Já to tu moc nesleduju, ale proč teda nevytáhnout z garáže druhou ,,Feliciji,, a nedojezdit jí a v případě prcka koupit něco modernějšího?
Když jsme to řešily s kolegy v práci tak mě taky od budoucího nákupu Citigo odrazovali že je to fakt prcek a až budeme mít rodinu tak je to auto k ho... Ale já mám v garáži ještě druhý auto Škodu Feliciji Kombi 1.6 s necelími 70 tisíci najeto a ta jako rodiný auto na nákupy či vození stavebního materiálu ,kočárku a dětí stačí. Citigo je myšlený skutečně jako povoz na dopravu do práce s případnou zastávkou na nákup.A myslím si že i ten se v tom dá odvíst.Ještě nemám úplně v hlavě srovnaný zda třídveřáka čí pětidveřáka. Ale to do začátku léta už nějak rozseknem 🙂
A když se budu každou chvíli stěhovat přes půl republiky, asi to taky nebudu vozit v prckovi. Ale zkrátka to, co se od něj čeká, to splňuje a občas i příjemně překvapí. Člověk totiž zjistí, že najednou kolem sebe nepotřebuje vozit spoustu oplechovanýho vzduchu.
Tak to není rýpnutí. Je jasný, že když budu vozit každý den děti do školky, tak si nekoupím dvoudvéřák 😉
Opět si musím drobet rýpnout 😉


Souhlasím s většinou pozitivního směrem k citigo a v mém případě jako 3. provozní auto proč ne. Do pozice 2 je třeba sledovat a počítat ještě s jednou veličinou a tou je čas (nehovoříc a osobních pocitech každého soudruha neb jezdit něčím co bytostně nemusím jen proto že je to levné je sebemrskačství) a jakási nepředvídatelnost provozu. Jezdit s tím po Praze Ok, 20km po dálnici ještě půjde ale 100? Skládat 2 děti do rakety a sakrovat u sedaček nee. Každý má hodnotu svého času oceněnou jinak, ale je třeba s ní počítat ikdyby to mělo být 100Kč/h.


Mě by ekonomicky velmi zajímalo sesterské vw na cng v kombinaci s domácí stanicí pro řekněme 3 sousedy. Vstupní investice nemalá, ale ten provoz doslova za hubičku, obzvláště u minivozu...
Přidám jednu aktuální zkušenost ze včerejška. Cesta po D11 od nás ke Chlumci, celou cestu jsem jel 130-150, posledních asi 15km skoro co to šlo 160-170. Po 70km jízdy průměrná spotřeba 6,2 l/100km.


Zpět jsem jel přes Poděbrady a vesnice po "staré". Dodržoval jsem limity 50/90 (s občasným lehkým překročením), doma spotřeba 4,1 l/100km. Žádná ekorallye, spíš normální svižná jízda.
Pů: a pokud narážíš na ten návod jak koupit, co jsem tu psal... tak věř, že z toho nemá nikdo nic. Všechno je to ze známosti a za dobrý slovo, všechno se tlačí na minimum. A prodej je jen za "čárku", tzn nikdo na tom nic nevydělá, jen se mu započte o prodej navíc. Ono stačí porovnat nabídky a hned je jasné, kde se vydělává a kde je to tlačenka 😋
Pů: 😀





Nikomu ho nenutíme, vše je o tom, aby si každý dal do jedné kolonky plusy, do druhé mínusy a udělal si sloupec nákladů a jednotlivá auta porovnal. RST referoval mně, bylo to vlastně úplně náhodou, když jsem mu volal s dotazem, zda se na citi dá montovat tažné. A při té příležitosti jsem se dozvěděl, že jej má. Tak jsem vyzvěděl jeho zkušenosti a to mě jen utvrdilo ve správné volbě. No a teď mám najeto 25 tisíc, mám jej půl roku a pořád jsem přesvědčený, že to byla dobrá volba.





Potřebuji auto každý den, jezdím po D1 do práce a zpět. A jezdím sám. To auto se mi líbí, mám rád dvoudvéřáky. Mám záruku mobility, kdyby se něco stalo. Zároveň je to malá kubatůra, takže v účetnictví minimální silniční daň, u nového snad dokonce 4 roky odpuštěna. A navíc u LPG oproštěna úplně. Když je auto v majetku, tak i všechny servisy a opravy jsou daňovým výdajem. A samozřejmě je tu odpočet DPH. Každý ať si vybere co chce, pro mě to jasná volba.





Ostatně už jsem tu Čapounovi psal - koupit nové citi a ještě s úvěrem, kde přeplatí dalších 80 tisíc, to je samozřejmě hovadina. Do toho bych nešel ani v jeho, ani v mém případě.
Tak teď mě opravdu zajímá jak tohle nakonec dopadne a na co ve finále opravdu padne volba, kolik že je provize za CITI, které si koupí 4 z 5 erkařů?


😉))).
Jj, u Citi je nádrž místo rezervy, dá se tam natlačit 28 litrů LPG.





Tankování zde: http://www.spritmonitor.de/en/detail/604548.html?page=2
Já na tu benzínovou najíždím podle konstelace 600-700km, takže to docela jde.


U favo pikoně jsem měl nádrž na 60l LPG, takže jsem tankoval taky po cca 600-700km. A pikoň slouží dodnes u nového (už 2.) majitele. Občas ho potkávám.
Jo, to jsem taky řešil. Sehnat se dal za 3 tisíce i s celou feldou. Jen vykuchat a přeházet. Ne že by ta felda byla špatná, to ne. Stěžovat si nemůžu a slouží pěkně. Ale přišlo mi to blbost investovat do 14 let starýho auta, byť jen ten čas na přehození, kterej navíc nemám.





Jo a ještě k tomu Citigo... s nájezdem 35 ročně... budeš pořád tankovat. Na to se připrav. Nádrž na benzín je tuším na 500km a nádrž na plyn je na 400km. Pozitivní jsou ty částky za plnou nádrž. 450Kč za plnou plynu 🙂
můžete vesele pokračovat, stylem "plyn do Davískovo Feldy." za kolik, kdo, kde, apod... 🙂
No právě, nechtěl jsem vás o to připravit 😀
😀 Tohle kdyby jsi mu řekl před týdnem, tak jsme přišli o krásné ekonomické rozbory 😀
🙂





No, kdyby sis to ve finále přeci jen rozmyslel, tak ti můžu za deset prodat svou feldu MPI, rv99 najeto 165 tisíc 🙂 Eko zaplacena 🙂
A koupíme ojetej kousek 🙂
Vypadá to že v rámci rodinné debaty projde CITIGO . Vypadá to že na konci jara možná začátkem léta by jsme zrealizovali jeho nákup.A asi Neb v tu dobu už se by se realizovala min příprava na STK u feldy a to už absolvovat nechci.
Ještě mě napadlo co takové Audi A2 ?





To by se vešlo do všeho. Je to malé auto, žere 3L a koupíš ho za 50.
Mě taky... relativně často se ale u malých aut využívá tažné pro různé nosiče (kol, plošina na cokoli, lyže atd...), což nerad vidím všeobecně. Tyhle blbosti tak nesmyslně namáhaj kouli tažnýho, že bych to vůbec nepovoloval. Blbne se s bezpečností kdečeho a takováhle pochybná věc je v pořádku. Navíc ji spousta lidí používá naprosto nesprávně - přetěžuje to. Ale to je na jinou debatu.
Jestli by zbytečně vývoj a příprava pro tažné nezdražila Citigo. Mě ta myšlenka přijde trochu jako nesmysl.
Většina dnešních aut má už z výroby (a svého vývoje) připravená místa pro uchycení tažného. Kolem těchto úchytných bodů jsou i patřičné výztuhy. A citigo nic takového nemá. Běžně to bývá v zadních nosnících v převisu karosérie, tady prakticky skoro žádné nosníky nejsou.


Samozřejmě, dá se vykoumat, kde něco navrtat a nějak přichytit traverzu s koulí. To je ale trochu jiná dimenze... Tažné je bezpečnostní díl a musí být na dané vozidlo homologovaný. A homologovat ho lze jedině na základě podkladů od automobilky. Jinak je to individuální přestavba se všemi svými důsledky.
Že by se nedalo chytit tažné?? Podle mě se vyždy najde najěké místo, otázka ale je dimenzování tuhosti karoserie a třeba působící síly ve chvíli nárazu atd.


Vemte to tak, že auto se musí předepsaně bortit, ikdyž za ním máte 700kg na kouli... a to je pomalu víc než má celé city.
Nevim no, koukal jsem na to zespoda a nepřišlo mi, že by se tam bylo čeho chytit. Skoro nic tam není 🙂
No s tím tažným je to zvláštní, oficiálně nelze, mám to potvrzeno i ze škodovky, ale německý Rameder ho nabízí, byl i článek na auto.cz.


Trochu mi to není jasné, určitě ho pořizovat nebudu ale čistě z bývalé profesionální deformace mě to zajímá.
Tak abychom nepěli jen chválu... motor je litr a tříválec. Takže bezpečně odfiltruje dobrého řidiče od špatného. Když budeš jezdit plynule, motor tě odmění spotřebou 3.5-4.5 litru. Pokud si ale budeš hrát na závodníka, brzda a plyn, pak čekej spotřebu 6-7 litru. Takže to auto, ostatně stejně jako všechny ostatní malé kubatůry, není absolutně vhodné na styl jízdy brzda plyn. Takový řidič potřebuje nějaké 1.9 TDI, kde ten výkon je a spotřebu to tak drasticky neovlivní.





Taky moc nemusí dálnice. Sice krásně uhání 140, ale od 150 se celý rozechvěje a taky spotřeba je na sedmi. Když se jede po dálnici do 110kmh, pak se to nechá udržet pod 5. Co má nejradši jsou rovinaté cesty skrz vesnice, kde je pořád 50ka. Na takových cestách klesá spotřeba pod 3.5L.





V létě pak klima, která si vezme o 0.5-1L/100km víc. A v zimě zase zimní kola, světla a ventilátor.





Asi největší mínus - nemá tažný 😀 není tam za co chytit
Taky jsem nekoupil nové. Rok staré předváděcí, najeto mělo ovšem pouhých 250km. Byl to snad jeden z předváděcích kusů přímo škodovky. Výbava Elegance, ještě doplněná o nějaké další volovinky a bylo včetně sady zimních Al kol (14", letní jsou Al 15"😉. Ceníková cena nového byla cca 270tis., pořízeno za 210.





Jsme tu sice jak propagátoři citiga, ale mě to auto velmi příjemně překvapilo a pokud člověk jezdí převážně v jednom nebo 2 lidech, jeho užitná hodnota se vyrovná s fabkou, krátkou feldu i předčí. Je to potřeba si to vyzkoušet. A jsem rád, že Daves nákupu nelituje, protože to konzultoval se mnou a šel do toho i po mojí pozitivní odezvě.
Ono sem toho napíše člověk hodně, ale málokdo to čte.





Jak to máte udělat jsem psal. Mě to auto stálo 160, ale to mluvím samozřejmě o celkové ceně. Ne že na sobě mělo cenovku 160 a dalších 80 zaplatím navíc na úrocích. Ne. 160 byla finální cena včetně všech poplatků a úroků. Včetně havarijního a povinného. Musíš to spočítat celý, včetně toho úvěru !!!





A nekupuj nové. To je kravina.
Čap : ty krávo, raketa...





zaplatíš o 80litrů víc, to skoro vychází o půlku dražšší auto pak...
Abych byl konkrétní, tak já mám třeba LPG z neautorizovanýho servisu. A před dvěma měsíci jsem si nechal na záruku vyměnit převodovku. Záruka mobility taky funguje dál. Když Terezka bouchla kolo, tak jí tahali po Praze od čtyř do sedmi ze servisu do servisu, páč nikde něměli zimák na citigo 🙂 A zase - máš nějaký pochybnosti... oslov eRmana 🙂 Nebo nějaký svůj spřátelený servis, kde to všechno upečeš.
A co Renault Twingo?
LPG montujou i autorizovaný servisy Škoda, navíc i kdyby, tak nepadá záruka celá, ale jen na věci přímo ovlivněné. Tedy motor.





Nekupuj nové, já koupil za 160 ambition nebo co to bylo. Staré 6 měsíců, najeto 6 tisíc km. Sleva přes 40 tisíc korun. Na úvěr se ptej eRmana, udělá ti lepší nabídku. Cenu ti taky stlačí.
Tak jsem se včera byl podívat na toho roomstra a nic moc je dost volítanej takže to padá.


Jinak jste mě trošku nahlodali s tím Citigo.


Byl jsem si to nechat spočítat a úplně novou třídveřovou Citigo bych měl za 176 tisíc .Je teda úplně vořezaná.


Když bych dal 50 tisíc předem tak bych splácel 2863 kaček na 72 měsíců.


Docela o tom přemýšlím.


Jinak jsem se ptal i n akolik vyjdou servisní kontroly v rámci dvouletý záruky a je to docela schůdný .Jinak jsem se chtěl zeptat jak jste to řešily s LPG.Byl jsem upozorněn na to že montáží LPG bych stratil záruku na vůz.
Dá se proti tomu postavit varianta jedněch mých příbuzných - každé 2-3 roky koupit auto kolem 20tis., ročně najezdit kolem 30tis. za 5l nafty, poté auto za 10 prodat a pořídit jiné. Taky cesta, ale ne vždy se podaří pořídit přiměřený kus, i když při nákupu vypadá slušně, někdy spolkne mnoho peněz za servis.


Při takovejch ročních nájezdech jsem za přiměřený nový nebo aspoň zánovní auto. Minimum servisu, záruka, spolehlivost. A zpravidla menší spotřeba než u starý hajtry.


Mě k pořízení citiga vedlo zase to, že je přiměřeně stavěný na to, abych s ním jezdil ten kousek do práce, co teď jezdím. Rozhodně mu to vadí míň, než ostatním vozům doma. A taky jsem si tím udělal trochu radost, je to i trochu hračka. To auto totiž vůbec není tak hloupě malý, jak se může na první pohled zdát. I mě trochu poopravilo pohled na malý auta. Ale to je vedlejší. Investice do plynu se mi nevyplatí, ale pikapa jsem na LPG měl a můžu jen doporučit.
Ano, to je možné. Pak by byla úspora za 10 let jen 93 tisíc.
Jo a za předpokladu, že neskončí podpora LPG v podobě téměř nulové spotřební daně, vše je relativní 😉
No a to jsem nezmínil stáří...





Za 10 let to bude:





a) Roomster stáří 17 let, najeto 530 tisíc


b) Citigo stáří 12 let, najeto 360 tisíc


+ ušetřeno 266 tisíc





Teoreticky.
No, jestli to porovnání má být k něčemu, tak si musíš udělat nějaké srovnání.





Kolik ten motor žere. Teď dáš 70, nájezd máš 35 ročně, deset let ho chceš mít, kolik za deset let sežere. A dej si k tomu další auta a uvidíš, co ti vyjde.





Litr paliva stojí 35Kč (dnes, za pět let může stát třeba 45Kč). Roční nájezd máš 35, takže čistě teoretická úvaha - rozdíl jednoho litru ve spotřebě = 12 tisíc korun (dnes, za 5 let to může být třeba 16 tisíc).





Ani chvíli bych neváhal jít do LPG.


35000 * 6L/100 * 35Kč = 73500Kč za naftu/benzín


35000 * 9L/100 * 17Kč = 53550Kč za LPG





rozdíl 19950Kč ročně.





A zmiňované Citigo jezdí za 6L LPG, tedy ročně za 35700Kč.





Tedy, pokud budu mít auto, co žete 6L benzínu/nafty a budu ho srovnávat se Citigo, co žere 6L LPG a to při názjedu 35 tisíc ročně, pak mi vyjde rozdíl 37800Kč ve prospěch Citigo.





A CNG vychází ještě lépe. Pouze není kde tankovat 🙂





Koupit auto co žere 6L/100km za 50 tisíc:


50 tisíc investice + 73500Kč ročně = za pět let = 417 tisíc





Koupit citigo za 160 tisíc + 22 tisíc přestavba na LPG:


182 tisíc investice + 35700Kč ročně = 360 tisíc





Do toho servisy, dá se předpokládat že u toho auta za 50 tisíc bude víc nákladnějších oprav. U citigo v podstatě jen olej, brzdovka atp. To co u toho za 50 tisíc taky.





Za pět let jsem 57 tisíc v plusu. Nelobuju konkrétně za citigo, jen chci ukázat, že si máš udělat srovnání 😉
Tak si zjisti, kdy to mělo měněné rozvody a vodní pumpu (zda vůbec), tlumiče, spojku, brzdový desky, pakny, kotouče, bubny, ložiska kol, silentbloky náprav apod.,ať tě brzo nečekaj velký investice.


Ono nájezd kolem 180tis. je tak akorát na spoustu velkejch oprav...


Dá se čekat "velkej servis" po 60tis. km, kdy se mění svíčky, všechny filtry, včetně prachovýho v topení a palivovýho.


Jak je na tom baterka, kolikátá je, příp. jak je stará atd... ojetost gum, jejich rozměr (má vliv na cenu nových).
Tak je to ta 1,4 16V 63KW je to benzin. No uvidíme půjdu se na to podívat s Mechanikem a jsem zvědav co mi řekne 🙂


a je to jak píšeš má orazítkovanou servisní knížku.
Sorry za trochu rýpání, ale 1,4MPI se do roomstru nikdy nedával, neb jeho výroba skončila dávno před zahájením výroby tohodle podivnýho vozu. Takže pokud je to 1,4, máš 3 možnosti:


1,4 16V 63kW benzín


1,4TDI 51kW nebo 1,4TDI 59kW (samozřejmě nafta).


S 1,4 TDI 59kW mám asi roční zkušenost s cca 30tis.km a vím, že tohle auto s tímhle motorem jedině jako náhradu pikapa a na kratší vzdálenosti.


O pravidelně servisovaným firemním autě mám své mínění... Ano má, asi vyplněnou a orazítkovanou servisní knížku. Ale o stavu auta bych si nedělal iluze. Bohužel opět vlastní zkušenost, jaký ty firemní chudáci dostávaj servis. Budiž ti přáno, aby to bylo jinak.
Jinak se mi ozval včera kamarád a nabízí mi ještě firemního Roomstříka 1,4 MPI pravidelně servisovaný 172 tisíc najeto za 70tisíc je to teda rok výroby 2006.Je teda úplně v základní výbavě ale cena je hodně dobrá. Takže bych se byl ochoten i trošku zadlužit.
Tak co se týče cen dílů na Aixama tak to není zas až taková tragédie a vzhledem k naprosto primitivní konstrukci v podstatě je to trošku lepší zahradní traktů-rek tak opravu čehokoliv je možno realizovat i v polních garážových podmínkách.
Souhlasím s RSTem, HTP při courání nežere, olej prohřeje rychle a začne i brzy topit. Ale kámen úrazu bych viděl v nájezdu v dané cenové hladině. Navíc jsou to motory jejichž stav extrémně závisí na chování řidiče a poctivé údržbě (40 a 47kw). Já bych do takové ojetiny neměl odvahu jít. 51kw by měl mít vychytanou většinu much, ale našel jsem ji cenově hodně jinde.


Vřele bych mohl doporučit Toyotu Corollu E10 2.0D, ale ta se shání velice těžko.
Trošku nerozumím tvým úvahám. Hodlal bys investovat 50tis. do samohybu, o kterým ti známý tvrdí, že je očistec s ním jezdit, dostupnost a cenu dílů vůbec netuším, přitom řešíš zdánlivou nemožnost servisu Lupo 3L či vlastnosti HTP u plnohodnotných aut.


Nabízí se ti tady spousta levnějších variant transportu do práce a po melouchách, možností je opravdu hodně.


A zrovna to zatracované HTP je celkem vhodné právě pro tvoje použití. Ono HTP je v našich končinách hlavně nepochopeno, zřejmě i špatným marketingem. Ano, mělo své mouchy, na dlouhé trasy není vhodné, ale na courání pár desítek km se celkem hodí. Ve variantě 51kW 12V to zas tak zlé není. Znám lidi, co s 1,2HTP LPG jezdí i 80km denně do práce s ročním nájezdem 50tis.


Mě se pro univerzální použití ve fabii nejvíc líbí to, co máme - 1,4 16V 55kW.


Do práce a po okolí jsem uvažoval i o Junioru s 1,0 37kW.
Jinak co se týče toho Lupa tak jsem uvažoval o variantě 1.7 SDI. Varianta lupo 3L je sice hodně úsporná ale vzhledem k tomu že to je osazený robotizovanou převodovkou ještě stakovým jako pseudo předchůdcem systému stop start tak servis považuji v domácích podmínkách za prakticky nemožný. Takže Lupo 3L prostě ne.
V září jsem si koupil saxo 1.5d r.v.99 1.5diesel. Zatím si nemůžu nijak výrazně stěžovat. Spotřeba 4-5l. Je to v pozinku tak to nijak závratně nerezne, narozdíl od feldy. Ceny dílů velmi slušné. Je to nejstarší typ rotačky, navíc bez turba takže to opraví kde kdo. Do 40tisíc seženeš pěknej kousek. V 5 dvéřové variantě je to obdobné jako felda.


Můžeš koukat i po peugeotu 106, techniku mají totiž stejnou.
V této cenové relaci se toho dá pořídit celá řada.


Fabia motor 1,4TDI nebo 1,9 TDI


Polo stejné motorizace jako u Fabie


Peugeot 206 1.4HDI


Pokud bys chtěl jo pohodlnej kočár peugeot 406 2,0 HDI, popř. nejaký benzín v plynu. Kamárád si nedávno koupil 406 s plnem za 15 tis.
Tak jsem koukal, Clia jsou s 1,5 a 1,9D a mezi 20-50tis. by se dalo určitě vybrat.