco novějšího samozřejmě bych se taky mrkl jak se diagnostika používá a pochybuju že bych jezdil do servisu a spíš myslím že by to probíhalo stejně jak se stodvacinou..jen mě nějak přešlo na tom něco dodělávat nebo ladit,docela mi stačí to jen udržovat at je to pěkné a funkční ale to už je otázka vkusu.





Eminem: My třeba doma měli feldu a ta mě taky vůbec nebrala. Ono až si koupíš auto jaké ty budeš chtít a ne jaké budeš mít k dispozici tak to taky bude o něčem jiném 😉. Já když loni kupoval tu moji užárnu bylo tam více faktorů proč volím něco takového ale ve skutečnosti jsem ji nechtěl dlouho nechávat a z koupě jsem nebyl až tak nadšený - v první okamžik. A dnes..je to prostě můj škodilak🙂.
Když jste se tak hezky rozepsali, tak se trošku taky přidám. Nemyslím si, že by se dříve jedna modelová řada dělala nějak výjimečně dýl, než v současnosti. To jen 120 vydržela ve výrobě extrémně dlouho, přibližně jako novodobá Octavia I. Souhlasím s ne- a dostupností dílů. Dnes je doba mnohem jednodušší. Zpět k době výroby. litr, kilo, favorit, spartak a další se dělaly v průměru tak max. kolem 6 let. Stejně jako současná auta, která zpravidla mezitím projdou ještě faceliftem, ale to se dělo i dříve. Měnily se masky, provedení či počet světel apod., takže vlastně nic novéno.


Do každého nového modelu je vloženo určité lidské úsilí a tím i určitá duše auta. A díky možnostem různých výbav a doplňků již od automobilky je možné do svého auta vtisknout i kus sebe. A zase jako v každé době, jsou lidi, co to zajímá a chtějí auto podle sebe (a dnes maj více možností) a jsou lidi, co se chtějí pouze přemísťovat a v neposlední řadě je dnes i spousta možností, jak před okolím exhibovat svoje finanční zabezpečení.


Proto krom eRek na hraní mám i auta na ježdění, ale opět taková, která se mi líbí a nejsou mi "spotřebákem" (nemám ten pojem rád). A myslím, že fabka i octa mají svou duši, jsou takové, jaké je chci mít a narozdíl od eRka si je mohu denně užívat. Obě auta jsou ve vzhledu RS, se sportovními sedačkami, koženým volantem, pěknými koly atd... A na obou provádím další úpravy k obrazu svému. Obrovská výhoda je, že nemusím zápasit s korozí, nic kompletně rozebírat a roky skládat, ale každou další úpravou se můžu hned těšit a užívat si ji. Trochu podrobněji např. fabia: zakoupena jako 3 letá před 3 lety s 50tis.km. Akční model SportLine s 1,4 16V 55kW motorem. Ve výbavě mj: kožený volant, sportovní sedačky, klima, tmavá okna, 16"kola. Za ty 3 roky jsem doplnil: schránky pod sedačky, velké pravé zrcátko, RS nárazníky a stříšku 5 okna, dodělal el. stahování zadních oken a kapotu polepil carbonem. Kdybych stejný čas a prostředky věnoval eRku (nebo jinému staršímu autu), budu mít tak skelet odrbaný na plech a pár dílů někde v koutě. Takhle jsem si s fabkou docela užil cca 60tis. km, staré auto by stále stálo v dílně. A i když mám eRko v celkem slušným stavu, dá se s ním jezdit jen občas a najedu za rok 1-3tis.km. Jsou to krásné chvíle, o tom není sporu, ale přeci jen si víc užiju za volantem těch novějších. S octou jsem toho moc nedělal, protože jsem si ji po svém již nechal vyrobit a tak jsem zatím jen předělal masku chladiče.


A co se oprav týká, jednak jich není potřeba mnoho a jednak jsem prostě zařadil starého noťase s OBD kabelem do vybavení garáže a naučil se trochu zacházet s programem. Beru to prostě jako další vercajk, vedle goly, momenťáku a pár stahováků... A jsem v podstatě soběstačnej a do servisu jezdit nepotřebuju stejně jako dříve s těmi 120.


Možná byste se divili, co je mezi majiteli nových aut úplně stejně praštěnejch lidí jako se schází tady.


Závěr je asi takovej, že pro mě jsou v každé době auta, která mají duši, protože mě prostě auta baví a vždy mě zajímala stará i současná.
Vzpomněl jsem si na rozhovor s někým ze škodovky. Ten si posteskl, že za ním přišel starší pán a řekl mu, že auta jsou pořád stejná jak před 20,30 lety. Když se na to podívám, tak je třeba dát oběma za pravdu. Záleží pouze na úhlu pohledu.


Koncernový zaměstnanec vidí technický vývoj. Děda vidí, že tam pořád lije olej a benzín a pořád by s tím "měl jezdit do servisu".





Naše fobie nám slouží, až na jedno lehké zaváhání, velice dobře od r. 2003. Odvezli jsme v tom televizi, Jawettu vcelku (bez kol), plno dílů na kilo a zavazadla na mnohé dovolené.Přesto mi to auto nijak nepřirostlo k srdci jako kilo. Starám se o něj (kola, olej, sem tam ho uklidím), jezdím s ním.Ale je to pro mě pořád spotřební věc, která má až překvapivě mnoho pastí a značnou dávku uživatelské nepřívětivosti.Přesto je pro mě výměna oleje obřad a obětuji se i pro palivová aditiva. Ale to pouze proto, abych Hádání Tří Pístů (40kW) udržel v co nejlepším stavu. Upřímně se nemohu dočkat až toto nepřátelské nedomrlé zvěrstvo skončí v hutích.Mamka má jako správná ženská zcela opačný pohled na svojí "fábinečku". Nejraději by si ji nechala do konce života.





V dnešních autech nejsem schopný vidět duši.


Pokud něco hledám v dnešních autech, tak je to poctivost ve výrobě a návrhu, aby se nešetřilo tam, kde se nemá. Rozumný komfort a obecně uživatelskou i údržbařskou přívětivost. Bohužel, čím více se dozvídám, tím více mě to táhne do Japonska 😕
Mě se líbí videa obě a přidal bych se k RST s komentářem o duši,protože to taky slýchám dost často. Dovolil bych si takovou menší úvahu proč to tak je..především tím,že aut je dneska strašně moc. Můžeme vidět (my mladší co jsem to až tak nezažili) z filmů jak byla dříve auta užívána a ve větší míře bylo spousta motoristů kteří na něj šetřily velice dlouho a čekali,pak si ho pořídili a třeba s ním ani moc nejezdili jak si ho vážili. Člověk si ho každou chvíli šlechtil i proto že se těžko sháněly díly,takže když se někde objevily třeba blatníky tak nějaký domácí kutil je doma schoval z čehož dodnes my těžíme 😉..dnes mám z náhradních dílů na výběr zda chceme originál nebo čínu,na internetu objednáme a do týdne je to doma. Druhá věc je,že se vyráběl stejný typ velice dlouhou dobu,takže kdo mohl,všelijak si své auto upravoval aby bylo trochu jiné, i uplný analfabet do svojí škodovky,žigula či trábiho mohl hrábnout aniž by se bál že mu to večer nepojede. Dnes už to tak nejde a když se auto pokazí,bez notasu a programu ho ani neopravíme. Vzpomínám na mé začátky když jsme doma měli škodu 120,která byla původně uzoun,předělán na MAX,palubovku měla ze stotřicítky a v záplavě stodvacítek působila velice moderně - zevnitř..když jsem ještě chodil na základku tak jsem kamarádil se staršíma klukama,kteří měli nějaký svůj vehikl,od nich sháněl různé součástky a vybavebí interiéru,naučil se s nima měnit motor a jiné opravy a tak jsem se ještě bez řidičáku na naší stodváce dost vyřádil aby byla odlišná od těch ostatních - všude navíjecí pásy,otáčkoměr,ekonoměr,sedačky s opěrkama,zadní čelo s prolisem na světla z gls,přední světla ty široké,jiná maska,nakonec i motor z LSa,pětikvalt atd. atd. .. člověk na to má spousty vzpomínek které dnes působí úsměvně a s pocitem že je to strašně dávno. Dnes je doba velice konzumní,člověk svůj vozový park obmění po pár letech protože s dnešními auty udělá daleko větší kilometrový nájezd,jsou spolehlivější,snadno dostupná a z auta se stává pro většinu spotřební věc jako třeba lednička nebo pračka takže si k auta ani nevytvoří takový vztah jako tomu bylo dřív. Co si pamatuju tak stodvacítky si velice dlouho drželi nějakou hodnotu,dnešní auta jdou s cenou po prodeji každným dnem dolů protože konkurence je obrovská a dá se koupit spousta krásných aut s různým stupnem výbavy aniž by člověk musel nějak uplácet,navíc dnešní auta i v těch chudých verzích jsou tak vychytaná,že člověk si je ani nemusí nějak vylepšovat protože ty základní věci tam prostě jsou.Takže kdo chce a autům rozumí,ten vztah si k němu udělá i dnes a vtiskne mu nějakou tu "duši". Přiznám se,že mě tyhle časy někdy dost chybí a když někde mezi vrstevníkama dojde řeč na technické záležitosti a člověk chce pobavit nějakou historkou jak třeba ojnice proletěla blokem motoru,nebo na intru na parkovišti dělali spojku na trabantu abychom v pátek mohli odjet domů tak mnozí ani neví co je to ojnice nebo lamela spojky a k čemu slouží..dnes už holt není každý mechanik a řeší se zabudovaná hudba a podobné cipoviny kterým nerozumím zase já🙂.
Já bych spíš doporučoval tohle:


http://www.youtube.com/watch?v=Y9ITyKpIvUA&feature=related





A nějak nemám moc rád poznámky ve smyslu, že co bylo dříve bylo dobré a lepší než dnešní věci. I současná auta mají duši, jen ji mnozí nechtějí vidět.
Zajímavé propagační video z dob kdy auta měla duši





http://youtu.be/gGPLU9DX8bI