cha, kus za 3 kačky, no nekúp ich 50...
Práve som objednal 8x50 s tvrdosťou 12, a cena? Nádherných 5.50 Sk/kus, takže skoro zadarmo. Ale sú čierne, pozinkované nemajú, takže ich budem musieť prebehnúť drátkotúčom a dám ich pokadmiovať. A s touto tvrdosťou mi nerezové zohnať nedokážu...
Ano, ty šrouby...
Petkar, myslíš inbusy na spojenie samotných polovíc brzdičov 8x50?
JJ šrouby na spojení 4pístů je potřeba min 10 nejlépe jak píšeš 12 ale 8 bych nedával ani náhodou ...on pak může pružit pedál a pak se může zdát že je to kapku zavzdušněný 🙂
Já použil do brzdičů imbusy od firmy FABORY, cena teda byla lehce jinde🙁, ale pevnost je 12 a vzhledově i přesností odpovídají původním imbusům...
Mám ich 🙂 8.-Sk/kus
Jinak pevnost je následující


3.6-300až400 MPa


4.6 4.8 400až500 MPa


5.6 5.8 500až600 MPa


6.8 600až700 MPa


8.8 800až900 MPa


9.8 900až1000 MPa


10.9 1000až1100MPa


12.9 1200až1300MPa





Číslo za tečkou označuje poměr meze kluzu k pevnosti v tahu. tzn že.8 je 80% atd.








Nerezi (A2,A4)jsem bohužel nenašel. Pokud pro A2 je např. 17 240, pak pevnost v tahu je 490-686 a mez kluzu 186 MPa





U starých pevností dle staré normy to je takhle


4A 340-420 MPa (11 343, 10 340, 11 343 )


4D 340-550 (10 370, 11 343)


4S 400-550 (11 343)


5D 500-700 (11 500, 11 523, 11 600, 12 040)


5S 500-700 (11 373, 11 107)


6S 600-800 (14 240)


8E 800-950 (14 240)


8G 800-1000 (12 042, 13 240)


10G 1100-1300 (14 338)


10K 1000-1200 (14 240,12 042,15 230)





Jinak platí, že při zachování podmínek pevnosti, tažnosti,meze kluzu ten šroub může být vyroben z různých materiálů. Pro naše použití může být ten materiál i lepšejší🙂


Euro ekvivalenty se mi fakt hledat nechce, kdo potřebujete, napište na mail🙂 (nezaručuju, že budou)
Ten šroub držáku třmenu je speciální licovaný šroub ! ! ! a správně má být dlouhý jen tak aby držel v držáku a žádná matka navíc ... ta pojistná matka tam může být ale nemá tam žádnou funkce navíc, možná ji tam dal někdo právě proto že nepoužil originál licovaný šroub a navíc byl delší tak na něj dal kontramatku 😉
Hombre, na tie brzdiče samozrejme nie nerez, ja by som chcel vedieť dĺžku toho šróbu. V držiaku je závit a v brzdiči otvor, ale či stačí ak ten šrób bude držať iba v držiaku, alebo by mal ísť skrz. Na starých brzdách čo som mal v eRku to tuším išlo skrz a bola tam navyše matica, tak ako to mám zošróbovať (a čím)
S těma nerezovejma šroubama bych byl opatrnej, existujou totiž taky věci jako pružnost materiálu, houževnatost, rázové namáhání atd., pro tyto věci je nerez naprosto nevhodný. Z těchto a jinejch důvodů má každý silový spojení na autě předepsaný šrouby. Já osobně bych na takto namáhaný spojení nerez určitě nedal. Někdo tady dokonce chtěl dát nerez šrouby na hlavu motoru, nebo tak nějak, což je totál blbost.
A ešte otázočka: na tie brzdiče je treba šrób 12x30 s jemným stúpaním? Alebo dlhší, nech ide aj cez držiak a poistiť to ešte maticou?
Už si to nemyslím 😀 Díky
Já jsem použil na brzdiče originál co tam byly.





Toto označení bude stejná pevnost a stejný materiál In bude znamenat Inbus a VI bude šestihran 😀





http://www.k2l.cz/pdf/katalog4.pdf - mrkni sem, jsou tam složení, síly, normy. ( snad si nemyslíš, že jsem to složení věděl z hlavy )
Aha... tvárim sa že som to pochopil. No a na tie brzdiče mám teda zohnať nie "8", ale skôr "10" ? Myslím tie šróby na prichytenie brzdičov k držiakom. Na spojenie jednotlivých dielov brzdičov používam nerez 8x50 s týmto označením:
Brzdiče jsou dokonce z výroby 10K, ale zatím úspěšně jezdím na 8G.
Asi tak, zhruba 6S. Značení F S bude v tomto případě znamenat Forte Silou. 🙂





Pokud použiješ tyto šrouby místo těch 25 let starejch rezavejch tak určitě nic nezkazíš. ( asi bych je nepoužil na pár vybraných věci jako jsou pásy, brzdiče.... ) , ale na připevnění zadního čela.... 😀.





Na ty ramena bych je klidně dal.
Bingo brouku 🙂 taže je to po staru 6S ( oprava 5 bylo D ) 8G má pevnost 785-980 N/mm2 ut.moment pro M8 23,5 N.m





5D má 490-685 6S má pevnost 590-785 a ut. moment 17,5 N.m
A2 znamená Austenitická ocel o složení C(uhlík ) 0,08% + Si 1% + Mn 2% + P 0,05% + S 0,03% + Cr 17-20% + Ni 8-13% Převod na ČSN je 17240


Třída pevnosti 70 znamená zpevněné za studena <M24 = je pevnost v tahu 700 N/mm2. Je to nejběžnější a nejpoužívanější nerezová ocel.
Ha 🙂 nerezový materiál bývá vždy tvrdší ale tohle označení ? To S bývalo starší označení pro obyčejné šrouby S5 (tvrdší byly G8 ) ale jestli se tohle značení používá(lo) i pro nerez to nevím .





Chtělo by to radu odborníka :O)
No, ja radšej tie nerezové pchám všade kde sa dá.Až raz Puffi zhnije, zostane po ňom len kôpka šróbikov... Toto je hlavička, ale ktoré je tvrdosť?
Na hlavě každého šroubu by měl být vyražen symbol trdosti, na nerezových to není ? pokud tam není tak nevím .... osobně si myslím že na spojení buchty a ramene je nerezu škoda, ale pokud jich máš tak velkou zásobu 😉
Jo, ide to do eRka. Tie šróby stačí klasika nerezové? Plesknem tam pre istotu aj pérovku aj poistnú matku, malo by to vydržať. Dúfam. Ale stále som sa nedopátral toho, či nerezové šróby majú rovnakú tvrdosť ako bežné šróby s tvrdosťou "8". Neviete to niekto?
Buchtu s ramenem můžeš klidně sešroubovat, dělá se to běžně, ale je tam potřeba dát kvalitní šrouby, řádně dotáhnout a nejlépe dát kontramatky .....





a natočení buchty nezáleží z čeho to je, ale na to kam to je, takže pokud třeba dáváš vlečku na eRko tak musíš dát buchty tak jak byly na eRku...to poznáš sám, nejde to přehodit bez zjevného násilí a příčení při montáži





takže si uděláš dvě ramena každé jiné a pak namontuješ na tu stranu kam patří 🙂
prosím prosím o radu: ako spojiť "buchty" s pozdĺžnymi ramenami? Či je to potrebné znitovať, alebo (pre prípadnú výmenu) stačí zošróbovať? A keď ich budem nahadzovať na kasňu, ako ich otočiť - buchty smerom von alebo dnu? Jedni mi radili tak, druhí zas inak, ale radšej sa opýtam odborníkov, nech to nepose.iem. (je to vlečka Rapid) Ďakujem. Richard